ABD hükümetinin internet sitesine göre program, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir değişim programı. 1940 yılından bu yana yürütülen programın amacı, "Bugünün ve geleceğin liderleri için dikkatle düzenlenmiş kısa süreli ABD ziyaretleri yoluyla ABD ve diğer uluslar arasında karşılıklı anlayış geliştirmek" olarak belirtiliyor. Bu ziyaretler "uluslararası ziyaretçilerin mesleki ilgilerini yansıtır ve ABD dış politika hedeflerini destekler."
Listede yer alan isimler, yalnızca adaylar. Dolayısıyla programa katılıp katılmadıkları bilinmiyor. Kaldı ki, bu programlara aday gösterilmiş olmak da etik dışı ya da şüpheli bir durum değil. Aşağıdaki listeler, içerdiği isimler açısından değil, ABD Büyükelçiliği'nin ne kadar geniş bir ağ üzerinde istihbarat topladığını göstermesi açısından önemli. Listede pek bilinmeyen derneklerin şube yöneticilerinden yerel gazetelerin muhabirlerine, siyasi partilerin yerel örgütlerinden emniyet müdürlüğünün herhangi bir ilçedeki bir şubesinin amirliğine kadar çok sayıda isim yer alıyor. Listeler, ABD'nin özellikle medyada, medyada da dış haberler ve diplomasi alanında çalışan gazetecilerle bağ kurmak konusunda ne kadar hevesli olduğunu da gösteriyor.
Söz konusu listeler şöyle:
2008 yılı adayları:
1. M. Günden Çınar - Türk Telekom Özelleştirme Koordinatörü
2. Nagehan Alçı - Muhabir ve Köşe Yazarı, Akşam gazetesi
3. Esin Özdemir - AB uzmanı, TOBB
4. Murat Güney Öztürk - Şef editör, Vatan gazetesi
5. Bilge Eser - Dış haberler muhabiri, Sabah gazetesi
6. Ali İhsan Baş - Giderler Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi
7. Gözde Avcı - Kurucu ve yönetici, Educaide
8. Zeynep Gürcanlı Ürektürk - Diplomasi muhabiri, Vatan gazetesi
9. Sedat Kirt - Halkla İlişkiler müdür yardımcısı, Marmaris Belediyesi
10. Tanel Demirer - Profesör, Çankaya Üniversitesi
11. Ahmet Görmez - ANKA ajansı diplomasi muhabiri
12. Hüseyin Karabey - sinema yönetmeni
13. Zozan Özgökçe - Başkan, Van Kadınlar Merkezi
(Alternatifi: A. Meltem Ağduk - Program yöneticisi, Cinsiyet Savunma Programı, UNFPA)
14. Salih Yıldız - Dış İlişkiler görevlisi, Batman AKP İl Teşkilatı
15. Bahtiyar Kurt - Doğa Derneği Genel Başkan Yardımcısı
16. Orkun Yazgan - Diplomasi muhabiri, CNNTürk
17. Emrah Ekşi - Genel Müdür yardımcısı, Merkez Bankası
18. İbrahim Kaya - Uluslararası İlişkiler profesörü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
19. Mine Ergur - Editör, Cumhuriyet gazetesi
20. Hakan Serhat Soyhan - Adapazarı Vali danışmanı
21. Erol Yılmaz - Müdür, TBMM Kütüphanesi
22. Özer Göktepe - Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Danışmanı
23. Rojbin Tugan - Avukat ve mayın karşıtı aktivist
24. Burcu Göğüş - İş Kadınları Kulübü Ankara Başkan Yardımcısı
25. Çağla Yüksel Kaya - Veteriner ve Dış İlişkiler Müdürü, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği
26. Anıl Doğan - Radyo ODTÜ Haber Koordinatörü (Alternatifi: B. Murat Aslan - Konya muhabiri, Anadolu Ajansı)
27. Mert Yalçın – avukat (Alternatifi: C. Figen Şahin - Doktor, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatri Bölümü)
28. İnci Can - KAMER Batman Şube yöneticisi
29. Nevin Soyukaya - Yönetici, Diyarbakır Müzesi
30. Berna Yağcı - Proje Koordinatörü, KEDV (Alternatifi: D. Berrin Yenice - Genel Müdür Yardımcısı, KEDV)
