Borlunun, Akkaya manifestosu...

Bor Akkaya Barajı Temiz Çevre Platformu katılımcılarının tamamı kararlılıkla bu sorunun arkasında olduklarını beyan eden bildiriyi imzaladılar.

GÜNCEL 17.08.2011, 02:06 17.08.2011, 02:06
1728
Borlunun, Akkaya manifestosu...
banner830
Bor Akkaya Barajı  Temiz Çevre Platformu’nun  çağrısı üzerine, Bor Sivil Toplum Temsilcileri, TBMM Gurubu bulunan üç siyasi partinin İlçe Başkanları, Niğde Milletvekilleri, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Sendika Başkanları, Oda ve çeşitli dernek temsilcileri ve bazı vatandaşlar  Bor Tyana Otel’de toplandılar.
 
Bor İlçesinin hemen hemen her kesiminden oluşan bir çoğunlukla yapılan toplantıda “Bor Akkaya Barajı Temiz Çevre Platformu’nun adeta manifesto niteliğindeki bildirisi platform yöneticisi www.nigdehasret.com haber sitesi sahibi Turan UÇAN tarafından imzaya açıldı. Katılımcıların tamamı kararlılıkla bu sorunun arkasında olduklarını beyan eden bildiriyi imzaladılar.
 
Bildirinin onaylanmasının ardından Akkaya Barajı sorunu hakkında değerlendirmeler yapıldı.
 
Borluların, bu çok önemli sorunlarında birlik içinde olması, sorunun kesin  çözümü konusunda ve üzerlerine düşecek her görevi yapacaklarına dair kesin irade oluştu.

(NOT: Borhaber.net olarak bu toplantıyı, buradaki heyecanı,  Bor için birliktelik başlangıcı ve örneği olarak çok önemsiyoruz.)

BİLDİRİYİ AYNEN YAYINLIYORUZ...

 
Akkaya Barajı ölüm saçmasın…
 
Bor Tarım havzasının sulanması amacına yönelik planlanıp 1967 yılında tamamlanarak Hizmete sunulan Akkaya Barajı bir zamanlar içerisinde balıkların yaşadığı, hatta balıkçılığın yapıldığı, değişik kuş çeşitlerinin konakladığı, can verdiği derelerde çocukların hoyratça yüzdüğü bir baraj iken, bu gün foseptik çukuru haline gelmiştir.
 
Bu hazin bir tablodur ve bize yakışmamaktadır.
 
Önce balıklar yok oldu, sonra kuşlar… Bağ bahçe sulanmaz hale geldi… El değilmez hal aldı… Bütün bunlar olurken yetkililer yıllarca bu duruma ilgisiz kaldı. Ama artık baraj dile geldi… Söz Akkaya barajında… Yıllardır suskun ve mahsun olan baraj artık bu ilgisizliğe Dur… Denilmesi için kokmaya başladı…
 
Yani bu işin kokusu çıktı.
 
Bu meselenin bu günün meselesi olmadığını biliyoruz. Ancak çözümü bugündür. Vakit kalmamıştır. Kuru laflara karnımızın tok olduğunu icraat istediğimizi barajımızı ve sağlığımızı istediğimizi net bir şekilde altını çizerek ifade ediyoruz.
 
Çözümün ise öncelikle sorunu üretenler tarafından belirlenmesi ve acilen icraata geçilmesini istiyoruz. Bugün Niğde Merkezden ve Merkeze bağlı bazı kasabaların atıkları doğrudan Akkaya barajına boşaltılmaktadır. Kimsenin umurunda değildir. Borlular olarak bizler öncelikle sağlık açısından ciddi bir tehdit altındayız. Topraklarımız tehdit alıntıda. Verimli topraklarımız ne olduğu bile tespit edilememiş ağır kimyasal maddelerle harmanlanmaktadır. Dolayısıyla bu işin bir de ekonomik boyutu vardır.
 
