Şehit Efe Osman Apaydın lisesine mezuniyet sevinci Şehit Efe Osman Apaydın lisesine mezuniyet sevinci

Niğde Valisi Mustafa Koç, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, gezici kütüphanenin kente hayırlı olmasını diledi. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden yaklaşık 3,5 milyon liraya satın alınan kütüphanenin daha önce tahsis edildiğini ve bugüne kadar deprem bölgesinde hizmet verdiğini aktaran Vali Koç, şunları kaydetti: “Kültür ve Turizm Bakanlığımız kütüphaneler ve yayınlar genel müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 buçuk milyon TL'ye satın alınarak ilimize mal edilen bu gezici kütüphane öncelikle köy, ilçe, beldelerimize, ilimize hayırlı uğurlu olsun.  Bu kütüphane daha önce alınmıştı ama malumunuz olduğu üzere çok büyük bir deprem afeti yaşandı. Bütün kurumlarımız milletimizle bir dayanışma içerisinde herkes elindekini, varını, yoğunu, yardım için o bölgeye aktarmışlardı. Bu kapsamda da bu Gezici Kütüphanemiz Hatay ilinde 26 Mart ile 16 Haziran tarihleri arasında kütüphanemizde görevlendirilen arkadaşların büyük gayretleriyle oradaki vazifesini tamamladı, Niğde’ye döndü.
TAM TEŞEKKÜLLÜ GEZİCİ KÜTÜPHANE HİZMETE GİRDİ
Gezici kütüphanemiz tam teşekküllü bir kütüphaneyi aratmayacak şekilde dizayn edilmiştir diyen Vali Koç; “Bu kütüphanemizin içerisinde 3 bine yakın kitap, televizyonundan sanal gerçeklik gözlüğüne, bilgisayarından zekâ geliştirici oyunlara kadar donanımlı bir kütüphane. Niğde ilimiz kütüphane konusunda yeni yapacaklarımızla beraber oldukça iyi bir konuma geldi. Belediyemizin de bu konuda malumunuz olduğu üzere Kayabaşı Mahallesi'nde kütüphane çalışması var” dedi.
 KÜTÜPHANESİ OLMAYAN KÖY VE KASABALARA GEZİCİ KÜTÜPHANE BİLGİ TAŞIYACAK
Niğde merkeze ve ilçelere bağlı olup kütüphanesi bulunmayan köy ve beldelerimize gezici kütüphanemiz hizmet verecektir diyen Koç; “ Kırsalda yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin, bundan mahrum kalmaması adına bu kütüphanemiz çok önemli. Kütüphanemiz bugünden itibaren bütün ilçelerimizde, köylerimize, beldelerimize hep tek tek dolaşarak oradaki yavrularımıza, gençlerimize, istifade etmek isteyen herkesin hizmetine sunulacak. Küçük olmasına rağmen içerisindeki donanımda internet bağlantısı da var. Yediden yetmişe herkesin istifade edebileceği, insanların kendisini geliştirmesi açısından okumanın önemli olduğunu ne kadar önemli olduğunu vurgulamamıza gerek bile yok. İnşallah bu kütüphanemizde bu amaca hizmet edecek. Bu kütüphane artık ilimizin öz malıdır, burada kalacak. Hayırlı hizmetlere vesile olsun diyorum, başta Kültür Bakanlığımıza, emeği geçen Kültür Müdürlüğü Müdürümüz olmak üzere bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” diye konuştu.