Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, ‘Asrın Felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıldönümü dolayasıyla mesaj yayımladı.

11 ilde büyük yıkımlara yol açan ve 53 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği afetin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen tüm yaşanan acıları dün gibi yüreğinde hissettiğini belirten Başkan Özdemir, “Depremsellik açısından Türkiye’nin en güvenli şehirleri arasında yer almamıza rağmen Niğde’mizi doğal afetlere dirençli bir kent haline getirmek için başlattığımız çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Niğde Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tüm illerde bakanlığımızın belirlediği kurallar çerçevesinde yapıları denetliyoruz. Denetimlerimiz her alanda vatandaşımızın sağlığı ve güvenliği için en üst seviyede devam etmektedir. Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısını ilk günkü sıcaklığı ile yaşıyoruz. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.

NİĞDE BELEDİYESİ AFET BÖLGESİNE İLK ULAŞAN KURUMLAR ARASINDA YER ALDI

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin hemen ardından, Niğde Belediyesi olarak tüm imkanlarını deprem bölgesine seferber olduklarını belirtti.

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla afet bölgesine hareket ettiğini ve canla başla afetzedelerin yardımına koştuğunu hatırlatan Belediye Başkanı Emrah Özdemir,  afet bölgesine ulaşan ilk kurumlardan birisinin de Niğde Belediyesi olduğunu belirtti.  Başkan Özdemir, “Depremde çok önemli bir sınav veren Niğde Belediyesi, ilk etapta arama kurtarma çalışmaları olmak üzere, yardımların depremzedelere ulaştırılması, afet bölgesinde depremzedelerin yeme, içme, temizlik, barınma, yakacak gibi ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında imkanlarının büyük bölümünü afet bölgesine sevk etmiştir” dedi.

Başlattıkları yardım kampanyasında toplanan yardımları deprem bölgesine ulaştırdıklarını anlatan Başkan Özdemir, “Duyarlı ve yardımsever hemşehrilerimiz, başlattığımız yardım kampanyasına anında karşılık verdi. 200’den fazla yardım tırını, afet bölgesine ulaştırdık. Adıyaman’ın yanı sıra Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana-Osmaniye, Diyarbakır ve Malatya’ya da ekip ve yardım gönderdik” diye konuştu.

Niğde Belediyesi bünyesindeki, 200’e yakın araç ve 50’nin üzerinde personelin hem yardımların afet bölgesine ulaştırılmasında hem de arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra, yardımların dağıtılmasında görev aldığını anlatan Başkan Özdemir, “Adıyaman’da neredeyse orta ölçekli bir ilçe belediyesi kurarak, burada arama-kurtarma, dağıtım, lojistik, yardım, temizlik ve diğer belediyecilik hizmetlerini yerine getirdik. Burada duş konteynırı, mobil çamaşırhane ve mobil tuvaletlerden oluşan mobil üniteleri devreye soktuk

AFAD ve Adıyaman Belediyesi ile birlikte sosyal marketler açarak, depremzedelerin başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü ücretsiz olarak temin edebilmelerine olanak sağladık” diye konuştu.

Niğde’de bu yıl kayısı bolluğu yaşanıyor. Niğde’de bu yıl kayısı bolluğu yaşanıyor.

NİĞDE’YE GELEN DEPREMZEDELERİN DE YARDIMINA KOŞTUK

Deprem bölgesinden Niğde’ye gelerek buradaki KYK Yurtları ve misafirhanelerde kalan depremzedeler için de Niğde Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ettiklerini anlatan Başkan Özdemir, “KYK yurtlarında 3 bin, toplamda ise 10 bine yakın depremzedenin ağırlandığı Niğde’mizde, misafirlerimize en iyi hizmeti sunmanın gayreti içerisinde olduk” dedi.

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ

 

Depremin yıkıcı etkilerine maruz kalan 11 ilin yanı sıra, aralarında Niğde’nin de bulunduğu 6 ilin depremden kısmı olarak etkilendiği için Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Başkan Özdemir, Niğde Belediyesi olarak ağır ve orta hasar alan binalarda yaşayan Niğdeli depremzedelerin taşınma, barınma, gıda ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında gerekli yardımları yaptıklarını da ifade etti.

 

AFETE DİRENÇLİ KENT PLANLAMASI

 

Niğde Belediyesi olarak sadece depremlere karşı değil, tüm afetlere karşı kentin dirençli hale getirilmesi noktasında önemli çalışmalar yürüttüklerini de ifade eden Başkan Özdemir, “Niğde’miz çok yüksek deprem riski olan kuşakta yer almamasına rağmen deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Belediye Meclisimizde İmar Planı Çalışma Komisyonu oluşturup Afete Dirençli Kentsel Planlamanın startını verdik. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayarak ekonomik ömrünü tamamlamış yapı stoklarının tespit edilip dönüşüm yapılacak binaların belirlenmesine yönelik çalışmalar başlattık” diye konuştu.

 

ALLAH BİR DAHA BÖYLE ACILAR YARATMASIN

 

Mesajında, asrın felaketinde, dünyada eşine az rastlanan birlik ve beraberlik örneği sergileyen tüm vatandaşlarımıza teşekkür eden Başkan Özdemir, “Afetzedelerimizin yaralarının sarılması için canla başla mücadele eden devletimizin tüm kademelerine ve başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, asrın felaketini asrın dayanışmasına dönüştüren halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Bir daha böyle büyük acıların yaşanmamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Editör: Selim GÖKEL