Komşumuz Ereği'den Mesaj Var...

www.ereglihaberleri.com internet sitesinde yayınlanan Prof.Dr. Turgut Tüfekçi'nin yazısı aynen aşağıda...

YORUM 17.03.2015, 22:25 17.03.2015, 22:31
2552
Komşumuz Ereği'den Mesaj Var...
banner830
Komşu illerin internet sitelerini gezerken, Niğde'yi de ilgilendiren yoruma rastladık.  Okurlarımız ile paylaşmasak olmazdı... 

www.ereglihaberleri.com internet sitesinde yayınlanan  Prof.Dr. Turgut Tüfekçi'nin yazısı aynen aşağıda...

*****


Prof.Dr.Turgut Tüfekçi’nin “EREĞLİ NİĞDE'YE BAĞLANIRSA NE OLUR?” başlıklı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba! Yeniden, Ereğli’nin Konya’dan ayrılıp Niğde’ye bağlanmasının her yönü ile tartışılmasını önermekteyim.

Önce, nereden nereye geldiğimizi inceleyelim.

Ereğli 1962’de 25 000 nüfuslu, 2500 işçisi olan Bez Fabrikasına sahip, meyve ve diğer tarım üretimi ile zengin bir endüstri şehri idi. Konya ise 100 000 nüfuslu, birkaç yüz işçisi (o da geçici) olan Şeker Fabrikasına ve 3-4 un fabrikasına sahip bir şehirdi. Ereğli sosyoekonomik açıdan Konya’dan daha gelişmiş bir yerdi.

2012’de, ise Konya 1.050,000 nüfusu ile Türkiye’nin önde gelen endüstri merkezlerinden biri olmuş, Ereğli ise 100.000 nüfuslu, katma değeri çok düşük süt işletmeleri ve 50 personelli bez fabrikası dışında endüstrisi olmayan, meyve bahçeleri kurumuş, insanları komşu şehirlere otobüslerle çalışmaya giden bir fakir bir şehir haline gelmiştir.

Sosyoekonomik açıdan Konya’nın çok çok gerisine düşmüştür. Geçtiğimiz 50 yılda Ereğli gerilemiş, Konya ise çok gelişmiştir.

KONYA’YA BAĞLI OLMAK EREĞLİ’YE BİR ŞEY GETİRMEMİŞ AMA EREĞLİ’DEN ÇOK ŞEY GÖTÜRMÜŞTÜR

Bu acı tespiti yaptıktan sonra, yeni teşvik paketi çerçevesinde Niğde’ye bağlanmak “Ereğli’ye ne getirir, Ereğli’den ne götürür” ü inceleyelim;

1. Ekonomik Açıdan

6 bölgeli yeni teşvik paketinde Niğde 5. Bölgeye (teşvik açısından 2. avantajlı), Konya 2. Bölgeye (teşvik açısından 5. avantajlı), Karaman ise 3. Bölgeye (teşvik açısından 4. avantajlı) alınmıştır. Teşvik bakımından en avantajlı olan 6. Bölgenin tamamı güney doğu bölgesindedir. Bu durumda;

•         Konya’ ya bağlı kalmamız halinde Ereğli’de yeni yatırım yapılmayacak, hatta mevcut yatırımlar Niğde İli sınırları içine taşınacaktır.

•         Niğde’ye bağlanmamız halinde Ereğli yatırım açısından Türkiye’deki en cazip yerlerinden biri olacak ve eski günlerine kavuşacaktır. Ayrıca Karaman’ da yapılması plânlanmış yatırımlar Ereğli-Ayrancı sınırına kayacak, hatta Karaman’ da ki mevcut yatırımlar, teşvik de, işçi de Ereğli’de olduğundan, Ayrancı-Ereğli sınırına taşınmayı düşünecektir.

•         Halkapınar ve Emirgazi coğrafi bakımdan doğal olarak Ereğli ile birlikte Niğde’ye bağlanacağından zaten Ereğli’nin elde edeceği avantajları elde edecektir.

SONUÇ OLARAK ŞEHRİMİZİN NİĞDE’YE BAĞLANMASI EREĞLİ’ YE OLDUĞU KADAR AYRANCI’YA DA YARARLI OLACAKTIR.

Ayrıca, Ayrancı’ nın da Niğde’ye bağlanması da düşünülmelidir.

2.Kararlarda Etkilik Açısından

Ereğli+Halkapınar+Emirgazi’nin toplam nüfusu 150 000’ dir.

Bu nüfus Konya İli toplam nüfusunun (2.015,000) sadece %7 sidir. Şehrimizin, Niğde’ye bağlanması halinde Niğde İli toplam nüfusu 488.000 olacak ve il nüfusunun %31 Ereğlili olacaktır.

•         Konya’ ya bağlı kalmamız halinde, alınan kararlarda, gerek bürokratlar, gerekse seçilmişler üzerinde, bugüne kadar olduğu gibi, etkimiz-ağırlığımız olmayacaktır.

