03.05.2021, 00:49 16

Hadi oradan Biden!

Her yıl Nisan ayı girdiğinde bizim siyasilerde bir telaştır başlar; Acaba ABD Başkanı bu yıl “soykırım” kelimesini kullanacak mı? Yıllardır hiç değişmedi bu endişe; “Ya kullanırsa!”

Çok şükür sonunda ABD’nin 78’lik yeni Başkanı Joe Biden o kelimeyi kullandı; “Soykırım” dedi. 24 Nisan’da yaptığı konuşmada;

“Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz.” sözlerinin yer aldığı açıklamada Biden, İstanbul’dan da Konstantinapolis olarak bahsetmiş. Hızını alamayan Biden, 1915’te zorunlu tehcir ile ölüme giden Ermeni sayısının da 1,5 milyon olduğunu söylemiş.

Hadi oradan Biden!

Tarihçilerin seni aldatmış. Genel Kurmay Başkanlığı arşivlerine göre 1914 Osmanlı nüfus sayımında Ermeni nüfusu 1.173.422 kişi.* Sırf bu bile sözde Ermeni soykırımının kocaman bir emperyalist yalan olduğunu gösterir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde yer alan İstanbul’a “Konstantinapolis” demek senin hakkın da değildir, haddin de…

AKP iktidarı döneminde onlarca ülke, parlamentolarında sözde “soykırım” yalanını kabul ettiler. “Soykırım” anıtları diktiler. Bazı ülkeler, örneğin Fransa, “soykırım yoktur” demeyi bile suç saydı. Biden’ın konuşmasından sonra ABD parlamentosunda da bu soykırım yalanı kabul edilecek gibi görünüyor. Peki tüm bu gelişmeler neden AKP döneminde bu kadar hızlandı?

Gazeteci yazar Müyesser Yıldız’a kulak verelim:

-AKP iktidarına kadar Türkiye, “sözde soykırım” ifadesini kullanıyordu. Erdoğan, hem de Fransa’da bunu soran bir gazeteciye, “sözde desek ne olur, demesek ne olur” cevabını verdi.

-Ermenistan ve diasporayla gizli görüşmeler yapıldı. Başbakan Davutoğlu, bu gerçeği itiraf etti.

-Nasıl sonuçlanacağı başından belli değilmiş gibi, Türkiye’nin “soykırım” iftiralarını Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na götürmesi için gizli hazırlıklar yürütüldü.

-Ermeni ve emperyalist jargonuyla, “1915 olayları” ifadesi, hem de MGK kararıyla benimsendi.

-1880’lerde Ermeni çetelerinin Doğu’daki katliamlarda üs olarak kullandığı Akdamar Kilisesi onarılıp, ibadete açıldı. Yerleşim yerlerine eski Ermeni isimleri verildi. Ermenilerin “bizim” dediği tüm mal mülkler “iade” edildi.

-Ders kitaplarına Ağrı Dağı için yanlışlıkla (!) “Ararat” yazıldı.

-Diplomatlarımızı katleden ASALA terörünün yükselişe geçtiği ve “soykırım” iftiralarının güçlü şekilde gündeme taşındığı dönemlerde çıkarılan, “Ermenistan’ın düzenleyeceği davetlere katılmama” genelgesi kaldırılıp, diplomatlarımızın Ermeni resepsiyonlarında boy göstermesine izin verildi.

-Kafkaslardaki kriz bahanesiyle Türk hava sahası Ermenistan’a tamamen açıldı.

-Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan’ın, “Türk siyasilerin bir gün Erivan’daki soykırım anıtına çelenk koyacağına inanıyorum” dediği günlerde Türkiye, “Ankara-Erivan yakınlaşması” için yeni bir adım daha atıp, Karadeniz’e kıyısı olmayan Ermenistan’ın, Karadeniz Çevre Otoyolu projesine katılımını onayladı.

