MÜSİAD Niğde Bakan Ali Babacan ile

MÜSİAD Niğde Başkanı Hüsamettin Gümüştepe, Ali Babacan ile Başkanlar kurulu toplantısında.

EKONOMİ 08.01.2015, 23:34 08.01.2015, 23:36
MÜSİAD Niğde Bakan  Ali Babacan ile
 MÜSİAD Niğde Başkanı Hüsamettin Gümüştepe, Ali Babacan ile Başkanlar kurulu toplantısında.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD, “Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı”nı Ankara’da düzenlediği toplantıyla gerçekleştirdi. Toplantıya, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanı sıra MÜSİAD’ın 85 noktasından gelen başkanlar katılırken Niğde’den Müsiad Niğde Başkanı Hüsamettin Gümüştepe katıldı..

 

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, toplantıda Ali Babacan ile 2014 yılı ekonomisini değerlendirerek 2015 yılı ekonomisi hakkında ön görüde bulundu.

‘Gelişmekte Olan Ülkeler 2008 Yılı Krizinin Etkileri Üzerlerinden Hızla Attılar’

Nail Olpak, Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında 2008 yılında, ABD’de, ortaya çıkan finans merkezli ekonomik krizin özellikle gelişmiş ülke ekonomilerini etkisi altına aldığına vurgu yaptı. Olpak,” Dış ticaret yoluyla da, Türkiye gibi, gelişmekte olan ülkeleri de etkilemiştir. Altıncı yılını geride bıraktığımız krizin etkilerini, Gelişmekte Olan ülkeler, Gelişmiş Ülkelere göre, daha hızla üzerlerinden atabilmiş görünüyor” dedi.

 

 ‘Küresel Krizin Etkilerini Görmek İçin Avro Bölgesine Bakmak Gerekir’

 

Küresel krizin, Gelişmiş Ülkeler üzerindeki etkilerini görebilmek için; kriz sonrası Avro Bölgesi’nin görünümüne bakılması, yeterli olacaktır” diyen Genel Başkan Olpak, “2014 yılında da ekonomik durgunluğun devam ettiği Avro Bölgesi, yılın 3.cü Çeyreğinde %0,2 büyüyebildi. Benzer şekilde; Rus ekonomisi de, ABD ve Avrupa ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar, Ruble’nin yaşadığı değer kaybı ve bütçenin yarısını oluşturan petrol ve doğalgaz fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle, 2014 yılında birçok riskle yüzleşmek zorunda kalmıştır ” diye konuştu.

 

 ‘2014 Yılında Türkiye Ekonomisi Güçlü ve İstikrarlı Yapısını Korudu’

 

 “2013 yılında, Gezi Olaylarıyla başlayan ve 17-25 Aralık Operasyonları ile devam eden gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisi, 2014 yılının ilk çeyreğinde de %4,8 büyümüş ve OECD ülkeleri arasında birinci çeyrekte en çok büyüyen ülke olmuştur. Ardından ikinci ve üçüncü çeyrekte de, %2,2 ve %1,7 büyüyerek, 20 çeyreklik bir büyüme performansı göstermiştir.

 

 ‘2014 yılı Dış Ticareti 2013’e Göre Daha Başarılı’

 

2014 dış ticaret rakamlarına bakıldığında, 2013 yılına göre daha başarılı bir yıl geçirildiğini ifade eden Olpak, “2013’ü, 2012 ihracatının gerisinde tamamladıktan sonra, Ocak 2014’te 12,5 milyar$ ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. 2014 Ocak-Kasım döneminde ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4,2 atmış ve 144,5 milyar dolar olmuştur. Aynı dönemde ithalatsa, %3,5 azalarak 220,4 milyar dolar olmuştur. Böylece, Ocak-Kasım.2014 dönemi dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,5 azalarak, 76 milyar dolar olmuştur” dedi.

 

 ‘MÜSİAD Değerlendirme Anketi Sonuçları Paylaşıldı’

 

 “Üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz anketimizde ilk soruyu, 2014 yılının nasıl değerlendirildiğini sorarak başladık. Bu soruya üyelerimizin %39’u ‘daha iyi’ cevabını verirken, %36’sı ‘aynı şartlarda’ geçtiğini söylemiş; %25’i ise geçmiş yılı, firması için ‘daha kötü’ olarak değerlendirmiştir.

