CHP Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, 2024'nün ilk günlerinde başlayan ve hala devam eden zam rüzgarı vatandaşın bütçesini sarsmaya devam ediyor. Ramazan ayında yine vatandaşın tenceresinde kırmızı et kaynamayacak." diye konuştu.

Son birkaç aydır et fiyatlarına düzenli ve sistematik bir şekilde zam yapıldığını vurgulayan Erhan Adem, "Ramazan ayı öncesi yapılan bu zamları gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Kuzu karkas etin fiyatı son dönemde neredeyse her hafta artarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başında gelen zamlarla birlikte kuzu karkasın kilosu 460 liraya kadar yükseldi.

Hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeden, hayvan ithal eden ülkeye dönüştürüldük. Her yerimiz mera. Ama canlı hayvan ithalatı yapıyoruz. Üreticimiz üretemez hale geldi. Vatandaşımız eti, sütü, alamaz hale getirildi. Tarım Bakanlığı bu sorunu sürekli ithal et ile çözmeye çalışıyor. İthal et dövizle alınıyor. Döviz de yüksek olduğu için uygun eti yurt dışından bile alamıyoruz. Fiyatların durması ve düşmesi için üretim maliyetlerinin düşmesi gerekiyor. Girdi maliyetleri düşmedikçe et fiyatlarında artış devam edecek” ifadelerini kullandı.

Erhan Adem, “besicilerin zor durumda olduğunu ve üretim maliyetlerinin arttığını kaydederek, “2010 yılında karkas etin kilogram fiyatı 25 lirayken Şubat 2024 itibariyle 460 liraya kadar çıktı. Eğer girdi fiyatlarına müdahale etmezlerse önümüzdeki 4-5 ay sonrasında vatandaş 1000 lira ve üstünde et almak zorunda kalacaktır. Hayvancılık artık bir kaos içinde. Ülkemizin hayvan ithalatına değil, üretim maliyetlerini düşürmeye ya da vatandaşın alım gücünü artırmaya ihtiyacı vardır. Yerli ve milli olduğunu iddia eden iktidar hayvan ithalatının önünü açarak gerçek yüzünü bir daha göstermiştir. Bu kötü yönetime mecbur değiliz. 31 Mart bu yönetime ders vermek için önemli bir fırsat” ifadelerini kullandı.”

MHP’li Cem Görgün, Bor İlçe İnsan Hakları Kuruluna seçildi MHP’li Cem Görgün, Bor İlçe İnsan Hakları Kuruluna seçildi

Editör: Selim GÖKEL