Mutlu Olmak İçin 40 Kural

İnsanların çok az bir kısmı başlarına gelen hadiselerden ders alırlar. Bu dersler çoğu zaman hayat tecrübesi olarak insanın içinde birikir.

YORUM 23.05.2017, 19:58 23.05.2017, 20:07 tiyo
537
Mutlu Olmak İçin 40 Kural
banner830
İnsanların çok az bir kısmı başlarına gelen hadiselerden ders alırlar. Bu dersler çoğu zaman hayat tecrübesi olarak insanın içinde birikir. Hayat herkese farklı bir iklim sunar. Herkesin imtihanı farklı farklıdır. Genel olarak herkes mutlu olmak sıkıntılardan kurtulmak ister. Bunun için çeşitli yollar ararlar. Bunun için farklı yaşam formları gelişir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Herkes hayata kendi penceresinden bakar ve oradan gördüğü kadar tanır hayatı. Bende hayata dair düştüğüm dipnotları ve kişisel anlamda mutlu olmak için geliştirdiğim kırk kuralı paylaşmak istiyorum. Bu maddeler kişisel bir bakışı yansıttığı için objektiflik aranmamasını rica ederim.
 
1- Mutluluğun birinci formülü kimseden bir şey beklememek kimseden bir şey ummamaktır. Çünkü insanı beklentileri köleleştirir başkalarının kulu haline getirir. 
2- Her zaman her durumda pozitif düşünmek olumlu bir bakış açısı geliştirmek önemlidir. Çünkü insan çoğu zaman düşündükleriyle karşılaşır. Düşünceler tohum eylemler meyvedir. 
3- Kendisi için istediğini başka insanlar içinde isteyen mutluluğa daha yakındır. Bencillik sarmalından çıkamayan insanlar kendi kendini sokan yılan gibidir. 
4- Geçmişin kaygılarından ve geleceğin endişelerinden kurtulup şimdiki zamanın vazifelerini yaparak kendi ayaklarımıza çelme takmaktan kurtulabiliriz. 
5- İhtiyacımız kadar tüketip ağır borç yükünün altına girmeyerek daha mutlu olabiliriz. Mutlu olmak için; azla yetinmek, kanaatkâr olmak, mal hırsına kapılmamak gerekmektedir. 
6- Başka insanların gıybetini ve dedikodusunu yapmayarak başkalarının kusurlarını araştırmayarak kalbimizi gereksiz yüklerden temizleyebiliriz. 
7- Kendimizden yukarıdaki insanlara bakıp nimetlere haset etmektense kendimizden daha aşağıdaki insanlara bakıp elimizdekilere şükredebiliriz. Kısaca ayakkabım yok diye üzüldüğümüzde ayağı olmayan insanlara bakabiliriz. 
8- Doğadan kopmadan yürüyüş yaparak, bisiklete binerek, bağ bahçeyle uğraşarak betonun ruhumuza açtığı yaraları biraz olsun tedavi edebiliriz. 
9- Haftada bir kaliteli ve güzel bir film izlemek hayal gücü açısından insana yeni ufuklar açabilir. Hayal gücü iyi çalışan bir insan mutluluğa daha yakındır. 
10- Şehrimizdeki mezarlığı ve hastaneyi belli aralıklarla ziyaret edip ölüm ve hastalık gerçeğini daha yakından tanımak ve idrak etmek kişinin yaşadığı hayata şükretmesi için yeterde artar bile. 
11- Kitap okumak başlı başına bir mutluluk kaynağıdır. Okumayan insanlar kendi kendini öğüten değirmen taşı gibidirler. 
12- Dua etmek kişiyi mutlu eder. Yerleri ve gökleri yaratan bir Rabbin var olduğunu bilmek ona derdini dökmek ondan yardım istemek huzurlu olmak için mutlu olmak için yeter. 
13- Yaptığımız her işte kendimizi başkalarına beğendirme duygusundan, başkalarının onayını bekleme hastalığından kurtulabilirsek mutluluk yolları önümüze çoktan serilmiştir. 
