25.01.2018, 21:42 1258

Vaat mi? Ödenek mi?

Değerli okurlarım; 19 Ocak 2018 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Çiğdem Toker imzalı bir makaleyi, içim burkularak okudum.
 
Yazıda, BAYBURT havaalanı projesinin 16 Ocak 2018 tarihinde Ulaştırma Bakanlığınca ihalesinin yapıldığı duyuruluyordu. Ayrıca bu proje için 285 milyon Türk Lirası ödeneğin yollanıldığı müjdesi de vardı.  Kısacası Bayburt iline söz değil, ödenek verilmişti.
 
Müjde, Bayburt milletvekili Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL tarafından verilmişti. Tebrikler Sayın Bakan, tebrikler Sayın Bayburtlular, hayırlı olsun.
 
Bayburt ili, TÜİK’in (Devlet İstatistik Kurumu) son nüfus verilerine göre 90 bin 154 kişidir. Niğde nüfusu ise yaklaşık 350 bin kişiyi aşkındır. Yani, Bayburt ilinden dört kat fazladır.
 
Bayburt ekonomisinin; tarım, hayvancılık ve ticarete dayandığı resmi raporlarda ifade edilmektedir.
 
Makalede ayrıca Bayburt ilinin Trabzon, Erzincan ve Erzurum havaalanlarının ortasında olduğu da ifade edilmektedir.
 
Niğde ilinde şu anda faal iki Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Üçüncü olarak da 9 Kasım 2015 tarih ve 2015/8241 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi resmen ilan edilmiştir.
 
Ayrıca Niğde (Bor) askeri fabrika ve ikmal komutanlığı tesisleri de askeri araç ve malzeme üreten ve lojistiğini sağlayan bir merkez durumundadır. Yeni Kanun Gücünde Kararname ile bu merkez, ASFAT isimli organizasyonla bir imal, ikmal ve lojistik tesisi olarak askeri ve afetlerle ilgili hizmetler sunacaktır.
 
Kısacası Niğde ekonomisi ve sosyal canlılığı; sanayi, turizm (Kapadokya, Aladağ-Balkar dağ turizmi), eğitim, maden, tarım ve hayvancılık sektörlerinde ağırlığı olan yapıdadır.
 
Bu çaptaki bir ilin en büyük sıkıntısı, ulaşım sektöründeki iki büyük yatırımın geç kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu iki pranga halledilmeden canlılığın ivme kazanması adeta imkânsız hale gelmiştir.
 
1995 yılında programa konan Ulaştırma Bakanlığı D.L.H. (Demiryolları, Limanlar ve Havaalanları İnşaatı Genel Müd.) tarafından yer seçimi, teknik etüt ve inşaat denetimi altında İl Özel İdaresince 1996 yılında resmi törenle yatırım temeli atılan HAVAALANI inşaat projesi yarım haldedir.
 
Kıraç tarım dışı araziye istimlâk bedeli ödenmeden başlayan inşaat durduğu gibi, Hasan Dağı civarına taşınması gibi garip bir yaklaşımla da zaman öldürülmüştür. Bölgede yetkililerce yapılan incelemeler göre uçuşa en uygun olan yer, mevcut yerdir. Bu yerin kente mesafesi büyük bir avantajdır.
 
Hasan Dağı civarı uçuş tekniği açısından iyi olmadığı gibi, kent merkezine uzaklığı bir dezavantajdır. Ayrıca verimli tarım arazileri elden çıkacağı gibi, büyük istimlak bedelleri de ödenecektir. Mevcut yatırım ise heder olacaktır. Kaynak israfı ve yeni zaman israfı ise işi daha da geciktirecektir.
 
25 Eylül 1998 tarihinde ihalesi yapılan Pozantı-Niğde (Kemerhisar) otoyol proje inşaatı, 15 Kasım 1998 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı S. DEMİREL ve Başbakan M. YILMAZ’ın iştiraki ile yapılan törenle hem Niğde, hem de Pozantı tarafından iki yönlü başlatılarak hızla viyadükler, tüneller yapılmış, dağlar peynir gibi kesilerek çukurlar doldurularak ivme kazandırılmıştır. Bu işler bütçe ödenekleri ile yapılmıştır.
 
2004 yılında ise Kemerhisar-Gölcük arası yeniden programa alınmış ve 30.03.2006 yılında yapımına başlanılarak dördüncü bölümü tamamlanmıştır.
 
Geri kalan Niğde (Gölcük)-Ankara arası altı bölümün, yaklaşık yirmi yıldır yapımı beklemektedir.
 
