Niğde  Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü, sıcak havaların iyice kendini hissettirdiği şu günlerde artan suda boğulma olaylarına karşı uyarıda bulundu.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada: “Sıcakların ani olarak bastırdığı ve kendini iyice hissettirdiği bu yaz aylarında serinlemek, eğlenmek ve hoşça vakit geçirmek amacıyla, vatandaşlarımız ailesi ile birlikte akarsu, göl, gölet ve baraj gibi yerlerin çevresinde bulunan mesire alanlarına gitmekte, tanımadığı, güvenli olup olmadığını bilmediği ve yüzme amaçlı olarak düzenlenmemiş olan bu yerlerdeki sulara girerek serinlemeye çalışmaktadırlar. Ancak bu ve bunun gibi tehlikeli sulara girmek ciddi yaralanmalara, hatta sonu ölümle bitebilecek boğulma vakalarına yol açabilmektedir”

NİĞDE’DE ÇOK SAYIDA GÖLET BULUNUYOR

Niğde’de 6 ayda 5 Bin 681 asayiş olayı aydınlatıldı Niğde’de 6 ayda 5 Bin 681 asayiş olayı aydınlatıldı

İlimiz sınırları içinde birçok akarsu, gölet, baraj bulunmaktadır. Sulama ve taşkın önleme amacıyla doğal olmayan ve insan eliyle yapılan yapılar olduğu için, genellikle coğrafi yapının en dar ve dik çukur yerlerinde inşa edilirler. Genellikle çok çabuk derinleşir ve diplerinde balçık çamur bulunur. Bu akarsu, gölet, barajlarda bazen dip kaynak ve akıntılar olabileceği, bunun da dipte derin aşınmalar, derin çatlak, oyuk ve kanallar meydana getireceği bilinmelidir. Yine bu tür yerlerde balık avcılığı yapıldığından geride suyun içerisinde havada asılı birçok ağ, misina ipleri ve parçaları olabilecektir. Ancak bu durum yüzeyden çok fazla fark edilmediği için yüzmek, suda oynamak, eğlenmek amacıyla suya giren insanlar için büyük hayati tehlikeler oluşturabilecektir. Vatandaşlarımız bu tür sulara serinlemek veya yüzmek amacıyla kesinlikle girmemeleri; bu tür ihtiyaçlarını yüzmek, serinlemek, eğlenmek amacına yönelik düzenlenmiş, emniyet ve kontrol tedbirleri alınmış yerlerde karşılamaları gerek kendi hayatları gerekse aileleri açısından çok büyük önem taşımaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Editör: Selim GÖKEL