Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı Üniversitede “Türkiye’nin AB Üyelik Süreci ve Gençler için AB Fırsatları'' konulu çevrimiçi konferans verdi. Yakın zamanda Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi olarak görevlendirilen Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Brüksel’deki görevine başlamadan önce Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün düzenlediği etkinlikle gençlerle buluşarak AB’nin gençler için sağladığı burslar ve eğitim fırsatları hakkında detaylı bir bilgilendirme yaptı.

Çevrimiçi olarak düzenlenen konferansa hem üniversitemiz içerisinden hem kurum dışından pek çok kişi katıldı. Etkinliğe başta Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu olmak üzere üniversite akademisyenleri de yoğun ilgi gösterdi.

Konferansta moderatörlük görevini üstlenen Öğr. Gör. Dr. Hilal Zorba Bayraktar’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu da konuşma yaparak “Hepiniz “Türkiye'nin AB Üyelik Süreci ve Gençler İçin AB Fırsatları” adlı çevrim içi programımıza hoş geldiniz. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak gerek Avrupa Birliği ülkeleri gerekse diğer coğrafyalarda Üniversitemizin tanınırlığını artırmak ve öğrenci değişim programlarını hayata geçirmek üzere önemli ikili iş birliği anlaşmaları yapmış durumdayız. Bu ikili anlaşmalarda hedefimiz Üniversitemiz öğrencilerinin yurt dışı deneyimi kazanması ve burada elde ettikleri kıymetli tecrübeleri akranları ile paylaşmalarıdır. Uluslararası ilişkilerin ve uluslararası diyaloğun öneminin her geçen gün arttığının farkında olarak biz, öğrenci ve personellerimize sunduğumuz bu fırsatları sürekli olarak geliştirme ve artırma çabası içindeyiz ve bu çabamızı aralıksız olarak sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta katılımları dolayısıyla Dışişleri Bakan Yardımcımız Faruk Kaymakcı’ya teşekkürlerimi sunuyor, başarılı bir konferans temenni ediyorum.” dedi.

Büyükelçi Faruk Kaymakcı ise, Niğde’ye gelmeyi çok istediğini belirtirken, bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan başta hocalarımız olmak üzere Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübü’ne teşekkür ederek konuşmalarına devam ettiler.

Konferansta Türkiye’nin AB üyeliğine giden süreçte engel olarak görülen konular detaylı bir şekilde değerlendirilirken, özellikle Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizindeki arabulucu rolü ve NATO’daki konumunun bölgedeki barış ve huzur ortamının sağlanması hususunda önemli bir etken olduğu belirtildi. Etkinlikte ayrıca Türkiye’nin AB üyeliğine emin adımlarla ilerlediği vurgusu da yapıldı.

Rektör Uslu, Mısır’da Üniversite Tanıtım Fuarına Katıldı Rektör Uslu, Mısır’da Üniversite Tanıtım Fuarına Katıldı

Konuşmasının ardından Büyükelçi Faruk Kaymakcı, katılımcıların sorularına cevap verdi.

Editör: TE Bilişim