Başbakan Sayın B. YILDIRIM, 13 Ocak 2018 tarihli Niğde ziyaretlerinde otoyolun bu son altı kesiminin ihale edildiği ve yap-işlet yöntemiyle Ankara yönünden başlanılacağını veya başlandığını ifade etmişlerdir. İş neden tek yönlü başlatılmıştır? Altı bölümün de her yönden başlatılarak daha fazla gecikmeye meydan verilmemelidir. Pozantı-Niğde (Kemerhisar) kesiminde olduğu gibi iş hızla tamamlanmalıdır.
 
Sayın Başbakan 13 Ocak 2018 Niğde ziyaretinde Havaalanı probleminin de çözümüne söz vermişlerdir. 15 Ocak 2018 tarih ve 30302 sayılı mükerrer Resmi Gazetede 2018 E030225 kod numarası ile, havaalanı için Fizibilite Etüt Projesi (KOP) olarak 50 bin Lira iz ödeneği konulmuştur. Bu iz ödeneği ile hayata tekrar geçen projenin tamamlanması, altyapı ve üst yapı için ciddi miktarda ödenek tahsisi şarttır.
 
Ancak bizim Maliye Bakanı Naci AĞBAL gibi ödeneğini koydurup, ihaleyi yaptırıp müjde verecek bir bakanımız olmadığına göre, ne yapacağız? Çözüm stratejimiz ne olacaktır?
 
Benim çözüm önerimde iş, yerel güçlere düşmektedir.
 
Odalar, dernekler, vakıflar ve sendikalar, yönetici seçimlerini bu mevsimde yapmaktadırlar. Yeni seçilenleri kutlar, başarılar dilerim.
 
İlimizin değerli sivil toplum önderleri bu konuda aktif olurlarsa sonuç alınabilinir.  Ayrıca bu desteği göstermeleri kendi sektörlerinin avantajı olacağı gibi, onurlu bir katkıdır da.
 
Değerli sivil toplum önderlerimizin desteğini arkalarına alan seçilmiş yerel değerli yönetici önderlerimiz; yani parti başkan ve yöneticileri, İl Genel Meclis Başkan ve meclis üyeleri, Belediye Başkanlarımız ve meclis üyelerimiz, muhtarlarımız bu güç ve destekle Ankara’da değerli parlamenterlerimizin önderlik ve aracılığı ile Sayın Bakan ve Sayın Başbakanımızdan alacakları randevularla Niğde’de verilen sözler ödenek ve ihale haline gelecektir. Bu sayede tabanın birlik ve desteği ile, müjdeleneceğiz. Gün; birlik, beraberlik ve gayret günüdür.
 
Bu birliktelik ve gayret, hemen bu günlerde yapılırsa ancak çözüm olur.
 
Çünkü 2018 bütçe ödenekleri, Bakanlıklarda bu günlerde illere dağıtılacaktır. Bizim için öncelik havaalanındadır. Çünkü otoyol, yap-işlet modeli ile olacağından istimlak bedelleri dışında ödenek problemi olmayacaktır ve kolaydır.
 
Bakalım bu konuda hangi sivil toplum önderi veya hangi yerel seçilmiş önderimiz bu görevi yapacaktır. Ben bu yüke el atacak, birlik ve beraberliği sağlayacak kardeşime veya kardeşlerime şimdiden başarı dilerim. Allah yardımcıları olsun.
 
Basında çıkan Bayburt örneği üzerine bu satırları yazma durumunda kaldım. Amacım sadece amaca ulaşmaktır. Hiç kimseyi üzmek veya yormak gibi bir amacım kesinlikle yoktur. Daha kolay veya daha basit bir yol bilen varsa onu da saygı ile karşılar, destekler ve başarılar dilerim.
 
Ayrıca malumumuz Türk Milleti ve onun gözbebeği Türk Ordusu sınırötesi yeni bir operasyona başlamıştır. Alnının akıyla, tertemiz sinesiyle orada olanlar, kendi evlatlarımızdır. Düşünce ve dualarımız onlarla. Allah da yanlarında olsun, canlarını korusun, kuvvet versin, muzaffer eylesin. Üzücüdür ki az da olsa şehit haberleri gelmiştir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Milletimize sabır ile başsağlığı dilerim.
 
Sevgi ve saygılarımla.
 
