Türkiye'nin İlk Güneş Hücre Tesisi Bor'da

Yenilenebilir enerji sektörünün öncü firması Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE), wafer ve hücre üretim süreçleri ile birlikte Türkiye’nin ilk güneş paneli üretim tesisini Niğde’de kuruyor.

EKONOMİ 08.05.2016, 04:00 13.05.2016, 19:27
 Niğde’nin Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EkoRE’ye tahsis edilen 32.000 m2 alanda inşasına başlanan, en son teknolojiyi kullanacak üretim tesisi dışa bağımlılığı ve cari açığı azaltarak ekonomimize katkı sağlayacak, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasını sağlayarak iklim değişikliğinin önüne geçmede önemli katkı sağlayacak olan tesisin temeli bugün atıldı.

 Haber: Selim GÖKEL


Temel atma törenine Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şener, Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, sanayiciler ve davetliler katıldı. 
Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketler arasında yer alan EkoRE, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini artırmak için kendi güneş paneli üretim tesisini hücre ve wafer üretimini kapsayacak şekilde kuruyor.
2013 yılından beri yenilenebilir enerjiler konusunda proje geliştiren, teknik kurulum hizmeti veren, yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapan ve yatırımları yöneten EkoRE’nin şu anda elinde bulunan projeler 50 MWp’in üzerinde olup, bu projeler etap etap geliştirme aşamaları tamamlanıp kuruluma geçti.
TÜRKİYECE İLK DEFA GÜNEŞ HÜCRESİ ÜRETİMİ
Tüm güneş enerjisi sistemlerindeki en maliyetli kalem olan güneş panelleri, Türkiye’de ya ithal edilerek temin ediliyor ya da üretim sürecinin büyük çoğunluğunu oluşturan hücreler yurt dışından ithal edilerek son aşama olan modül üretimi Türkiye’de yapılıyor. 20’den fazla modül üretimi yatırımından sonra ilk defa üretim sürecinin kalbi sayılan wafer ve hücre üretimi Türkiye’de EkoRE tarafından yapılacak.
EK YATIRIMLARLA KATLANACAK
Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EkoRE’ye tahsis edilen 32.000 m2 alanda inşasına başlanan, en son teknolojiyi kullanacak üretim tesisi, ilk safhada 100MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak. Yapımı yaklaşık 12 ay sürecek fabrikanın gerek inşası sırasında, gerekse işletmeye geçtiğinde, yüzlerce kişiyi istihdam ederek Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacak.
 BURADA ÖNEMLİ BİR TARİHE TANIKLIK EDİYORUZ


