United Nations Children's Fund (UNICEF) tarafından açılan "Recreation Kit" ihalesine tedarikçi olma amaçlı teklif veren Adel Kalemcilik, gerekli tüm koşulları sağlayarak UNICEF'in onaylı tedarikçisi oldu. Bu gelişmeyle birlikte Adel Kalemcilik, uluslararası kuruluşla uzun süredir devam eden iş birliğini daha da güçlendirdi.

50 yılı aşan tecrübesi ile 1969’dan beri faaliyet gösterdiği kırtasiye sektöründe Türkiye’nin lider firması olan Adel Kalemcilik, nitelikli eğitim alanında, ihtiyaç sahibi çocukların desteklenmesi için proje ve iş birlikleri geliştirmeye devam ediyor. Bu amaçla, Adel Kalemcilik, çocuk, ergenlik ve gençlik alanlarına odaklanan ve dünyanın en prestijli sivil toplum örgütlerinden biri olan UNICEF’in onaylı tedarikçisi oldu.

UNICEF, yalnızca 2022 yılında Değeri 134 milyon doları aşan 162 binden fazla eğitim kitini Ukrayna, Bangladeş, Pakistan, Nijerya, Venezuela, Afganistan, Suriye gibi 112 farklı ülkede çocuklara ulaştırdı. 

Adel Kalemcilik, bu süreçte, UNICEF’in ürün portföyü çeşitliliği, kapasite raporları, sürdürülebilirlik çalışmaları, kalite kontrol ve üretim standartları başta olmak üzere pek çok alanda belirlediği kriterlerin tamamını başarıyla karşıladı. 

Adel Kalemcilik, UNICEF ile iş birliğini güçlendiriyor

Adel Kalemcilik, UNICEF ile uzun süredir devam eden iş birliğini, onaylı tedarikçisi haline gelerek daha da güçlendirmiş oldu. Adel Kalemcilik, 2020 ve 2021 yıllarında Faber-Castell markasıyla UNICEF ile hayata geçirdiği #HerÇocukiçinEğitim projesi ile ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine destek olmuş, 2023 yılında ise Türkiye’nin 11 ilini etkileyen depremlerde yine UNICEF ile iş birliği doğrultusunda, ihtiyaç sahibi 1.000 çocuğun eğitim ihtiyaçlarını karşılamıştı. 

Adel Kalemcilik Genel Müdürü Oğuz Uçanlar konuyla ilgili şunları söyledi; “Adel Kalemcilik olarak, UNİCEF ile işbirliğimizi pekiştirmekten son derece mutluluk duyuyoruz. UNICEF, yalnızca 2022 yılında değeri 134 milyon doları aşan eğitim kitlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırdı. Bu iş birliğiyle birlikte, önümüzdeki 3 yıllık dönemde önemli bir satış hacmi yakalayacağımızı, farklı uluslararası fırsatların da bunu takip edebileceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye gereçleri fabrikası olarak, önümüzdeki 3 senede UNICEF’in tüm dünyadaki çocuklara, Adel Kalemcilik tarafından en son kalite standartlarına göre tedarik edilecek eğitim kitlerini ulaştırması yönünde elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.”

 “Hayallerini şekillendirmek, renklendirmek ve iz bırakmak isteyen herkesin hayatında olma” vizyonuyla çalışan ve nesillerin gelişimine eşlik eden Adel Kalemcilik, “Kalite, Yenilikçilik, Başarma Tutkusu ve İyilik” olmak üzere 4 temel değeri ile topluma fayda sağlamaya devam ediyor.

Adel Kalemcilik hakkında:

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik, sektördeki 54. yılını kutluyor. 1969 yılında Anadolu Grubu bünyesinde faaliyete geçen Adel Kalemcilik, kurulduğu günden bu yana dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile yürüttüğü iş birliğini ortaklığa dönüştürmüş ve Türkiye’ye değer katan yatırımlarını ara vermeden sürdürmektedir. Adel Kalemcilik, 27 senedir Borsa İstanbul’da işlem görüyor. 

Eğitim Gücü Sen: Şiddete karşı önlem alın! Eğitim Gücü Sen: Şiddete karşı önlem alın!

Çayırova’da 36 bin metrekare üzerine kurulu üretim tesisiyle Adel Kalemcilik, kâğıt ürünleri haricinde gerek üretim miktarları gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumunda ve 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

Temmuz 2015’te Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 4.000’e yakın kırtasiye ürün çeşidi ile Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Max, Panfix ve Citizen gibi kırtasiye markaları ile Sluban, Playgro gibi oyuncak markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şirket, TRT ile yaptığı lisans anlaşması ile yayınlanan 6 çizgi filmin oyuncak ve kırtasiye lisans haklarını da elinde bulunduruyor. 

“Kendi çocuklarımıza kullandırmayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz” felsefesiyle hareket eden Adel Kalemcilik, yılda ortalama 40 bin ürün güvenliği ve kalite testi gerçekleştiriyor.

Adel Kalemcilik, özünde barındırdığı “İyilik” değerinden beslenen ve Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar ulaşmayı hedeflediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları içinde yer alan İklim Eylemi ve Nitelikli Eğitim alanlarında “İyilik Ağacı” çatısı altında topluma fayda sağlayan çok sayıda sponsorluk ve kurumsal sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. 

Editör: Selim GÖKEL