ABD İstihbaratı Türkiye'de ne kadar yaygın

ABD Büyükelçiliği'nin ABD'deki liderlik değişim programı için önerdiği aday listeleri, elçiliğin Türkiye'de çok geniş bir ağda kişiler hakkında sistematik bilgi topladığını ortaya koyuyor.

ARAŞTIRMA 09.11.2011, 23:24 09.11.2011, 23:24
ABD İstihbaratı Türkiye'de ne kadar yaygın
ABD Büyükelçiliği'nin ABD'deki liderlik değişim programı için önerdiği aday listeleri, elçiliğin Türkiye'de çok geniş bir ağda kişiler hakkında sistematik bilgi topladığını ortaya koyuyor.




Wikileaks'in ABD Ankara Büyükelçiliği'nden Vaşington'a gönderilen belgeler arasında 2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait üç belge, ABD istihbaratının Türkiye'de nasıl geniş bir ağda çalışma yürüttüğüne dair ilginç veriler barındırıyor. 07ANKARA974, 08ANKARA922 ve 09ANKARA627 numaralı üç belge, ABD'nin Ankara Büyükelçisi'nin ABD'de yürütülen Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı (ILVP) için önerdiği isimlerin listesini oluşturuyor.

ABD hükümetinin internet sitesine göre program, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir değişim programı. 1940 yılından bu yana yürütülen programın amacı, "Bugünün ve geleceğin liderleri için dikkatle düzenlenmiş kısa süreli ABD ziyaretleri yoluyla ABD ve diğer uluslar arasında karşılıklı anlayış geliştirmek" olarak belirtiliyor. Bu ziyaretler "uluslararası ziyaretçilerin mesleki ilgilerini yansıtır ve ABD dış politika hedeflerini destekler."

Listede yer alan isimler, yalnızca adaylar. Dolayısıyla programa katılıp katılmadıkları bilinmiyor. Kaldı ki, bu programlara aday gösterilmiş olmak da etik dışı ya da şüpheli bir durum değil. Aşağıdaki listeler, içerdiği isimler açısından değil, ABD Büyükelçiliği'nin ne kadar geniş bir ağ üzerinde istihbarat topladığını göstermesi açısından önemli. Listede pek bilinmeyen derneklerin şube yöneticilerinden yerel gazetelerin muhabirlerine, siyasi partilerin yerel örgütlerinden emniyet müdürlüğünün herhangi bir ilçedeki bir şubesinin amirliğine kadar çok sayıda isim yer alıyor. Listeler, ABD'nin özellikle medyada, medyada da dış haberler ve diplomasi alanında çalışan gazetecilerle bağ kurmak konusunda ne kadar hevesli olduğunu da gösteriyor.

Söz konusu listeler şöyle:

2008 yılı adayları:

1. M. Günden Çınar - Türk Telekom Özelleştirme Koordinatörü

2. Nagehan Alçı - Muhabir ve Köşe Yazarı, Akşam gazetesi

3. Esin Özdemir - AB uzmanı, TOBB

4. Murat Güney Öztürk - Şef editör, Vatan gazetesi

5. Bilge Eser - Dış haberler muhabiri, Sabah gazetesi

6. Ali İhsan Baş - Giderler Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi

7. Gözde Avcı - Kurucu ve yönetici, Educaide

8. Zeynep Gürcanlı Ürektürk - Diplomasi muhabiri, Vatan gazetesi

9. Sedat Kirt - Halkla İlişkiler müdür yardımcısı, Marmaris Belediyesi

10. Tanel Demirer - Profesör, Çankaya Üniversitesi

11. Ahmet Görmez - ANKA ajansı diplomasi muhabiri

12. Hüseyin Karabey - sinema yönetmeni

13. Zozan Özgökçe - Başkan, Van Kadınlar Merkezi
(Alternatifi: A. Meltem Ağduk - Program yöneticisi, Cinsiyet Savunma Programı, UNFPA)

14. Salih Yıldız - Dış İlişkiler görevlisi, Batman AKP İl Teşkilatı

15. Bahtiyar Kurt - Doğa Derneği Genel Başkan Yardımcısı

16. Orkun Yazgan - Diplomasi muhabiri, CNNTürk

17. Emrah Ekşi - Genel Müdür yardımcısı, Merkez Bankası

18. İbrahim Kaya - Uluslararası İlişkiler profesörü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi

19. Mine Ergur - Editör, Cumhuriyet gazetesi

20. Hakan Serhat Soyhan - Adapazarı Vali danışmanı

21. Erol Yılmaz - Müdür, TBMM Kütüphanesi

22. Özer Göktepe - Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Danışmanı

23. Rojbin Tugan - Avukat ve mayın karşıtı aktivist

24. Burcu Göğüş - İş Kadınları Kulübü Ankara Başkan Yardımcısı

25. Çağla Yüksel Kaya - Veteriner ve Dış İlişkiler Müdürü, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği

26. Anıl Doğan - Radyo ODTÜ Haber Koordinatörü (Alternatifi: B. Murat Aslan - Konya muhabiri, Anadolu Ajansı)

27. Mert Yalçın – avukat (Alternatifi: C. Figen Şahin - Doktor, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatri Bölümü)

28. İnci Can - KAMER Batman Şube yöneticisi

29. Nevin Soyukaya - Yönetici, Diyarbakır Müzesi

30. Berna Yağcı - Proje Koordinatörü, KEDV (Alternatifi: D. Berrin Yenice - Genel Müdür Yardımcısı, KEDV)

31. Mustafa Akyıldız, Savcı, İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi

32. Gülnur Bolat - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi

33. Nilüfer Sapancılar - Genel Sekreter, Film İthalatçıları Derneği

34. Nadi Türkaslan - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi (Alternatifleri: Levent Savaş - Savcı, Ankara Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi Tahir Saraç - Genel Sekreter, Isparta Sanayi ve Ticaret Odası)

35. Beril Akıncı - Doçent, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

36. Cengiz Çiçek - Okutman, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi (Alternatifleri: Adnan Kısa - Dekan Yardımcısı, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Engin Sarı - Okutman, Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi)

37. Ahmet Ertak - Şırnak Valisi

38. Oya Aydın – avukat

39. Ayhan Bilgen - Başkan Yardımcısı, Mazlum-Der

40. Ayhan Çabuk - Başkan, Van Barosu (Alternatifi: Taner Kılıç - Avukat, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yürütme Kurulu üyesi)

2009 yılı adayları: 

1. Ahmed Arpat - Muhabir/Editör, Kanal D (Alternatifi: Ozan Acar - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırma Üyesi)

2. Orhan Kemal Cengiz - Başkan, İnsan Hakları Gündemi Derneği)

3. Nurcan Baysal - Gelişim Merkezi Derneği Başkanı

4. Burcu Göksüzoğlu - Muhabir, CNBC-e

5. Fatma Demirelli - Şef Editör, Today's Zaman gazetesi (Alternatif: Işıl Sarıyüce - Dış Haberler muhabiri, CNNTürk)

6. Mustafa Demirhan - Diplomasi muhabiri, Samanyolu TV

7. Rengin Alan - Muhabir - Show TV

8. Aslıhan Eker - Dış Haberler muhabiri/Editör, Kanal 7

9. Gamze Öğredici - Edibe Sözen'in sözcüsü

10. Zeynep Tuğrul - Diplomasi muhabiri, Star gazetesi

11. Orçun Ulusoy - İnsan Hakları Gündemi Derneği, İzmir Şube Müdürü

12. Özgür Ekşi - Savunma muhabiri, Hürriyet gazetesi

13. Bülent Kaya - Diplomasi muhabiri, Kanal 7

14. Mahmut Gürer - Muhabir, Cumhuriyet gazetesi

15. Habibe İyimaya - Avukat, Ankara Barosu Yürütme Kurulu üyesi

16. Zeki Bal - Polis amiri, Kaçakçılık ve Organize Suçlar, Bitlis

17. Tahir Cem Berik - Uyum görevlisi, Ziraat Bankası

18. Yasemin Bektaş - Haber editörü, NTV (Alternatifi: Özer İsmail Özbayraktar - Dış haberler muhabiri/Editör, Vatan gazetesi)

19. Hilal Köylü - Diplomasi muhabiri, Radikal gazetesi

20. Özlem Türköne – Milletvekili

21. Devrim Akgündüz - Uzman, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü

22. Murat İbiş - Milli Eğitim Bakanlığı Proje Uzmanı (Alternatifi: Türkay Tol, Matematik öğretmeni)

23. Nalan Erkem – Avukat

24. Ali Yıldırım - Çankaya Belediyesi avukatı ve Alevi Hüseyin Gazi Derneği yöneticisi

25. Bedia Özgökçe Ertan – Avukat

26. Handan Coşkun - Diyarbakır Gelişim Merkezi (Alternatifleri: Mehmet Emin Yıldırım - AKP milletvekili İhsan Arslan'ın danışmanı Muhammet Sait Emeç - Avrupa Öğrenci Forumu, Erzurum Umut Güner - KaosGL Yönetim Kurulu üyesi Simay Çakan - Büyük Gençlik Derneği Genel Sekreteri)

