21.09.2013, 01:19 2273

Bor’da eğitimin güler misin ağlar mısın hali -2


Okullar açıldı… Eğitim-Öğretim her ailenin gündeminde…  Farkındamısınız? Bilmiyorum  evinizin gizli reisleri çocuklarınız… Aileler eğitim konusuna her geçen gün daha büyük önem veriyor. Gıdadan sonra en temel ihtiyaç ve harcama haline geldi eğitim kalemleri.


Ülkemizde 13 yıldır aynı hükümet var ama belki de 13 kereden fazla eğitim sistemi değişti. Neyse, ulusalda zaten eğitim sistemi tartışılıyor biz yerel-e bakalım.


Geçtiğimiz haftalarda kapanan okullara akıllı tahta ve fiber internet hattı döşendiği haberini yapmıştık. (Burada Tıklayın) Bu haberden sonra öğrendik ki kapanan okullara eğitici bilgisayar formatör öğretmenleri de atanmış…


Kapanan okula öğretmen atanırken, Bahçeli Gazi okulunda 1. sınıf öğretmeni yok diye veliler Bor Milli Eğitimde soluğu almışlar.


Bor İftiyan Mahallesi’nde Yunus Emre  ilk ve orta okulu mevcut. Okul binası yetersiz olduğundan ek bina yapılıyor. İhale, müteahhit, taşeron, taşeronun da taşeronu! derken inşaat başlıyor. Okullar açıldı… Okul içinde dozerler çalışıyor.


Eee… o kadar öğrenci ne olacak?


Hadi… 100 metre ötesinde sağlık ocağı var… Sağlık Ocağı okula dönüştürülüyor. Daha önceden boşaltılmış küçücük  sağlık ocağı binasında eğitim görülüyor. Neyse çocuklar kafalarını sokacak bir bina buldular ya… Sağlık Ocağında eğitim yapılırken velilere, Yunus Emre ilk ve orta okulunun 10 gün içinde tamamlanacağı sözü veriliyor. Gittik gördük aşağıda video da siz de göreceksiniz…  Bir ayda tamamlansın bizde sanat’tan!  hiç anlamıyormuşuz diyeceğiz.Yunus Emre  Sağlık Ocağı! İlkokulu’ndan  dönerken bir başka okul inşaatını  gördük.Bor Yeni Göçmen Mahallesi’nde  Gazi İlköğretim Okulu’nun binası yetersiz geldiğinden hayırsever iş adamı hemşerimiz Dr. Servet Çetin yeni bina yapılması için Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2013 Şubat ayında protokol imzaladı. Okul 2013 Mayıs ayında boşaltıldı. Sözde  2013-2014 eğitim-öğretim dönemine yetişeceği öğrenildi ama şuan daha kara yapısı bile tamamlanmadı. Hayırsever parayı veriyor, ama okul yapımı ağır aksak gidiyor. Niğde’nin bütün işleri böyle şaşırmıyoruz.  Buradaki öğrenciler de zaten kalabalık olan  Veli Bengü İlkokuluna taşınıyor-lar. Ama olsun onlara da  kafalarını sokacak bir yer bulunuyor.

Bor İlçesi’nde Mehmetçik Mahallesinde sırt sırta iki okul var. Önceki ismi Kenan Evren olan sonradan Adnan Menderes  ismi verilen ilkokul ile  Mehmet Akif Ersoy ortaokulu.  Her iki okulun da arazisi hayli fazla ama yeni bir bina yapılıp  tek bina, tek ısınma, tek idareci, tasarruf düşüncesi  altında bu güne kadar birleştirilemedi.


Olsun,  bu iki okul birleştirilmedi ama Bor Mehmet Akif Ersoy ortaokulu Ana Sınıfı ile Bor Atatürk Anadolu Lisesi birleşti. Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu binası yetersiz olduğundan burada ana sınıfı Atatürk Anadolu Lisesine taşındı.

4+4+4 Eğitim sistemi dayatıldığında ilkokul ve ortaokulların arasının bile duvarla ayrılacağı yaş grubu farklı öğrencilerin birbirlerinden etkilenmesi önleneceği belirtilmişti.

Ama… öyle duruma geldik ki… Lise de Ana Sınıfı öğrencileri eğitim görüyor. Müfettişler mevzuata uygun demişler… Diyeceğimiz bir şey yok! Ana sınıfı öğrencileri de kafalarını sokacak bir yer buldu.

