Milli Eğitimin Sorunlarını gündeme getirdi

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Milli Eğitim Bakanlığı Bütçe Komisyon görüşmelerinde gündemdeki sorunları tek tek sıraladı ve Bakanlığın bu konularda yaklaşımlarını sorguladı.

EĞİTİM 17.11.2016, 10:36 Selim GÖKEL
Milli Eğitimin Sorunlarını gündeme getirdi
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Milli Eğitim Bakanlığı Bütçe Komisyon görüşmelerinde gündemdeki sorunları tek tek sıraladı ve Bakanlığın bu konularda yaklaşımlarını sorguladı.
 
GÜRER“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇİZGİSİNDEN UZAKLAŞAN, ÇAĞDAŞ OLMAYAN BİR EĞİTİME DOĞRU HIZLA GİDİŞ KONUSUNDA BİR ALGI VAR”
TUTUKLU ÖĞRETMENLER
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER
KAPANAN KÖY OKULLARI
TAŞERON UYGULAMASI
STAJYER ÖĞRENCİLER
OKUL PANOLARI
 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Milli Eğitim Bakanlığı Bütçe Komisyon görüşmelerinde gündemdeki sorunları tek tek sıraladı ve Bakanlığın bu konularda yaklaşımlarını sorguladı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ,“ Tutuklu ve açığa alınan öğretmenlerle ilgili çok sayıda mektup alıyoruz ve bunların çoğu “Biz vatan hainiysek bizi asın.” diyecek kadar kendilerinden eminler. Bunlarla ilgili kurumunuzun araştırması, yeniden bir değerlendirmesi, çalışması var mı, yapılıyor mu? “dedi.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer atanamayan öğretmenlerin durumuna da değindi.  Gürer-“Atanamayan öğretmenler keza önemli bir sorun. Zaman zaman açıklamalarda da bulunuyorsunuz ama birkaç gün önce basına da yansıdı, sözleşmeli öğretmenler alınıyor, iki ay sonda bu öğretmene diyorlar ki: “Senin işin bitti.” Çocuklar gösteri yapıyor, televizyonlar gösteriyor. Bu atanamayan öğretmenlerle ilgili bir planlama var mı? Yani süre belli mi? Ne zaman ne olacakları konusunda insanlara kesin bir değerlendirme yapmak mümkün mü?” dedi.

YAZ OKULLARI AÇILSIN
CHP  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer taşımalı eğitim ile kapanan köy okullarını da gündeme getirdi ve bu okullarının tarım işçilerinin çocukları için yaz okulları olarak değerlendirilmesini önerdi. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Taşımalı eğitimle kapanan çok sayıda köy okulu var. Bizim bölgemizde de çoğu harap. Bunları soruyoruz, o kurum diyor ki: “Bizde değil.”, o kurum diyor ki: “Bizde değil.” Binalar orada. Şimdi, bizim oralarda da tarım işçileri geliyor, bunlar mayısta geliyor, ekimde gidiyor. Yaz okulu uygulamasıyla hem okulu kurtarıp hem bu çocukların hijyen olmayan şartlarda anne, babalarının yanında tarlalarda heder olmasını engellemek ve böylece onları bir yerde de bir kreş mantığı ve okul mantığıyla buluşturmak da olası değil mi? Böyle bir çalışma planlanıyor mu? Ben bununla ilgili bir Meclis araştırması da vermiştim. “diye konuştu.
 
