Komşumuz Ereği'den Mesaj Var...

www.ereglihaberleri.com internet sitesinde yayınlanan Prof.Dr. Turgut Tüfekçi'nin yazısı aynen aşağıda...

YORUM 17.03.2015, 22:25 17.03.2015, 22:31
2538
Komşumuz Ereği'den Mesaj Var...
banner830
Komşu illerin internet sitelerini gezerken, Niğde'yi de ilgilendiren yoruma rastladık.  Okurlarımız ile paylaşmasak olmazdı... 

www.ereglihaberleri.com internet sitesinde yayınlanan  Prof.Dr. Turgut Tüfekçi'nin yazısı aynen aşağıda...

*****


Prof.Dr.Turgut Tüfekçi’nin “EREĞLİ NİĞDE'YE BAĞLANIRSA NE OLUR?” başlıklı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba! Yeniden, Ereğli’nin Konya’dan ayrılıp Niğde’ye bağlanmasının her yönü ile tartışılmasını önermekteyim.

Önce, nereden nereye geldiğimizi inceleyelim.

Ereğli 1962’de 25 000 nüfuslu, 2500 işçisi olan Bez Fabrikasına sahip, meyve ve diğer tarım üretimi ile zengin bir endüstri şehri idi. Konya ise 100 000 nüfuslu, birkaç yüz işçisi (o da geçici) olan Şeker Fabrikasına ve 3-4 un fabrikasına sahip bir şehirdi. Ereğli sosyoekonomik açıdan Konya’dan daha gelişmiş bir yerdi.

2012’de, ise Konya 1.050,000 nüfusu ile Türkiye’nin önde gelen endüstri merkezlerinden biri olmuş, Ereğli ise 100.000 nüfuslu, katma değeri çok düşük süt işletmeleri ve 50 personelli bez fabrikası dışında endüstrisi olmayan, meyve bahçeleri kurumuş, insanları komşu şehirlere otobüslerle çalışmaya giden bir fakir bir şehir haline gelmiştir.

Sosyoekonomik açıdan Konya’nın çok çok gerisine düşmüştür. Geçtiğimiz 50 yılda Ereğli gerilemiş, Konya ise çok gelişmiştir.

KONYA’YA BAĞLI OLMAK EREĞLİ’YE BİR ŞEY GETİRMEMİŞ AMA EREĞLİ’DEN ÇOK ŞEY GÖTÜRMÜŞTÜR

Bu acı tespiti yaptıktan sonra, yeni teşvik paketi çerçevesinde Niğde’ye bağlanmak “Ereğli’ye ne getirir, Ereğli’den ne götürür” ü inceleyelim;

1. Ekonomik Açıdan

6 bölgeli yeni teşvik paketinde Niğde 5. Bölgeye (teşvik açısından 2. avantajlı), Konya 2. Bölgeye (teşvik açısından 5. avantajlı), Karaman ise 3. Bölgeye (teşvik açısından 4. avantajlı) alınmıştır. Teşvik bakımından en avantajlı olan 6. Bölgenin tamamı güney doğu bölgesindedir. Bu durumda;

•         Konya’ ya bağlı kalmamız halinde Ereğli’de yeni yatırım yapılmayacak, hatta mevcut yatırımlar Niğde İli sınırları içine taşınacaktır.

•         Niğde’ye bağlanmamız halinde Ereğli yatırım açısından Türkiye’deki en cazip yerlerinden biri olacak ve eski günlerine kavuşacaktır. Ayrıca Karaman’ da yapılması plânlanmış yatırımlar Ereğli-Ayrancı sınırına kayacak, hatta Karaman’ da ki mevcut yatırımlar, teşvik de, işçi de Ereğli’de olduğundan, Ayrancı-Ereğli sınırına taşınmayı düşünecektir.

•         Halkapınar ve Emirgazi coğrafi bakımdan doğal olarak Ereğli ile birlikte Niğde’ye bağlanacağından zaten Ereğli’nin elde edeceği avantajları elde edecektir.

SONUÇ OLARAK ŞEHRİMİZİN NİĞDE’YE BAĞLANMASI EREĞLİ’ YE OLDUĞU KADAR AYRANCI’YA DA YARARLI OLACAKTIR.

Ayrıca, Ayrancı’ nın da Niğde’ye bağlanması da düşünülmelidir.

2.Kararlarda Etkilik Açısından

Ereğli+Halkapınar+Emirgazi’nin toplam nüfusu 150 000’ dir.