-15 yıl Türk Tarih Kurumu Başkanlığını yapan Prof. Yusuf Halaçoğlu, “İsviçre’de Türk Dışişleri, ABD ve Ermeni yetkililerin katıldığı bir toplantıda verilen karar” sonucu görevden alındı. …

-… 2014 yılında Türk Tarih Kurumu Ermeni masasında çalışmalar durduruldu. Masada görevli akademisyenlerden Prof. Dr. Musa Şaşmaz açık açık, “Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarına yönelik taziye açıklaması, Ermeni Masası’nda görev yapan insanlarda sıkıntı yarattı. Yüksek Kurum’un çalışmalarımıza yönelik tavrı değişti. Belki de Ermeni meselesine yönelik çalışmalarımız bazı lobileri rahatsız etmiş ve âtıl durumda olmamız için düğmeye basılmış olabilir” dedi.

-“Türkiyeli aydınlar”ın başlattığı, Ermenilerden özür dileme kampanyasına en büyük desteği dönemin Cumhurbaşkanı Gül verdi.

-Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki sorunların çözümüne dair şartlarımız Türk Dışişleri internet sitesinden kaldırıldı.

-Başbakan Erdoğan 2008’de, “Ermenistan’ın sınırlarımızı tanımaması birinci sorun değil. Şu diasporayla ilişkisini kesmesi lazım” dedi.

-Ermeni Anayasası ve Milli Strateji Belgesinde, “Batı Ermenistan” hedefleri yer aldığı, ülke sembolü olarak Ağrı Dağı kullanıldığı halde, Türkiye-Ermenistan protokolleri imzalandı.

-Dönemin Cumhurbaşkanı Gül “ABD’nin telkini” ile Erivan’a gitti. Bu ziyaretin “takdirle karşılanacağını ve cesaret olarak görüleceğini” söyledi, “Ermenistan’ın jargonunun değiştiğini” anlattı.  

-Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan Türkiye-Ermenistan maçı için Bursa’ya geldiğinde “İki devlet, bir millet” olduğumuz Azerbaycan’ın bayrakları çöpe atıldı.

*

2015’te AKP’ nin Başbakanı, bugünün kavgalısı olan Ahmet Davutoğlu’nun, 1915 olaylarının 100. yılında, 24 Nisan günü Ermeni Patrikhanesinde bir dini tören düzenlenmesine izin verdiğini ve “Osmanlı Ermenileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de anılacaktır” dediğini de ekleyelim. Biz bugüne kadar Ermenistan ya da Batılı ülkelerde, Ermeniler tarafından katledilen Osmanlı Türklerinin anıldığına şahit olmadık.

Sözde “Ermeni soykırımı” nın ardında yatan asıl gerçek; on binlerce masum Türk’ün 1915 olaylarında, Taşnak-Hınçak Ermeni çeteleri tarafından hunharca katledildiğidir.

Rusya, Fransa ve İngiltere’nin kışkırtmaları sonucunda ortaya çıkan Ermeni Taşnak ve Hınçak komiteleri ile isyanlar başlatılmış ve bu komitelere Anadolu topraklarının ve Millet-i Sâdıka (sadık millet) denilen Osmanlı Ermenilerinin kurtarılması (!) hedef gösterilmiştir. Ayrıca Rusya ve Fransa, Ermenilere üniforma giydirerek kendi orduları içinde kullanmışlardır. Anlayacağınız, Ermeniler, katliamlarını bu ülkelerin üniformaları içinde gerçekleştirmişlerdir.

