Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

EKONOMİ 09.04.2021, 01:06 Faruk
355
Niğde’de Büyük Dönüşüm İçin Start Verildi
banner830

Eski sanayi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında Niğde eski sanayi bölgesine kurulan Uzlaşma ofisinde sanayi esnafı ile görüşmeler başladı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Kalesiyle birlikte başlayan ve eski sanayi sitesiyle devam eden dönüşüm projeleriyle birlikte Niğde gelişmeye ve dönüşmeye başladığını belirtti.

Niğde eski sanayi bölgesinde 10 hektar alanda 347 parselde yapılacak olan dönüşüm için Uzlaşma ofisinin kurulduğu ifade eden Başkan Özdemir; “Eski sanayi bölgemiz bulunan 10 buçuk hektarlık bir alanda, yaklaşık 347’ye yakın bir parsel var ve bu parsellerde sanayi esnafımız var. Tamamlanan yeni sanayimizin kapılarına kadar doğalgazlarını çektik, asfaltını attık ve eksikler de gideriliyor. Tamamlanan yeni sanayimizin tapuları da çıkmış durumda. Eski sanayimize kurmuş olduğumuz uzlaşma ofisimiz bugün itibariyle aktif hale getirmeye başlıyoruz. Bu ofisimizde buradaki hak sahiplerinden ilk önce bir talep toplanacak. Burası resmi gazete kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesinden dolayı burada öncelik hak sahiplerine verilecek. Burada ilk önce tapu sahipleri yani hak sahipleriyle görüşeceğiz ve hak sahiplerine yeni sanayideki dükkanları sunacağız, yok dükkan istemiyorsa, daire vereceğiz, yok ben paramı alayım derse parasını vereceğiz. Bizim burada amacımız buradaki esnaflarımızı mutlu etmek ve bu sayede bu dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

HEDEFİMİZ NİĞDE’YE DEĞER KATMAK

Eski sanayide başlatılan dönüşümlerle birlikte hedeflerinin Niğde’ye değer katmak olduğunu belirten Başkan Emrah Özdemir; “ Bizim burada hedefimizi Niğde’ye değer katmak. Bizim amacımız buradaki esnaflarımızın pastasını daha da büyütmek istiyoruz. Yeni saniyemiz otobanın kenarında olması buradaki esnafımıza daha güzel imkanlar sunabilmektir. Bugün bu uzlaşma ofisimizde sadece talepler alınacak. Yeni sanayimizin otobana yakın olması ile birlikte sanayiye girecek araç sayısı da artacak ve bu sayede esnaflarımızın işleri de, müşterileri de artmış olacak” dedi.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE TALİBİZ

Sanayi sitemize kurulan uzlaşma ofisimizde esnaflarımızın talepleri toplanıp oda göre bir yol çizeceklerini ifade eden Başkan Özdemir; “ Biz gönül belediyeciliğine talip olmuştuk, insanların gönlüne girmeye talip olmuştuk, yine birlikte esnafımızla konuşarak gönül rızasını alarak bu dönüşümü başlatacağız. Bugün bu ofisimizde esnaflarımızla bir araya gelinecek kaç esnafımız dükkan istiyor, kaçı arsa, kaçı para istiyor bu talepleri toplayıp bunu göreceğiz. Talepler toplandıktan sonra elimizdeki dükkanları, arsaları ve daireleri nasıl değerlendirebileceğimizi konuşacağız. Bizim burada amacımız esnaflarımızın pastası büyütmek kazançlarına kazanç eklemektir” dedi.

OTOBAN YANINA YENİ SANAYİ PARSELLERİ OLUŞTURULUYOR

Hıdırlık mevkisine yapmış olduğumuz yeni sanayi sitemizdeki dükkan sayılarını arttırmak için çalışmalarımıza başladık diyen Özdemir; “ Yeni sanayide yapılan 360 tane dükkan sayımıza yeni dükkan sayılarını ekleyip buradaki dükkan sayısın arttırıp esnaflarımızın mülk sahibi olması için çalışıyoruz. Son dönemlerde gözüktüğü gibi sanayi arsaları çok fazla pahalanmaya değer kazanmaya başladı. Bundan dolayı küçük sanayi parsellerinin arttırıyoruz. Geçtiğimiz aylarda meclis üyelerimizle böyle bir karar aldık. Otobanın orada küçük sanayi parselleri oluşturuldu. Minimum 300 metre dükkanlarla, 600 metre dükkanlarımızın yakın zamanda ihalesine çıkacağız. Buradan daha büyük dükkan isteyen esnafımıza bu seçeneği de sunacağız. Sanayi esnafımızın böyle bir ihtiyacı olduğunu düşündük ve 140 dönümlük bir alanı daha yeni sanayi sitesi yapmak için Milli Emlak’tan satın alıyoruz. Orada da bir sanayi sitesi çalışması yapacağız. Bizim amacımız burada başta hak sahiplerine sonrada kiracılara mümkün olduğu kadar, yetkilerimiz çerçevesinde elimizden geldiği kadar kolaylık sağlayarak herkesi bir mülk sahibi yapmak istiyoruz. Esnafımızı karlı çıkartacak bir dönüşümün bugün başlangıcını veriyoruz. Hiç kimseye zorla bir dönüşüm yaptırılmayacak, esnaflarımızın memnun olacağı şekilde bir dönüşüm yapacağız. Esnafımızı mağdur etmeden onların en kısa sürede daha mutlu olacakları ve daha iyi hizmet edecekleri müşteri portföyünü artıracakları iş yerlerini esnaflarımıza temin etmeye çalışacağız. Yeni sanayideki iş yerlerimizin satışında kriterleri oldukça fazla koyup yatırım için almak isteyenlere değil önceliği esnaflarımıza vereceğiz” dedi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TEK TEK YERİNE GETİRİYORUZ