 

 ‘2015 Yılı 2014 Yılına Göre Daha İyi Geçecek’

 

“Son olarak, üyelerimize, 2015 yılının 2014 yılına kıyasla nasıl geçmesini bekliyorsunuz diye sorduk. Üyelerimizin %58’i 2015 yılının daha iyi geçeceğini, %21’i 2014’e benzer şekilde geçeceğini ifade ederken, kalan %21’i ise daha kötü geçeceğini söylemiştir. Anlaşılacağı üzere, üyelerimizin 2015 beklentileri olumlu yöndedir.”

 

 ‘Müsiad Olarak Çözüm Sürecine Tarafız’

 

“2014 yılında, 30 yıldır en büyük problemimiz olan Terör ve Güneydoğu Sorununda, sekteye uğratılmaya çalışılsa da, Çözüm Süreci’nin kaldığı yerden devam ettiği bir yıl olmuştur. 17 ve 25.Aralık, Kobani’ye bağlı 6-7 Ekim Olayları ve diğer olumsuzluklara rağmen, Çözüm Süreci, kararlı ve güçlü siyasi iradenin etkisiyle, meşru siyaset sınırları içinde sürdürülmüştür. MÜSİAD olarak, Türkiye’nin selameti ve geleceğimiz için, Çözüm Sürecine tarafız, olmaya da devam edeceğiz.”

 

ALİ BABACAN MÜSİAD GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR TOPLANTISINA KATILDI

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD’ın Ankara’da düzenlediği Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda, konuşma yaptı. Gezi olayları ile başlayan, 17-25 Aralık operasyonları ile tescillenen bir “darbe girişimi” yaşadıklarını anlatan Babacan, “Biz Türkiye’de gerçek anlamda darbeleri gördük. Parti kapatma davasıyla yargıdan da bir darbe olabileceğini az çok anladık ama 17-25 Aralık, dünyada eşine benzerine az rastlanır bir darbe girişimiydi” diye konuştu.

 

 “Türkiye’nin 2014 Yılında Yüzde 3’lük Büyümesi Fena Bir Sonuç Değil”

 

Türkiye’nin çevresine bakıldığında Irak, Suriye ve Rusya gibi ülkelerde sorunlar yaşandığına dikkati çeken Babacan, “Bütün bunlara rağmen Türkiye’nin 2014 yılını yüzde 3 gibi bir büyümeyle kapatması fena bir sonuç değil” dedi.

 

 ‘2015 Yılında Enflasyonun Yüzde 6’lara İneceğini Tahmin Ediyoruz’

 

Cari açığın, 2013 yılında alınan tedbirlerin ardından, hızlı düşüş trendine girdiğini kaydeden Babacan, “Enflasyona baktığımızda, hem kurun artışından gelen etki hem de kuraklık sebebiyle gıda fiyatlarından gelen olumsuz etki artık ortadan kalkıyor. Eğer kur kaynaklı yeni bir dalgalanma olmazsa enflasyonun 2015’te yüzde 6’lara ineceğini tahmin ediyoruz. Hatta yılın sonunun beklemeden hemen mart, nisan derken yüzde 6’larda enflasyonu görebileceğimizi tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

‘Çözüm Süreci Açısından 2015 Yılı Çok Önemli’

 

Çözüm sürecinin önemine vurgu yapan Babacan, “Bu süreci aksatıcı girişimlere kalkanlar bilin ki Türkiye’nin güven ve istikrar ortamına kastetmektedir. Bunlar Türkiye’yi, milletini seven kişiler değil” diye konuştu. Bu sürecin, Türkiye’nin normalleşmesi olduğunu dile getiren Babacan, bu açıdan 2015 yılının çok önemli olacağını ifade etti.