•        Niğde’ye bağlanmamız halinde alınan kararlarda, bürokratlar ve seçilmişler üzerinde çok büyük etkimiz-ağırlığımız olacaktır.

3. Kültürel Bağlar

Ereğli kültürünün, Konya kültürü ile bir yakınlığı yoktur. Bunu Konya’ da yaşamış tüm Ereğlililer bilirler. Katıldığım çeşitli toplantılarda Ereğli Kültürünün Konya Kültüründen tamamen farklı olduğunu gördüm. Ereğli kültürel olarak da Niğde’ye Konya’dan daha yakındır.

4.Kimlik

Biz “Ereğliliyiz”. Şimdiye kadar “Konyalıyım” demedim, çevremde de “Konyalıyım” diyen hemşerime rastlamadım. Kimliğimiz, bağlı olduğumuz il ile değişmeyecek, nasıl “Konyalı” değilsek, “Niğdeli” de olmayacağız.

5.Duygusal Faktörler

Niğde 1849’dan beri il merkezidir (Osmanlı zamanında sancak),

Yani, Konya gibi eski bir il merkezidir; Ereğli’nin vaktiyle il olmak için yarıştığı (ve yarışı haksız bir şekilde kaybettiği) yeni bir il merkezi değildir. Niğde’ ye bağlanmak duygusal açıdan rahatsız edici değildir. Öte yandan il merkezi ile eş-seviyede bir ilçe olacağımızdan, Konya’nın itilmiş-kakılmış ve fakir ilçesi ezikliliğinden kurtulup,  İskenderun, Bandırma gibi, bağlı olduğu il kadar önemli bir ilçe olmanın gururuna sahip olacağız. Özetle, Niğde’ye bağlanmak duygusal açıdan da olumlu etki sağlayacaktır.

6. İl Merkezine Uzaklık

Niğde, Ereğli’ye Konya’dan çok daha yakındır. Bu da il merkezinde yapılması gereken işler açısından kolaylık ve avantaj getirecektir.

7. Üniversite ve Diğer Eğitim Kurumları

Yeni teşvik paketi eğitim kurumlarına da büyük teşvikler getirmektedir, Niğde’ ye bağlanılması halinde Konya ve Karaman’a yapılması planlanan özel eğitim yatırımlarının bir bölümü de Ereğli’ye kayabilir. Bu ise Ereğli’ye ekonomik katkı sağladığı gibi müstakbel “Ereğli Üniversitesi” nin oluşumunu kolaylaştırır. Mesela, başka sebeplerle olmakla beraber, Işık Üniversitesi Şile gibi 10 000 nüfuslu bir ilçeye kurulmuştur.

8.Madencilik

Pakette madenciliğe büyük teşvikler vardır. Niğde’ye bağlanmamız halinde madencilik sektörümüzde daha fazla teşvik alacaktır.

9. İl Olma İhtimali

Elbette ana hedefimiz il olmaktır; ancak bugün için gerçekleştirilmesi çok zor gözükmektedir ve Ereğli Konya’ ya bağlı olduğu sürece ekonomik olarak giderek fakirleşeceğinden il olma ihtimali daha da azalacaktır. Niğde’ye bağlanmamız halinde, Ereğli yeni yatırımlarla ekonomik olarak gelişeceğinden ve sosyal olarak zaten gelişmiş bir yer olduğundan il olma ihtimali artacaktır.

10.Sonuç

Yukarıdaki analiz Ereğli’nin Niğde’ye bağlanmasının Ereğli’ye çok şey getireceğini ve Ereğli’den bir şey götürmeyeceğini göstermektedir.

Ereğli’nin eline tarihi bir fırsat geçmiştir ve önümüzde bir yol ayırımı vardır; 50 yıldır Ereğli’nin gerilemesine yol açan ve gelecekte de daha fakirleşmesine sebep olacak bu yoldan ayrılmalı ve Niğde’ye bağlanmalıyız.

Tüm Ereğlililere (Merkez+Emirgazi+Halkapınar+Ayrancı) yararlı olacak bu tercihin gerçekleşmesi için başta politikacılar olmak üzere tüm hemşerilerimiz (hangi siyasi görüşten, hangi yöreden olursa olsun) hep birlikte ellerinden geleni yapmalıdır.

EREĞLİ’NİN KURTULUŞU (Merkez+Emirgazi+Halkapınar+Ayrancı) NİĞDE’YE BAĞLANMAKTAN GEÇER

Selamlarımla,

Prof.Dr.Turgut Tüfekçi

İTÜ Elektrik Fak.

