CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde boşanma oranlarının  arttığına dikkat çekerek, yuva dağıtan bu olumsuz tablonun en önemli nedenlerinden birinin de ekonomik kriz olduğunu belirtti.

EVLENEN 575 BİN

BOŞANAN 181 BİN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 575 bine yakın çiftin evlendiği 2022 yılında, boşanan çift sayısının da 180 bini geçtiğine dikkat çekti.

2021 yılında 175 bin olan boşanan çift sayısının 2022’de 181 bin olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, boşanın çiftlerin sayısının her yıl arttığını, evlenen her 3 çiften 1’nin boşandığını ifade etti.

ÇALIŞANLARIN ÇOĞUNLUGU AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR

Son yıllarda  artış gösteren boşanmaların en önemli sebeplerinin başında ekonomik sorunların geldiğine vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enflasyon sürekli artıyor. Sabit ve dar gelirli vatandaş, temel gıda ürünlerine bile ulaşmakta zorlanıyor. Zam üstüne zam vergi üzerine vergi ile vatandaş adeta boğuluyor.

Türk-iş’in hesaplamalarına göre son verilere göre ülkemizde açlık sınırı 12 bin 189 lira, yoksulluk sınırı ise 39 bin 733 lira olarak belirlendi. En düşük emekli aylığı bugün 7 bin 500 lira oldu. 10 milyondan fazla emekli asgari ücretin altında maaş alıyor. Ülkemizde Yaklaşık 3 buçuk milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Bu rakamlar 15 milyona yakın insanımızın açlık sınırının altında maaş aldığını gösteriyor. Ev kiraları ise asgari ücreti bazı büyük kentlerde geçmiş durumda. Kiralık ev bulmak dahi sorun. Eğitimden ulaştırmaya yaşamın her alanında gelir gider dengesi şaşıran fiyat artışlarında durdurmak bilmiyor” dedi.

CHP'nin Başkan Adayı Av. Hulus Özen Seçim Varmış Gibi Çalışıyor CHP'nin Başkan Adayı Av. Hulus Özen Seçim Varmış Gibi Çalışıyor

MUTFAK YANIYOR, BOŞANMALAR ARTIYOR

Ülkemizde çalışan kesimlerin büyük çoğunluğunun,  bırakan yoksulluk sınırını, açlık sınırının bile altında maaş aldığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Pazara giden dar gelirli filenin yarısını bile dolduramadan geri dönüyor. İhtiyaçlarının bir kısmını alsa bile çoğunluğunu alamıyor. Mutfakta yangın var. Kiralık ev fiyatı artışı yanında kiralık ev dahi bulmak sorun. Bu nedenle de aileler dağılıyor. Çok çocuk okula aç gidiyor. Kılık kıyafet almak lüks oldu. Terziler, ayakkabı tamircileri yollar sonra akılarına geldi. AKP uyguladığı yanlış ekonomik politikalar ile 100 yıl eskiyi onar, tamir et, kullan  ve elinde olanın süresini uzat yılı olarak başladı. Bu durum ister istemez aileler arasında tartışmaları da beraberinde getiriyor. Tartışmalar zamanla şiddete, bazen de boşanmalara kadar gidiyor. Yapılan bir araştırmaya göre boşanma nedenleri arasında ilk sırayı ekonomik sorunlar alıyor” diye konuştu.

AKP’NİN BECERİKSİZLİĞİ TOPLUMDA AİLE YAPISININ BOZULMASINA NEDEN OLDU

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları döneminde ne yazık boşanmalar kadar, kadına şiddet, kadın cinayetleri, uyuşturucu, fuhuş gibi olumsuzlukların da artığına dikkat çekerek, “İktidarın ekonomik politikaları ülkeyi bu anlamda derin sorunlara sürükledi. İktidar yandaş Gazetelerde, televizyon kanallarında pembe tablolar çizerek, bu sorunları saklamaya çalışıyor. Yandaş Tvlerde Kadın programlarını Cumhurbaşkanı bir izlese ülkede aile dokularının nereye savrulduğunu görmüş olur. Yandaş kanallarda dağılan aileler, yaşanan olaylar esasında iktidarın ülkede aile dokusunu nereye taşıdığını fark etmesi adına önemli bir göstergedir. Milyonlar başka ailelerde yaşananları izlerken benzer yaşamda da yüzlerce insanın varlığını düşünerek izlese bu süreci daha net görmüş olacaklardır” şeklinde konuştu.

Gürer yapılan bir Araştırma ile çıkarılan ülkemizde boşanma haritasında tüm illerin bu süreçten olumsuz etkilendiğinin de görüldüğüne işaret ederek Türkiye genelinde evlenen her 100 çiften 32’si boşanırken, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kayseri ve Konya’da gibi Anadolu illerinde de Türkiye ortalamasında boşanmaların olması ayrıca düşündürücü olduğuna dikkat çekti. Anadolu illerinin büyük kentlere göre ekonomik anlamda kısmen de olsa daha sınırlı harcama ve daha çok ihtiyaçlarını olanakları ile gideren ve muhafazakâr sayılabilecek bir yaşam sürdüren İller olmasına karşın ülke ortalamasında boşanmalar yaşanıyor olmasının yokluk yoksulluk huzursuzluk ve geçim sıkıntısının ne kadar yaygınlaştığına da ayrıca gösterge olduğuna vurgu yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2020 Yılı:Boşanan çiftlerin sayısı: 135,022   İken 2021 Yılı:Boşanan çiftlerin sayısı: 174,085 çıkmış ve  2022 Yılı:Boşanan çiftlerin sayısı: 180,954 ermişti. Devam eden mahkemelerde dikkate alındığında bu yılda boşanmalarda artış devam ediyor.Ayrı yaşayan ailelerinde durumu İstatistik verilere yansımadığı için sorun giderek derinleşiyor.Son 2020-2022 yılları arasında geçen 2 yıllık süreçte boşanmalarda yaşanan artış ise %34 oranında artış göstermesi  ve evlenmelerde genelde evliliğin ilk beş yılında

boşanmaların %32,7'si evliliğin

ilk 5 yılında, %21,6'sı ise evliliğini sonlandırması gençlerin ekonomik süreçten ciddi etkilendiğinin de göstergesi olarak düşünülebilir” diye konuştu.

Editör: Selim GÖKEL