Rasim Yılmaz'ın artıları ve eksileri

Niğde'nin önceki yerel ve genel seçimlerinin oy sayısı ile seçim hesaplamaları yapanlar, y a n ı l a c a k…

YORUM 16.02.2019, 00:37 20.02.2019, 00:46 nigdehaber
1190
Rasim Yılmaz'ın artıları ve eksileri
banner830

Bu yazıyı üç gün önce yazdım, ulusalda çıkan ittifak haberlerinden   bende etkilendim… Bekledim… Ancak ulusalda çıkan bu haberin maniplasyon olduğunu anlattılar,  anladım, anlaşıldı.

CHP'nin cevval  Niğde Belediye Başkan Adayı  Rasim Yılmaz'dan bahsedeceğim. 

Onu 17 yıl önceki Mera - Rant tartışmalarından tanıdım.  Ziraat Mühendisleri Odası Niğde İl Başkanı idi. 17 yıl önce Niğde Tarım Müdürü, dönemin Ak Parti Milletvekili Muharrem Selamoğlu, Niğde Ziraat Odası’nı da  içine alan Bor’daki 11 dönümlük arazinin mera alanından çıkartılarak satılması tartışmaları vardı. Tarım İl Müdürü siyasi baskılara dayanamayarak ve bunu da basına  ifade ederek şehirden ayrılmıştı.

Rasim Yılmaz 2010 yılında borhaber.net  sitemize yaptığı basın açıklamasında aynen şöyle diyordu; Şimdi sormak istiyorum Milletvekili Sayın Muharrem Selamoğlu bu kadar büyük bir araziyi neden mera vasfından çıkartarak satmak istedi? Hangi firma bu meraya talip oldu? Ve Selamoğlu’nun bu firma ile ilişkisi var mı? Yok mu? Konu Tarım İl Müdürü’ne baskı yaparak Niğde’den tayin istemesine yol açacak kadar önemli bir konumu?. Şimdi soruyorum AK Parti Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu’nun burayı almak isteyen Ankara menşeli firma ile ne gibi bir ilişkisi var. Oluşan siyasi baskı Tarım İl Müdürü’müz Cemil Usanmaz nezdinde Ziraat Mühendisleri’ne yapılmıştır. Bu baskıyı yapan AK Parti Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu’nu istifaya çağırıyorum!” şeklinde konuşmuştu.

Rasim Yılmaz 17 Yıl önce ranta karşı çıkmış, Sorular sormuş, Niğdelilerin hakkını savunmuştu.

Peki…

Rasim Yılmaz bugün ne diyor?  “Niğde’de rantçı tayfa var. Ben onların oylarını istemiyorum. Tertemiz Niğdelilerin oylarını istiyorum. O rantçı tayfa Niğde’nin gelişmesini istemeyenlerdir. Niğde bugün  Aksaray’dan, Nevşehir’den, hatta Ereğli’den geri kalmışsa bu rantçı tayfa yüzünden geri kalmıştır.  Bu seçim,  o rantçı tayfa ile milletin evladı arasında geçecektir….”   "…Cumhuriyetin ilk tohumlarını 38 yaşında  Samsun’a ayak basarak atan Gazi Mustafa Kemal ile aynı yaşta olmanın verdiği güç ve kudret ile Niğdelilerin hak ettiği özlediği  uzun sohbetlerine konu ettiği temiz huzurlu, güvenli, yemyeşil bir Niğde için yola çıktık. Bu zorlu yolda karşımıza çıkan bütün zorluklarla yılmadan mücadele ediyoruz. Bunu da keyifle yapıyoruz. Büyük bir başarı hikayesine imza atıyoruz. CHP’nin oylarını fire vermeden topladığımız gibi alanda görüyoruz ki, bize inanan, güvenen her kesimden insanların da teveccühlerini de, desteklerini de kazanıyoruz. Çünkü biz siyaset için değil, yapılmayanları yapmak için geliyoruz” diyor.

İl Genel Meclis üyeliği sırasında bu tarz gündem oluşturacak konularda onlarca çıkış yapmıştır.

Rasim Yılmaz dün olduğu gibi bugün de ranta karşı çıkıyor, Yoksulun, Niğdelinin hakkını savunuyor.

Bırakın 15-20 yılı, bir yıl  içinde fırıldak gibi dönen siyasetçileri görünce… Havlu atıp kabuğuna çekilenleri görünce… Çok şey bilmesine rağmen susan, yutkunan siyasetçileri görünce…  Rasim Yılmaz’ın istikrarlı, net, dürüst  siyaset sürecini taktir etmek lazım.

Neye rağmen bu takdir?  Sağ siyaset öyle bir algı oluşturdu ki… “CHP’de siyaset yapmak akıntıya karşı kürek çekmek gibi” oldu.  Solcu olmak bu memleket de zoru göğüslemek oldu.

