Sanatçı Ruhi Tuna 'nın Heykellerinin Kaldırılmasına Tepkisi

Heykeltıraş Ruhi Tuna’ya Kanada’da ulaştık

YORUM 06.05.2013, 17:52 10.05.2013, 00:22
1721
Sanatçı Ruhi Tuna 'nın Heykellerinin Kaldırılmasına Tepkisi
banner830

 Niğde’de Türk Büyükleri Heykellerinin kaldırılması tartışmaları devam ediyor. Niğde’nin adeta sembolü olan Türk Büyükleri Heykellerinin kaldırılmadan evvel sitemizde haberini yapmıştık.

 

Geçtiğimiz hafta Heykeller Kaldırıldı, tepkiler oluştu. Konu ulusal medya da yer aldı.

 

Peki… Türk Heykellerinin yapılma aşaması… kaldırılan Abılay Han Heykeli de dahil, Türk Büyükleri heykellerini yapan sanatçı , heykeltıraş Ruhi Tuna bu konuda ne düşünüyor… İnsanın emek verip oluşturduğu bir bir eseri alıp bir başka yere taşımak o kişiye nasıl bir duygu yaşatıyor.

 

 

Heykeltıraş Ruhi Tuna’ya Kanada’da ulaştık

 

Heykeltıraş Ruhi Tuna Kanada’ya yerleşmiş. Yaptığı eserlerin kaldırıldığını Borhaber.net sitemizden öğrenmiş. Hayli üzüntülü olduğunu düşündüğümüz Sanatçı Ruhi Tuna’ya bu konuda ki düşüncelerini sorduk…

 

Bu konuda verdiği bilgi aynen aşağıda kendi ağzından yer alıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Yorum sizin…

 

 

2006 yılında   Niğde'nin o dönem belediye  başkanı sayın Mümin İnan beyin talebi üzerine şehirin girişine Kazakistan Devletinin ilk kurucusu ABILAY HAN'ın kocaman bir heykelini yapıp ve Eylül 2006'da Kazakistan Cumhurbaşkanı yardımcısı, Kazakistan Türkiye Büyükelçisi ve T.C kültür bakanı Sayın Atilla Koç tarafından bu heykelin açılışını yaptık. Aynı günde bu heykel için Kazakistan devlet ödülü bile aldım. Ardından Niğde Belediye başkanı orada kaldığım hotele gelip bir toplantı yaptık. Benden Türk Büyüklerinin heykellerini yapmamı istediler.  Ben yakında Kanada'ya göç ediyorum ve zamanım olmaz diye vurgu yaptım. Ancak sonunda bir şartla kabul ettim:

- Eğer Safavi devletinin kurucusu Şah Hata’yı, Avşar Türk devletinin kurucusu Avşar Nadir Şah, Kaçkar devletinin kurucusu Ağa Muhemmed Han, Fatih Sultan Mehmet ve Cengiz Han'da aralarında olursa bu teklifi kabul ederim dedim. sonunda bu heykellere Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Dede-Korkut heykelleride eklendi. Çok düşük bir fiyata yapacağımı söyledim. Yani bir türlü benim hediyem olsun Türkiye'ye istedim. Bu 23 heykeli sadece 2 ay içinde yani hiç bir heykeltraşın bugüne dek yapamadığı kadar kısa bir süre  içinde gece ve gündüz dur demeden çalıştım ve bitirdim. Kalıblarını alıp dökümhaneye gönderdim. Sonra boya patina yapıp 3 Aralık tarihinde meydana yerleştirdiğimiz esnasında Kanada Elçiliğinden beni arayıp ve 13 Aralık Kanada'ya uçmam gerektiğini söylediler. 22 heykel Niğde Belediye başkanlığı önüne dikildi. Dede Korkut ise bir parkta yer aldı. Abılay Han ise Eylül ayında şehirin girişine yerleşmiti. Bu olayın tam gerçeği...

 

  

Bir Mayıs yani bir kaç gün önce Borhaber.net  web sitesinin yöneticisi sayın Selim Gökel beyin yaptığı iki haberle karşılaştım...Sanki dünya üzerime çöktü....hala bu şoku atlatamamış  durumdayım...haber heykellerin ortadan kaldırıldığından söz ediyordu...