 
 
OKULLARDA TAŞERON UYGULAMASI-BENİMLE RESİM ÇEKİNDİ DİYE İŞTEN ATTILAR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer okullarda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi ve taşeron çalışanların kadroya alınmasını istedi. “Bu uygulamalar yandaş  yaratmak için kullanılıyor”dedi ve Çiftlik ilçesinde yaşadığı bir olayı örnek olarak verdi. Gürer şöyle konuştu:“ Okullarda taşeron uygulaması var. Okullardaki bu taşeron uygulaması parti-yandaş uygulamasına döndü. Geçtiğimiz günlerde ben Çiftlik ilçesine gittim. Tesadüfen fotoğrafa bir tane oradaki lisede aşçılık görevi yapan yurttaş girmiş. “Vay, sen CHP'li vekille bir aradasın.” diye adamcağızı işten attılar. Kaymakam beyi aradım, millî eğitim müdürünü aradım “Biz taşerona karışamıyoruz.” dediler. Bu, bir yara. Bizim zamanımızda okul görevlileri vardı ve onlar öğretmen kadar bizim sevdiğimiz insanlardı, tekrar o sisteme dönülmesi düşünülmüyor mu? Bu taşeron uygulaması gerçekten rahatsız edici boyutlara erdi.”

OKUL PANOLARI
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer okullarda panoların siyasi anlamda kullanılır duruma geldiğini belirtti ve şöyle konuştu:“Okullara gittiğimiz zaman bu panolar var okullarda. Bu panolar kimin denetiminde, müdür beyin kendi keyfine göre herhâlde kullanılıyor. Bazen öyle gazeteler filan asıyorlar ki, bunların bir geneli yok mu? Şu asılabilir; bu olmaz.” diye böyle bir uygulama yok mu? Çünkü siyasi anlamda bu panoların kullanılmaya başladığını görüyorum. “

EĞİTİMİN ÇAĞDAŞLIĞI
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer eğitimin durumuna da değindi ve şöyle konuştu: “Eğitimin çağdaşlığı konusunda da kamuoyuna yansıyan bir izlenim var.  Sizin kendi kimliğinizle, Atatürk’le ilgili güzel sözlerinizi zaman zaman Mecliste duymuş bir Vekilim ama genelde Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden uzaklaşan, çağdaş olmayan bir eğitime doğru hızla gidiş konusunda bir algı var -bunun yüzde 50’si- yurttaşlar “Böyle değil.” diyebilir ama diğer kesimi de düşünerek eğitimin çağdaşlaşması konusunda millî eğitim olarak daha bir hassas davranılması gerekmez mi? 15 Temmuzu hep beraber yaşadık.  Topluma şöyle bir algı aşılanıyordu: “İmam-hatipten mezun olanlardan olumsuz düşünceli veya yanlış yapan insan çıkmaz.” ya da işte, türban takan kızlarımız toplumda daha böyle ahlaklı gibi gösteriliyordu.  Cezaevlerine gidin bakın, türbanlılar bu dönemde en çok cezaevlerine atılan kişiler oldular. Aynı zamanda imam-hatip mezunları da cezaevindeler. Hani “Terörist çıkmaz.” mantığıyla çocuk yetiştirirken, 15 Temmuz bir gerçeği gösterdi ki, bu, öyle olmuyor. Demek ki burada imam -hatip okullarını siyasi olarak çoğaltma yerine teknik okulların veya işte bilginin daha çok verilebileceği diğer okulların da yaygınlaştırılması gerekmez mi? Birkaç tane mülakat yapmıştık bizim bulunduğumuz bir kuruma alımla ilgili. Dört yıllık üniversite mezunlarına sorduğumuz soruların içinde ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı kim olduğu sorusuna 20 arkadaşımız başka yanıt vermişti, garip bir durumdu, ben çok yadırgadım. Yani dört yıllık üniversite mezunu bir kişi bu bilgilerden nasıl muaf olur? Ayrıca 400 bin üniversite öğrencisi şu anda işsiz, bunu bakanlara sorduğum soruların yazılı yanıtlarından aldım. Şimdi, bu 400 bin üniversite öğrencimiz işsiz kalacak kadar eğitim eksikliğini gidermek için neler yapılıyor, ne yapılmalı? Bu konularda sunumları ben okuyorum, sunumlarda güzel şeyler var ama pratikle sunumlar bazen çok örtüşmüyor, bu bağlamda da Millî Eğitim Bakanlığının yapacakları olduğunu düşünüyorum.”
Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz tutuklu öğretmenlerin sendika üyeliği ve faaliyetleri nedeni ile tutuklu olduğuna vurgu yaparak bu anlamda çok titiz davrandıklarını ifade etti. Bakan  İsmet Yılmaz  atanamayan  öğretmenlerle  ilgili çalışma yaptıklarını ve gelecek yıl  yeni öğretmen alımları olacağını  belirtti. Atatürk çizgisinde eğitim sürdürüldüğünü söyledi. Birkaç yanlış yapanın geneli kapsamayacağını ifade etti. Teknik okulların geliştirileceğini de belirtti. Kapsamlı olarak  komisyonda sorulan soruları yazılı olarak da yanıtlayacağını söyledi.

