Akademisyen ve Öğrencilerin Girişim Fikirlerine 900 Bin TL Yatırım Desteği Akademisyen ve Öğrencilerin Girişim Fikirlerine 900 Bin TL Yatırım Desteği

Soru önergesinde,  bankalara borçlarını ödeyemediği için haklarında icra takibi başlatılan vatandaşların durumunun rakamsal verilerle açıklanmasını isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu olumsuz tablonun seyrinin değiştirilmesi yönünde herhangi bir tedbir alınıp alınmadığının kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtti.  
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankalara ve finans kurumlarına ve tarım kredi kooperatiflerine borçlarını ödeyemediği için icra kıskacı ile karşı karşıla kalan yurttaşların yaşadığı mağduriyeti, Hazine ve Maliye Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 
YÜKSEK FAİZ CİDDİ SORUNLAR YARATIYOR 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizde ekonomik sorunların arttığını, yüksek faizin yanında döviz artışı ile ciddi sıkıntıların yaşandığını belirtti. 
EKONOMİK PAKETLER DE İŞE YARAMIYOR 
Son veriler dikkate alındığında, vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunların incelenmesi ve gereken tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sıklıkla açıklanan ekonomi paketlerine rağmen piyasa verilerine bakıldığında çözümler yetersiz kalmaktadır. Artan hayat pahalılığı dar ve sabit gelirlilerin geçim sıkıntılarının artmasına ve ekonomik sorunların daha da ağırlaşmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.
VERİLER SORUNUN AĞIRLAŞTIRDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Seçim bitti. Zamlar yağıyor. Halkımız enflasyona ezdiriliyor. ‘Fahiş fiyatlar ile mücadele ediyoruz’ diyen iktidar fahiş fiyatları seyretmekle kalmıyor, fiyatların artışına karşı da bir tepki koymuyor. Vatandaşların bankalara ve tüketici finansman şirketlerine olan bireysel kredi (ihtilaç, konut ve taşıt) ile kredi kartları borçları 9-16 Haziran günleri arasında da 7,7 milyar lira artarak 2 trilyon 160 milyar liraya kadar yükseldiği verilerde görülmektedir. Yıl başından bu yana tüketici kredileri 292 milyar lira artarak 1 trilyon 412 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 295 milyar lira büyüyerek 749 milyar liraya kadar çıkmıştır. Vatandaşların TOKİ’ye de 46 milyar liralık taksitli konut borcu bulunmaktadır. 1 Ocak- 1 Temmuz 2023 günleri arasında icra dairelerine yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,5 oranında artarak 7 milyon 517 bine kadar yükselmiştir. UYAP  üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 779 bindir.  Seçimlerden sonra Türk lirasında yaşanan yüksek oranlı değer kayıplarının, önümüzdeki aylarda enerji, ilaç, gübre ve benzeri tarım ürünü girdilerinin fiyatlarında yeni bir yüksek oranlı artış dalgası başlatması da olasıdır. Vatandaş ekmek derdinde iktidar algı ile yine sorunları göstermeme çabası içindedir. Vatandaş seçim öncesine göre sofrada yemeğinden ekmeğe, zeytininden peynirine daha pahalı temin ederken iktidar zamlar ile vatandaşı yaşadığı sıkıntıları görmezden gelmeyi sürdürmektedir” dedi.