Ama bu algı hızla değişiyor.

 İnsanlar çok uzun süreli sağ yönetimden yıldılar. Sağ politikaları ve onların uygulamalarını bariz  yanlışlarını, yalanlarını, baskılarını, kayırmalarını,  adaletsizliklerini  gördükçe insanlar sağdan soğudular. Çok iddialıyım ortaya çıkması muhtemel konulardan dolayı birkaç yıl sonra sağcıyım, hatta ….. partiliyim demek utanç verici olacak. Sağ siyaset bugün iflas etmiştir. Bunu ekonomideki göstergelerden dolayı demiyorum. Sağ siyaset kaybetmiştir ancak muhalefetin yapısından dolayı henüz kazananı yoktur.  Özgürlükçü, adaletçi, hak hukuk, sosyal düşünce merkezli partiler,  daha itibarlı, güvenli ve inandırıcı olacak…  sadece birkaç yıl sonra.   Bunu ayrıntılı olarak altını doldurabilirim. Ama anlaşılması için birkaç  örnek vereyim.

Rasim Yılmaz’ı pazarda, sokakta izledim. İnsanların ilgisini gördüm. Rasim Yılmaz’ın gittiği bazı sivil toplum kuruluşların temsilcilerini dinledim. Ağırlanma şekillerini öğrendim. Fotoğraflardaki duruşlara baktım. Bunları eski CHP ağırlamaları ve fotoğrafları ile karşılaştırdım. Eskiden CHP adaylarının kehren ziyaretini kabul edenler, şimdi Rasim Yılmaz’a durup durup bir daha sarılıyorlar. Rasim Yılmaz’a samimi tavsiyelerde ve desteklerde   bulunuyorlar. İlgi çok bariz ve büyük… İnanın abartmıyorum.

Bir örnek daha; Abim emekli öğretmendir. Taa…  lise yıllarından beri milliyetçidir herkes bilir. Yaklaşık iki hafta oluyor. Şuan  40 yaşlarında  esnaf olan abimin bir öğrencisi  beni sokakta tuttu aynen şunları ifade etti. “ Abin lise yıllarından beri benim ülkücü kimliğimin oluşmasında en büyük katkısı olan kişidir. Onun yüzünden ülkücü oldum. Ama şimdi ülkede yaşananları, adaletsizlikleri, ekonominin bu hale nasıl geldiğini, nasıl kandırıldığımı, riyakarlığı fark ettim,   düşündüm ve bir karar verdim” diyerek cüzdanından fotoğraflı CHP üyelik kartını çıkartıp gösterdi… ve gitti.

Yine bir öğretmen arkadaşım… Politikalarını tasvip etmediği bir partiyi ve partililerini kast ederek. “Onlar milliyetçiyim dediklerinde, Ben Türk Milliyetçisi olarak kendimi ifade ettim. Onlar Türk Milliyetçisiyiz  dediklerinde kendimi ayırmak için Ulusalcıyım  demeye  başladım” diyerek onlardan ayrı düşündüğünü-ayrıldığını ifade etmeye çalışıyordu.

Buna dindarını,  İslamcısını da  katarak örnekleri daha da  çoğaltabilirim sadece en uç - absürd örnekler verdim.

Artık “Eyy  Cehape…” diye başlayan cümleler istenilen algıyı oluşturmuyor,  aksine ters tepmeye başladı.

Türk Toplumunun  sıkışmışlığı var. Çıkış yolu bulamıyor. Bu sıkışmışlığı, çaresizliği Niğde’de de hissetmemek mümkün değil.  Toplum dönüşüyor… Bunda hükümetin son 3-5 yıllık yanlış  politikaları çok  etkili oldu.   Başkanlık ile devletin dönüştürülmesinin de buna katkısı çok büyük oldu. Toplumdaki dönüşümü şuan sadece   Saadet Partisi fark etti.

Rasim Yılmaz tespit yapıyor, halk adına soru soruyor. Başka da soran yok.

Rasim Yılmaz’ın Niğde Otogarının, Niğde Köy Garajının yıllardır süren içler acısı veya utanılacak halini video ile gündeme taşımasını, eleştirmesini ve sorular sormasını takdir ediyorum. En son benim onlarca kez haber yaptığım Ecemiş suyunun başına gelenleri,  suyun başında yaptığı açıklama  ile gündeme getirerek Niğdeliler adına sorgulaması da farkını ortaya koyuyor. Niğdeli, Borlu kuyu suyu içerken güzelim Ecemiş’in doğal kaynak suyu Aksaraylının çeşmelerinden akacak. Hiç kimsenin de haberi olmadı. 