Bu nüfus Konya İli toplam nüfusunun (2.015,000) sadece %7 sidir. Şehrimizin, Niğde’ye bağlanması halinde Niğde İli toplam nüfusu 488.000 olacak ve il nüfusunun %31 Ereğlili olacaktır.

•         Konya’ ya bağlı kalmamız halinde, alınan kararlarda, gerek bürokratlar, gerekse seçilmişler üzerinde, bugüne kadar olduğu gibi, etkimiz-ağırlığımız olmayacaktır.

•        Niğde’ye bağlanmamız halinde alınan kararlarda, bürokratlar ve seçilmişler üzerinde çok büyük etkimiz-ağırlığımız olacaktır.

3. Kültürel Bağlar

Ereğli kültürünün, Konya kültürü ile bir yakınlığı yoktur. Bunu Konya’ da yaşamış tüm Ereğlililer bilirler. Katıldığım çeşitli toplantılarda Ereğli Kültürünün Konya Kültüründen tamamen farklı olduğunu gördüm. Ereğli kültürel olarak da Niğde’ye Konya’dan daha yakındır.

4.Kimlik

Biz “Ereğliliyiz”. Şimdiye kadar “Konyalıyım” demedim, çevremde de “Konyalıyım” diyen hemşerime rastlamadım. Kimliğimiz, bağlı olduğumuz il ile değişmeyecek, nasıl “Konyalı” değilsek, “Niğdeli” de olmayacağız.

5.Duygusal Faktörler

Niğde 1849’dan beri il merkezidir (Osmanlı zamanında sancak),

Yani, Konya gibi eski bir il merkezidir; Ereğli’nin vaktiyle il olmak için yarıştığı (ve yarışı haksız bir şekilde kaybettiği) yeni bir il merkezi değildir. Niğde’ ye bağlanmak duygusal açıdan rahatsız edici değildir. Öte yandan il merkezi ile eş-seviyede bir ilçe olacağımızdan, Konya’nın itilmiş-kakılmış ve fakir ilçesi ezikliliğinden kurtulup,  İskenderun, Bandırma gibi, bağlı olduğu il kadar önemli bir ilçe olmanın gururuna sahip olacağız. Özetle, Niğde’ye bağlanmak duygusal açıdan da olumlu etki sağlayacaktır.

6. İl Merkezine Uzaklık

Niğde, Ereğli’ye Konya’dan çok daha yakındır. Bu da il merkezinde yapılması gereken işler açısından kolaylık ve avantaj getirecektir.

7. Üniversite ve Diğer Eğitim Kurumları

Yeni teşvik paketi eğitim kurumlarına da büyük teşvikler getirmektedir, Niğde’ ye bağlanılması halinde Konya ve Karaman’a yapılması planlanan özel eğitim yatırımlarının bir bölümü de Ereğli’ye kayabilir. Bu ise Ereğli’ye ekonomik katkı sağladığı gibi müstakbel “Ereğli Üniversitesi” nin oluşumunu kolaylaştırır. Mesela, başka sebeplerle olmakla beraber, Işık Üniversitesi Şile gibi 10 000 nüfuslu bir ilçeye kurulmuştur.

8.Madencilik

Pakette madenciliğe büyük teşvikler vardır. Niğde’ye bağlanmamız halinde madencilik sektörümüzde daha fazla teşvik alacaktır.

9. İl Olma İhtimali

Elbette ana hedefimiz il olmaktır; ancak bugün için gerçekleştirilmesi çok zor gözükmektedir ve Ereğli Konya’ ya bağlı olduğu sürece ekonomik olarak giderek fakirleşeceğinden il olma ihtimali daha da azalacaktır. Niğde’ye bağlanmamız halinde, Ereğli yeni yatırımlarla ekonomik olarak gelişeceğinden ve sosyal olarak zaten gelişmiş bir yer olduğundan il olma ihtimali artacaktır.

10.Sonuç

Yukarıdaki analiz Ereğli’nin Niğde’ye bağlanmasının Ereğli’ye çok şey getireceğini ve Ereğli’den bir şey götürmeyeceğini göstermektedir.

Ereğli’nin eline tarihi bir fırsat geçmiştir ve önümüzde bir yol ayırımı vardır; 50 yıldır Ereğli’nin gerilemesine yol açan ve gelecekte de daha fakirleşmesine sebep olacak bu yoldan ayrılmalı ve Niğde’ye bağlanmalıyız.

