Gazeteci Dursun Suna İçin Özgürlük İstediler

Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) öncülüğünde Niğde Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda ‘Gazeteci Dursun Suna’ya Özgürlük’ konulu basın açıklaması yapıldı.

YAŞAM 19.01.2018, 22:53 tiyo
639
Gazeteci Dursun Suna İçin Özgürlük İstediler
banner830
Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) öncülüğünde Niğde Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda ‘Gazeteci Dursun Suna’ya Özgürlük’ konulu basın açıklaması yapıldı.

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Adem Alemdar, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile Akit Kırşehir Temsilcisinin katılımıyla Niğde Ömer Halisdemir Meydanı Basın Açıklaması bölümünde Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) ile İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) organizesiyle ‘Gazeteci Dursun Suna’ya Özgürlük’ konulu basın açıklaması yapıldı.

Gazeteci Dursun Suna’ya Özgürlük konulu basın açıklamasına Niğde’deki duyarlı sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, kitle örgütleri, sendikalar ve dernekler destek verdiler. Gazeteci Dursun Suna’nın kızı Kübra Suna Gezer ise duygularını aktarıp, Dursun Suna’nın selam ve saygılarını iletti. Program büyük ilgi ve destek gördü.

Programda bir basın açıklaması yapan Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün,Dursun Suna’nın mağduriyetine son verilmesi gerektiğine inandıklarını belirterek, “Dursun Suna, Niğde’nin en büyük ve köklü ilçesi Bor’da büyük bir infial ve hassasiyet oluşması üzerine, sadece mesleğini ve görevini yapmak için, gazeteciliğinde ötesinde sorumlu bir vatandaş olarak, kendisine ulaşan bilgi ve şikayetleri o dönemki Yeni Akit Gazetesi Yayın Yönetmeni ve Yazarı Merhum Hasan Karakaya’ya iletmiş, Gazeteci Merhum Hasan Karayakaya kendi köşesinde bu konuyu yorumlamıştır. Dursun Suna, kendi ismiyle haber yapmamış, kendi ismiyle makale yazmamış olmasına rağmen, Gazeteci-Yazar Hasan Karakaya’nın makalesinde bir cümle içerisinde isminden bahsettiği için, bu metanetsiz ve haksız cezaya çarptırılmış olması, Niğde ve Bor Kamuoyunu ve Basiretli Basın Camiasını derinden yaralamıştır” dedi.

NGC Başkanı Düzgün açıklamasının devamında, “NGC Başkanı Düzgün, Dursun Suna İçin özgürlük basın acıkmasında yaptığı açıklamasında, “Bugün burada yaşamı boyunca dürüst, ilkeli ve duyarlı bir yaşam süren örnek bir gazeteci Yeni Akit Gazetesi Niğde Muhabiri Dursun Suna arkadaşımıza verilen haksız bir cezaya karşı tepkimizi ortaya koymak ve yapılan bu yanlışın acil olarak düzeltilmesini dile getirmek için toplanmış bulunuyoruz.

Gerek Anayasamız, gerekse İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ile ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır. Önemli kumu görevlerinde bulunan ve topluma örnek olması gereken kişiler ile topluma mal olmuş siyasetçi, yönetici, sanatçı, oyuncu ve sporcu gibi kişilerin özel yaşam alanlarının daha dar olduğu ve bu kişilerin özel yaşamına ilişkin yapılan haberlerin, yayınlanan resim yada karikatürlerin veya bunlara yöneltilen eleştirilerin hoşgörüyle karşılanması gerektiği yer almaktadır.
Gazeteci kamuyu ilgilendiren konularla ilgili haber yapar. Yöneticilik vasfı taşıyan kişilerin ahlaki olarak örnek olmaları gerekir. Hal ve tavırlarıyla, devlet kaynaklarını kullanmada, ekonomik tasarruflarında, özel yaşamlarında topluma örnek olmaları gerekir. Bunun için de Kamu yararı bulunduğu toplumu ilgilendirdiği oranda bu kişilerin hayat öyküleri ve yaşamları basın tarafından yayın konusu yapılabilir. Çünkü kamunun haber alma hakkı, kural olarak üstün kurumsal yarar olarak öncelikli kabul edilir ve topluma mal olmuş kişilerin özel yaşamına ilişkin hususların basında yer alması, kişilik hakkının ihlali sayılmaz.

Bir kaymakamın makamının mehabeti ile izah edilmeyecek bir biçimde, aralarında asker eşi de bulunan farklı hanımlarla aşırı yakın fotoğraflar çektirmesini, ‘özel hayatın gizliliği’ alanına dahil etme manasına gelen kararın en kısa zamanda düzeltilmesi ve Dursun Suna’nın mağduriyetine son verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapanın dahi rahatsız olduğu anlaşılan böylesi davranışları özel hayatın gizliliği kapsamında değerlendirmenin, toplumsal ahlak açısından asla hoş görülemeyecek neticeler doğurabilme istidadını da unutmamak gerekmektedir.

