25.01.2018, 21:42 1253

Vaat mi? Ödenek mi?

Değerli okurlarım; 19 Ocak 2018 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Çiğdem Toker imzalı bir makaleyi, içim burkularak okudum.
 
Yazıda, BAYBURT havaalanı projesinin 16 Ocak 2018 tarihinde Ulaştırma Bakanlığınca ihalesinin yapıldığı duyuruluyordu. Ayrıca bu proje için 285 milyon Türk Lirası ödeneğin yollanıldığı müjdesi de vardı.  Kısacası Bayburt iline söz değil, ödenek verilmişti.
 
Müjde, Bayburt milletvekili Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL tarafından verilmişti. Tebrikler Sayın Bakan, tebrikler Sayın Bayburtlular, hayırlı olsun.
 
Bayburt ili, TÜİK’in (Devlet İstatistik Kurumu) son nüfus verilerine göre 90 bin 154 kişidir. Niğde nüfusu ise yaklaşık 350 bin kişiyi aşkındır. Yani, Bayburt ilinden dört kat fazladır.
 
Bayburt ekonomisinin; tarım, hayvancılık ve ticarete dayandığı resmi raporlarda ifade edilmektedir.
 
Makalede ayrıca Bayburt ilinin Trabzon, Erzincan ve Erzurum havaalanlarının ortasında olduğu da ifade edilmektedir.
 
Niğde ilinde şu anda faal iki Organize Sanayi Bölgesi mevcuttur. Üçüncü olarak da 9 Kasım 2015 tarih ve 2015/8241 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi resmen ilan edilmiştir.
 
Ayrıca Niğde (Bor) askeri fabrika ve ikmal komutanlığı tesisleri de askeri araç ve malzeme üreten ve lojistiğini sağlayan bir merkez durumundadır. Yeni Kanun Gücünde Kararname ile bu merkez, ASFAT isimli organizasyonla bir imal, ikmal ve lojistik tesisi olarak askeri ve afetlerle ilgili hizmetler sunacaktır.
 
Kısacası Niğde ekonomisi ve sosyal canlılığı; sanayi, turizm (Kapadokya, Aladağ-Balkar dağ turizmi), eğitim, maden, tarım ve hayvancılık sektörlerinde ağırlığı olan yapıdadır.
 
Bu çaptaki bir ilin en büyük sıkıntısı, ulaşım sektöründeki iki büyük yatırımın geç kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu iki pranga halledilmeden canlılığın ivme kazanması adeta imkânsız hale gelmiştir.
 
1995 yılında programa konan Ulaştırma Bakanlığı D.L.H. (Demiryolları, Limanlar ve Havaalanları İnşaatı Genel Müd.) tarafından yer seçimi, teknik etüt ve inşaat denetimi altında İl Özel İdaresince 1996 yılında resmi törenle yatırım temeli atılan HAVAALANI inşaat projesi yarım haldedir.
 
Kıraç tarım dışı araziye istimlâk bedeli ödenmeden başlayan inşaat durduğu gibi, Hasan Dağı civarına taşınması gibi garip bir yaklaşımla da zaman öldürülmüştür. Bölgede yetkililerce yapılan incelemeler göre uçuşa en uygun olan yer, mevcut yerdir. Bu yerin kente mesafesi büyük bir avantajdır.
 
Hasan Dağı civarı uçuş tekniği açısından iyi olmadığı gibi, kent merkezine uzaklığı bir dezavantajdır. Ayrıca verimli tarım arazileri elden çıkacağı gibi, büyük istimlak bedelleri de ödenecektir. Mevcut yatırım ise heder olacaktır. Kaynak israfı ve yeni zaman israfı ise işi daha da geciktirecektir.
 
25 Eylül 1998 tarihinde ihalesi yapılan Pozantı-Niğde (Kemerhisar) otoyol proje inşaatı, 15 Kasım 1998 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı S. DEMİREL ve Başbakan M. YILMAZ’ın iştiraki ile yapılan törenle hem Niğde, hem de Pozantı tarafından iki yönlü başlatılarak hızla viyadükler, tüneller yapılmış, dağlar peynir gibi kesilerek çukurlar doldurularak ivme kazandırılmıştır. Bu işler bütçe ödenekleri ile yapılmıştır.
 
