Niğde Özel İdaresi Ar-Ge Birimi Bir Numara

Niğde İl Özel İdare Ar-Ge birimi yaptığı projeler ile adından söz ettiriyor.

EKONOMİ 25.08.2015, 18:53 25.08.2015, 19:17
1097
Niğde Özel İdaresi Ar-Ge Birimi Bir Numara
banner830


Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Ar-Ge birimi İl Özel İdaresinin alanında adından çok söz edilen projeler ürettiği gibi, Niğde'deki diğer resmi kurumlara da proje hazırlıyor. Niğde İl Özel İdaresi Ar-Ge biriminde görev yapan Ali İlker Atabay Niğde'de ilklere imza atıyor. Ali İlker Atabay'ın Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne hazırladığı " Niğde Olimpik Yüzme Havuzu Isıtma ve Aydınlatma Enerji İhtiyacının Çoklu Yenilebilir Enerji Kaynakları ile Karşılanması" projesi Bölge birincisi olarak hibe almayı hak kazandı. 

ALİ İLKER ATABAY'IN PROJESİ YİNE BÖLGE BİRİNCİSİ

Niğde İl Özel İdare Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada; Niğde Valiliğinin “Niğde İlinde yenilenebilir enerji kullanımının kamu yararına yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi; Niğde’nin ülkemizin yenilenebilir enerji merkezi haline getirilmesi” vizyonundan hareketle; T.C. Kalkınma Bakanlığı Ahiler Kalkınma Bakanlığı 2015 yılı Enerji Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Niğde İl Özel İdaresi işbirliğiyle hazırlanan “Niğde Olimpik Yüzme Havuzu Isıtma ve Aydınlatma Enerji İhtiyacının Çoklu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıyla Karşılanması” projesi bölge 1. si olarak 458.560 TL hibe desteği almaya hak kazanmıştır.

Ülkemizde bir ilk olan projeyle birlikte Niğde Olimpik Yüzme Havuzu’nun ısıtma ve aydınlatma sistemlerinin enerji ihtiyaçları fotovoltaik (güneşten elektrik), fototermik (güneş kaynaklı ısı) ve su kaynaklı ısı pompası sistemlerinin kurulumuyla birlikte ekolojik,yenilikçi, mevsim ve iklim şartlarından bağımsız olarak da yenilenebilir enerji üretimi yapabilen sistem ve teknolojilerin optimum donanım konfigürasyonu sağlanarak doğru ve verimli uygulamaları alanında somut, denenmiş, benzerlerine teknik bilgi veri tabanı sağlayabilecek örnek bir model oluşturulacaktır" denildi. 


NİĞDE'DE YENİLENEBİLİR ENERJİ YAYGINLAŞACAK


Açıklamanın devamında; Projemizin genel hedefi, TR 71 Bölgesinde yenilenebilir enerji altyapısının güçlendirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. Yenilenebilir enerji sistemlerinin yaygınlaştırılmasının önündeki en büyük engel; muhtemel yatırımcılar için tutarlı bir maliyet, verim, fayda analizini pratikte ortaya koyabilen özgün ve somut proje örneklerinin bulunmaması ve kamuoyunun konu hakkında teknik, mali, hukuki alanlarda yeterli bilgi sahibi olmamasıdır. Proje; ortaya somut, verimli, özgün bir tasarım ve sistem uygulaması koymakla birlikte, özel bir önem verilen yaygınlaştırma ve eğitim faaliyetleriyle Niğde ve TR71 kamuoyunu bilgilendirme, tip proje örnekleri ve veri altlığı sağlayarak yeni projelerin oluşturulmasını teknik olarak da destekleyecek çıktılara sahip olacaktır. Proje sonucunda ortaya çıkacak "çoklu yenilenebilir enerji kullanımı modeli" ve uygulaması; ülkemiz için bir ilk olarak, TR71 Bölgesinin ve ilimizin yenilenebilir enerji altyapısına verimli, özgün, çoğaltılabilir ve sürdürülebilir bir katkı sağlayarak güçlendirecektir.

OLİMPİK HAVUZUN ZARARI ÖNLENECEK

        Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren olimpik yüzme havuzu, 2014 yılı Niğde GSHİM verilerine göre 56.400 tekli giriş sayısı ile 10.300 vatandaşımız tarafından kullanılmaktadır. Havuzdan faydalanan kitlenin büyük çoğunluğu ilkokul ortaokul, lise ve üniversite öğrencileridir. Niğde Olimpik Yüzme Havuzu yıllık brüt gelirleri 2014 yılı itibariyle 252.000 TL ve buna karşın ısıtma amaçlı doğalgaz giderleri 402.421 TL, elektrik giderleri 226.214 TL dir.Gelir ve gider kalemlerine bakıldığında havuz işletmesinin kamuya yıllık zararının net 376.635 TL olduğu görülmektedir. Projemizle, havuzun doğalgaz ve elektrik ihtiyacının yenilenebilir enerji sistemleriyle toplamda asgari 464.000 TL düşürülmesi öngörülmektedir. Projemiz, O.Y.H. işletmesinin mali sürdürülebilirliğini sağlayarak hizmet kalitesinden ödün verilmeden vatandaşlarımıza daha ucuza hizmet sunulmasına ve yararlanıcı sayısının artırılmasına imkan sağlayacaktır. OYH sebepli kamu zararının engellenmesi, müdürlüğün il genelinde nicel ve nitel olarak daha geniş kapsamlı projeler gerçekleştirmesine fırsat oluşturacak ve amatör spor kulüplerine aktarılabilecek fon miktarı da artırılmış olacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynaklı ve ultrasonik köpek kovuculu aydınlatma sistemlerine ek olarak havuz ısıtma sisteminin sirkülasyon pompaları ve su pompalarının elektrik enerjisinin karşılanması amacıyla 60 KW/h p gücünde 240 adet polikristal güneş panelinden oluşan fotovoltaik panel sistemi kurulacaktır.

