CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de küçükbaş hayvan satıcılarının sorunlarını dinledi. 

Yem ve mazot fiyatlarındaki artıştan yakınan hayvan yetiştiricileri, “Yemin 50 kg torbası 500 lirayı aştı, sattığımız bir koyun ile bir kamyonun mazot deposu doluyor, bakım gideri ve yem fiyatlar sürekli artıyor. Bu işin sürdürülebilirliği kalmadı” dediler. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’de Küçükbaş hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti, CHP Milletvekili, Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer’e, yaşadıkları sorunları anlattı. 

KOYUN PARASIYLA ANCAK BİR DEPO MAZOT ALABİLİYORUM 

4 bin TL ila 4 bin 500 TL arasındaki fiyatlarla koyun sattıklarını belirten bir küçükbaş hayvan yetiştiricisi, “Yem fiyatlarındaki artış nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Mazotun litresi 40 bin lirayı buldu, bir koyun satsam, aldığım parayla ancak bir depo doldurabiliyorum” dedi. 

ESKİDEN BİR KOYUN PARASI İLE BİR EVİN İHTİYACI GİDERİLİRDİ 

Başka bir yetiştiricisi ise önceleri, bir koyun ya da keçi satıldığında, parasıyla bir evin ihtiyacının büyük kısmının giderildiğine anımsatarak, “Koyun parasıyla evin tüm ihtiyaçları, şeker, çay, yağ, un gideriliyordu, şimdi mümkün değil” diye konuştu. 

HAYVANLARI SATIP OKUL KIYAFETİ ALACAĞIZ

Başka bir üretici ise arpa, saman ve toklu yemi fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “Kendi emeğimiz haricinde bir koyunun bakım ve besleme masrafı anormal arttı. Bir besili koyunu Burada 4- 4,5  bin liraya satıyoruz. Hayvan parası, hayvanları buraya getirirken harcadığımız mazot parasını kurtarmıyor. Bir kazancımız olmuyor, yakında okullar açılacak. Koyunları satıp çocukların okul kıyafetlerini alacağız” şeklinde konuştu. 

NEREYE GİTTİĞİMİZ BELLİ DEĞİL

Türkiye’de ekonomik anlamda ciddi bir belirsizliğin olduğuna dikkat çeken başka bir üretici ise “Önümüzü göremiyoruz. Nereye gittiğimiz belli değil, koyunun kurdu kaptığı gibi neler olduğunu anlamıyoruz. Belirsizlik hat safhada” dedi. 

“SAYIN VEKİLİM, SİZİ SEVİYORUZ”

CHP Niğde Milletvekili Gürer’e sevgi gösterisinde de bulunan üretici, “Sayın vekilin sizi seviyoruz. Her zaman destekliyoruz, üreticinin, hayvan yetiştiricisinin, herkesin sorunlarını gündeme getiriyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

IPARD - III Programı İçin Başvurular Başladı IPARD - III Programı İçin Başvurular Başladı

TARIMIN SİYASETİ OLMAZ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Tarımın siyaseti olmaz, burada milli bir servetten bahsediyoruz. Amacımız, sorunları birinci ağızdan dinleyip gündeme taşımak ve çözüm odaklı takip sürecini başlatmaktır” diye konuştu. 

YEM FİYATLRI DAHA DA ARTABİLİR 

Hayvancılık yapanların yem fiyatlarındaki aşırı artış ve litresi 40 liraya dayanan mazot nedeniyle ciddi sıkıntı yaşadıklarını aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yem fiyatları çok arttı. Mevsiminde saman, yonca, fiyatları dahi düşmedi. “Tahıl Koridorundaki’ sorunların devam etmesi halinde arpa fiyatları da artar. Yem fiyatları artıkça gelir gider dengesi bozuluyor. Hayvan yetiştiricileri sattıkları koyundan, kuzudan gelir elde edemediklerinden yakınıyor. Küçükbaş hayvancılık yapanlar, ‘Kurban Bayramına göre fiyatlar çok düştü. Damızlık hayvanlar dahi satışta. İhracatta yapamıyoruz.’ diyor ama vatandaş rafta artan fiyatlar ile et alıyor, ya da hiç alamıyor. Et fiyatı rafta artıyor, pazarda ise mal fiyatları düşüyor. Besici zararda, vatandaş pahalı diye et alamıyor. Süreci düzenlemesi gereken iktidar ise çözümde ortada yok. Bu işten birileri büyük kazanıyor ama o besici değil” dedi.

HAYVANCILIK YAPANLAR DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMELİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal alanlardaki sorunlara dikkat çekerek, “Türkiye’de tarımın tümünde planlama eksikliği yaşanıyor. Bu işi yapanlar, devlet tarafından desteklenmeli, yem sübvanse edilmeli, mazotta ÖTV ve KDV  kaldırılmalı, Milli gelirin % 1’i tarım kesimine verilmeli, kırsalda yaşayanların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. Gençler hayvancılığa, çiftçiliğe özendirilmesi için daha çok desteklenmeli” şeklinde önerilerde bulundu. 

Editör: Selim GÖKEL