CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, cep telefonu ve internet çekmeyen köylerin durumunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği sorularla Meclis gündemine taşıdı.

Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Niğde’de sadece 1 köyde cep telefonu, 4 köyde ise internet çekmediğini iddia etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında Niğde’de cep telefonu ve internet çekmeyen köylerin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. 

CHP Milletvekili Gürer’in sorusuna yazılı yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜİK verilerine göre Niğde ili genelinde nüfusu yükümlülük dışında kalan, 1000’den düşük yerleşim yeri sayısının 139 olduğuna dikkat çekerek. “Bunların 138’inde en az bir mobil elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmecinin ses, 135 adedinde ise en az bir işletmecinin 3G veya 4.5G hizmeti bulunmaktadır” açıklamasında bulundu. 

Niğde’de 5 köye evrensel hizmet projesi kapsamında 4.5G teknolojisi ile hizmet götürüldüğünü ifade eden Bakan Uraloğlu, 1 köye de hizmet götürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini anlattı. 

Aladağlar’da yönlerini kaybeden 4 kişi kurtarıldı. Aladağlar’da yönlerini kaybeden 4 kişi kurtarıldı.

GÜRER: “EN AZ 10 KÖYDE CEP TELEFONU ÇEKMİYOR”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise özellikle Ulukışla ilçesine bağlı çok sayıda köy olmak üzere en az 10 köyde cep telefonu çekmediği yönünde şikayetler aldıklarını belirtti. Gürer, “Bakan, gerçek manada bir tespit yaptırarak, halen cep telefonu çekmeyen köyleri belirleyip, bu köylerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermelidir. Muhtarları arayarak durumu öğrenmeleri de olasıdır. Bakana bu bağlamda verilen bilgiler eksik olduğu anlaşılıyor. Köylere gittiğimizde köylülerimiz bize dert yanıyor. İnternet ve cep telefonunda erişim sorunu olduğunu ifade ediyorlar ” diye konuştu.

Editör: Selim GÖKEL