Bu haksızlığı ve zulme kulak tıkayanlar, bu olay karşısında kafasını kuma sokan basın örgütleri, bu yanlışa bilinçli bir şekilde yer vermeyen yerel ve yaygın medyadaki gazeteler, ajanslar, televizyonların bu tutumlarını da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. 
Konunun aciliyetle ele alınarak Dursun Suna'nın bir an evvel özgürlüğüne kavuşturulması için ilgilileri ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Hep birlikte GAZETECİ DURSUN SUNA’YA ÖZGÜRLÜK DİYORUZ." Dedi.

ALEMDER BU KARARDAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLSÜN
İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar ise yaptığı konuşmasında, Dursun Suna’nın suçsuz olduğunu belirterek, “Cezaya konu olan yapılan haberde gazeteci Dursun Suna’nın imzası bulunmamasına rağmen, bir hukuk skandalı olarak Dursun Suna’ya ceza verilmiştir. Gazeteciler kamu görevi yapmaktadırlar. Burada topluma örnek olan bir yöneticinin gayri ahlaki davranışları söz konusudur. Topluma örnek olan yöneticinin bu davranışlarının haber yapılması dünyanın her yerinde haberdir. Verilen bu cezayı ve kararı kesinlikle kabul etmiyoruz. Gazeteci Arkadaşımız Dursun Suna’nın biran önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz” dedi.

ALINAN KARAR KABUL EDİLEMEZ
İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ise yaptığı konuşmasında verilen bu cezanın hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirterek, “Verilen bu karar hiçbir şekilde kabul edilemez bir karardır, bu karar bütün kamuoyu vicdanını sızlatmıştır. Gazeteci arkadaşımız Dursun Suna’nın özgürlüğüne kavuşması için yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

BASININ ÜZERİNDEKİ BASKI KALDIRILMALI
Programa katılan Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise basının özgür ve bağımsız olarak görevlerini yapmaları gerektiğini belirterek, “Her platformda ifade ettiğimiz gibi demokratik toplumların olmazsa olmazı olan basının özgür bir şekilde görev yaparak, kamunun haber alma hakkını sağlamaları gerekmektedir. Bugün Dursun Suna’ya verilen bu ceza basının üzerinde olan baskıyı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ben Gazeteci Dursun Suna’nın ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, sadece görevini yaptığı için ceza alan Dursun Suna’nın biran önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyorum” dedi.

Basın Açıklamasının ardından İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkan Yardımcısı Adem Alemdar, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün ve yönetim kurulu üyeleri Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan’ı ziyaret ettiler.
 