31. Mustafa Akyıldız, Savcı, İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi
32. Gülnur Bolat - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi
33. Nilüfer Sapancılar - Genel Sekreter, Film İthalatçıları Derneği
34. Nadi Türkaslan - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi (Alternatifleri: Levent Savaş - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi Tahir Saraç - Genel Sekreter, Isparta Sanayi ve Ticaret Odası)
35. Beril Akıncı - Doçent, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
36. Cengiz Çiçek - Okutman, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi (Alternatifleri: Adnan Kısa - Dekan Yardımcısı, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Engin Sarı - Okutman, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi)
37. Ahmet Ertak - Şırnak Valisi
38. Oya Aydın – avukat
39. Ayhan Bilgen - Başkan Yardımcısı, Mazlum-Der
40. Ayhan Çabuk - Başkan, Van Barosu (Alternatifi: Taner Kılıç - Avukat, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yürütme Kurulu üyesi)
2009 yılı adayları:
1. Ahmed Arpat - Muhabir/Editör, Kanal D (Alternatifi: Ozan Acar - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırma Üyesi)
2. Orhan Kemal Cengiz - Başkan, İnsan Hakları Gündemi Derneği)
3. Nurcan Baysal - Gelişim Merkezi Derneği Başkanı
4. Burcu Göksüzoğlu - Muhabir, CNBC-e
5. Fatma Demirelli - Şef Editör, Today's Zaman gazetesi (Alternatif: Işıl Sarıyüce - Dış Haberler muhabiri, CNNTürk)
6. Mustafa Demirhan - Diplomasi muhabiri, Samanyolu TV
7. Rengin Alan - Muhabir - Show TV
8. Aslıhan Eker - Dış Haberler muhabiri/Editör, Kanal 7
9. Gamze Öğredici - Edibe Sözen'in sözcüsü
10. Zeynep Tuğrul - Diplomasi muhabiri, Star gazetesi
11. Orçun Ulusoy - İnsan Hakları Gündemi Derneği, İzmir Şube Müdürü
12. Özgür Ekşi - Savunma muhabiri, Hürriyet gazetesi
13. Bülent Kaya - Diplomasi muhabiri, Kanal 7
14. Mahmut Gürer - Muhabir, Cumhuriyet gazetesi
15. Habibe İyimaya - Avukat, Ankara Barosu Yürütme Kurulu üyesi
16. Zeki Bal - Polis amiri, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, Bitlis
17. Tahir Cem Berik - Uyum görevlisi, Ziraat Bankası
18. Yasemin Bektaş - Haber editörü, NTV (Alternatifi: Özer İsmail Özbayraktar - Dış haberler muhabiri/Editör, Vatan gazetesi)
19. Hilal Köylü - Diplomasi muhabiri, Radikal gazetesi
20. Özlem Türköne – Milletvekili
21. Devrim Akgündüz - Uzman, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü
22. Murat İbiş - Milli Eğitim Bakanlığı Proje Uzmanı (Alternatifi: Türkay Tol, Matematik öğretmeni)
23. Nalan Erkem – Avukat
24. Ali Yıldırım - Çankaya Belediyesi avukatı ve Alevi Hüseyin Gazi Derneği yöneticisi
25. Bedia Özgökçe Ertan – Avukat
26. Handan Coşkun - Diyarbakır Gelişim Merkezi (Alternatifleri: Mehmet Emin Yıldırım - AKP milletvekili İhsan Arslan'ın danışmanı Muhammet Sait Emeç - Avrupa Öğrenci Forumu, Erzurum Umut Güner - KaosGL Yönetim Kurulu üyesi Simay Çakan - Büyük Gençlik Derneği Genel Sekreteri)
27. Belirlenecek – Milletvekili
28. Belirlenecek – Milletvekili
29. Belirlenecek – Milletvekili
30. Serhat Eskiyörük – Avukat
31. Hakan Kıyıcı - MÜSİAD Dış İlişkiler Müdürü
32. Arzu Celalifer Ekinci - Ortadoğu Uzmanı, USAK
33. Settar ("Serdar") Dinler - Yönetici, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği
34. Rana Coşkuner - Kütüphane ve Medya Koordinatörü, Eyüboğlu Okulları
35. Yörük Kurtaran - Eğitmen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları
36. Mehmet Soylu Güldalı - Dış Ticaret Uzman yardımcısı, Dış Ticaret Müsteşarlığı
37. Ayşe Bilgen - Genel Sekreter Yardımcısı, Mazlum Der
38. Belirlenecek – Vali
39. Belirlenecek – Vali
40. Belirlenecek – Vali
41. Murat Çakmak - Kırıkkale Üniversitesi Rektörü
42. Evren Sener Ünal - Eğitim Departmanı Direktörü, Toplum Gönüllüleri Vakfı
43. Fatih Tokatlı - Uzman, TİSK
2010 adayları:
1. Murat Aslan - Muhabir, Konya AA
2. Faruk Balıkçı - Güneydoğu Gazeteciler Derneği Başkanı
3. Acar Arap Filiz - Yayın Müdür, Kanal A
4. Sevcan Kalıpcinden - Muhabir ve editör, Hudut gazetesi
5. Selahattin Sekin - Yayın müdür, Akdeniz TV
6. Muhammed Murat Uyman - Yayın Müdürü, Kanal 23
7. Sedat Acar - Elazığ Gençlik ve Spor Müdürlüğü
8. Ferhat Erdoğan - AKP Keçiören Teşkilatı Başkanı
9. Aykut İltekin - AKP Kayseri Teşkilatı Başkan Yardımcısı
10. Cenk Küpeli, Büyük Gençlik Derneği Başkanı
11. Kayhan Yüreğin - Siyasi organizatör
12. Başbuğ Pınarbaşı - MHP Şişli İlçe Başkanı (Alternatifi: Fatih Çelik - AKP Sincan Teşkilatı Başkanı)
13. Meltem Ersoy Ersan - İnsan Kaçakçılığı Program Koordinatörü, IOM Ankara
14. Serdar Şengül - Diyarbakır Belediyesi Dış İlişkiler Danışmanı
15. Didem Engin - CHP İstanbul Dış İlişkiler Başkan yardımcısı (Alternatifi: Ayşegül Savur, Haber şefi, Tempo dergisi)
16. Eray Akdağ - TÜSİAD Ankara kalıcı temsilcisi
17. Alperen Keskin - Program ve belgesel yapımcısı, Kanal 24
18. Hasan Hüseyin Bulut - Polis amiri, Sentetik uyuşturucu birimi (Alternatifi: Semih Çınar - Atatürk Havalimanı Pasaport Kontrol Ofisi Şefi)
19. Arzu Celalifer Ekinci - Ortadoğu Uzmanı, USAK
20. Ferhat Pirinççi - Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı
21. İrem Köker - Hürriyet gazetesi internet edisyonu şefi
22. Neşe Tayanç - İstanbul Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı
23. Yeşim Dikmen - Muhabir, ART TV
24. Süleyman Kurt - Ankara Bürosu Cumhurbaşkanlığı muhabiri, Zaman gazetesi (Alternatifi: Döndü Sarıışık - Diplomasi muhabiri, İHA Ankara Bürosu)
25. Fatma Benli - Başkan Yardımcısı, AKDER
26. Simay Çakan - Genel Sekreter, Büyük Gençlik Derneği
27. Berin Canlı - Sivil toplum aktivisti
28. Zeynep Göknil Piyade - Başkan, Başkent Kadın Platformu Derneği
29. Nizamettin Taylan Bilginç - Ekonomi işleri müdürü, Hürriyet Daily News
30. Nihat Balkan - Genel Sekreter, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası
31. Şehnaz Layıkel - Müdür Yardımcısı, Koç Üniversitesi Akıl Sağlığı Girişimi ve Klinik Psikoloji
32. Yusuf Ziya Çakır - Bursa TIGEM Karacabey Çiftliği Çiftlik Hayvanı Bölümü Başkanı (Alternatifi: Şahika Gülizar Atılgan - Danışman, Tarım Bakanlığı)
33. Ali Bilen - Avrupa Birliği İşleri Genel Başkanı Yardımcısı, Adalet Bakanlığı
34. Esra Gökbayrak - Heska International Ltd. Şirketi kurucu ve yöneticisi
35. Kadir Ay - Emniyet Müdürlüğü Sınır Güvenliği ve Yabancılar Şubesi Amir Yardımcısı
36. Ali Süha Bacanakgil - Basın Danışmanı, Başbakanlık Ofisi
37. Murat Gürgen - Savunma muhabiri – Habertürk
38. Murat Can Aslak - Ekonomist, Yapı Kredi Bankası
39. Fuat Çepik – Avukat
40. Uğur Tekin - İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Amirliği Şefi