14- Yeryüzünde başka canlılarında yaşadığını düşünüp dünyanın sadece kendimizden ibaret olmadığını anlamak gerekiyor. Yoksa bu çağda kendini putlaştırıp, kendine tapma hastalığına yakalanmamak mümkün değil. 
15- Televizyondan, cep telefonundan, internetten uzak durmak kaybettiğimiz mutluluğu kendiliğinden geri getirir. Çoğu zaman sırf bu aletlerin yaydığı radyasyon bile bizi tasalandırıp mutsuz etmektedir. 
16- Gürültülü müziklerden uzak durup, sanat ve halk müziğimizin güzel icralarını dinlemek hatta bir müzik enstrümanı çalmak mutluluk verir. 
17- Seyahatte sıhhat vardır. Bazı zamanlar küçük seyahatler yapmak yaşadığımız hayatın çemberini kırmak gerekiyor. 
18- Ne yaparsak yapalım bir türlü kendimizi sevdiremediğimiz insanlardan ve de kalbimizin bir türlü ısınmadığı ve nefret ettiği kişilerden mümkün olduğu müddetçe uzak durmak gerekiyor. Bu insanlar ruhsal açıdan sadece nazarları ile bile bize zarar verirler. 
19- Felaket tellalı insanlardan her şeyin en kötü tarafını görenlerden, yapmak yerine yıkmayı kendine felsefe haline getirenlerden yılandan kaçar gibi kaçılmalıdır. 
20- Her şeyi kendine yontan, kendinden başka kimseyi düşünmeyen, menfaati olduğu zaman tanıyıp menfaati olmadığı zaman görmezden gelen, nimet zamanı yanında olup sıkıntı zamanı ortadan kaybolan insanlara layık oldukları değeri verip bunlardan mümkün olduğu müddetçe uzaklaşılmalıdır. 
21- Çoğu insan yanan bir sobaya benzer. Uzak durulduğunda üşütür, çok yaklaşıldığında ise yakar. Buna dikkat etmek gerekiyor. 
22- Piyasada bulunan kişisel gelişim ve mutluluk formülü içerek kitaplardan ve şahıslardan uzak durmakta mutluluğun başka bir kaynağı olarak sunulabilir. 
23- Açlık duymadan yemek yememek ve tam doymadan kalkmak birçok hastalığın kökünü kurutmaya yeter. Bunu yapanların diyet kitaplarına ihtiyacı yoktur. İyi bir vücut ölçüsü çoğu kişiyi mutlu etmeye yeter. 
24- İnsanın kendini ilgilendirmeyen konulara merak duyması başlı başına bir sıkıntı kaynağıdır. İnsan lüzumsuz işlerden arınmalı ve bu gereksiz yüklerden kurtulmalıdır. 
25- Tevekkül sahibi olmayan bir yürek korkunun başkentidir. Derin kaygıları ve hüzünleri kalpten silecek birinci koşul kaderine razı olmaktır. Sen üstüne düşeni yaptıktan sonra ister ölüm gelsin ister zülüm ne fark eder. 
26- Sağlık en büyük nimettir. İnsan sağlığına dikkat etmeli para kazanmak için sağlığını daha sonra da sağlığını kazanmak için parasını harcamaktan kurtulmalıdır. 
27- Konuşurken doğru söylemek kişiyi mutlu eder. Daha sonra kime, nerde, ne söylediğini hatırlama probleminden kurtulur. 
28- Kâinatı bir kitap gibi okumak yaratılan her şeye kıymet vermek ve mütevazı olmak gerekiyor. Saçının bir telini bile yaratamadığımız kişilere gururla kibirle yanaşmak şeytandan başka kimseyi sevindirmez. 
29- Okey salonlarından, kahvehanelerden, Televizyon ekranlarından, maçlardan,  biraz uzaklaşıp çocuklarımızla ilgilenmek önemli bir husustur. Biz çocuklarımızla ilgilenirsek onları madde bağımlılığından, kötü arkadaşlardan kurtarabiliriz. Yoksa ahir ömrümüz evlat acısı çekmekle geçer. 