2004 yılında ise Kemerhisar-Gölcük arası yeniden programa alınmış ve 30.03.2006 yılında yapımına başlanılarak dördüncü bölümü tamamlanmıştır.
 
Geri kalan Niğde (Gölcük)-Ankara arası altı bölümün, yaklaşık yirmi yıldır yapımı beklemektedir.
 
Başbakan Sayın B. YILDIRIM, 13 Ocak 2018 tarihli Niğde ziyaretlerinde otoyolun bu son altı kesiminin ihale edildiği ve yap-işlet yöntemiyle Ankara yönünden başlanılacağını veya başlandığını ifade etmişlerdir. İş neden tek yönlü başlatılmıştır? Altı bölümün de her yönden başlatılarak daha fazla gecikmeye meydan verilmemelidir. Pozantı-Niğde (Kemerhisar) kesiminde olduğu gibi iş hızla tamamlanmalıdır.
 
Sayın Başbakan 13 Ocak 2018 Niğde ziyaretinde Havaalanı probleminin de çözümüne söz vermişlerdir. 15 Ocak 2018 tarih ve 30302 sayılı mükerrer Resmi Gazetede 2018 E030225 kod numarası ile, havaalanı için Fizibilite Etüt Projesi (KOP) olarak 50 bin Lira iz ödeneği konulmuştur. Bu iz ödeneği ile hayata tekrar geçen projenin tamamlanması, altyapı ve üst yapı için ciddi miktarda ödenek tahsisi şarttır.
 
Ancak bizim Maliye Bakanı Naci AĞBAL gibi ödeneğini koydurup, ihaleyi yaptırıp müjde verecek bir bakanımız olmadığına göre, ne yapacağız? Çözüm stratejimiz ne olacaktır?
 
Benim çözüm önerimde iş, yerel güçlere düşmektedir.
 
Odalar, dernekler, vakıflar ve sendikalar, yönetici seçimlerini bu mevsimde yapmaktadırlar. Yeni seçilenleri kutlar, başarılar dilerim.
 
İlimizin değerli sivil toplum önderleri bu konuda aktif olurlarsa sonuç alınabilinir.  Ayrıca bu desteği göstermeleri kendi sektörlerinin avantajı olacağı gibi, onurlu bir katkıdır da.
 
Değerli sivil toplum önderlerimizin desteğini arkalarına alan seçilmiş yerel değerli yönetici önderlerimiz; yani parti başkan ve yöneticileri, İl Genel Meclis Başkan ve meclis üyeleri, Belediye Başkanlarımız ve meclis üyelerimiz, muhtarlarımız bu güç ve destekle Ankara’da değerli parlamenterlerimizin önderlik ve aracılığı ile Sayın Bakan ve Sayın Başbakanımızdan alacakları randevularla Niğde’de verilen sözler ödenek ve ihale haline gelecektir. Bu sayede tabanın birlik ve desteği ile, müjdeleneceğiz. Gün; birlik, beraberlik ve gayret günüdür.
 
Bu birliktelik ve gayret, hemen bu günlerde yapılırsa ancak çözüm olur.
 
Çünkü 2018 bütçe ödenekleri, Bakanlıklarda bu günlerde illere dağıtılacaktır. Bizim için öncelik havaalanındadır. Çünkü otoyol, yap-işlet modeli ile olacağından istimlak bedelleri dışında ödenek problemi olmayacaktır ve kolaydır.
 
Bakalım bu konuda hangi sivil toplum önderi veya hangi yerel seçilmiş önderimiz bu görevi yapacaktır. Ben bu yüke el atacak, birlik ve beraberliği sağlayacak kardeşime veya kardeşlerime şimdiden başarı dilerim. Allah yardımcıları olsun.
 
Basında çıkan Bayburt örneği üzerine bu satırları yazma durumunda kaldım. Amacım sadece amaca ulaşmaktır. Hiç kimseyi üzmek veya yormak gibi bir amacım kesinlikle yoktur. Daha kolay veya daha basit bir yol bilen varsa onu da saygı ile karşılar, destekler ve başarılar dilerim.
 