Rasim Yılmaz, yıllarca kandırılmış Niğdeliye hitap ediyor. Yıllarca söz verilip tutulmamış Niğdeliye tercüman oluyor. Köyden Niğde’ye, Niğde’den büyük şehre göçenin  dilini konuşuyor. İhanet edilen Niğde’ye  hitap ediyor.

Niğdeli yalnız ve suskun…  Rasim Yılmaz’da muhalefet olarak yalnız,  ama suskun değil. İttifak tartışmaları ile susturulmak isteniyor. Bilinçli yapılıyor, konuşması, “kral çıplak” diyebilmesi  kıskandırıyor. Bel altı siyasete maruz kalıyor. 

Siyaset halkını düşünmektir, halk gibi düşünmektir.

 Yoksa..  Mizansen eşliğinde 99’ların 2009’ların,  geçmiş  seçimlerin öznesi  olmuş,  milli-dini-vatan vurgusu yapmak, şiirler  okumak, belediye önünde poz vermek, çarşıda pazarda  “Naber kardeşim” diyerek sırt sıvazlamak, toka yapmak  değildir. Halkın duyacağı, duymak istediği yeni şeyleri söyleyin ki, onlar da sizi duysun, görsün… Körmüyor! musunuz yoksa?

Bir konu daha…  Önceki  yerel  ve genel  seçimlerin  oy sayısı ile seçim  hesaplamaları  yapanlar,  y a n ı l a c a k…

Rasim Yılmaz iyi bir hatip… Niğde’nin sorunlarına hakim… Çözümlerinin de ne olacağını biliyor. Çok çalışkan. Rakiplerinin geçmişte neler yaptığı belli, çapları az çok tahmin edilebiliyor. Ama O yeni bir kişilik,  yepyeni genç bir siyasetçi bu da şansı.  Kendi ifadesi ile  "Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı yaştayım” diyor.

Diyor da…

Partisinin adaylık açıklama programlarına  dahi katılmayacak kadar kayıtsız, ilgisiz. İki kez Rasim Yılmaz ile beraber Niğde’de seçim çalışmasına katılmasına rağmen onda da sadece kendi haberini yaptıracak kadar bencil. Parti ve seçim harcamaları konusunda eli ile cebi arasında bir kilometre mesafe olacak kadar cimri...  CHP’li bir milletvekili de,  Rasim Yılmaz’ın dezavantajıdır.

Sokağın nabzına paralel… Rasim Yılmaz’ın yanında inanan bir parti yönetim  örgütü, diri bir gençlik örgütü ve her yaş yelpazeli çalışkan bir kadınlar örgütü yok…Bu da bir başka dezavantajıdır.  Oysa en çok CHP kimliği taşıyanların, CHP li hissedenlerin  evladına sahip çıkması gerekiyor.

İttifak söylentileri de hırpaladı… Ama artık kabak tadı da verdi.

İl Genel ve Belediye Meclisi vitrinini oluşturmakta da sorun yaşayacak mı?

Performansı seçim sonuna kadar nasıl gidecek?

Sosyal medya canlı yayınlarında bir hata yapabilir mi?

Genel Merkezdeki hizipçilik Niğde CHP’de de nükseder mi?

Takip edip göreceğiz…

Hepsi fotoğraf çektiriyor ama Rasim Yılmaz soruyor, sorguluyor. 

Farklı bir siyasetçi ve bunu Niğdeliye hissettiriyor. 

 

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Firma ismini öğrenebilirmiyiz?
M.Naci ecere,arkadaşı Karatay ziyarete gelir.Nigde Lisesinde görüşürler.Bu şiiri yazar.
Üc arkadaş burslu okumak üzere Parise giderler.Arkadasları gençliğimizi yasayalım derler.M.Naci Ecer, olmaz memleketimizde bizi bekleyen çok işler var,iyi eğitim alıp faydalı olmamızlazımder. Eğitim biter yurda dönerler. Ama tabi olması gereken yere verilmez. Arkadaşı Ederi Niğde lisesinde ziyaret eder, bu şiiri yazar.
sendikacımısın siyasetçimisin yoksa tayip in düdüğümü sen önce toplu görüşme masasında memurların hakkını savun artistlik yapma darbeler dönemi bitti dediniz fetö darbesi neydiya sen fetöcü olmadığına eminmisin
Ülke bunlar katillerin cirit attığı meydana döndü. Adam tam katliam canisi imiş. Heysem Topalca dene şerefsiz, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl kesinleştirilmiş hapis cezası verildiği ancak, hakkında herhangi bir aranma, yakalanma ve infaz kararı olmadığı öğrenildi. Bu da ödülü sanırım. GERİSİ YORUMSUZ...
-1°
parçalı az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:12
Öğle 12:59
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@