Üretim tesisinin temel atma töreninde konuşan EkoRE CEO’su Serhan Süzer, “Bu tarihi güne hepimiz tanıklık ettiğimiz için mutluyuz gururluyuz. Neden tarihi bir gün bunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Artık yeni bir çağa giriyoruz. Uluslararası anlaşmalar var, hukuki yatırımları var. Dünyada iklim değişikliğinin önüne geçilebilecek en önemli etken yenilenebilir enerji. Yenilenebilir enerjinin de özü güneştir. Elektrik aynı zamanda ise ihtiyacımız olan enerjinin en önemli aracıdır. Güneşten elektrik üretmek ise artık hem mümkün hem de ekonomik artık teknoloji o noktaya geldi. Güneş enerjisinden elektrik üretmek için ihtiyaç duyulan en önemli yatırımı ise güneş paneledir. Bu güneş panellerinin de kalbi wafer ve güneş  hücresidir” dedi
TÜRKİYE TARİHİNDE İLK DEFA
Serhan Süzer konuşmasının devamında;  Şimdi biz burada Türkiye’de üretim sürecinin en son aşaması olan modül üretimi yani başka bir deyişle bu sektörde montaj olarak söylenir.  Türkiye’de bu montajı yapan 20 den fazla tesis var. Türkiye tarihinde ilk defa üretim sürecinin kalbi sayılan hücre üretimini bu tesiste gerçekleştiriyor olacağız. Bugün aslında tarihi bir gün. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp  üzerine çıkmayı planlıyoruz. Bu gerçekten emek ve çaba harcadık. Bu işin uzmanları ile çalışıyoruz. Uluslararası standartlarda  Almanya’da güneş enerjisinin başlangıç ekibinde bulunan Zorlu Bey genel müdür olarak işin teknik detaylarını bize anlatacak.  Bütün bunları biz kendimiz yapmadık. Bu süreç sırasında bizlere yardım eden devlet büyüklerimiz var. Bizlere başından beri destek olan Sayın Valimiz Necmeddin Kılıç’a sayın milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen ve Ömer Fethi Gürer’e Valilikten Sayın Ali İlker Atabay’a, Bor Belediye Başkanı Sayın Sıtkı Erat’a, OSB Müdürü Yavuz Kavaklıoğlu ve tüm OSB yönetimine içten teşekkür etmek istiyorum” dedi
BAŞTAN SONA ENTEGRE  YERLİ BİR TESİS OLACAK,
Uzun vadede biz neyi  amaçlıyoruz?  Bu fabrika sadece hücre ve wafer olmayacak. Biz işin kalbinden gireceğiz. Wafer, hücre ve son montaj kısmı üçü de burada olacak, yani entegre bir tesis olacak. Bunu sürekli artıyor olacağız.  Bu işin sonunda kendi kaynaklarımız ile yüzde yüz Türk panelini üretmiş olacağız. Bu hem yurt dışı enerji bağımsızlığı ve milli güvenlik için çok önemli bir şeydir. Bu vesile ile Türkiye ekonomisi ile istihdamına yaptığımız katkıdan ve enerji bağımsızlığı gibi önemli bir milli güvenlik meselesine de çözüm ürettiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.
BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN
İnsan kaynaklarının bu bölgeden sağlanacağını belirten EkoRe Genel Müdürü’nün tesis hakkında teknik bilgilerinin ardından Bor Belediyesi Başkanı Sıtkı Erat’ta bir konuşma yaptı. Başkan Erat; Bugün Niğde’de tarih yazılıyor. Bir hayaldi bugün gerçek oldu. Bu tarih yazmada büyük emeği olanlar var. Ben buradan emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Ama burada özellikle Serhan Bey’e teşekkür ediyorum. Bütün engellemelere rağmen burada yatırım yaptığı için özellikle teşekkür ediyorum. Bu yatırımların artarak devam edeceğine inanıyorum. Enerji İhtisas Bölgesi, OSB’nin büyümesi bugün bu yatırımla beraber bu işleri pekiştiriyoruz” dedi.
 MİLLİ ENERJİ SEKTÖRÜ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ


Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise; Bugün memleketimiz için, Niğdemiz için, Borumuz için önemli bir gün. Enerji konusu ülkemizin en önemli konu. Bugün enerjimizi hala ithal fosil yakıtlardan üretiyoruz. Şimdi biz hükümet olarak var gücümüzle yerli ve milli enerji sektörünü oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün burada yapılanlarda onlardan bir tanesi. Niğde güneş enerjisi açısından ideal bir yerde. Yavaş yavaş güne enerji santralleri kuruluyor. Bugün ki yapılacak yatırım ile artık yerli bir güneş enerji sistemi kuran fabrika temeli atıyoruz. Buranın yerli olması, güneş pili yani güneş hücresi üretilmesi çok önemli ve ileri teknoloji kuruluyor. Niğde Üniversitemizde bu konuda çok önemli çalışmalar var. Üniversitemizde bir tekno park hizmete konuluyor. Bu konuda da iş birliğine ulaşılacağına inanıyorum. Enerji İhtisas Bölgesi konusunda bir mera konusu var onu da yakında halletmek üzereyiz. Yani Niğde ve Bor  güneş enerjisi sistemlerinde merkez konuma gelecek.
NİĞDE’Yİ DÜNYA ÇAPINDA TANINAN BİR HALİNE GETİRECEK PROJEDİR
Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, ''Bugün temelini atacağımız tesisi uluslararası bir projedir. Türkiye'nin Milli sınırlarını aşan, Türkiye'yi yeni yüksek teknolojiyi yakalayan enerji noktasında ülkeler haline getirebilecek ve Niğde'de onlarca sektörü peşinden dolaştıra bilecek, Niğde’yi dünya çapında tanınan bir il haline getirecek projedir.” dedi.