ÇEVREYE ETKİSİ BÜYÜK OLACAK

Havuz suyu ve duş/banyo suyu ısıtılması amacıyla 116,6 KWp-(ısıl) selektif yüzeyli fototermik güneş paneli ve havuz suyu ve ortam ısıtma amacıyla 300 kWp-(ısıl) su kaynaklı ısı pompası sistemlerinin de kurulmasıyla birlikte proje fiziken tamamlanmış olacaktır. Projenin sonuçlanmasıyla birlikte yıllık 3.732.422.387 Kcal ve 464.000 TL tutarında temiz elektrik ve ısıl enerji üretilmiş olacaktır. Bu sayede 369.640 L benzin veya 464.029 m3 doğalgaz eşdeğeri enerji ithalatı yerli kaynaklarla ikame edilerek ithalat kaynaklı cari açık azaltılması hedeflenmektedir. Projenin bir diğer katkısı da çevresel boyutta olacaktır. Çoklu yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulumuyla birlikte küresel ısınmaya sebep olan CO2 gazı emisyonu  yıllık 677.405 kg  azaltılacak ve 2.816 Avro karbon ticareti geliri de elde edilebilecektir.

İlimizde elektrik ve doğalgaz tüketiminin tamamı milli elektrik/doğalgaz ağından karşılanmakta olup  safi enerji tüketicisi konumundadır. Artan enerji ihtiyacı şebekelerin yükünü de artırmaktadır. Projemiz, üretilen enerjinin yerinde tüketilmesini ve elektriksel pik seviyesinin/doğalgaz tüketiminin yataylaştırılmasını sağlayarak şebekelerin güvenliğine de katkıda bulunacaktır.

 BU PROJE İLE ÇOK FARKLI ALANLARDA KULLANILMASI İÇİN ÖRNEK OLACAK

Proje çıktılarının yaygınlaştırılmasıyla birlikte yenilenebilir enerjiler kullanılarak konut/sera/tesis/kurum ısıtma; iç mekan ve çevre aydınlatma, yeraltı suyu temini vb. alanlarda diğer kamu kurumlarına, özel işletmelere öncü olunacağı ve yeni uygulamaları cesaretlendireceği öngörülmektedir. Proje, jeotermal enerjinin yer kabuğu ısısı sadece sıcak su kaynağı olan yerlerde değil kırsal ve şehir alanlarında her yerde kullanılmasına imkân sağlayacak bir niteliktedir. Proje, Niğde İlinin PV ve foto termik sistemler alanında sahip olduğu yüksek güneş ışınım potansiyelini de proje ortağı kurumlar, Niğde İli, TR71 Bölgesi ve ülkemiz adına kazanıma dönüştürerek sürdürülebilir kalkınma ve çevreyi gerçekleştirme noktasında kayda değer bir örnek olacaktır.

         
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (8)
Tebrikler 6 yıl önce
Ali ilker atabey kardeşimizi tebrik eder başarilarinin devamini dilerim
Ömer 6 yıl önce
Ali abimizin çalışmaları her kuruma örnek olsun. Yolu açık olsun. İnşAllah bu kurumun başında daha büyük işlerde görürüz.
Ahmet 6 yıl önce
Başarılarının daim olmadını dilerim.Ali İlker ATABAY bu memleket için büyük bir şansdır,yaptıklarıda ortada zaten anlatmaya gerek yok
alp5151 6 yıl önce
20 yıldır tanırım.ilker çalışkan vatan sevdalsı delikanlı derviş ruhlu bir kardeşimizdir.parada pulda makamda dünyalıkta hiç gözü olmadı çok satıldı ama kimseyi satmadı.bu yüzden kendisni çok severim.tebrikler ilker!!memleketimizin böyle değerli bir evladından haberde bahseden borhaber.net ide özellikle kutlarım.
Halil 6 yıl önce
Ali nebolün ekibide kendisi gibi kaliteli.
AR+can 6 yıl önce
Devletin+bekasi+milletin+refahinda+Ahlak+kavramini+%C5%9Fiar+edinmis+sevdasini+ve+enerjisini+benlikten+uzak+gercek+bir+memleket+evladi.+Edasi+ile+kullanan
AR+can 6 yıl önce
Devletin+bekasi+milletin+refahinda+Ahlak+kavramini+daima+esas+alan++enerjisini+emegini+bu+ugurda+harcayacarak+sahsi+ikbal+pesinde+kosmayan+memleket+sevdalisi
bence bu 6 yıl önce
bu ve buna benzer arkadaşlar bulup resmi kurumların başına geçirilmeli değilse niğdeden bi halt olacagı yok niğde belediye başkanı mesala olabilir adamda profil var proje var yapma azmi ve gayreti var bizim belediye başkanında laf üretme izcraat yok hani seçimden bu tarafa verilen sözler ortada 1 tanesi bile yok 1.5 sene geçti ya neyi bekliyor anlayamadım
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
23°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:26
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:49
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@