Vasiyetimdir


Selim GÖKEL

Selim GÖKEL

24 Şubat 2018, 01:50

ABD şirketlerine bağımlı olmayı değil,

Sağlıksız, GDO’lu gıdalara doğru daha hızlı gidişi  değil,

Hayvancılık sektörüne katkısını değil,

Nakliye, çevre sanayi sektörüne katkısını değil,

KİT’lerin devleti değil, hükümetin KİT’leri sömürdüğünü değil,

25 bin  üyesi olan Bor Pancar Kooperatifinin, sendikanın akıbetini ve suskunluğunu değil,

Şeker’in nasıl bir stratejik ürün olduğunu değil,

Bir çok ülkede stratejik ürün olduğu gerekçesi ile korunduğunu değil,

Bilinçli olarak kötü yönetilmelerine rağmen kârlı fabrikalar olduğunu değil,

SEKA’nın ET-BALIK’ın  satılıp, kağıdın ve etin  ithal edildiğini değil,

“Yerli ve Milli” laflarının "Cumhur"a havuç olduğunu değil,

Özelleşmesinin ardından 5 yıl içinde kapanacağını değil,

 İlerde söylenecek “Özelleştirmenin kötü taraflarını anlatmadılar, kandırılmışız” sözlerini değil,

Cumhuriyetin kazanımlarının bir bir iç edildiğini değil,

Araçların camlarındaki filmin bile bundan çok tartışıldığını değil,

En çetrefilli, tartışmalı  konuların OHAL’li döneme bilinçli olarak getirildiğini değil,

"Ülkenin ve Niğde’nin Fabrikalara, üretime ihtiyacı var” dan, fabrikaların kapanması dönenime geldiğini değil,

Hani Niğde için bir şey yapmıyorlardı… Bakın Fabrikaları  kapatıyorlar! değil.

Fabrikanın kuruluş aşamasındaki çabalara, emeklere, hibelere, sevinçlere, gururlara… Alın terine değil,

Bir ilçede 5 fabrikadan, bugün hiç fabrikaya dönüşmesine değil,

Tek korktuğum…

İleride çocuklarımın - çocuklarınızın “Bu fabrikalar satılırken siz ne yaptınız, seyrettiniz mi?” sorusundan korkuyorum.

Hayır çocuğum öyle değil…

Sana onlarca örnek sayabilirim ama şunları  bil yeter.

Bak… 2017 yılı Mayıs ayında, Yeşilgölcük beldesinde böbreğini satılığa çıkaran çiftçilerin haberini yaptık. Haberin ardından İl Emn. Md. Siber Suçlar’ın bilgi notu ile  OHAL’li Bor Jandarma Komutanlığı site sahibi olarak Annenin  ve benim ifademi aldı. Kesmedi sanık olarak Niğde Jandarma Alay Komutanlığında ifademiz alındı.  Soru; “Haberi yapmakta ki amacınız nedir? “ Gazetecilerin tepesindeki “Halkı kin ve nefrete teşvik etmek” maddesi önümüzdeydi. Çiftçi sorunlarını yazdığımız için az kalsın tutuklanıyorduk. Yanlışın farkına varıldı da ertesi gün “sanık”lıktan, “bilgi veren”e dönüştü de kurtulduk. Bak çocuğum nasıl bir  ülkede yaşatıldığımızı  unutmayın. İnsanları,  bulunduğunuz, yaşadığınız zamanla değil, onlara yaşatılan  devirle, dayatılan şartlarla ve yönetim! ile  yargılayın, sorgulayın. 

Yine bir şey daha bilin…
 
Yıl 2012 AKP Hükümeti  Bor Şeker Fabrikasının özelleşeceği planlamamasını ve takvimini yapmıştı.

Sizde iyi tanırdınız… Rahmetli Turan Uçan abiniz vardı. Onunla birlikte Niğde’nin ve Bor’un her konudaki sorununa kafa yorduğumuz gibi, Bor Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine de kafa yormuştuk. 2018 yılında özelleşme işleminin başlayacağını biliyorduk. (o zaman haberini de yapmıştık) Üstelik,  önümüzde 5 yıl gibi bir zaman vardı.   Ben, o zaman ve hala  zirvede olan Torku -  Konya- Çumra Şeker Fabrikasının biyografisini, oluşum aşamalarını, kimlerin neler yaptıkları ile ilgili araştırma yapmıştım ve Rahmetli Turan Uçan abiniz ile her zaman olduğu gibi Bor Üstünpark’ta  geceleri değerlendirmiştik. Araştırmam o dönemin Çumra Şeker Fabrikası’nın başarı grafiğini tırmandıran binlerce işçi ve yatırım ile ülkenin üretimine katkıda bulunan o dönemin   Pancar Kooperatifi Başkanı, Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı, Bir dönem belediye başkanı ve milletvekili olan Recep Konuk’un mimarlığında  olduğunu öğrendim.

