Niğde Damızlık koyun keçi Yetiştiricileri Birlik başkanı Şuayip Demirkol, yaklaşan kurban bayramı öncesi, Kurban alırken hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelerine uygun olması gerektiğini ve Kurbanlıkları, dokunarak, görerek, hissederek; yerel üreticiden hayvan pazarlarından, kurban besicilerinden kurbanlıklarını almalarını söyledi.

Kurban alırken hayvanların kurban vasıflarına ve dini vecibelerimize uygun olması gerektiğini vurgulayan Demirkol; “Öncelikle hayvanın sağlıklı olması gerekiyor. Derisi canlı, parlak olmalı, kulağı veya boynuzu kesik, kırık olmamalı. Kör, yürüyemeyecek kadar topal olmaması ve 2 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde dinen de caiz değildir. Bu konuda vatandaşların pek bilgisi yoksa hayvan pazarlarından alıyorlarsa orada veterinerler mutlaka bulunmaktadır. Veterinerlere yada besicilerimize sormalıdırlar. Bu konuda besicilerimize lütfen güvensinler.

UCİM ziyaretlerine devam ediyor UCİM ziyaretlerine devam ediyor

Etin muhafazası da şöyle olmalı; hayvan kesildikten sonra kanı iyice akıtılmalı, iyice akıtıldıktan sonra et hemen tüketilmemelidir. Öncelikle en az 5-6 saat sıcak etin soğuması sağlanmalı. Sıcaklığı +4 derece’ye kadar düştüğünde parçalanıp dondurulabilir. Etin lezzeti ve kalitesini düşürmemek için et hemen dondurulmamalı veya hemen tüketilmemelidir. Dinlenmesi sağlanmalıdır” Tüketebileceğimiz ölçüde dondurmalıyız ayrıca dondurucudan çıkardığımız etin tamamını tüketmeliyiz dedi.

Kurbanlık fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Demirkol; “ yaklaşan kurban bayramı önce kurban pazarlarında hareketlilik başladı. Niğde’de şuan itibariyle Kurban pazarlarından Kurbanlık Küçükbaş hayvan fiyatları 11 Bin TL’den başlıyor olup 18 Bin TL’ye kadar kurbanlık küçükbaş hayvanlar bulunmakta. Öte yandan Büyükbaş kurban fiyatları Erkek Dana canlı kilo olarak 250-280 Bin TL arası ,Düve canlı 230-250 Bin TL arası satılmaktadır. Kurban fiyatlarının yüksek olmasının başında kesim yapılacak hayvanların kurbanlık vasfını taşıması Ayrıca bu hayvanların nitelikli olması, yem ve girdi maliyetlerinin yüksek olması da büyük etkendir. Şimdiden tüm üreticilerimizin ve üyelerimizin Kurban Bayramını kutlarım” dedi.

Editör: Selim GÖKEL