Katliamlarda insanlar; boğazlanarak, parçalanarak, gözleri oyularak, yakılarak, bebekler duvarlara vurularak, hamileler karınları deşilerek, genç kızlar, kadınlar tecavüz edilerek, göğüsleri yarılarak öldürülmüşlerdir…

1974-1985 yılları arasında ASALA olarak bilinen “Ermenistan Gizli Ordusu” nun 45 Türk diplomatını ve aile üyelerini nasıl öldürdüklerini de hatırlatmadan geçmeyelim; elbette Azerbaycan, Hocalı katliamını da…

Sonuç olarak, artan Ermeni ayaklanmaları ve Anadolu insanına uyguladıkları katliamların önlenebilmesi için Osmanlı hükûmeti, “tehcir” kararı almıştır. Tehcir sırasında her iki tarafta da acılar yaşandığı, kurunun yanında yaşın da yandığı kaçınılmaz bir gerçektir. Olay, dönemin coğrafi yaşam şartları, salgın hastalıklar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak tarihçiler tarafından incelenmelidir; siyasilerin işi değildir. Ermeni ve Kürt kartı, Emperyalist ülkeler tarafından Türkiye’nin parçalanması için ortaya sürülen 200 yıllık bir plandır.

Ülkelerin parlamentolarında “soykırım” kararı alınsa ne olur? Tarihi değiştirebilirler mi? Osmanlı arşivleri açık. Fransa’nın, İngiltere’nin, Rusya’nın arşivleri de açıkmış… Bir tek Boston’daki Taşnak Arşivi açık değilmiş! Taşnak Arşivi’nin ABD’ nin Boston Eyaleti’nde ne işi var?! Sırf bu bile ABD’ nin ikiyüzlü siyasetini gözler önüne sermeye yeterlidir.

Hem sonra arşivleri neden açsınlar; kendi arşivleri de gerçekleri belgelemiştir… Bazı Taşnak subaylarının Ermeni mezalimini anlatan raporlarının bu arşivlerde mevcut olduğu yazılıp çiziliyor. Arşivi açarlarsa 100 yıllık yalanları ortaya çıkacak… Sonra… Elveda “Büyük Ermenistan” hayali…

Kısaca; ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” demesinin Türk milleti için bir önemi yoktur. Bu sorun Türkiye ve Ermenistan arasında, tarihin ışığında çözülecek bir sorundur. Esasında iki ülke bir araya gelip, tarihi gerçekleri ortaya çıkartıp bir de el sıkışsalar, bu Emperyalist ülkelerin elinde koz da kalmaz. Ancak, ne yazık ki Ermenistan’ın hem Rusya hem de ABD’ ye kuyruğundan bağlı olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle de “sözde soykırım” yalanı daha uzun yıllar sürdürülecek gibi görünmektedir.

Tülay Hergünlü

İstanbul, 30 Nisan 2021

Yararlanılan kaynaklar:

*https://web.archive.org/web/20111007185405/http://www.tsk.tr/8_TARIHTEN_KESITLER/8_1_Ermeni_Sorunu/konular/ermeni_faaliyetleri_pdf/Arsiv_Belgeleriyle_Ermeni_Faaliyetleri_Cilt_1.pdf

**https://odatv4.com/akpnin-ermeni-meselesindeki-karnesi-2404151200.html

Yorumlar (1)
Cavit 2 gün önce
Biden nın da çok umurundaydı sanki.
Son Yorumlar
BU ÇOK BÜYÜK BİR HAMLE......HALK BU HAREKETE TAM DESTEK VERMESİ GEREKİR..KÜRESEL GÜÇLERLE ANCAK BÜYÜK HALK DESTEKLERİYLE MÜCADELE EDİLEBİLİR.YOKSA SADECE HALK KAYBEDER...BUNUN ALT YAPISI BU ŞEKİLDE OLUŞTURULMASI ÇOK YANLIŞ.KİM NE YAPMAK İSTİYOR NET DEĞİL. BURADA ÖNEMLİ OLAN HALKIN BİLİNCLENDİRİLMESİDİR. HAYDI HAYIRLISI..BEKLENMEDİK GELİŞMELER YAŞANABİLİR.
vaaaay bakana bak hele niğde diye bir il olduğunu biliyormuş vay anasına sayın cumhurbaşkanısız cümle kuramıyor kendi iradesi ipotek altında sonra hizmetten hizmetkarlıktan sözediyor kibirinizden yanınıza varılmıyor burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz hikaye anlatmayın artık
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Anlaşılan o bölgede arazin var.
26°
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@