Niğde’de büyük dönüşüme bugün başladıklarını belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “ Bilindiği gibi Niğde kalemizin çevresinde başlattığımız dönüşüm eski sanayinin de dönüşümüyle birlikte ilimiz de büyük bir dönüşüm başlamış olacak. Kalede başlattığımız dönüşümle devamında eski sanayinin dönüşümüyle gerçekten Niğde çok başka bir görünüşe sahip olacak. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız desteklerle ne Pandemi diyoruz ne de başka bir şey diyoruz, ne söz vermişsek tek tek yerine getiriyoruz. Kalenin dönüşümü devamında buranın dönüşümüyle burası çok farklı bir yer olacak. Bilindiği gibi sanayinin yanından geçen dereyi güzel bir gölet haline getireceğiz. Bu deredeki çalışmalarımız belediye başkan yardımcılarımız DSİ ile görüşüyorlar ve DSİ ile projemizi onaylattıklarında güzel bir gölet ve çevresine de vatandaşlarımızın günlerini güzel bir şekilde geçirebilecekleri bir alan oluşturacağız ve Niğde’mize bir değer katacağız. Yeni yapacağımız sanayi sitesinde sosyal tesisler ve gerekse diğer ihtiyaçları olacak tesislerin hepsinin eksiksiz yapmayı hedefliyoruz. Kale dönüştükten sonra eski sanayi dönüştükten sonra bambaşka bir Niğde olacak ekonomisi daha farklı ekonomisi çok yükselen ve gelişen bir il olacaktır. Bu dönüşümüzü buradan başlatıyor şehrimize ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (8)
Niğdeli 1 ay önce
Dere eski sanayiden ditaş altı üst geçite kadar planlı bir şekilde kenarları geniş alanda ıslah edilirse iyi olur.
Niğdeli 1 ay önce
Eski terminalin altındaki üst geçit ile ditaş altı üst geçit arasına geniş yol gerekir.
M.YÜKSEL 1 ay önce
Sabah akşam eleştiren ve hatta eleştiriyorum adı altında sürekli hakaret eden klavye kahramanlarına söylemek istiyorum: azıcık izanınız varsa Niğdemize yapılan bu hizmetlere ve Belediye Başkanımızın vizyonuna bir güzel yorum yazarlar çünkü bu şehir bizim ve biz birlikte yaşayacağız. Mahkeme kadıya mülk değildir muhakkak bir gün Emrah Özdemir de bu görevi bir gün tamamlayıp bir başka hemşehrimize devredecektir; ancak marifet te iltifata tabidir, lütfen Niğdemize yapılan şu büyük projelere ve Başkanımıza destek verelim,olumsuz gördüğümüz şeylere ağız dolusu hakaret edip güzel olduğunu bildiğimiz şeyleri hele hele bunlar tüm şehrin çehresini değiştirecek projelerse ölü taklidi yapmayalım zira bu bir Niğdeliye yakışmaz.
hasan 1 ay önce
önce insan a dönüşmek lazım beton a değil
Ünsal 1 ay önce
M Yüksel e katılıyorum.Bu proje yıllardır ihmal edilmiş ve Niğde'nin hem çehresini değiştirecek hem kadim kültürünü ortaya çıkarıp tarihi güzelliklerimizle vatandaşı buluşturacak bir projedir.Yaz aylarında çoluk ve çocuğunuzla dışarı çıkıp kale civarında bir park yada cafede çay içmek, yemek yemek istemezmisiniz?Niğde dışında bir misafiriniz geldiğinde götürüp gezdireceğiniz Niğdenin tarihi dokusunu gösteren bir yer var mı?Onun için her şeye muhalif olmamak,iyi yapılan işleri desteklemek alkışlamak gerekir.Emrah bey beton belediyeciliği yapmıyor.Sosyal ve kültürel belediyecilik yani Niğde halkının tamamına dokunan belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirmeye çalışıyor.Kendisini desteklemek ve cesaretlendirmek gerekir.
Vatandaş 4 hafta önce
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar yapılırsa şehrimizin iki yakasını birleştirir. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edersek iyi olur. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı.
The Muhalif 1 ay önce
Kendisine partisinden dolayı oy vermedim, ancak hizmetlerini beğeniyle takip ediyorum.
Niğdeli 4 hafta önce
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur.
Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Son Yorumlar
Kasaba halkının eskiye nazaran kolay para kazanma hırsıyla Paragöz emlakçıların elinde büyük bağlar bahçeler bölünerek 2019 da 30 bin ila elli bin tl ye satamadıkları parsellere 100 bin 250 bin tl ye satmak için kazıklayacak paralı zengin arar hale gelmiştir.
Kasaba halkının eskiye nazaran kolay para kazanma hırsıyla Paragöz emlakçıların elinde büyük bağlar bahçeler bölünerek 2019 da 30 bin ila elli bin tl ye satamadıkları parsellere 100 bin 250 bin tl ye satmak için kazıklayacak paralı zengin arar hale gelmiştir.
Helal muhtarim Allah kabul ettsin
Hah işte siz de bu işlerle meşgul olun. Bir hafta sonra yine tazeleyelim..
Helal olsun sana Muhtarim. Allah razı olsun . Hırsız. hortumcu vurguncu sahtekar olan bürokrat lara örnek olsun.
10°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:28
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:48
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@