Konuşmaların ardından Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde 32 bin m2 alana kurulacak üretim tesisinin temelleri atıldı. 
 

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (16)
TÜRKİYE'DE KESİNLİKLE İLK 7 yıl önce
Tesis Topraktan -> Silikon Carbide Wafer -> Solar Hücre -> Güneş Paneli imaltı yapacak Türkiye'deki tek tesis. Bu tesis güneş tarlası değil, o tarlada kullanılacak YERLİ Panelleri üretecek. Yapılması için Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
inanç altunyürek 7 yıl önce
ülkemiz için çok heyecan verici bir gelişmedir bu.emeği olan herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.özellikle valimiz necmeddin kılıç beyefendiyi.bu tesis enerji bölgesi kurulduğu için niğdeye yapıldı.enerji bölgesinin kurulmasında da en büyük emek vali beyin ve kendisi çok kaliteli bir ekip kurmuş.ali ilker atabay gibi vizyon sahibi,vatansever ve müthiş bir beyni keşfederek niğdeye kazandırdı.şirin niğdedeki güzel gelişmler için teşekkürler vali bey.
Akın Gönen Devlet E.Bakanı 7 yıl önce
Çağdaş teknoloji ile Güneş Paneli Üretim yapacak tesisin Bor Organize Sanayi Bölgesi'n de yapılan temel atma töreni haberinizi büyük bir sevinçle okudum.Bakanlıgım döneminde Devlet yatırım programına bizzat koydurarak temelini arttırdığım (1992) bu tesisin amacı Bor ve bölgemizi bir gelişmiş sanayi alanı haline getirerek kalkındırmktı.bugün bu haberinizde amacıma adım adım ulaşıldığını görüyorum. Degerli tüm yatırımcılarımızı gönülden kutlarım.Allah yardımcıları olsun onlarda benim bugün yaşadığım güzel duyguları yatırımlarının devasa boyuta ulaştığı binlerce gence iş,aş ve eş sağladıkları günlerde yaşasınlar dilerim. İçtenlikle kutlar başarılar dilerim.
yiğit 7 yıl önce
akın bey size bir niğdeli olarak teşekkür ediyorum yaptığınız tüm hizmetlerden dolayı ve hala Niğdeyi takip etmenizden dolayı
borlu 7 yıl önce
Allah hayırlı mübarek eylesin bir kişi dahi olsa ekmek kapısı emeği geçen herkese tesekk
Burada bekleriz 7 yıl önce
Tıp fakültesi. Havaalanı. Akkaya ve çinlilerden sonra böyle bi atılım bekliyorduk kavaklıpğlu ve sıtkıdan.bor parlayan yıldız olacak.;))))bardak petrolünün de hakkını yemeyelim. Memleket sanayi kokuyor sayeleerindeeeee.özegen olayları tartıyordur.
Asıl güneş cami minaresindeki ezandir 7 yıl önce
OSB ye iki minareli cami istiyoz sayın valimiz. İki cihan güneşi peygamberimizdir. Camisiz sanayi olmaz.önce cami yapilmali
Türkiye'de ilk değil 7 yıl önce
İlkini Konya karapınara yaptılar. Güneş panelleri Niğde'nin sıcaklık ortalamasını yükseltecektir. Açın araştırın İspanya'da Sevilla kentinde güneş panelleri yüzünden tarım yapılamaz hale gelmiş sıcaklık 2-3 santigrat derece yükselmiş. Yatırım yapılması güzel ancak olumsuz yönlerini hiçe saymamak lazım.
Weda 7 yıl önce
Vatanimiza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@