Niğde Demirciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Köksal Kılıç, yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle seyahate çıkacak sürücülerin dikkatli olması gerektiğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu.

Trafik Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım, Hep birlikte Trafik Terörüne ‘DUR’ diyelim diyen Başkan Kılıç; “ Özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde mutlaka düzenli ve yeterli kadar uyumasını tavsiye etti. Ayrıca Her 100 kilometrede veya 1- 1,5 saatte bir dinlenme molası verilmesinin sağlıklı seyahat için çok önemli olduğunu belirtti.

Niğde Demirciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Köksal Kılıç Niğdelilerin ve üyelerinin yaklaşan Kurban bayramını da kutladı ve şunları kaydetti: “Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 95’i Karayolu ile yapılmaktadır. Bu nedenle trafik ciddi bir sorundur. Yazılı ve görsel basında haber bültenlerinin ilki trafik kazalarından oluşmaktadır.  Sebebi ne olursa olsun bu kazalardan bize kalan ölü, yaralı ve maddi hasarlar eşlerimizi dul, çocuklarımızı öksüz (anasız babasız) bırakmakta ekonomimizi gerçekten sarsmaktadır” dedi.  

Araç bakımlarının mutlaka yola çıkmadan önce yapılması gerektiğini belirten Kılıç, “Genellikle bayram tatillerinde vatandaşlarımızın pek çoğu kendi araçlarıyla tatile ya da memleketlerine gitmek için yola çıkıyor. Özellikle uzun yola çıkacak olan vatandaşlarımızın araçlarında eksiği görerek bu eksiği tamamlaması gerekiyor. Bakımı yapılmayan araçlar yolculuk sırasında vatandaşlarımıza büyük sıkıntılar çıkarabiliyor.  Bayrama sayılı günler kala sanayilerdeki bakım yoğunluğu da göz önünde bulundurarak vatandaşlarımızın araç bakımlarını son güne bırakmamasını öneriyoruz. Güvenli sürüş için araçların rutin kontrollerinin yaptırılması gerekiyor. Araçların temel bakımları arasında motor, lastik, silecek, klima gibi akşamların mutlaka usta elinden geçmesi gerekiyor. Bu süreçte araç sahibi vatandaşlarımızın bildiği yerleri tercih etmesi araç bakımlarının güvenirliğini artıracaktır. Trafikte güvenli yolculuk ortamının sağlanmasına katkı sunmak adına bakımları aksatmamak önem taşıyor. Bayram tatilinin olumsuz sonuçlar doğurmaması için araç bakımına bir kez daha dikkat çekiyoruz” dedi. 

“UYGUN YERLERDE MOLA VERİLMELİ”

15 Temmuz Kahramanının kabrine ziyaretçi akını 15 Temmuz Kahramanının kabrine ziyaretçi akını

Kılıç,  Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla Bayramı akrabaları ile geçirecek vatandaşlarımız bir yerden bir yere karayolu ile seyahat edeceklerdir. Seyahat edecek vatandaşlarımızı ve üyelerimizi sürücülerimiz kazasız belasız götürmeleri için araçlarının periyodik bakımlarını gününde yaptırmaları ayrıca, yola çıkmadan önce araçlarının yağları, antifrizleri, lastik havalarını mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Araçlarına ruhsatlarındaki yolcu sayısından fazla yolcu almamaları, seyir esnasında Emniyet Kemeri ile çocukla yolculuk yapacak olanlar çocuk koruma sistemleri takmalı, kırmızı ışık, hatalı sollama, yakın takip, hava ve yol koşulları dikkate alınarak, radara girme korkusuyla değil, hız limitlerine ve trafik kurallarına uyarak araç kullanmalıdırlar. Uzun yolculuk yapacak olan sürücülerimiz mutlaka 100 km veya 1-1,5 saat yolculuktan sonra uygun yerlerde mola vermeli, mola esnasında elini yüzünü soğuk suyla yıkamalı” diye konuştu.  

“HEP BİRLİKTE TRAFİK TERÖRÜNE ‘DUR’ DİYELİM”

Kılıç, Her bir trafik işareti ve yol çizgileri uzun bir çalışmanın sonucu belirlenerek, sürücülerin can ve mal güvenliği için uygun yerlere, belirgin bir şekilde uyarı levhası konulmuştur. Lütfen “Trafik Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım, Hep birlikte Trafik Terörüne ‘DUR’ diyelim.” Taksici, Minibüsçü, Otobüsçü, Ağır Ticari Araç kullanan sürücülerimiz seyahat esnasında trafik kurallarına işaretlerine ve işaretçilerine uymaları halinde Bayrama yakınları ile beraber huzurlu ve sevinçli geçireceklerine inanıyor, İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor, değerli üyelerimiz başta olmak üzere, seyahat eden herkese hayırlı yolculuklar dilerim.” Diye konuştu.

Editör: Selim GÖKEL