 

BU OLAY,  TÜRK KİMLİĞİNE , KÜLTÜRÜNE, TARİHİNE SALDIRIDIR

 

- Bu çirkin saldırı bir yönden benim emeğime, sevdama ve duygularıma saldırıydı.  Bir başka yönden ise Türk kimliğine, kültürüne ve tarihine bir saldırıdır... Eğer bir ülkede o ülkenin en ünlü bir piyanisti yanı Sayın Fazil Say okuduğu ve yorum yaptığı Hayyam'ın bir dörtlüğü başkalarının inancına saldır ve saygısızlık nitelenir ve o kişi mahkemelik ve ardından ceza alıyorsa, peki Niğde Belediyesinin benim sanatıma ve ulu Türk halkının kimlik ve tarihine karşı bu çirkin saldırısına karşı Türk yargısının tepkisi nasıl olacaktır, merak ediyorum... Ancak ne yazık ki bu sorunun yanıtını biliyorum eğer o yargı ANKARA belediye başkanı üstadım saydığım Sayın Mehmet Aksoy'un yaptığı heykele tükürdüğünde ve ya T.C Başbakanı Recep Tayyip  Erdoğan başka bir saldırıyla aynı üstadımın yaptığı heykeline ucube deyip ve yıkım emri verince, susuyor demek bu yargı hiç bir tepki göstermiyecektir... Demek ki tarafsız değildir... Eğer Fazil Say'ın yaptığı başkalarının inancına saygısızlık ise ve yargılanıyorsa Niğde Belediye Başkanının yaptığı 350 milyonluk  Türk dünyasına karşı bir saldırıdır ve yargının da bunun karşısında susması ayrı bir saygısızlıktır.

 

ABILAY HAN HEYKİLİNİN KALDIRILMASI BÜTÜN TÜRKLERE SALDIRIDIR

 

Bu çirkin  saldırıyı şiddetle kınıyorum. Niğde Belediye Başkanı bugün çıkıp söylese o heykeller bir daha dikilecektir ona inanmam mümkün değildir, zira kavşaktaki ABILAY HAN'ın muhteşem anıtını kaldırıp ve yerine önce  komik bir saat kulesi dikebilecek bir anlayış ve zihniyet var şu AKP'li başkanda. Önce komik bir saat kulesi ve tepkilerin ardından yerine Türk Bayrağı figürlü ama estetikten yoksun bir anıt neyin nesidir.  ABILAY HAN tekrar dikilecektir. Bu halkın inancı ve isteklerini hiçe saymaktır.

 

Ben bir Alevi-Bektaşı bir heykeltraş olarak MHP'li belediye başkanı ve Niğde halkı yaptığım Şah Hatayı'nın heykelini can o gönülle bağrılarına bastılar. Bir tane Alevi-Bektaşı bile yaşamayan bir şehirde Şah Hatayi'yı bağrılana bastılar. Bu gerçek bir barış çağrısıydı ki benim gibi bir sanatçı ve Niğde şehirinin sevgili halkı tarafından Türkiye'ye sunulmuştu. Eğer bu heykel 7 yıl o şehirde dimdik dikilip ve bu güne dek kalmış ise o halk geçekten Türk kimliğine ait olan her bir şahsiyetimize ister Osmanlı devletinin kurucusu Osman bey olsun ya ister Safavi Devletinin kurucusu Şah Hatayı olsun! Şah Hatayı'nın heykelinin ortadan aldırılması Türkiye’de yaşayan Alevi-Bektaşı soydaşlarımıza ve 50 milyon Kuzey ve Güney Azerbaycan Türklerine saygısızlıktır. ABILAY HAN'ın heykelinin yıkılması Kazakistan Türkleri ve Türkiyede yaşayan Kazak Türklerine bir saldırıdır.. Her bir Türk’e saldırı 350 milyon Türk e saldırı demektir.

 Peki AKP hükümeti bu saldırıyı nasıl ört-bas edecektir!

 
BAKALIM BU CEHALET NEREYE KADAR SÜRECEK


2003'te Cumhuriyet Gazetesinde Miyase İlknur hanıma bir röportaj vermişim, O röportaj da Türkiye karanlığa sürükleniyor demiştim... 2008'te ODATV ye buradan bir röportaj vermiştim: - Türkiye İran olmak üzeredir, göreceksiniz! işte bu söylediklerim nasıl geçekleşiyor iyice görebiliriz.

Adeta heykel yıkımı Türkiye bir gelenek haline gelmişti... Bu yetmiyordu buna T.C. ibaresini yıkıp ve kaldırmayı da eklediler!.. Bakalım nereye kader sürer bu cehalet!...

Kanada'ya geldiğimden bir güne Niğde'deki heykellerim yıkılacaktır diye bir korku ile yaşıyordum. Türkiye'de 100'lerce eserim var… 2006'da sadece 300 Atatürk büstü Alevi köylerine hediye verdik... Ayrıca Türkiye'nin bir çok şehir ve ilçesinde heykellerim var... Ancak neden Niğde'den korkuyordum! Zira Niğde'nin belediyesi AKP elinde olduğu için.

