Eğitim İş Üyeleri  Milli Eğitim Binası Önünden Bakan'a Seslendi. Eğitim İş Üyeleri Milli Eğitim Binası Önünden Bakan'a Seslendi.

Yeşilgölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” teması ile düzenlenen programla kutlandı.

Yeşilgölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Yeşilgölcük Kasabasında bulunan tüm cami ve kuran kursları ziyaret edilerek, din görevlilerine hediyeler takdim edildi. Okul mescidinde kılınan Cuma Namazının ardından, anasınıfı, ortaokul ve lise kademesindeki öğrencilere gül suyu ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. 
Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” teması ile düzenlenen program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Programda bir konuşma yapan Yeşilgölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Tayfun Eren, Mevlid-i Nebi haftasını idrak ettiklerini belirterek, “ Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in günümüzden 14 asır önce 571 senesinde Âlemlere Rahmet olarak dünyaya gelmesi vesilesiyle Mevlid-i Nebi haftasını idrak ediyoruz. Bizleri kendisine ümmet yapan Allah’a şükrederken, Peygamber Efendimize de Salat ve Selam ediyorum. Hazreti Peygamberimiz, 14 asır evvel, insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkaran ilahi mesajı getirmiş ve yüce ahlakı ile tüm insanlığa örnek olmuştur. O(sav) Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş peygamberdi. O(sav) Yaradanın habibim diye seslendiği efendiler efendisiydi. O(sav) Hâtem'ül enbiya idi.  O(sav) son Peygamber’di. O(sav) miraçta peygamberlere namaz kıldıran imamdı. O(sav) insanlığın kılavuzuydu, rehberiydi, önderiydi. O'nu(sav) ve ashabını aç bıraktılar, zulmettiler, işkencelerden geçirdiler, tahkir ettiler, dışladılar, toplumun dışına ittiler. Dayanamadı o çok sevdiği Mekke'yi, mükerrem sıfatlı Mekke’yi, evini-yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Sığındığı bir mağarada yol arkadaşı, Hz. Ebubekir efendimiz O'nun hüzünlendiğini görünce dudaklarından; Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımıza da ilham olan şu ilahi mesajlar döküldü.  ''La Tahzen İnnallâhe Meanâ''... Korkma, çekinme, üzülme, hüzünlenme, ye'se kapılma, Allah bizimle beraberdir dedi. 

Bizler bu hafta vesilesiyle Efendimizin hayatında nasıl bir ahlak üzere olduğunu öğrenmeli ve onun ahlakıyla ahlaklanmaya çalışmalıyız. Bizler onu örnek aldıkça geleceğimiz sağlam temeller üzerinde ilerleyecek ve dünyamız cennete dönecektir. Çünkü Yüce Allah’ın sevgisine, hoşnutluğuna ve bağışlamasına ermenin yegâne yolu, Peygamber’imizin yolundan gitmektir.  Yeşilgölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yiğit evlatları; Yüce Allah tarafından Hüd suresi 112. Ayette bize gelen emir son derece açıktır; ''Festekim Kemâ Ümirte''... ''Emrolunduğun gibi dosdoğru ol''... Ancak doğru olursanız kazanırsınız, ancak dik durursanız kazanırsınız, rüzgâra göre eğilen, rüzgâra göre yön değiştiren, kalıba göre şekil alan, ilke tanımayan, çizgi tanımayan, ahlak ve edep tanımayan hiçbir kişi zafer kazanamaz, başarı sağlayamaz, menzile ulaşamaz.  Yüce dinimiz İslam’ın gayesi, erdemli birey, faziletli toplum ve huzurlu bir dünya inşa etmektir. Bu gayeye uygun bir hayatın en önemli göstergesi de iman ve istikamettir. İman ve istikamet hususunda müminler için en güzel örnek, hiç şüphesiz Peygamber Efendimizdir. Cenab-ı Hak, inanç, ibadet ve ahlakta istikametin yolunu göstermek için rahmetinin bir tecellisi olarak onu insanlığa rehber seçmiş; sırat-ı müstakimin ve güzel ahlakın gerektirdiği davranışları onun şahsında insanlığa öğretmiştir. Sevgili Peygamberimizin dünyamıza teşriflerini kutladığımız bu haftanın aziz milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini niyaz ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi. 

Okul Müdürü Ahmet Tayfun Eren’in konuşmasının ardından; sinevizyon gösterisi sunuldu. Öğrenciler tarafından İlahiler, kasideler okunup; oratoryo sahnelendi. Siyer-İ Nebi yarışması yapılarak, yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Editör: Selim GÖKEL