Bor 100. Yıl YİBO’da öğrenci azlığından 3-4-5’nci  sınıflar mevzuata aykırı şekilde birleşik ders gördüğü bilgisini edinirken… Devasa binadan yeteri kadar faydalanılmadığını düşündük. 

Geçtiğimiz seneki kayıtlara bakıp Bor İmam Hatip Ortaokulu ve lisesine yer tahsisi ve bina inşaatı planı  yapılırken, bu sene de yeterli kayıt olmadığından pansiyonunun  dolmadığını öğrendik.

Yeni sistemde meslek liseleri teşvik edilmesine rağmen, Bor Ticaret Lisesine 30 kayıt, Kız Meslek Lisesine ise 45 kayıt gerçekleştiğini öğreniyor ve bir zamanların ihtişamlı Bor Kız ve Ticaret Meslek Liselerinin  tükendiğini fark ediyoruz.

Fakir öğrenciler bazı okul idarecileri tarafından aynı düzey ve paralelde Bor’da lise olmasına rağmen Niğde’ye yönlendirilip kitap-kırtasiye masrafının yanına  yol ve yemek  masrafının da  vebaline girdiklerini gözlemliyoruz.Okullardaki disiplin, kalite, sendikacılık, öğretmen ilişkileri,  torpil, kıyafet, kifayet… bunlara girmiyoruz,  çıkmak da çok güç!, destan yazılır.

Bor İlçesinde bütün bu eğitim-öğretim sorunları yaşanıyorken Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapıyor?

Bor Milli Eğitim Müdürlüğü görevini 12 yıldır yürüten Adnan Solak birkaç ay önce kalp ameliyatı oldu raporlu. Müdür Adnan Solak'ın  2013 Ekim’i sonunda görevine başlayacağı öğrenildi.

Bor Milli Eğitim Müdürlüğüne 3 aya yakın süredir daha önce Şube Müdürlüğü yapan Yasin Şanlıtürk vekaleten bakıyor. Şanlıtürk  birkaç yıllık Şube Müdürü. Kendisi Müdürlüğe vekalet edince ilçe de başka şube müdürü de yok. Kadro var ancak uzun zamandır atanamadı. Sitemizi düzenli takip edenler “elim sende” manşetimizi hatırlayacaklardır.(Burada tıklayın) Yasin Şanlıtürk, tek başına Bor Milli Eğitimi yürütmeye çalışıyor. Buradan açıkça belirtelim yukarıdaki bilgisini edindiğimiz sorunlardan dolayı kendisini suçlamıyoruz.


Bor ilçe merkez nüfusu 40 bin, köyler ve kasabalar ile 100 bine yaklaşıyor. Binlerce öğrenci var, yüzlerce öğretmen var, beraberinde gelen işler ve sorunlar var.


Okullar açıldı… Bunca sorunlar varken, yaşanırken,  neden Kaymakamlık tarafından geçici bile olsa bir şube müdürü görevlendirilmez?  Niğde Milli Eğitim Müdürlüğünde  fazlası ile şube müdürü, müdür yardımcısı varken, bunlar eğitim harici STK’ların etkinliklerinde, toplantılarında  boy gösterirken bir tanesi böylesi hassas bir dönemde neden Bor İlçesi’nde görevlendirilmez.


Hep merak etmişimdir ve sormuşumdur, Niğde Milli Eğitim Bor ilçesine neden soğuktur, neden mesafelidir?


Bor’daki okul idarecileri Milli Eğitimin bu durumundan dolayı kendi başlarının çaresine bakmak durumunda kalmışlardır. Ötelenen bir çok iş ve işlem bulunmaktadır. Bor Milli Eğitime vekalet eden Yasin Şanlıtürk Niğde’den yada Bor Kaymakamlığı’ndan yeni bir görevlendirme konusunda bir talebi olmuş mudur? Olmamış ise oda masum değildir,  bu sorunlar karşısında vebal altındadır.


Vebal demişken… Aklıma geldi.
 
Ozan Arif’in Ankara’ya hitaben yazdığı bir şiir dinletisi vardı.
 
Alooo Ankagara mı?  Ben Çopur Osman “ diye başlayan,    bir türlü erişemediği, Ankara’ya! telefonla derdini ulaştırmaya çalışan Çopur Osman’ın meramını anlatıyordu. (Burada Tıklayın) Bir başka devamı niteliğindeki şiir dinletisinde ise telefonla da sonuç alamayan Osman Dayı’ya “ Kalk  ayağa, kalk  Osman Dayı” diye yol gösteriyordu.
 