 

YAKINDA SİLİVRİ TUTUKLU SANATÇILAR KOĞUŞU DA OLUŞTURULUR

 

Eğer yarın Silivri cezaevinde tutuklu sanatçılar koğuşu oluşturulursa hiç şaşırmam. Kısa bir zaman içinde sözde 'AKİL' sanatçılar değil, halkın gerçek sanatçıları yani aklı başında olan sanatçılar bu adaletsizliklere, sanata ve kültüre saldıranlara kafa tutukları için Silivri cezaevinde mapus olurlarsa artık başbakan rahatça 'Hayaliydi Gerçek Oldu' söyleyebilir!

 

CESARETLİ BİR BELEDİYE BAŞKANI ARIYORUM.

 

Yaptığım bu heykellerin şahsiyetlerini iyice araştırıp ve tam gerçeğe yakın bir yüzlerini yaratmıştım... İster Emir Timur olsun,  ister Cengiz Han olsun ya başka şahsiyetler.... Çok emek verdim, çok ter dötüm ve uykusuz kaldım ulu Türk halkına şanına yakışan bir eserler olsun dedim. Uğruna terlediğim. Uğruna titrediğim ulu Türk halkının Türkiye'deki bu olaylara duyarsız kalmayacağına inanıyorum, Çanakkale esfanesini kanı ile  iradesi ile yazan bu tek ulus yobazların yanıtını verecektir. Ülkeyi aydınlatan ulu önderimiz ATATÜRK'ün ilkelerini biliyor Türk halkı... AMPUL'un aydınlığı sadece Amerika ve onun yandaşlarının cebine saçıyor... Türk halkı bunu biliyor ve zamanı gelince gereken tepkiyi gösterir diye inanıyorum!

Son sözüm Kürşat, Bilge Kaan, Şah Hatayı ve Atatürk'ü yan-yana dikecek cesaretli bir belediye başkanı arıyorum!  Bu heykelleri gelip de Türkiye’de yapmak dileğiyle  Türk Bayrağını ve  T.C toprağını öpüyorum!

 

Haber : Selim GÖKEL
Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (15)
ömer çakı heykeltraş 7 yıl önce
denilecek söz bulamıyorum :(
çekirdekçioğlu 7 yıl önce
yapılan her işi dikilen her heykelin kıyamete kadar yaşayacak duracak diye bir kural mı var... bugün yapılır, yapılması gerekir yarın da yeni bir anlayış yeni düzenlemede yer bulamazsa kaldırılır veya başka yere nakledilir... yani bir bardak suda fırtına kopartmanın alemi ne öte yandan neden alevi bektaşi olduğunu vurguluyorsunuz size mezhebinizi meşrebinizi soran var...
Mehmet TÜRKYILMAZ/BOR 7 yıl önce
''kendi benliklerini bilmeyen milletler başka milletlerin avıdır''
mustafa kemal atatürk
bizden sonra gelen nesillere atalarının kimler olduğunu öğretmezsek yunan palikaryası durumuna düşeriz. sizin savunmanıza kargalar bile güler. anadoluda barışl ve kardeşliği perçinleyenler horasan erenleri olup özünde alevi bektaşilik vardır. bunu da mı inkar edeceksiniz? biz türküz ve gurur duyuyoruz sizi bilmem.
SAÇMALAMAYINNN 7 yıl önce
bu haberler ney kardeşim.tutturmuşunuz bir heykel ayip günah ya putperestmi ülkemiyiz haşaa haşa kalkmiş iyi olmuş.her okul heykel her meydan heykel bune sonra da kalkip haber yayiyonuz.
nigdemiz 7 yıl önce
karen fog isimli ab parlemontosu temsilcisi bir bayan türkiye deki gazetecilere talimat verirken yakalanmıştı. diyor du ki . türk milletinin tarih bilincini yok etmek gerekiyor. " çekilen mailleri yakalanan birisi de memetali birand dı. bu milleti köle yapmak için tarih bilinçini yok edecekler bunu ta 15 yıl önceden belirlediler. akp li belediyeler buna hizmet yapıyor. bide put vs. diye olaya bakanlar yokmu ne yazıkki ülkenin cahiliye dönemi düşünceleri hala var.
ASIL CAHİLLİK DİNDEN Bİ HABER OLMAKTIR 7 yıl önce
tarihden bahseden arkadaşa bir nasihatim var osmanli yillarca islam kaidelerine uyduğu şeriat yani kuran hükümleri uyguladiği için bölünmemiş büyümüş.tuttumuşun bi kölelik,tarih bilinçi gerçek bilinç islammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm bilinçidir.yazikki hala bu düşünlere cahiliiiiiiiiiiiiiye dileylere.
abidin zorlu 7 yıl önce
ben bu ülkeden ümidimi kestim
Adamsın Adam ! 7 yıl önce
kardeşim çok meraklı kemalist zihniyet put dikmeye, put ise hem dinimizde büyük bir günahtır. elhamdülillah razı olur inşallah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@