Vali Şimşek, Niğde’nin geleceğini değerlenirdi

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek İdarecinin Sesi derisini verdiği röportajda 2017 yılında bugüne kadar Niğde’ye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri değerlendirdi.

BOR-NİĞDE 11.03.2021, 22:21 Faruk
253
Vali Şimşek, Niğde’nin geleceğini değerlenirdi
banner830

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek İdarecinin Sesi derisini verdiği röportajda 2017 yılında bugüne kadar Niğde’ye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri değerlendirdi, Niğde’nin tarımın yanında yenilenebilir enerji, Sanayi ve Turizm alanında adından sıkça söz ettirilecek iller arasında yer alacağını söyledi.

Vali Şimşek, Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde’de ağırlamayı hedeflemekte olduğunu ifade etti.

Niğde’nin kendisi için çok farklı bir yeri olduğunu röportajda belirten Vali Şimşek; “ Niğde benim için çok farklı bir yere sahiptir. Yöneticilik mesleğine ilk adımı Kaymakam adayı olarak bu şehirde attım. Aradan 24 yıl geçtikten sonra da Niğde'ye Vali olarak atandım. Yani Niğde hem mesleğe başladığım; hem de ilk Vali olarak atandığım şehir. Kaderim Niğde ile hep kesişti. Eşim ve çocuklarım da gördükleri yakınlık ve samimiyetten dolayı Niğde'yi ve Niğdeli hemşerilerimizi çok sevdiler. Ben ve eşim Anadolu insanıyız. Bu güzel şehirde Anadolu'ya ait gelenek ve görenekleri canlı yaşıyoruz. Bu da bize kendi memleketimizdeymişiz duygusunu ve hazzını yaşatıyor. Ama benim için en önemlisi Niğde'ye ve hemşerilerime faydalı hizmetler üretilmesine katkı sağlamak ve görev süremiz bittiğinde, bu şehrin taşında, toprağında ve insanlarının yüreğinde "hoş bir seda" bırakabilmektir” dedi.

Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde7de ağırlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Şimşek; “ Vizyonu, ufuk çizgimiz olarak düşünürsek Niğde’nin ufkunu, ‘Tarihi ve kültürel mirasını koruyarak tanıtan; ekonomik ve sosyal gelişimde Dünyanın örnek aldığı bir merkez’ olarak ifade edebiliriz. Ancak bu ifade iddialı görünse de etkili ve yeterli değildir. Kanaatimizce Niğde’nin vizyonunu açıklayan ifade ‘Dünyadaki bütün insanların ilk fırsatta görmek ve gelenlerin yaşamak istedikleri bir merkez olmak’ olmalıdır. Bu vizyon anlayışından hareketle Niğde’nin kısa, orta ve uzun vadede vizyonu “Marka Kent Niğde” projesinde oluşturulmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu projeleri uygulamaya geçirirken öncelik sırasını turizme verdik. İlimizin ülke çapında ve uluslararası boyutta tanınırlığı bağlamında Niğde Valiliğimizde Proje Ofisi oluşturarak çok sayıda proje geliştirip uygulamayı hedefliyoruz. Anadolu’nun şirin kenti Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri ilimizde ağırlamayı hedeflediklerini ifade etti.

İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Ketençimen kayak merkezinin kısa bir süre içerisinde kayak turizminde adından söz ettireceğini söyleyen Vali Yılmaz Şimşek; “ 12 ay turizme fırsat veren ilimiz Niğde, İl Özel İdaremiz bütçesi ile yüzde 60’ı tamamlanan Ketençimen Kayak Tesisi ile kısa bir süre sonra kayak turizminde de adından söz ettirir bir hale gelecektir. Buna paralel olarak ilimizin gelişmesinde büyük katkısı olacak sanayinin de geliştirilmesi gayretleri arasında yer almakta olduğunu. Bu nedenle hali hazırda iki olan Organize Sanayi Bölgemizin sayısını üçe çıkarmak için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Kısaca toparlamak gerekirse; Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 2023, 2053 ve 2071 vizyon projelerine inanmış ve ilk günden itibaren bu hedefe yönelmiş Niğde, bu hedefte emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Tüm dinamikleriyle birlikte ahenk içerisinde çalışarak geleceğe güvenle, kararlı bir şekilde yoluna devam eden Niğde’nin, refah düzeyi yüksek, işsizliğin olmadığı, bölgesinin öncüsü bir kent olması mümkün olduğunu söyledi.

