Niğde'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı ve havai fişek gösterileri düzenlendi.

Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı ve bando takımının eşlik ettiği yürüyüşte, Emniyet Teşkilatı mensupları Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla 100 metrelik Türk bayrağı açtı. Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren programda havai fişek gösterisi sunuldu.

Fener alayı sonunda açıklamalar da bulunan Niğde Valisi Cahit Çelik; “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri, büyük bir devrim ve bizlere eşsiz bir armağanı olan Cumhuriyeti, ilanının 100. yılında büyük bir gurur ve sevinçle hep birlikte kutluyoruz” dedi.

Niğde'de Yer Gök  Cumhuriyet Foto Galeri: Niğde'de Yer Gök Cumhuriyet

Kale ve Kütüphane Projeleri Niğde’yi Zirveye Taşıdı Kale ve Kütüphane Projeleri Niğde’yi Zirveye Taşıdı

Vali Çelik; “Büyük Önderin “Türk Milletinin Karakter ve Adetlerine En Uygun Olan İdare Cumhuriyet İdaresidir” diyerek; 29 Ekim 1923’te ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuştur. Cumhuriyetle birlikte Türk Milletinin ufku genişlemiş ve her alanda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu nedenle, Cumhuriyetin müdafaası ve muhafazası her şeyden önce gelmektedir. Cumhuriyet, milletimizin birlik ve bütünlüğünden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz verilmeyeceğinin en açık ifadesidir. Kurtuluş Savaşı sonucunda 29 Ekim 1923 günü ilan edilen Cumhuriyetimizi, her zaman koruduk ve sonsuza kadar korumaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimize birlik ve beraberlik içinde, asırlardır sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkmak ve ülkemizi ikinci asırda da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için kararlılık ve azimle çalışmak en önemli görevimizdir. Cumhuriyetimizin 100. yılı ve bu yürüyüşte olan herkes için ilk ve son gün çünkü bu yürüyüşe katılan hiç kimsenin bir daha yüzyıl görme şansı yok ama şuna inanıyoruz ki gençlerimiz ve bizler Atatürk'ün bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkarsak Cumhuriyet ilelebet devam edecektir. " dedi.

Editör: Selim GÖKEL