Ayrıca malumumuz Türk Milleti ve onun gözbebeği Türk Ordusu sınırötesi yeni bir operasyona başlamıştır. Alnının akıyla, tertemiz sinesiyle orada olanlar, kendi evlatlarımızdır. Düşünce ve dualarımız onlarla. Allah da yanlarında olsun, canlarını korusun, kuvvet versin, muzaffer eylesin. Üzücüdür ki az da olsa şehit haberleri gelmiştir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Milletimize sabır ile başsağlığı dilerim.
 
Sevgi ve saygılarımla.
 
Akın GÖNEN
Devlet E. Bakanı
17 - 20. Dönem Niğde Milletvekili
24.01.2018
Yorumlar (6)
51 2 yıl önce
Niğde sahipsiz
Bor 2 yıl önce
Bunu iktidar milletvekillerimiz kavaklioglu ve ozegenle paylassaniz daha iyi olur sanırım. Öyle görünüyor ki sahipsizlik Niğde'nin şimdilerde kaderi
Hakan Bozkurt 2 yıl önce
Yüreğinize sağlık sayın bakanım.Ne yazık ki Niğde sahipsiz.Ak Parti gibi güçlü iktidar döneminde bizi temsil edecek ne bakanımız ne de milletvekilimiz oldu.Sizin meslektaşınız olan vekilde eften püften işlerle suya sabuna dokunmadan 2. dönemini de tamamlıyor.Niğde ye yazık oldu be Bakanım.Vebali olanlara hakkımız haram olsun.Size de sağlık ve huzur dolu nice yıllar dileriz.Haydar bey,Doğan bey ve sizi Niğde unutmadı unutmaz da.Allah razı olsun.Ahirete göçenlere de rahmet olsun.
niğdeli 2 yıl önce
sizi özledik Niğde sevdalısı sayın bakanım...iyi ki varsınız...
Selka 2 yıl önce
Birlik beraberlik ve akıllı adımlarla sonuca gidilebilir.Her şeyi ne güzel anlatmışsınız. Yüreğinize sağlık!
2 yıl önce
Kentsel Dönüşümle;
Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu yapılar inşa edilecek, yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.
Bu kapsamda;
Merkez İlçesinde 1 adet alan “Riskli Alan” ilan edildi. Riskli alanın toplam büyüklüğü 550 hektar, toplam nüfusu 25.000 kişi, toplam bina sayısı 6.800 adet, toplam birim sayısı yaklaşık 6.800. Bu risk alanlarında yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla Niğde İlinde güvensiz yapılaşmanın önüne geçilecek, sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulacak. Ayrıca; 15 binada 215 adet birimin risk tespiti yapılmıştır. Bu binalardan 156 adedi yıkılmıştır.
Niğde İline sadece kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 577.307 TL kaynak ayırdık. HİÇ BİR HABER YOK
Son Yorumlar
Yaptığı güzel yardımlar için Sayın Vekilimizden Allah binlerce kez razı olsun.
Niğde de ekşi mayadan ekmek yapan fırın varmı ve adresi neresi çok ihtiyacım var ekşi maya ekmeği izmir bergama dan sipariş veriyorum teşekkürler
Ne güzel anlatmissiniz, okurken sanki yaşadım,bu gelenekle beraber insanlar arasında kaynaşma ve dayanışma vardı,insanlar birbirlerine ihtiyaçları olduğunu biliyordu,her davranışlarına her sözlerine dikkat ediyordu.Simdilerde daha bireysel yaşıyoruz
Bu iş olmaz milletin emeği onun sayesinde oluyor insan her zaman traktörle gidip gelemez ve ayrıca motorsiklet fiyatları tescilli olanlar en aşağı 4000 verin 4000 alalım kimse mağdur olmasın
Evet zahmet buyurmuşlardır hah işte Bor'un ekonomisi şimdi düzelir elhamdülillah.
12°
parçalı az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:27
Güneş 05:13
Öğle 12:44
İkindi 16:37
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@