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (7)
Bence 6 yıl önce
Bence medreseler tekke ve zaviyeler tekrar acilmali diger batici kurumlar kapatilmali araba ucak ve tren kaldirilmali ulasimda derhal deve kullanimi ozendirilmeli ayrica peygamberimizde deveye binmis sunnettir her bir sunnete on sevap kazanirsiniz dunya isleri fani niye paramizi batininteknolojisine yatiriyoruz firsat buldukca umreye gitmeliyiz bunun yaninda kadinlar fazla okumamali cok esllilik geri gelmeli medeni kanun derhal degismeli kadinin mulk edinme ve bosanma hakki elinden alinmali kadina miras olarak mal verilmemeli birde seyhi olmayanin seyhi seytandir herkese bir seyh tahsis edilmeli
Mubarek 6 yıl önce
Siz hala neyin kafasini yasiyorsunuz bu ulkeye hukumetimiz gelene kadar musluman oldugumuzu bilmiyorduk cami falan yoktu yol yoktu araba yoktu ev yoktu herkes magarada yasardi hastane yoktu su yoktu millet cunup gezerdi
Lolo 6 yıl önce
Ulan kapciklar dinle imanla dalga geçmeyi birakin.eğer CHP iktidara gelsin birak deveyi eşeğe muhtaç kaliriz.gerçi sizin gibi kırılar varken ne gereği var develere
Çizgi 6 yıl önce
Vekil bey sen kendi işine bak.Atatürkü laikligi demokrasiyi yıllarca kullandiniz.siz istiyorsunuz herkes İnönücu olsun. Ama sizin zihniyetinizi bu millet bildiği için size oy vermez. Camileri ahır yaptığınız günleri bu millet unutmadi.hadi başka kapıya
Herifin derdi 6 yıl önce
Herifin derdine bak;fakülte mezunu öğrencilere mülakat yapmişlar ülkenin kurucu cumhurbaşkanini sormuşlar 20 tanesi bilememiş.
Vekilim sana bi şey diyimmi.onlar sana gıcıklığına bilememiştir..belkide tayyip demişlerdir.budur zoruna giden.
Millete ana sınıfından yüksek lisansa kadar mka yı öğretiyorsunuz,nasıl olurda bu basit soruyu bilemezler.
Bence biraz daha gayret etmelisiniz .
Marslı Musluman kardeşlerimiz olsun 6 yıl önce
Ümmeti muslumanlar... Kurban olduğumuz ya rasulalah aşkına eğitime sahip çıkalım. İmamlara okullarda eğitim gösterme hakkı olursa.dinimiz ve ilmimiz bütün olur.iki haftaya marsta cuma namazı kilariz. 100 hac 100 umre sevabı bile olur belki şartlara gore..evliyalarimizla uçar giderikkk
velii 6 yıl önce
sayın vekilim okullarda her yıl ve dönemlerde ögrencilerden toplanan paraları meclisde bi sorsan bu yasalmı veliler ögrense
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 20 39
5. Adana Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Gaziantep FK 21 25
10. Alanyaspor 21 25
11. Karagümrük 20 23
12. Ankaragücü 20 22
13. Kasımpaşa 21 22
14. Sivasspor 21 21
15. Antalyaspor 20 21
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Altay 22 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 19 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 19 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@