Kimse bizleri baraj temiz, arıtma tesisleri çalışıyor diye kandırmasın…
 
Akkaya Barajı foseptik barajı olmuştur. Baraja dökülen atığın ancak 1/5 (Beştebiri) arıtılabilmektedir. Gittik - gördük ve fotoğrafladık… Baraja 6-7 noktadan direk atık su dökülmektedir. Dökülen atık su sadece ev atıkları da değil, ağır sanayi atıklarını da içermektedir. Sadece evlerin mutfaklarında kullanılan deterjanların bile barajın hayat verdiği tarımsal alanlara verdiği tahribat ciddi boyutlardadır. Sağlığımız ise ciddiyetsizliğin elinde esirdir.
 
Artık Bor İlçemizdeki pis koku, evlerimizdeki doğalgaz alarmlarını çalıştırır hale gelmiştir. Bu çevre felaketinin ilçemiz halkının sağlığına etki yaptığı ve İlçemizdeki kanserli hasta sayısının son zamanlarda büyük artış gösterdiği bilinmektedir. Bu konuda araştırma yapmak ve rakamları açıklamak için İl Sağlık Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz.
 
Ayrıca İlçemizde pis kokuyu teneffüs etmekten, zehirli su ile temas etmekten dolayı toplu ishal vakaları meydana gelmiştir. İlerde daha tehlikeli sağlık sorunlarından korkuyor bu durumun sorumlusunun da İlimizi yönetici ve siyasetçilerin olduğunun bilinmesini istiyoruz. Bu sorun sadece Bor’un sorunu, Borlunun sorunu değildir… Bu sorun Niğde genelinin sorunudur… Niğdelinin sorunudur, nihayetinde ülkemizin sorunudur… Çevre sorunudur… İnsanlık sorunudur.
 
Dünyada temiz su kaynakları çok azalmıştır. Halen dünyada 80 ülkede ve dünya nüfusunun % 43’lük bölümü temiz su kaynaklarından yoksundur. Su ve Kaynakları dünyada çok önemli bir vasıf haline gelmiştir. Sulama suyu; ayrıca ekonomik değeri olan diğer ülkelerin bu konuda yüzyıllık planlar yaptığı üzerinde binlerce projeler ile bir damlası dahi kaybedilmek istenmeyen olgu haline gelmiştir.
 
Bu gün görenleriniz vardır. Eskişehir’de Porsuk Çayı sahile dönüştürülmüş, bu çay üzerinde çay bahçeleri, kafeteryalar, sosyal salonlar, gezinti ve botanik bahçeleri oluşturulmuştur.
 
İlimizde hem de, merkez de Akkaya Barajımız vardır. Ne suyunu daha etkin şekilde tarımda kullanabiliyoruz. Ne ekonomik alanda kullanabiliyoruz. Ne de etrafını sosyal alanlarla donatıp temiz çevre ve toplum, amacına uygun çağdaş bir baraj haline dönüştürebiliyoruz. Ancak bugün meselemiz ne yazıkki bunlar değildir. Keşke bunlar konuşulsaydı. Bugün meselemiz sağlığımızdır. Kirletilen çevremizdir.
 
Bizler Akkaya için gereken girişimlerin hemen şimdi yapılmasını istiyoruz. Akkaya Barajında Balık Avlanana dek bu konuyu gündemden düşürmeyeceğiz. Her platformda, farklı boyutlarda bu sorunu dile getireceğiz. Bunu hepimiz yapacağız, Borlular, Bor Sivil Toplum kuruluşları, Resmi Kurumlar ve Siyasi Partiler herkes üzerine düşeni yapması şarttır.
 
Çevre Orman Bakanlığını, Niğde Valiliğini, Niğde Belediyesini, Niğde İl Sağlık Müdürlüğünü, İl Özel İdare Müdürlüğünü, Çevre Belediye Başkanlıklarını acilen göreve davet ediyoruz. Bundan sonraki Akkaya kaynaklı toplumsal sorunlardan kendilerinin sorumlu olduğunu belirtiyoruz.
 