Tüm Ereğlililere (Merkez+Emirgazi+Halkapınar+Ayrancı) yararlı olacak bu tercihin gerçekleşmesi için başta politikacılar olmak üzere tüm hemşerilerimiz (hangi siyasi görüşten, hangi yöreden olursa olsun) hep birlikte ellerinden geleni yapmalıdır.

EREĞLİ’NİN KURTULUŞU (Merkez+Emirgazi+Halkapınar+Ayrancı) NİĞDE’YE BAĞLANMAKTAN GEÇER

Selamlarımla,

Prof.Dr.Turgut Tüfekçi

İTÜ Elektrik Fak.

Aktif Kaynak: 
 http://www.ereglihaberleri.com/index.php/rss/item/27927-eregli-nigdeye-baglanirsa-ne-olur?.html


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (10)
GALIP çelik 6 yıl önce
Niğde nin etinden sütünden faydalanarak il olmaksa başka kapıya biz o hatayı Nevşehir ve aksarayda yaptık
borlu 6 yıl önce
bir ilde ne kadar ilçe varsa ne kadar belediyelık varsa o il her daim gelişir buda nufusun artmasına neden olur millet vekilliği sayısı 4 e cıkar hizmetlerden daha cok yararlanırız ama şuankı mılletvekıllerı zengenı bıle almaktan acız olduğu için dua edelımde altınhısarı aksaraya kaptıramsınlar
ersin 6 yıl önce
Bide Zengene havalimani
yok ya 6 yıl önce
Nigde bir basamak sehri gibi kullanilamaz nevsehir aksaray kirsehir yok arkadas kendi ilinizde kalin bizim memleketle isiniz olmaz olamaz kabul de etmeyizhadi ordan
ne olur 6 yıl önce
on sene sonra niğde ereğlinin ilçesi olur.
Yunus Onurlu 6 yıl önce
sayın turgut tüfekçi'nin görüşlerine aynen iştirak ediyorum. ereğli niğdeye bağlanırsa hem teşviklerle kalkınır ve gelişir, hem de niğdenin gelişmesini sağlar. niğde-ereğli hattında ticaretin gelişmesi sonucunda herkes mutlu olur. işsizlik azalır. havalimanı projesi de yeniden gündeme gelir niğde-ereğli arasında...
Memleketini seven biri 6 yıl önce
prof beyin yazısından şunu anlıyorum iyi güzel niğdeye bağlanmak ama velakin hadi diyelim gelişti ereğli sonra ne olacak bunlar yine il olacağız diye tutturacak yani niğdeyi kullanacak. niğdeye bağlanırken il olma sevdasından vazgececekler
Yunus Onurlu 6 yıl önce
ereğlinin gelişmesi niğdeye zarar vermez. il olma hayaline ise saygı duymalıyız ereğlililerin. hele bir birleşelim de birlikten kuvvet doğar. niğde-ereğli el ele verirse havalimanı da yapılır, diğer bütün yatırımlar da. niğdeden hızlı tren de geçer o zaman...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Emmoğlu nediyon sen yav felsefe yapmışsın
Köyde yaşayan yok ev yok elektrik yok muhtar var seçmen var. Bu yazıyı şarkı nakaratı gibi kim yazmış
mekanı cennet olsun abimizin seçilseydi niğde için birşeyler yapardı.
Borçlarınızı kapatmak için acil bir krediye mi ihtiyacınız var yoksa işinizi geliştirmek için bir öz sermaye kredisine mi ihtiyacınız var? Bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafından reddedildiniz mi? Bir kredi konsolidasyonuna veya ipoteğe ihtiyacınız var mı? Tüm finansal problemlerinizi geçmişte bırakmak için buradayız, daha fazla aramayın. Bize e-posta ile ulaşın: [email protected] [email protected] Bu Ocean Finance Mortgages. % 2 gibi makul bir faiz oranıyla ilgilenenlere kredi sunuyoruz. Aralık, 5.000,00 Euro ile maksimum 100.000.000,00 Euro arasında değişir.
Kitaba nasıl ulaşabiliriz?
20°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 06:58
Öğle 12:30
İkindi 15:25
Akşam 17:52
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Tottenham 6 11
6. Leeds United 6 10
7. Southampton 6 10
8. Crystal Palace 6 10
9. Wolverhampton 6 10
10. Chelsea 6 9
11. Arsenal 6 9
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 5 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Celta de Vigo 7 6
18. Huesca 7 5
19. Levante 6 4
20. Real Valladolid 7 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@