Vali Yılmaz Şimşek; “ İlimizin vizyonu açısından; sektör hareketliliğinin turizm alanında en önemli hedeflerimizden birisi, 12 aya çıkarılarak ilimizi ziyaret eden turist sayısının artırılması, özellikle inanç, tarih, kültür ve dağ turizminin türlerinin nicel ve nitel olarak geliştirilmesidir. Dünya dağcılığının en önemli merkezlerinden birisi olan Aladağlar ve Demirkazık Zirvesi, jeomorfolojik yapısının özgünlüğü, endemik bitki ve hayvan türleri ile ilimizin gelecek vaat eden en önemli turizm ve spor potansiyellerinden birini teşkil etmektedir. Bolkar Dağı ve Karagöl ise kış ve doğa sporları potansiyeli olan, yöreye özgü bitki ve hayvan çeşitliliği ile oldukça önemli bir potansiyeli haizdir. Örneğin dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü olan Toros Kurbağası (Rana Holtzi) bu bölgede yaşamaktadır. Niğde’nin ulusal ve bölgesel ölçekte değerlendirilebilecek bu zenginliklerinin yanında yerel açıdan iç turizmi destekleyebilecek zenginliklerinden de bahsetmek isterim. Bunlardan en önemlisi ilimiz sınırları içerisinde bulunan 2300 metre rakımlı Ketençimen bölgesine tamamen Özel İdaremiz bütçesi ile kayak merkezi yapımı ihale edilmiş ve çalışmalar başlatılmıştır. Bir diğer çalışmamız ise Niğde merkeze yalnızca 6 km uzaklıkta tarihi dokusu ve bozulmamış doğasıyla köy yaşamının en güzel örneklerinden biri sayılabilecek Yeşilburç köyümüzün bir Turizm köyü haline getirilmesidir. Bunun için de çalışmalarımız başlamış durumdadır. Köyün içerisindeki Uzandı Vadisi’nin 4 km’lik bölümüne özel idaremizin çalışmaları ile doğal yürüyüş parkurları oluşturulmuştur. Önümüzdeki dönemde bu 4 km’lik kısmı 10 km’ye çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca vadiyi yukarıdan gören bir seyir terası ile bir köprü yapılması planlarımız içerisinde yer almaktadır. Köy sakinlerinin yaşamlarını devam ettirdiği tarihi konutların ve yapıların restorasyonu için de çalışmalarımız devam etmektedir. Devam eden turizm projelerimize ek olarak, sağlık turizmi açısından yadsınamayacak kadar büyük bir öneme sahip Çiftehan ve Nar kaplıcaları Niğde’nin öne çıkan zenginliklerinden bir tanesidir. Bunların yanı sıra Tyana Antik Kenti, Su Kemerleri görülmeye değer tarihi yerlerdir. Ayrıca dünyada başka hiçbir yerde olmayan Gülen Meryem Ana freski de Niğde’deki Gümüşler Manastırındadır” dedi.

