AGD Niğde'den İdam Kararları Açıklaması

AGD Niğde Şubesinden Mısır ve Bengladeş İdam kararları ile ilgili açıklama

AGD Niğde'den İdam Kararları Açıklaması

banner830
 Anadolu Gençlik Derneği Niğde Şubesi Mısır ve  Bengladeş’deki İdam Kararları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Anadolu Gençlik Derneği İlhami Altıparmak yaptığı basın açıklamasında; İslam coğrafyasının kadim toprakları Mısır ve Bangladeş’te hukuk cinayetleri işlenmeye devam ediyor.

3 Temmuz 2013’te darbeyle devrilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ilgili idam kararı Kahire Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı. Muhammed Mursi’nin yanı sıra aralarında Yusuf El Kardavi’nin ve Özgürlük ve Adalet Partisi'nin genel sekreteri Essam El Erian’ın da olduğu 106 kişi hakkında verilen idam cezaları da aynı mahkeme tarafından onaylandı.

Bu kararların Mısır’ın geleceğine bir katkısının olmadığı aşikârdır. Mısır’a barış ve huzur getirmeyeceği aşikârdır.

Aynı şekilde Bangladeş’te de Cemati İslamiyye liderlerinden Ali Ahsan Muhammed Mücahidin hakkında idam kararı verildi.

Bu kararında daha önce Muhammed Kamaruzzaman ve Abdülkadir Molla ile ilgili verilen idam kararları gibi hukuk katliamı olduğu yadsınamaz.

Hem Mısır hem de Bangladeş yönetimlerine çağrımız ülkelerinin halklarının geleceği açısından zerrece faydası olmayan, sadece ve sadece emperyalist güçleri sevindiren bu yanlış kararlardan vazgeçmeleridir.

Hukuk insan hak ve özgürlüklerinin teminatı olduğu zaman hukuktur. İnsana kasteden yasal düzenlemeler mahkeme kararı olarak nitelendirilemez. Bu kararlar tarihe ceberut güçlerin kendi halklarına karşı uyguladığı zorbalıklar olarak geçecektir.

Bir yönetimin kendi halkına kastetmesi, kendi insanına kastetmesi o yönetimin başkalarının hesabına çalıştığının en açık göstergesidir.

Biz buradan Mısır ve Bangladeş yönetimlerini emperyalizm ve Siyonizm ile işbirliği yapmaktan vazgeçemeye davet ediyoruz.

ABD’nin, Avrupa Birliği’nin ve İsrail’in çıkarları doğrultusunda hareket eden bir yönetimin kendi halkına güven, barış ve özgürlük ortamı sağlaması mümkün olmayacaktır.

 

Hem Mısır’da hem de Bangladeş’te yapılması gereken toplumsal çatışmayı tetikleyen tutum ve davranışlardan uzak durmak, halkla ve halkın inancıyla barışmaya yönelik adımlar atmak olacaktır.

 

Mısır ve Bangladeş’ta aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir. 

Aynı şekilde tüm İslam coğrafyasında bazen mezhep farklılıkları, bazen etnik farklılıklar kaşınarak bazen de işbirlikçi iktidarların hukuk dışı uygulamaları ile  kaos ortamları oluşturulmaktadır.

Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir.

Mısır’da  ve Bangladeş’te yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarlarının mutlaka durdurulması gerekir.  İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler.  Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleri bu kararlarla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı açıktır.

Anadolu Gençlik Derneği olarak biz yeryüzünde ezilen, sömürülen, yoksul ve yoksun bırakılan ve insanlarının oluk oluk kanı akıtılan tüm toplumların bütün bu zulümlere karşı ortak bir irade beyanıyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Hakkı üstün tutan bir anlayışla yeni bir dünya kurulmadığı müddetçe bu zulümler engellenemeyecektir. Üç günlük iktidar ve çıkar hesapları ile bu ideali terk etmenin vebalini kimse ödeyemez.

Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızda sahici olmaktır.

 


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.