Ne alaka demeyin,
 
Kel alaka…
 
Sendikalar,  partiler  mi dediniz?…
 
O zaman tekrar başa dönelim,
 
Bor’da eğitimin gülermisin, ağlarmısın hali…
 
 
Sağlıkla Kalın…
 
Yorumlar (23)
Ya haci 8 yıl önce
ethem erdoğan ismni vererek kümesi tilkiye emanet edersiniz. emekli olması lazım dediğiniz insanları devre dışı bırakarak bir yere varamazsınız. sizin de menfaatlerinize aykırı olunca ethem beyi de emkli olsun canım dersiniz.
TÜRK EĞİTİM-SEN-Lİ ÖĞRETMEN 8 yıl önce
rezalet di̇z boyu. ni̇ğdeli̇ bi̇r öğretmen olarak utandim resmen. ni̇ğde i̇l müdürü celaletti̇n efendi̇ni̇n i̇i̇ gücü boş i̇şler. facebook twi̇tter... yok şuradayim yok buraya geldi̇m. orda burada fi̇nk atacağiniza azicik i̇şi̇ni̇zle i̇lgi̇leni̇n.
borlu hacı 8 yıl önce
adnan beyin artık emekli olması lazım, ondan sonra bu işler düzelir. ethem erdoğan'ın milli eğitim müdürü olması lazım.
öğrenci velisi 8 yıl önce
kimse kimsenin etlisine sütlüsüne karışmıyor. 10 günde o inşaat biter mi? buna çocuklar bile güler. tüm olumsuz olaylar çocukların üzerinden oynanıyor.kalemine sağlık selim gökel sizde olmasanız borun sorunlarını kimse kaleme almayacak
öğretmen 8 yıl önce
selim gökel ne zaman bu konuyu yazacak demiştim en sonunda yazdı 8 eylülde bitecek azi okulu neden bitmedi iş adamı okul yaptırıyor parası ile rezil oluyor çocuklar d esen o ayrı konu yunus emre zaten daha kötü durumda
:) 8 yıl önce
süpersin selim,yine parmak başmışsın.
metkavak 8 yıl önce
bir ayda bitecek okula baktim yakinda kis mevsimine girilir binanin bitmesi ve egitime acilmasi sozkonusu bile degil. ayrica milli egitim muduru nun vekaleten bakmasi az bakacak anlami tasimaz sonucta vekaleten ve asaleten nitelikleri kadro unvani ile ile ilgili uygulmadaki yetki ve kararlarini azaltan cogaltan bir unsur degil belliki safsaklamis haber yazinizda yukarda balirtilen sebeplerden dolayi suclamiyoruz diyorsunuz demkki sizde habercilik esasina vakif degilsiniz............
gözlemciay 8 yıl önce
haberciliğinden dolayı selim kardeşe teşekkür ederim. böyle memleketimizde ters giden işlerin farkında olunması,haberlerinin yapılmasını teşvik ediyorum,habercilik vasfına haiz bir kişiliğiniz var aksini söyleyenlere yaptıkları icraatlara baksınlar,memleketimizde birlik beraberlik siyaset tamamen çıkar davası güdmek üzere devam ediyor,maalesef.borlu vekil var diyoz,hükümeti sevmeme rağmen eğitim sektöründeki olumsuzlukları borda çoğunlukla hissedilmesi kötü,koltuk sevdasına kapılmasa iyi olur!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Sayın başkanım trafik ışıklarından ziyade servisçi esnafının sıkıntılarını Ankaraya iletmelisin otobüs yaş sınırını içişleri bakanlığıyla görüşüm 15 yaşa çıkarmak mesela yadeyse servis yaptıracak adam kalmayacak hepsi batıp gidecek trafik ışıklarını belediye başkanları takip etsin
Niğdede yapılan hizmetler saymakla bitmez.Büyükşehir olma yolunda ilerliyoruz.
HAMDOLSUN NİĞDEYE EN BÜYÜK YATIRIMI YAPMIŞLAR.
Sanayi manayi hikaye AVM isyiyorz sayin baskan. Millet AVM istiyor. Kapat eski sanayiyi. Eski sanayi mi olur. Açın Türkiye'nin önünü
çok pahalı olan otoban gidiş geliş 50 tl olmalı.. o zaman o otoban canlanır 10 kat fazla araç geçer, devletin ödeyeceği garanti para da çok çok azalır..mantık bu yani ama ordaki müteahhidin insafına bırakıldık böyle olmaz.. hem vatandaş hem devlet zararda. şirket için değişen bişey yok günü gelince yatıyor parası
14°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:47
İkindi 16:40
Akşam 20:13
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@