Vali Şimşek, Niğde’nin geleceğini değerlenirdi

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek İdarecinin Sesi derisini verdiği röportajda 2017 yılında bugüne kadar Niğde’ye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri değerlendirdi.

BOR-NİĞDE 11.03.2021, 22:21 Faruk
Vali Şimşek, Niğde’nin geleceğini değerlenirdi

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek İdarecinin Sesi derisini verdiği röportajda 2017 yılında bugüne kadar Niğde’ye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri değerlendirdi, Niğde’nin tarımın yanında yenilenebilir enerji, Sanayi ve Turizm alanında adından sıkça söz ettirilecek iller arasında yer alacağını söyledi.

Vali Şimşek, Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde’de ağırlamayı hedeflemekte olduğunu ifade etti.

Niğde’nin kendisi için çok farklı bir yeri olduğunu röportajda belirten Vali Şimşek; “ Niğde benim için çok farklı bir yere sahiptir. Yöneticilik mesleğine ilk adımı Kaymakam adayı olarak bu şehirde attım. Aradan 24 yıl geçtikten sonra da Niğde'ye Vali olarak atandım. Yani Niğde hem mesleğe başladığım; hem de ilk Vali olarak atandığım şehir. Kaderim Niğde ile hep kesişti. Eşim ve çocuklarım da gördükleri yakınlık ve samimiyetten dolayı Niğde'yi ve Niğdeli hemşerilerimizi çok sevdiler. Ben ve eşim Anadolu insanıyız. Bu güzel şehirde Anadolu'ya ait gelenek ve görenekleri canlı yaşıyoruz. Bu da bize kendi memleketimizdeymişiz duygusunu ve hazzını yaşatıyor. Ama benim için en önemlisi Niğde'ye ve hemşerilerime faydalı hizmetler üretilmesine katkı sağlamak ve görev süremiz bittiğinde, bu şehrin taşında, toprağında ve insanlarının yüreğinde "hoş bir seda" bırakabilmektir” dedi.

Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde7de ağırlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Şimşek; “ Vizyonu, ufuk çizgimiz olarak düşünürsek Niğde’nin ufkunu, ‘Tarihi ve kültürel mirasını koruyarak tanıtan; ekonomik ve sosyal gelişimde Dünyanın örnek aldığı bir merkez’ olarak ifade edebiliriz. Ancak bu ifade iddialı görünse de etkili ve yeterli değildir. Kanaatimizce Niğde’nin vizyonunu açıklayan ifade ‘Dünyadaki bütün insanların ilk fırsatta görmek ve gelenlerin yaşamak istedikleri bir merkez olmak’ olmalıdır. Bu vizyon anlayışından hareketle Niğde’nin kısa, orta ve uzun vadede vizyonu “Marka Kent Niğde” projesinde oluşturulmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu projeleri uygulamaya geçirirken öncelik sırasını turizme verdik. İlimizin ülke çapında ve uluslararası boyutta tanınırlığı bağlamında Niğde Valiliğimizde Proje Ofisi oluşturarak çok sayıda proje geliştirip uygulamayı hedefliyoruz. Anadolu’nun şirin kenti Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri ilimizde ağırlamayı hedeflediklerini ifade etti.

İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Ketençimen kayak merkezinin kısa bir süre içerisinde kayak turizminde adından söz ettireceğini söyleyen Vali Yılmaz Şimşek; “ 12 ay turizme fırsat veren ilimiz Niğde, İl Özel İdaremiz bütçesi ile yüzde 60’ı tamamlanan Ketençimen Kayak Tesisi ile kısa bir süre sonra kayak turizminde de adından söz ettirir bir hale gelecektir. Buna paralel olarak ilimizin gelişmesinde büyük katkısı olacak sanayinin de geliştirilmesi gayretleri arasında yer almakta olduğunu. Bu nedenle hali hazırda iki olan Organize Sanayi Bölgemizin sayısını üçe çıkarmak için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Kısaca toparlamak gerekirse; Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 2023, 2053 ve 2071 vizyon projelerine inanmış ve ilk günden itibaren bu hedefe yönelmiş Niğde, bu hedefte emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Tüm dinamikleriyle birlikte ahenk içerisinde çalışarak geleceğe güvenle, kararlı bir şekilde yoluna devam eden Niğde’nin, refah düzeyi yüksek, işsizliğin olmadığı, bölgesinin öncüsü bir kent olması mümkün olduğunu söyledi.