27. Belirlenecek – Milletvekili

28. Belirlenecek – Milletvekili

29. Belirlenecek – Milletvekili

30. Serhat Eskiyörük – Avukat

31. Hakan Kıyıcı - MÜSİAD Dış İlişkiler Müdürü

32. Arzu Celalifer Ekinci - Ortadoğu Uzmanı, USAK

33. Settar ("Serdar") Dinler - Yönetici, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği

34. Rana Coşkuner - Kütüphane ve Medya Koordinatörü, Eyüboğlu Okulları

35. Yörük Kurtaran - Eğitmen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları

36. Mehmet Soylu Güldalı - Dış Ticaret Uzman yardımcısı, Dış Ticaret Müsteşarlığı

37. Ayşe Bilgen - Genel Sekreter Yardımcısı, Mazlum Der

38. Belirlenecek – Vali

39. Belirlenecek – Vali

40. Belirlenecek – Vali

41. Murat Çakmak - Kırıkkale Üniversitesi Rektörü

42. Evren Sener Ünal - Eğitim Departmanı Direktörü, Toplum Gönüllüleri Vakfı

43. Fatih Tokatlı - Uzman, TİSK

2010 adayları:

1. Murat Aslan - Muhabir, Konya AA

2. Faruk Balıkçı - Güneydoğu Gazeteciler Derneği Başkanı

3. Acar Arap Filiz - Yayın Müdür, Kanal A

4. Sevcan Kalıpcinden - Muhabir ve editör, Hudut gazetesi

5. Selahattin Sekin - Yayın müdür, Akdeniz TV

6. Muhammed Murat Uyman - Yayın Müdürü, Kanal 23

7. Sedat Acar - Elazığ Gençlik ve Spor Müdürlüğü

8. Ferhat Erdoğan - AKP Keçiören Teşkilatı Başkanı

9. Aykut İltekin - AKP Kayseri Teşkilatı Başkan Yardımcısı

10. Cenk Küpeli, Büyük Gençlik Derneği Başkanı

11. Kayhan Yüreğin - Siyasi organizatör

12. Başbuğ Pınarbaşı - MHP Şişli İlçe Başkanı (Alternatifi: Fatih Çelik - AKP Sincan Teşkilatı Başkanı)

13. Meltem Ersoy Ersan - İnsan Kaçakçılığı Program Koordinatörü, IOM Ankara

14. Serdar Şengül - Diyarbakır Belediyesi Dış İlişkiler Danışmanı

15. Didem Engin - CHP İstanbul Dış İlişkiler Başkan yardımcısı (Alternatifi: Ayşegül Savur, Haber şefi, Tempo dergisi)

16. Eray Akdağ - TÜSİAD Ankara kalıcı temsilcisi

17. Alperen Keskin - Program ve belgesel yapımcısı, Kanal 24

18. Hasan Hüseyin Bulut - Polis amiri, Sentetik uyuşturucu birimi (Alternatifi: Semih Çınar - Atatürk Havalimanı Pasaport Kontrol Ofisi Şefi)

19. Arzu Celalifer Ekinci - Ortadoğu Uzmanı, USAK

20. Ferhat Pirinççi - Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı

21. İrem Köker - Hürriyet gazetesi internet edisyonu şefi

22. Neşe Tayanç - İstanbul Üniversitesi Radyo,Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı

23. Yeşim Dikmen - Muhabir, ART TV

24. Süleyman Kurt - Ankara Bürosu Cumhurbaşkanlığı muhabiri, Zaman gazetesi (Alternatifi: Döndü Sarıışık - Diplomasi muhabiri, İHA Ankara Bürosu)

25. Fatma Benli - Başkan Yardımcısı, AKDER

26. Simay Çakan - Genel Sekreter, Büyük Gençlik Derneği

27. Berin Canlı - Sivil toplum aktivisti

28. Zeynep Göknil Piyade - Başkan, Başkent Kadın Platformu Derneği

29. Nizamettin Taylan Bilginç - Ekonomi işleri müdürü, Hürriyet Daily News

30. Nihat Balkan - Genel Sekreter, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası

31. Şehnaz Layıkel - Müdür Yardımcısı, Koç Üniversitesi Akıl Sağlığı Girişimi ve Klinik Psikoloji

32. Yusuf Ziya Çakır - Bursa TIGEM Karacabey Çiftliği Çiftlik Hayvanı Bölümü Başkanı (Alternatifi: Şahika Gülizar Atılgan - Danışman, Tarım Bakanlığı)

33. Ali Bilen - Avrupa Birliği İşleri Genel Başkanı Yardımcısı, Adalet Bakanlığı

34. Esra Gökbayrak - Heska International Ltd. Şirketi kurucu ve yöneticisi

35. Kadir Ay - Emniyet Müdürlüğü Sınır Güvenliği ve Yabancılar Şubesi Amir Yardımcısı

36. Ali Süha Bacanakgil - Basın Danışmanı, Başbakanlık Ofisi

37. Murat Gürgen - Savunma muhabiri – Habertürk

38. Murat Can Aslak - Ekonomist, Yapı Kredi Bankası

39. Fuat Çepik – Avukat

40. Uğur Tekin - İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Amirliği Şefi

banner697
Yorumlar (0)
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@