30- Arada bir huzur evine, sevgi evine gidip orada kalan insanlarımızla ilgilenmek birer küçük hediye ile büyüklerimizin ellerinden öpmek öksüz yavrularımıza şefkat göstermek insanlığımıza daha çok değer katar. 
31- Sigara ve alkolden uzak durmak yepyeni bir hayata merhaba demek kadar güzeldir. 
32- Selam vermek ve selam almak, unutulmuş insan sıcaklığını yeniden hissettirir, kalpleri birbirine ısındırır. Önyargıları siler. 
33- Vaktin kıymetini bilmek, zamanı gereksiz işlerle harcamamak, çünkü ömür dediğimiz şey yaşadığımız dakikalardan başka bir şey değildir. 
34- Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak başkalarına da öyle davranmak, empati kurmak ve saygıyı elden bırakmamak. 
35- Cahil ve halden bilmez insanlara derdini açmamak, bu durum çoğu zaman derdin daha çok artmasına neden olur. İnsan, tabip olmayana hiçbir yarasını göstermemelidir. 
36- Yarın Allah’ın huzuruna çıkınca hesabını veremeyeceğin hiçbir işi yapmamak. 
37- Sırlarımızı en yakınlarımız dâhil hiç kimseye ifşa etmemek. Kendi elimizle kendimizi tuzağa çekmemek. Zayıf taraflarımızı düşmanın eline koz olarak vermemek. 
38- Körler çarşısında ayna satıp sağırlar çarşısında gazel atmadan, ata et ite ot vermeden onurlu ve dürüst bir şekilde yaşamak. 
39- Bilmediğimiz şeylerin peşi sıra sürüklenmeden, kendimizi gereksiz maceralara atmadan sükûnet ve sabırla bir hayat sürmek ne güzeldir. 
40- Başkalarının gazına gelmeden, ihtiyatı elden bırakmadan ve de manipüle olmadan, kendi kararlarını kendisi veren insanlar olarak yaşamak kişiyi mutlu kılar.
Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Kılıçdaroğluna yalan fonu kurup 5 bin TL yatıracağınıza ölen sağlıkçılarımızın ailelerine fon oluştursanız ya işinize gelmiyor değilmi
NORMAL OLAB BU DEĞİL Mİ HERKES İŞİNİ YAPMALI
ilgilenmiyorum artık kendiniz çalın kendiniz oynayın
Doğuşta beklenen yaşam süresi en yüksek il 80,7 yıl ile Tunceli olarak kayıtlara geçerken 90 yaş üstü aşılama yapmak nedendir sizce? Siz eğer birini ölümden kurtaracak olsanız 60 yaşındaki birini mi yoksa 90 yaşındaki birini mi seçerdiniz? Hangisinin (Allah'ın verdiği ömüre tabiki yıl biçilmez) mantıken yaşayacağı yıl daha fazladır? Öyle bir algı yaratılıyor ki 'SIRADAN HALK AŞILANMAYA BAŞLANDI' Hangi halk? 90 yaş üstü halk, peki... 15 Şubatta Okullar açılmaya başlanacak,öyle tasavvur ediliyor, okulların havalandırma sistemleri hakkında bilginiz var mı? İş güvenliği gereği yüksek katlarda camların çok az açılabildiğini biliyor musunuz? 30dk ders 10 dk ara olduğunda KIŞ GÜNÜ çocuklar dışarı çıkacaklar mı aceba? 10 DK havalandırma yetecek mi? Virüs kol gezecek... Öğretmenler, öğrenciler okula girip çıkan herkes evine virüs taşıyacak, ama eğer 90 yaşında ve aşılandıysanız sorun yok :) Allah sağlıkçılarımızdan razı olsun, Rabbim onları darda koymasın ; Haklarınız ödenmez.
Helal olsun hocam.harika tespit zaten bu ülkede kooperatif birlik ancak üreticiye haciz bildirimi yapar destekkkk mi o bi masalll :)
-0°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:45
Öğle 12:58
İkindi 15:38
Akşam 18:01
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@