Vali Yılmaz Şimşek; “ İlimizin vizyonu açısından; sektör hareketliliğinin turizm alanında en önemli hedeflerimizden birisi, 12 aya çıkarılarak ilimizi ziyaret eden turist sayısının artırılması, özellikle inanç, tarih, kültür ve dağ turizminin türlerinin nicel ve nitel olarak geliştirilmesidir. Dünya dağcılığının en önemli merkezlerinden birisi olan Aladağlar ve Demirkazık Zirvesi, jeomorfolojik yapısının özgünlüğü, endemik bitki ve hayvan türleri ile ilimizin gelecek vaat eden en önemli turizm ve spor potansiyellerinden birini teşkil etmektedir. Bolkar Dağı ve Karagöl ise kış ve doğa sporları potansiyeli olan, yöreye özgü bitki ve hayvan çeşitliliği ile oldukça önemli bir potansiyeli haizdir. Örneğin dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü olan Toros Kurbağası (Rana Holtzi) bu bölgede yaşamaktadır. Niğde’nin ulusal ve bölgesel ölçekte değerlendirilebilecek bu zenginliklerinin yanında yerel açıdan iç turizmi destekleyebilecek zenginliklerinden de bahsetmek isterim. Bunlardan en önemlisi ilimiz sınırları içerisinde bulunan 2300 metre rakımlı Ketençimen bölgesine tamamen Özel İdaremiz bütçesi ile kayak merkezi yapımı ihale edilmiş ve çalışmalar başlatılmıştır. Bir diğer çalışmamız ise Niğde merkeze yalnızca 6 km uzaklıkta tarihi dokusu ve bozulmamış doğasıyla köy yaşamının en güzel örneklerinden biri sayılabilecek Yeşilburç köyümüzün bir Turizm köyü haline getirilmesidir. Bunun için de çalışmalarımız başlamış durumdadır. Köyün içerisindeki Uzandı Vadisi’nin 4 km’lik bölümüne özel idaremizin çalışmaları ile doğal yürüyüş parkurları oluşturulmuştur. Önümüzdeki dönemde bu 4 km’lik kısmı 10 km’ye çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca vadiyi yukarıdan gören bir seyir terası ile bir köprü yapılması planlarımız içerisinde yer almaktadır. Köy sakinlerinin yaşamlarını devam ettirdiği tarihi konutların ve yapıların restorasyonu için de çalışmalarımız devam etmektedir. Devam eden turizm projelerimize ek olarak, sağlık turizmi açısından yadsınamayacak kadar büyük bir öneme sahip Çiftehan ve Nar kaplıcaları Niğde’nin öne çıkan zenginliklerinden bir tanesidir. Bunların yanı sıra Tyana Antik Kenti, Su Kemerleri görülmeye değer tarihi yerlerdir. Ayrıca dünyada başka hiçbir yerde olmayan Gülen Meryem Ana freski de Niğde’deki Gümüşler Manastırındadır” dedi.

Niğde’nin sanayi sektöründe de vizyonunun açık olduğunu İdarecinin Sesi dergisine verdiği röportajda şu şekilde açıkladı; “ Hâlihazırda 2 adet organize sanayi bölgemiz olup üçüncüsünün de kurulum çalışmaları devam etmektedir. 3. Organize Sanayi bölgesinin ilimiz ekonomisine önemli bir ivme kazandıracağını, bununla birlikte önemli istihdam ve üretim alanlarının da oluşacağını beklemekteyiz. Yine Niğde-Bor Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşuna yönelik çalışmalarımız da son aşamasına gelmiş durumdadır. Bu konuda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına müracaatımızı yaptık, onay süreci devam ediyor. İyi tarım ve hayvancılık prensipleri dâhilinde planlama çalışmalarını tamamladığımız bölgede toplam 20.000 büyükbaş kapasitesini hayata geçireceğiz. Bölge içerisinde yer alacak biyogaz tesisi, yem tesisleri, modern ve entegre et işleme tesisleri ile daha verimli, daha düşük girdi maliyetli ve daha sağlıklı kırmızı et üretimi ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunmayı öngörüyoruz. Bu da bölgedeki çiftçimizin üreticimizin ekonomik seviyesini yükseltecek önemli bir projedir. Niğde ilimiz Türkiye’nin en verimli güneş sahaları, geniş düzlükleri, uzun güneşlenme süreleri, düşük nem oranı ve uygun arazi maliyetleri ile güneş enerjisi yatırımları açısından oldukça elverişlidir. Bu potansiyelden hareketle başlatmış olduğumuz toplam 1.500 MW fotovoltaik güneş enerjisi kurulum kapasitesindeki Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi konusunda da olumlu gelişmeler var ve önümüzdeki dönemde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi ile projenin hayata geçirilerek ülke ekonomimize çevreci, yenilikçi ve modern bir yaklaşımla büyük faydalar sağlayacağını ifade etmek isterim. İnanıyorum ki Valiliğimiz öncülüğünde ve koordinasyonunda yapılan bu çalışmalar kısa sürede meyvelerini vermeye başlayacak, ilimiz Niğde tarımın yanında yenilenebilir enerji, sanayi ve turizm alanlarında da adından çokça söz ettirir bir şehir haline gelecektir”dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
Yörük 1 yıl önce
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız için teşekkür ederim
Gökçe 1 yıl önce
Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar yıkılıyor. Bu konaklar turizme kazandırmamız gerekir.
DAVUT 1 yıl önce
İlin Gelişmesi için sürekli olarak Basını ve ili bilgilendirilmeli gelişim SİYASET üstüdür belediyeler ve özel idare çatışmadan ile katkıda bulunmalı sürekli gündemde olan şehir kazanır Yatırımcılar için Ulusal Basında REKLAM Yapılması gerekir Şehrin Zenginleri ve Büyük Şehirlerde yaşayan Hemşerilerimize yatırım davetleri oluşturmak lazım Hızlı olmak gerekiyor İlçelerinde güçlü olması Niğde'nin Gelişmesi için gerekli
Yörük 1 yıl önce
Sayın VALİM!
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız teşekkür ederim.
Alper 1 yıl önce
Sayın VALİM!
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız teşekkür ederim.
Vatandaş 1 yıl önce
yeşilbuç köyü kentsel sit alanı mastır imar planı yapılmadı.
14
az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@