Aktif Kaynak: 
 http://www.ereglihaberleri.com/index.php/rss/item/27927-eregli-nigdeye-baglanirsa-ne-olur?.html


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (10)
GALIP çelik 6 yıl önce
Niğde nin etinden sütünden faydalanarak il olmaksa başka kapıya biz o hatayı Nevşehir ve aksarayda yaptık
borlu 6 yıl önce
bir ilde ne kadar ilçe varsa ne kadar belediyelık varsa o il her daim gelişir buda nufusun artmasına neden olur millet vekilliği sayısı 4 e cıkar hizmetlerden daha cok yararlanırız ama şuankı mılletvekıllerı zengenı bıle almaktan acız olduğu için dua edelımde altınhısarı aksaraya kaptıramsınlar
ersin 6 yıl önce
Bide Zengene havalimani
yok ya 6 yıl önce
Nigde bir basamak sehri gibi kullanilamaz nevsehir aksaray kirsehir yok arkadas kendi ilinizde kalin bizim memleketle isiniz olmaz olamaz kabul de etmeyizhadi ordan
ne olur 6 yıl önce
on sene sonra niğde ereğlinin ilçesi olur.
Yunus Onurlu 6 yıl önce
sayın turgut tüfekçi'nin görüşlerine aynen iştirak ediyorum. ereğli niğdeye bağlanırsa hem teşviklerle kalkınır ve gelişir, hem de niğdenin gelişmesini sağlar. niğde-ereğli hattında ticaretin gelişmesi sonucunda herkes mutlu olur. işsizlik azalır. havalimanı projesi de yeniden gündeme gelir niğde-ereğli arasında...
Memleketini seven biri 6 yıl önce
prof beyin yazısından şunu anlıyorum iyi güzel niğdeye bağlanmak ama velakin hadi diyelim gelişti ereğli sonra ne olacak bunlar yine il olacağız diye tutturacak yani niğdeyi kullanacak. niğdeye bağlanırken il olma sevdasından vazgececekler
Yunus Onurlu 6 yıl önce
ereğlinin gelişmesi niğdeye zarar vermez. il olma hayaline ise saygı duymalıyız ereğlililerin. hele bir birleşelim de birlikten kuvvet doğar. niğde-ereğli el ele verirse havalimanı da yapılır, diğer bütün yatırımlar da. niğdeden hızlı tren de geçer o zaman...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Tüh yine soba zehirlenmesi.Sorumlu yok üstüne alan yok ama ölüm var 2021 yılında hala soba zehirlenmesi.Belediye başkanının umrun da değil Valilikten ses yok,vatandaş duyarsız.Eski dönemde olsa bir sağlık müdürü eskisi var dı her dönemin adamı eğitim veriyoruz filan derdi şimdi o da yok.Vatandaş ölmüş kimin umrunda.Komşusu aç iken tok olanı bırak komşu ölürken yöneticilerden tık yok.Fıratın kenarında ki kuzu mu o iktidara gelene kadar dı.Şimdi kuzuyu kim ne yapsın!Böyük böyük ihaleler var iken.Ama unuttuğunuz bir şey var!!! O da toprağı altı....
15 temmuz hain FETÖ darbe girişimden sonra görevden alınan Belediye Başkanlarından Nevşehir ve Niğde Belediye Başkanları.Nevşehir in yeni başkanı görevden alınan ve yolsuzluğa bulaşmış Beledie başkanın peşine düşmüş,Partisine bile kazan kaldırmış.Gerekirse Partiden istifa ederim ama bu yolsuzlukları ört pas etmem diyor.Ticaret odası başkanıda arkasında..Peki Niğde de durum ne alemde?FETÖ ye yardım var yolsuzluk var diyorlar ve Belediye Başkanını görevden alıyorlar.Bizim yeni belediye başkanımız sn ÖZDEMİR geçmiş dönemin yolsuzluk iddiaları ile ilgili bir çalışma yaptımı?Ne gezer kılını bile kıpırdatmadı.Ticaret odası başkanı mı ona göre giden ağam gelen paşam.Ya muhalefet CHP İYİ parti onlardan da tık yok.Adamın yaptıı yanına kaldı.Şimdi salına salına Niğde de geziyor.İmar rantları,Oğlunun İnşaat firması,Kardeşinin Hazır beton firması.FETÖ ile sıkı fıkı ilişkiler,damat hala eğitim müdürü.Bunlar yalan ise seçilmiş adamı neden görevden aldınız.İşte Niğde bu dedikodu kırıla.İş ciddiye geldi mi ortada kimse yok.O zaman mız mız edip dedikodu üretmeyin.Vebalide hepimizin üstüne.Hepimiz DİLSİZ ŞEYTANIZ ÇÜNKÜ...
anladım memura ve emeklisine ek zam vereceksiniz
söylediğine kendinde inanmıyorsun milletle alakanız kalmadı çarşıya çıkacak haliniz yok neyi anlatıyorsun
ey akp bu kokuşmuşlukla nereye kadar gideceksiniz her yanınızdan pis kokular geliyor sokağa çıkacak yüzünüz kalmadı kuyruğu dik tutmanın gayreti boşuna çabadır
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:43
Öğle 12:59
İkindi 15:42
Akşam 18:05
Yatsı 19:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@