Torku ile birlikte onlarca markaya katkısı ile Konya’da -  Karaman’da efsane olmuş, Recep Konuk’un engin bilgilerine, tecrübelerine, yönlendirmelerine ihtiyaç vardı. Bor’a davet edilmesi gerektiğini, bir konferans veya toplantı ardından,  Bor sivil toplum, siyasi  ve resmi  kuruluşlarını harekete geçirip Bor Şeker Fabrikasının özelleşmesi halinde Bor halkının talip olmasını düşündük. Bu konuyu Bor Belediye Başkanı Sayın Sıtkı Erat ve bazı sivil toplum kuruluş yöneticileri ile paylaşmıştık. Başkan Erat ve  bazı stk temsilcileri,  Bor ile ilgili her olumlu  konuda olduğu gibi, her türlü desteği vereceklerini belirtmişlerdi.

İşin,  Bor Şeker Fabrikası ayağından bilgi almak, fabrikanın son durumu, teknik konuları öğrenmek için o dönemin Fabrika Müdürü ile görüşmek için randevu istedik. İki ayrı kere girişimde bulunmamıza rağmen randevu vermedi.  Bari Sendika Başkanı ile görüşelim onunla da bu konuyu paylaşalım dedik. Üstün Park’ta randevulaştık o dönemin sendika başkanı da tam iki kere bizi ekti, randevuya gelmedi. Şimdi olduğu gibi o zaman da deliydik… vebalıydık!

Şevkimiz ve direncimiz kırıldı… Sonrasında rahmetli Turan Abinin hastalık süreci başladı ve gerçekleşmedi.

Ola ki gerçekleşse idi… 5 Yıl gibi bir zamanda bu konuda epey yol alınır ve bugün gözünü para bürümüş hükümete çok hazırlıklı bir dosya ve destek  ile gidilir,  çatır çatır pazarlık edilerek alınırdı.

Düşündük, çabaladık ama olmadı çocuğum…  Nörelim.

Bana hesap sormayın…  Bu ilçenin, ilin yöneticileri var… Siyasetçileri var. Üstelik tecrübeliler de…

Hesabı, soruyu doğru kişilere sorun.

Alpaslan Kavaklıoğlu amcan var… Hem de Borlu…  Sen hiç görmesen de Erdoğan Özegen amcan var… Mahmut Peşin Başkanın var, Mustafa Altunbaş başkanın var… Atanmış olmalarının dayanılmaz hafifliğini omuzlarında taşısalar da,  bir nevi atanmış! Ankara’nın desteğini almış görünüyorlar… Hepsi imanlı, ihlaslı, çalışkanlar. Çalışmak zorundalar.

Hesabı da, soruyu da onlara sor.

Babanın ve dolayısı ile sizin ödediğiniz bedeli de sor!

Vasiyetimdir.


Not: Fotoğraflar Bor Pancar Ekicileri Koop. sitesinden alınmıştır. 




 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandas - 10 ay önce
Bu millet bir gün Gazi Mustafa Kemali anlayacak
Avatar
Bor Reis - 10 ay önce
Helal olsun Selim Gökel. Siyasetçiler pişkin oluyorlar. Sahipsiz bir memleket batar. Bunu hep birlikte görüyoruz. Memleket çok sahipsiz gerçekten.
Avatar
Borlu - 10 ay önce
Icerde ve dısarda ülke cok büyük satışta.Bu badem bıyıklıların yüzünden ülke ateş çemberinden geciyor.Kısacası bunları kandıran kandırana.Kanmadıkları bir olay var oda ihaleler. cepler dolsun yeter.
Misafir Avatar
keskinli - 6 ay önce @Borlu
İhalelerde kanmıyorlar ama
Avatar
Harımlı.... - 10 ay önce
Bor pancar kooperatifiyle ilgili üsülsüzlerin olduğu ve gizli olan dosyayı okuyup yargılama yapıp suçsuz olduğunu ilan ettiğiniz bor pancar kooperatifi yönetimini şimdi sesi çıkmamakla suçlamışsınız.kapatılan dosyalar karşılığın da sesleri Nasıl çıkabilirki...eğer bu kadar vicdanlıysanız şu okuduğunuz dosyayı bi haber yapında tüm pancar çiftçisi okusun....
Avatar
Ejder pamir - 10 ay önce
Mankurtların kafası dank eder ama iş işten geçer.
Avatar
- 10 ay önce
Çok güzel bir yazı yüreğine sağlık
Avatar
dilenemeyen dilenci - 9 ay önce
fevkalede bir makale yazmış Selim kardeşim,okuyun,okutun.paylaşın. dilendirmeyin şu güzelim insanları. iş yeri fabrika lazım niğde halkına
Avatar
BOR lu - 9 ay önce
Son satırların çok güzel olmuş ANLAYANA...