CHP Niğde Milletvekili ve Tarım Orman Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Jokey kulübü üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığına tahsis edilen araçların tasarruf kapsamında geri alınıp alınmayacağını sordu.

CHP’li Meclis üyelerinden Ankara çıkartması CHP’li Meclis üyelerinden Ankara çıkartması

Gürer, personel servisi kaldırılırken eski bakanlar dahil Bakanlığa 55 aracın jokey kulübünden kiralanması tasarruf tedbirlerini arkadan dolanmak olarak tanımladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM de yaptığı konuşmada şöyle dedi;

“Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında personel servisleri dahi kaldırıldı, servis kullanan binlerce sivil araç sahibi de boşa düştü. Tarım yazarı Sadettin İnan önceki dönem tarım bakanlarına -Eşref Fakıbaba hariç- Jokey Kulübünce lüks araçlar tahsis edildiğini yazdı. 50'nin üzerinde lüks araç -Tarım ve Orman Bakanlığında Bakan, Bakan Yardımcısı, danışman- Jokey Kulübü üzerinden kiralanmış. Tasarruf kamuda Jokey Kulübünden -dernek olduğu için onun üzerinden- sağlanıyor ve vatandaşın tasarrufu artırması istenirken üst düzey bürokratlar şatafatlarından geri durmuyor. Kamuda özellikle personel üzerinde servis dahi kaldırılarak tasarruf sağlanıyor, kamunun üst düzey bürokratları ise dernek üzerinden sağladıkları araçlarla lüks yaşamlarını sürdürüyor; bu bir haksızlık, adaletsizlik...” diye konuştu.

Tasarruf tedbirleri kapsamında kamuda sınırlamaları aşmak amacıyla benzer uygulamaların olup olmadığı araştırılması içinde Gürer soru önergesi vereceğini de belirtti.

Editör: Selim GÖKEL