 

 “Dünya ekonomi ve finans gündemini Türkiye belirleyecek”

 

Dünya ekonomisine ilişkin de değerlendirmeler yapan Babacan, Türkiye’nin bu yıl G20 dönem başkanlığına seçildiğini hatırlattı. G20’nin, dünya nüfusu ve ekonomisinin çok büyük bir bölümünü temsil ettiğine dikkati çeken Babacan, şöyle devam etti:

“Eskiden pek çok önemli karar G7’de alınıyordu ama G7, şimdi gündemden düştü. Hatta eskiden biz hep, G20’nin liderler zirvesi olması gerektiğini söylüyorduk ama bu ancak 2008’de gerçekleşti. Ne zaman ki kriz geldi, vurdu ki bu krizin kaynağı gelişmiş ülkelerdi ve çözümü tek başına sağlayamayacaklarını anladılar, o zaman dediler ki ‘G20 zirvesi yapalım.’ Biz de ‘şimdi dediğimize geldiniz’ dedik. Keşke kriz yaşanmadan önce liderler bir araya gelseydi, konuşsaydılar, belki bu krizi önleyici önerilerde bulunurduk, onlar da belki bizi dinlerdi ve dünya bu hale düşmezdi.”

 

 “Her türlü tedbirimizi aldık”

 

Dünya ekonomisinin bu yıl yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağını belirten Babacan, kriz öncesi büyüme seviyelerinin ise görülemeyeceğini söyledi. Babacan, petrol fiyatlarının düşmesinin de bazı ülkeler haricinde dünya geneline çok önemli katkı yapacağını ifade etti.

 

 “Avrupa Hızla Deflasyona Gidiyor”

 

Avrupa Merkez Bankasının genişleme adımlarının arka arkaya geldiğini ancak bunun hiçbir faydası olmadığını belirten Babacan, Avrupa’nın hızla deflasyona doğru gittiğini söyledi.

Bunu önlemek için de çırpındıklarını dile getiren Babacan, “Avrupa Merkez Bankası ne kadar düşük faiz uygularsa uygulasın, güven olmadığı için büyüme, toparlanma olmuyor. Yapısal reformları pek çok ülke yapmıyor. Maalesef Avrupa’daki siyasi tablo çok karışık. Sadece bütçe açıkları değil, liderlik açıkları da bugün Avrupa’nın en büyük problemi. Avrupa’da şu andaki sakin durum işlerin çözüldüğü, krizin bittiği anlamına gelmiyor. Avrupa’da her an dikkatsizlik ve kötü yönetim, kötü politikalar, bir anda sıkıntıları tekrar getirebilir. Onun için Avrupa’daki toparlanmanın biz hep zayıf ve kırılgan bir toparlanma olduğunu dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HÜSAMETTİN GÜMÜŞTEPE TOPLANTIYA DAİR ŞUNLARI SÖYLEDİ

 

Müsiad Niğde Başkanı Hüsamettin Gümüştepe, toplantıda dile getirilen konuları bakıldığında ülke ekonomisinin giderek büyüdüğünü, Avrupa ülkelerine göre çok daha iyi konumlara geldiğini ifade ederek şunları dile getirdi: ‘’Baktığımızda, ülkemiz ekonomisinin son yıllarda Anadolu’ya kaydığını görmekteyiz. Anadolu’ya kayan bu yatırımcıyı Niğde’mize ne kadar çok çekersek o derecede ilimizin kalkınmasına vesile oluruz. Görüştüğümüz iş adamlarına Niğde’mizin yatırım fırsatlarını anlatıp yatırım çekmeye gayret ediyoruz. Amacımız Niğde’mizin kalkınmasıdır. Müsiad olarak bu konuda elimizden gelen her türlü gayreti sergileyeceğiz’’ diye konuştu.

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (1)
davut 8 yıl önce
sayın başkan niğdeye işadamı çağırıyorsun ama anlayamadığınız bir şey var ulaşım problemi olan bir yere yatırımcı gelir mi? istanbuldan adam kalkacak kendi arabasıyla 8 saatte niğdeye gelecek 8 saatte de gidecek onun yerine havayolu ile gider hakkari ye 1 saatte gelir istanbula 1 saatte. güldürmeyn insanları
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@