Akın GÖNEN
Devlet E. Bakanı
17 - 20. Dönem Niğde Milletvekili
24.01.2018
Yorumlar (6)
51 3 yıl önce
Niğde sahipsiz
Bor 3 yıl önce
Bunu iktidar milletvekillerimiz kavaklioglu ve ozegenle paylassaniz daha iyi olur sanırım. Öyle görünüyor ki sahipsizlik Niğde'nin şimdilerde kaderi
Hakan Bozkurt 3 yıl önce
Yüreğinize sağlık sayın bakanım.Ne yazık ki Niğde sahipsiz.Ak Parti gibi güçlü iktidar döneminde bizi temsil edecek ne bakanımız ne de milletvekilimiz oldu.Sizin meslektaşınız olan vekilde eften püften işlerle suya sabuna dokunmadan 2. dönemini de tamamlıyor.Niğde ye yazık oldu be Bakanım.Vebali olanlara hakkımız haram olsun.Size de sağlık ve huzur dolu nice yıllar dileriz.Haydar bey,Doğan bey ve sizi Niğde unutmadı unutmaz da.Allah razı olsun.Ahirete göçenlere de rahmet olsun.
niğdeli 3 yıl önce
sizi özledik Niğde sevdalısı sayın bakanım...iyi ki varsınız...
Selka 3 yıl önce
Birlik beraberlik ve akıllı adımlarla sonuca gidilebilir.Her şeyi ne güzel anlatmışsınız. Yüreğinize sağlık!
3 yıl önce
Kentsel Dönüşümle;
Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu yapılar inşa edilecek, yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.
Bu kapsamda;
Merkez İlçesinde 1 adet alan “Riskli Alan” ilan edildi. Riskli alanın toplam büyüklüğü 550 hektar, toplam nüfusu 25.000 kişi, toplam bina sayısı 6.800 adet, toplam birim sayısı yaklaşık 6.800. Bu risk alanlarında yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla Niğde İlinde güvensiz yapılaşmanın önüne geçilecek, sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulacak. Ayrıca; 15 binada 215 adet birimin risk tespiti yapılmıştır. Bu binalardan 156 adedi yıkılmıştır.
Niğde İline sadece kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 577.307 TL kaynak ayırdık. HİÇ BİR HABER YOK
Son Yorumlar
(7)
bu iktidar 19 yılda 19.000 yalan dalavere çevirdiler 2023 yılında de bu yalanları 20.023 e tamamlayacaklar. bunlar ülkenin 80 yıllık birikimini sattı bitirdiler yabancıya peşkeş çektiler narlı gölü aksaraya vermişler çok mu bakın truzim yerleri niğde de ser sefil kösk roma havuzu kemerhisar tyana alanı vb lerine durumuna bakın ne hale getirdiler buraları bok gütürüyor belediye bakmıyor yolarında obruklar oluşmuş bşkları yatıyor. . eger narlı göl para etse satarlar. bunların partisinden vekillerinden 20 yılıdr niğde ye fayda olmadı olmayacak hiç birinin tek eseri yaptıgı anılacak bir yer eser yok olanlar satıldı sesleri çıkmadı eseri olan varsa çıksın her seçim öncesi binlerce yalan dalavere bunlarda utanma yüz yok her yalanı söyleyebiliyorlar yalan makinesi partisi şimdi birde fino yalakası çık sag sola saldırıyor aksaray malaklısı bile ondan daha onurlu sürüsüne sadık bu en yakınlarına saldırmaya basladı ama yakında seçimde şifon çekilip akkayaya inecekler bor haberde bunların yalan dalaverini yayınlıyor.
Narlıgölü de Diğer elden kaçırılan imkanlar gibi uçup gitmesini önlemek için Niğde'de Kamuoyu oluşturup Vali Üniversite Vekilleri Harekete geçirip oldu bittiye izin verilmemelidir basın emir kulu olmaktan çıkmalı devamlı olarak gündemde tutulmalı
Hiç utanma sıkılma yok değil mi?Neymiş efendim eczacı imiş.Hastane de mi görevlisin? yok.Sağlık personelinin tamamı aşı oldu mu? yok!Bunu bir Avrupa memleketinde yapsalar dünyayı adamın başına dar ederler.Yazık çok yazık.2 yıl sonra sizde siyasi mevta olacaksınız.Halkın hakkını yiyenlere haram olsun.Bir de utanmadan resim çektiriyorlar.
Ne taklacıymışsın be arkadaş.Bir tane göndersen yetmiyor mu???
-6°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:48
Öğle 12:57
İkindi 15:33
Akşam 17:55
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 17 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@