Yeni andımız yolda!


Necati DOĞRU

Necati DOĞRU

02 Ekim 2013, 12:36

 Paketin bombası “Ne mutu Türküm” demenin yasaklanmasıdır.
 
Hiç uzatmaya gerek yok. Paketin bombası “Ne mutu Türküm” demenin yasaklanmasıdır.
Bu yasakçı bir paket.
Totaliter ve buyrukçu.
Paketle yeni 2 uyarı verildi:
1- Türkiye’de irtica ve bölücülükle mücadele etmek yasaklanmıştır.
2- İrtica ve bölücülük dinamik bir süreçtir. Devam edecektir. Paket paketi izleyecektir. Bu süreçte; irtica ve bölücülüğe engel olanlar cezalandırılacaklar. Sonları ölünceye kadar hapse mahkum edilen Balyozve Ergenekon davası subaylarına benzeyecek.
Pakette yer alan; “Türbanlı öğretmeni okula, türbanlı avukatı adaletin dava duruşmasına sokma” yolunu açmak da “gericiliğin meyve vermeye başladığını” anlatmak içindir. Okulda tesettürlü öğretmen ve mahkemede kara çarşaflı avukat, bilinmedik, bulunmadık, görülmedik yeni sahneler değil. Ne zamandır var.
Bunlar paketin süslemesi.
Paketin tek yeni vurgusu:
Türklüğün yasaklanması.
* * *
Paketin adının “demokratikleşme” diye konulması; bu topraklarda Türk ile Kürt’ü birbirinden ayırmak, koparmak, bölmek ve iç savaşla dövüştürmek ancak gericiliğin paketleriyle olur diye düşünenlere; “Yoksa sen demokrat değil misin?” suçlaması yapmak içindir.
Çamur sıvama taktiği.
Kurnazlık paket adıyla başlıyor.
Bundan önce de “Analar Ağlamasın Paketi” açıldığında; Türkiye, PKK gücüne teslim ediliyor diye uyaranları; akil adamlar toplayıp, “sen analar ağlasın mı istiyorsun” diye geriletme çürütmeciliği yapmışlardı.
Aklı olan şüphelenir.
Vicdanı olan sorar:
“Türküm, doğruyum, çalışkanım…” demeyi yasaklayarak hangi demokratik standardı yükseltiyorsun? Bu paketin içinden; fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğünü geliştirip güçlendirecek ne çıktı?
* * *
Gazete patronunun üstüne “batırırım seni… hapse koyarım nazik bedenini…” diyerek vergi müfettişi ordusu göndererek eski basın müşavirini gazeteye “yazı komiseri” olarak yerleştirenler demokrasi paketi (!) açıyor. Sarhoşu camiye imam yap aynı.
Dünyada 3 tip ülke var.
Tam demokrasiler.
Yarı demokrasiler.
Arızalı demokrasiler.
Türkiye “arızalı demokrasiler” kümesinde yer alıyor. Çünkü Başbakan basın patronunu korkutup kendi adamını o gazeteye yazar yaptırıyor. Dünya demokrasi sıralamasındaki yeri 89’uncu sıraya düşen Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aleyhinde en çok kararı veren ülke durumunda.
Bu demokrasi paketi değil.
Arıza giderici yanı yok.
Türklüğü yasaklama paketi.
Gericilik ve bölücülük paketlerle kol kola girdi; “yetmez ama evet…” diye hedeflerine yürüyorlar.
Yeni andımız yolda!
Varlığım şeriata feda…
Yemin etmem isyanı!
Bir okurum bana haber verdi. Saklanacak, gizlenecek, önemsenmeyecek bir haber değil. Herkesin duyması, bilmesi, üzerinde düşünmesi gerekir. Okurumun oğlu; Kastamonu Gölköy’de 5. Jandarma Eğitim Alayı’nda askerliğin temel eğitimini tamamlamıştı. 27 Eylül 2013 günü saat 10’da “yemin töreni” vardı. Baba olarak törene katıldı. Törende Kastamonu Valisi ile Tabur Komutanı da hazır bulundu. Temel eğitimini tamamlamışlar içinde 100-150 kişilik bir grup, “biz bu sözlerle and içmeyiz” diyerek yemini reddettiler. Tören, onlar yemin etmeden yapılıp bitti. Acaba bu gençlerin; “Barışta ve Savaşta…” diye başlayan ve “Milletime ve Cumhuriyetime…” diye devam eden yemine toplu olarak (100-150 kişi hep birlikte) karşı çıkmalarından maksat nedir? Askerlik andını da yasaklayacak yeni bir paket arzusu mu var?


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.