 
Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (7)
UZMAN 3 yıl önce
SAVCI BU AÇIKLAMA VE EYLEM NEDENİYLE DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATMALIDIR...
Çekirdekçioğlu 3 yıl önce
Geç Kaldınız; hemde çok geç kaldınız....
NİĞDELİ 3 yıl önce
GAZETECİ OLMAYANLAR ÇOĞUNLUKTA İDİ...
شممشا يخسفع 3 yıl önce
لاهقث عفشىةئمشق ةعسمعةشى شغهح خقفثق سثى ىث غشحهغخقسخى شلايعقشاةشى عفشىةهغخىع عسمشىةشيهىةه نهةمثقمث غخمش لهيهغخى سشنشمهىيشى عفشى ؤشقحهمشؤشى
BASİRET 3 yıl önce
"Basiretli Basın Camiasını derinden yaralamıştır"
YAHU BİR YANLIŞLIK VAR.. TÜRK DİL KURUMU SÖZLÜĞÜNE BİR BAKIN VERİN...BENİM ANLAM KARŞILIĞIMI YANLIŞ BİLİYORSUNUZ GALİBA... SİZ KİM BEN KİM ALLAH AŞKINA RAHATSIZIM...
malkoçoğlu 3 yıl önce
kimin talimatı ile haber hazırlanmış şu an kim kimi savunuyor bak hele hele
uzmana cevap 3 yıl önce
kaymakamın suçu yok en üst makamlarla ödüllendirilmeli, dursun sunaya destek verenler-dursun suna gibi çok ahlaksızlar mutlaka cezaevine konulmalı. kaymakama yılın en özgür yaşayan insanı ödülü verilmeli, sizde özveride bulunup bu özgürlüğünü yaptığı işler çerçevesinde kendi yakınlarınızdan fedakarlıkta bulunup özel ödüllendirin. çok demokratik, özgürlükçü , geniş ve hoşgörünüzü böylece ortaya koyun.Siz yüksek yargı uzmanı ve üstün ahlak sahibi birisiniz bravo...
Son Yorumlar
Tramway mı? Yok daha neler, güleyim bari. Niğde den daha küçük şehirlerde bile avm var peki ya Niğde de Avm var mı?
Sayın Valim,Sayın Belediye Başkanım; Niğde Merkez Cumartesi Pazarı yerleşimi bulaş için adeta davetiye çıkartıyor.Köyden gelen satıcılar karşılıklı olarak dar bir alana sıkıştırılıyor..aralarında hiç bir mesafe bırakılmıyor.Pazar içerisine büyük araçlar girdiriliyor, patates ve soğan gibi satıcılara çok büyük alanlar veriliyor. Her na kadar maske takılsa da pazar yerleşim acısından virüs bulaşımı na çok uygun.insanlar geçiş için bırakılan bu aralardan geçmekte zorlanıyor. Bu pazar yerinin pandemiye uygun düzenlemesini saygılarımızla arz ederiz.
Sayın başkanım aşağı kaya başı mah karaark sokaktaki çalışmalarınız tesk ediyoruz ama kanal boyu etrafına yeşillendirme ve ağaçlandırma.yapılirsa daha güzel bir görünüm olacağı kanatindeyim çünkü beton yığını görmekten bıktık ayrıca pınar öğreci yurdu karşısındaki arsanınsa değerlendirilip yeşil alan olmasını arz-u ediyoruz müthiş bir görüntü kirliliği halim çünkü o bölgede
Nedendir bilmem doğru söylemiyorlar gibi geliyor. Artık güvenimi yitirdim galiba.
18 yıldır, Niğde yeteri kadar yatırım almadıysa, bunda eksiklik merkezin değil yerelin. Neden mi? 1- Niğdeli işin ucundan tutayım deyip siyasete girmez ama gireni maşAllah çok güzel eleştirir, 2- Siyaset yapanlarında 2 laflarından biri memlekete hizmettir fakat isimlerinin başına bir unvanı aldı mı hizmeti unutur o unvanı nasıl korurum diye parti içi hesaplaşma derdine girer.
16°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:20
Öğle 12:40
İkindi 16:08
Akşam 18:51
Yatsı 20:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Göztepe 2 4
2. Karagümrük 1 3
3. Beşiktaş 1 3
4. Galatasaray 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Hatayspor 1 3
7. Antalyaspor 1 3
8. Erzurumspor 1 3
9. Fenerbahçe 1 3
10. Kayserispor 1 3
11. Malatyaspor 2 1
12. Konyaspor 0 0
13. Çaykur Rizespor 1 0
14. Ankaragücü 1 0
15. Kasımpaşa 1 0
16. Gaziantep FK 1 0
17. Trabzonspor 1 0
18. Sivasspor 1 0
19. Gençlerbirliği 1 0
20. Başakşehir 1 0
21. Denizlispor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 2 4
2. Adana Demirspor 1 3
3. Balıkesirspor 1 3
4. Altınordu 1 3
5. Ümraniye 1 3
6. Ankara Keçiörengücü 1 3
7. Ankaraspor 1 3
8. Akhisar Bld.Spor 1 1
9. Altay 1 1
10. Tuzlaspor 1 1
11. Samsunspor 1 1
12. Eskişehirspor 2 1
13. Bandırmaspor 1 0
14. Boluspor 1 0
15. İstanbulspor 1 0
16. Bursaspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Arsenal 1 3
2. Leicester City 1 3
3. Chelsea 1 3
4. Newcastle 1 3
5. Wolverhampton 1 3
6. Liverpool 1 3
7. Crystal Palace 1 3
8. Everton 1 3
9. Aston Villa 0 0
10. Burnley 0 0
11. Man City 0 0
12. M. United 0 0
13. Leeds United 1 0
14. Southampton 1 0
15. Tottenham 1 0
16. Brighton 1 0
17. Sheffield United 1 0
18. West Ham 1 0
19. Fulham 1 0
20. West Bromwich 1 0
Takımlar O P
1. Valencia 1 3
2. Granada 1 3
3. Osasuna 1 3
4. Real Betis 1 3
5. Huesca 1 1
6. Real Sociedad 1 1
7. Real Valladolid 1 1
8. Villarreal 1 1
9. Celta de Vigo 1 1
10. Eibar 1 1
11. Atletico Madrid 0 0
12. Barcelona 0 0
13. Elche 0 0
14. Getafe 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Sevilla 0 0
17. Deportivo Alaves 1 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Cádiz 1 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@