Niğde’nin sanayi sektöründe de vizyonunun açık olduğunu İdarecinin Sesi dergisine verdiği röportajda şu şekilde açıkladı; “ Hâlihazırda 2 adet organize sanayi bölgemiz olup üçüncüsünün de kurulum çalışmaları devam etmektedir. 3. Organize Sanayi bölgesinin ilimiz ekonomisine önemli bir ivme kazandıracağını, bununla birlikte önemli istihdam ve üretim alanlarının da oluşacağını beklemekteyiz. Yine Niğde-Bor Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşuna yönelik çalışmalarımız da son aşamasına gelmiş durumdadır. Bu konuda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına müracaatımızı yaptık, onay süreci devam ediyor. İyi tarım ve hayvancılık prensipleri dâhilinde planlama çalışmalarını tamamladığımız bölgede toplam 20.000 büyükbaş kapasitesini hayata geçireceğiz. Bölge içerisinde yer alacak biyogaz tesisi, yem tesisleri, modern ve entegre et işleme tesisleri ile daha verimli, daha düşük girdi maliyetli ve daha sağlıklı kırmızı et üretimi ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunmayı öngörüyoruz. Bu da bölgedeki çiftçimizin üreticimizin ekonomik seviyesini yükseltecek önemli bir projedir. Niğde ilimiz Türkiye’nin en verimli güneş sahaları, geniş düzlükleri, uzun güneşlenme süreleri, düşük nem oranı ve uygun arazi maliyetleri ile güneş enerjisi yatırımları açısından oldukça elverişlidir. Bu potansiyelden hareketle başlatmış olduğumuz toplam 1.500 MW fotovoltaik güneş enerjisi kurulum kapasitesindeki Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi konusunda da olumlu gelişmeler var ve önümüzdeki dönemde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi ile projenin hayata geçirilerek ülke ekonomimize çevreci, yenilikçi ve modern bir yaklaşımla büyük faydalar sağlayacağını ifade etmek isterim. İnanıyorum ki Valiliğimiz öncülüğünde ve koordinasyonunda yapılan bu çalışmalar kısa sürede meyvelerini vermeye başlayacak, ilimiz Niğde tarımın yanında yenilenebilir enerji, sanayi ve turizm alanlarında da adından çokça söz ettirir bir şehir haline gelecektir”dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
Yörük 2 ay önce
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız için teşekkür ederim
Gökçe 2 ay önce
Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar yıkılıyor. Bu konaklar turizme kazandırmamız gerekir.
DAVUT 2 ay önce
İlin Gelişmesi için sürekli olarak Basını ve ili bilgilendirilmeli gelişim SİYASET üstüdür belediyeler ve özel idare çatışmadan ile katkıda bulunmalı sürekli gündemde olan şehir kazanır Yatırımcılar için Ulusal Basında REKLAM Yapılması gerekir Şehrin Zenginleri ve Büyük Şehirlerde yaşayan Hemşerilerimize yatırım davetleri oluşturmak lazım Hızlı olmak gerekiyor İlçelerinde güçlü olması Niğde'nin Gelişmesi için gerekli
Yörük 2 ay önce
Sayın VALİM!
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız teşekkür ederim.
Alper 2 ay önce
Sayın VALİM!
Valimizin, Belediye başkanımızın, Muhtarımızın, Özel idaremizin ve emeği geçenlerin gayretleri ile derenin başlangıcından sonuna kadar 12 km yürüyüş parkuru ve vadi manzaralı seyir terası, köprü ve kentsel sit alanı mastır planı çalışmanız var. Bu yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
Çalışmalarınız teşekkür ederim.
Vatandaş 2 ay önce
yeşilbuç köyü kentsel sit alanı mastır imar planı yapılmadı.
Son Yorumlar
Pazar fiyatlarını da görmüşler mi? Ne düşünüyorlar
imam hatipleri Tarım, gıda ve hayvancılıkta teknoloji liselerine çevirmek lazım 40 -50 yıllık imam vb atandı
Ne demek düzensiz göçmen. MUHACİRİN onlar(!)
Niğde belediye baskanı akrabalarını özel kalemden memur olarak alıp müdür yapmakla meşgul
Meydan açılmış oldu. En iyisi yeşil alan olması. Aslında Köroğlu iş hanı da yıkılsa geniş bir alan kazanılır.
16°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 09 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 33 67
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 34 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 33 52
9. Leeds United 35 50
10. Arsenal 34 49
11. Aston Villa 33 48
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 34 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 35 75
3. Real Madrid 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Athletic Bilbao 35 46
9. Granada 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Levante 35 39
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@