Bizler, Geçici, bu günü kurtarır çözümler istemiyoruz. Kalıcı çözümler istiyoruz. Bu çözümlerin takipçisi ve destekçisi olacağız. Çözüm üretmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Gerekirse Akkaya Barajına “atık boşaltılmaması” için mahkemeden TEDBİR talep edeceğiz. Bunun hukuki mücadelesini vereceğiz. Herkes atığını nereye, nasıl dökeceğini şimdiden planlamalıdır.
 
Akkaya Barajı bu kadar kirletilmişken önlem alınmazsa tarım da yok, bağ da yok, bahçede yok… Eğer zikredilenler olmayacaksa sizler de olmayacaksınız…
 
Kamuoyuna ve Yetkililere arz…
 
Bor Akkaya Temiz Çevre Platformu
Adına sözcü
Turan Uçan
AKKAYA  FOTO GALERİ...
Yorumlar (10)
Tuğba TEKİN 10 yıl önce
Bor için çok önemli bir konu lütfen bu konu yu unutturmayın.
İlker Kılıç 10 yıl önce
Borlular isterlerse her şeyi yaparlar yeterki istesinler, bu konuda öncü olan internet sitelerine ve sahiplerine teşekkür ediyoruz. Bu iş tamamen Alpaslan Kavaklıoğlu'nun insifiyatindedir, Yaparsa o yapar yamazza da ona neden yapmadın denir.
Borlu Eğitimci 10 yıl önce
Bu iş niğdelilere bırakılırsa siddin sene yapılmaz, çünkü rahatsız olan onlar değil, Borluların insifyatif alıp bu konuyu çözmesi lazım, Turan Bey ve Şeref Beylere teşekkürler. Destekliyoruz sizi,
Ahmet Tanık 10 yıl önce
Bu günkü yönetimde, vekillerde bu baraj konusunu çözme beceri ve iradesi yoktur, Çözme işi niğde belediyesine aittir, onlarda bor diye ilgilenmiyorlar, bunları çözecek kişi de şuanki yönetim de yok. Borhaber.net sizler iyi niyetli olabilirsiniz ama kullanıyorlar. Bu iş bunlarla olmaz Demedi demeyin aha buraya yazıyorum.
gerekli 10 yıl önce
bu tür çalışmalar için geç kalınmıştır.bor haber de olmasaydı belki bu toplantı bile yapılmazdı.yani her zamanki gibi iş işten geçtikten sonra...gazetecilerde olmazsa işimiz kötü...
borun seyyahı 10 yıl önce
işte size bir sorun,hadi beyler yıllardır demedinizmi iktidar ayrı belediye ayrı şimdi her şey eşit güçse güç milleti yormayın temizleyin şu ayıpı....sayın başkan bütün yetki sizde ,korkmayın tel.gelen mail,le.....sizde durdurun özdenin etrafındaki betonu..hiçmi peyzaj görmediniz park mezarına harcadığınız parayla dambulcadan,yunak mevkisine kadar doğal park yapılırdı.büyük düşünün yapılan konser oraya yakıştımı..birde anlamadığım akkaya konusunda milletvekilleri olaya vakıf lodukları halde ,sadece dinliyorlar harekete geçsenize beyler,ne bekliyorsunuz övünüyorsunuz en çok bakanı biz getiriyoruz diye,sıcaklar bitmeden koku yok olmadan,getirin gece koklatın bak ne oluyor...bu görev Turan Uçan Selim Gökel,lemi düşer onlar üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı sıra sizde meydan sizin...
Tahir YILMAZ 10 yıl önce
Bu işi sayın vekilimiz Alpaslan Beyin önderliğinde yine Borlular olarak biz çözeceğiz, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Toplantı da böylesi bir çevre olayında duyarlı olan bütün meslek ve kurum kuruluşları muhtarları kutluyorum.
Temacıydı 10 yıl önce
Çevreci kuruluşlar neden ortalarda yok...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
25°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:51
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@