Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, mayıs ve haziran aylarında Niğde’de yaşanan dolu ve sel afetlerinin neden olduğu mağduriyete dikkat çekti. 

CHP Milletvekili: Tarım Sektörünün Bankalara Olan Kredi Borcu Yüzde 75 Arttı CHP Milletvekili: Tarım Sektörünün Bankalara Olan Kredi Borcu Yüzde 75 Arttı

DOLU VE SELDEN ZARAR GÖREN YERLEŞİM BİRİMLERİ

Gürer, “Niğde'de mayıs ve haziran aylarında dolu ve sel afatından dolayı Gümüşler, Aktaş, Ovacık, Uluağaç, Yeşilova, Konaklı, Hasaköy, Bağlama, Alay, Gölcük, Kiledere, Çavdarlı, Çarıklı, Edikli, Aşlama, Ağcaşar, Dikilitaş, İçmeli, Orhanlı, Dündarlı, Hacıbeyli köy ve kasabalarımızda; Bor, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla, Altunhisar ilçelerimizde ekili tarım arazilerinde bölgelere göre yüzde 30'lara varan zararlar oluşmuştur” hatırlatmasında bulundu. 

Yeni ekilen patates, fasulye, pancarın yanında meyve bahçelerinin de zarar gördüğünü anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin ve üreticilerin zararlarının bir an önce karşılanması gerektiğini ifade etti.

TARSİM’E BAKILMAKSIZIN ÜRETİCİLERİN ZARARI KARŞILANMALI 

Meyve bahçelerinde kara leke ve külleme, hububatta sarı pas gibi zararlıların da üreticiye olumsuz yansımalarının olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TARSİM'ekayıtlı olsun olmasın tüm çiftçilerin zararları bir an önce karşılanması gerektiğini ifade etti.

BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNMELİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizlerinin silinip, borçların uygun ödeme koşullarında yeniden yapılandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.