Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Üzeyir Lokman ÇAYCI
Üzeyir Lokman ÇAYCI
Üzeyir Lokman ÇAYCI, 22.08.1949 tarihinde Türkiye'nin yeşilliği ile meşhur Bor ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı ilçede tamamladı. Sonra, üniversite giriş sınavı yanında ikinci bir sınav daha kazanarak Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu'na girdi. Bu okuldan 1975 yılında iç mimar ve endüstri tasarımcısı olarak mezun oldu. Yaptığı özgün çalışmalar bilenlerin dikkâtini çekmekte gecikmedi, sergi, dergi ve mecmualarda kabul gördü. Mezuniyetinden sonra Koç Holding Demir Döküm Fabrikaları Araştırma-Geliştirme bölümünde (AR-GE) çalıştı. 
Asteğmen olarak yaptığı askerlik hizmeti süresince, arkadaşları ile birlikte, çeşitli tarihi eserlerin (heykel, rölyef, vs.) kurtarılmasına ve daha sonra da Beşiktaş Deniz Müzesinde sergilenmesine katkıda bulundu.
14 yaşından itibaren yazdığı şiir ve hikâyeler çeşitli gazete ve dergiler kendisine büyük ilgi gösterdi. Basın, dergi ve antolojiler onun içtenlik dolu kreasyonlarına kucak açtı. Tanınmış çağdaş Türk şairi Ümit Yaşar OĞUZCAN'dan gördüğü yakın ilgi onu önemli platformlara taşıdı. İstanbul Beyoğlu'nda emektar şairlerin de üyesi olduğu Esir Kulüb'ün müzikli şiir gecelerinde şiirlerini yıllarca okudu ve takdir gördü. 
Fransa'ya geldiği tarihten itibaren bir çok eğitime katılarak sertifikalar ve diplomalar almaya hak kazandı. 
Üyesi olduğu CFDT sendikasında da 20'yi aşan iş mahkemeleri alanında hukuki savunma ve sendikacılık eğitimi gördü  ve sertifikalar aldı. Hâla eğitimine devam etmektedir.
Bugün şiirleri Fransızca'dan da Almanca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Rumen, Rusça ve İngilizce dillerine kendisini sevenler tarafından çevrildi. Halen, alçak gönüllü ve kompetan Yakup YURT' tan aldığı destek ile, Üzeyir Lokman ÇAYCI çalışmalarını Fransa'da sürdürmektedir.
 
ALDIĞI ÖDÜLLER
 
¤ Fransa "Les Amis de Thalie Desen Ödülü" (1999)
¤ Fransa "Les Amis de Thalie Resim Ödülü" (1999)
¤ «Recueil des Présélectionnés du Concours du Recueil Poetique 1999 des Amis de Thalie» kitabında «N'oubli pas» «unutma» şiiri seçilen şiirler arasında yer aldı.
¤ Fransa "Les Poétes de l'Amitié" ve «Médaille de la Poésie Contemporaine Française» kuruluşları tarafından «donner forme aux lendemain» «yarını şekillendirmek» şiiri ile «kasım ayı şairi» seçilerek bir diplomayla ödüllendirildi. (08.12.2000)
¤ Fransa Concours Rencontres l'Île des Poètes kuruluşu tarafından organize edilen Japonya Bosco Tatsuya Hirata Desen Birincilik Ödülü verildi (2000).
¤   Association Poésie Terpsichore
Fransa Terpsichore Edebiyat kuruluşu tarafından "un monde plein à craquer" "ağzına kadar dolu bir dünya" başlıklı şiiri için Terpsichore şiir Ödülü verildi.
 
¤ Fransa'da «TABLERAZ Müzik grubu» resim ve şiirlerine ilgi gösterdi.
Birçok dilde yayınlanan şiirlerinden (Un monde plein à craquer) «Ağzına kadar dolu bir dünya»,  (Là où poussent les lys) «Zambakların açtığı yerde», (Moïse Marce) "Moïse MARCE", (Avec et sans futur), «Sonralı ve sonrasız»,  (Ne viens pas au monde, bébé) Doğma Bebek ve  "Istanbul" gibi 12   şiiri müzisyen Raphaël MIRAOI tarafından Fransa'da bestelendi ve seslendirildi. "Istanbul" şarkısının klibi de İstanbul'da çekildi ve Bayan Marge SUZANNE eşlik etti.
 
¤ Fransa,  Neris les Bains’de  bulunan "La forêt des mille poètes Vesdun" kuruluşu tarafından bütün sanat ve şiir çalışmaları için "Grand Prix Athanor de Poésie" "birincilik ödülü" verildi ve çeşitli hediyelerle taltif edildi (27.05.2001). Bununla kalınmamış kendisi ve şiirlerini fransızcaya çeviren değerli şair Yakup YURT için önlerinde isimleri yazılı plaket bulunan birer ağaç dikildi (2001).
 
¤  UCBBA - Forêt des Mille poètes kuruluşu tarafından  Üzeyir Lokman ÇAYCI «Eylül 2009'da» Fransa'da «Ayın kişisi» seçildi
 
¤ Fransa Concours de l'Île des Poètes -Rencontres kuruluşu tarafından "2001 fotoğraf ödülü" verildi
( 27.11.2001).
¤ TRT'nin açtığı «memleket konulu» bir komposizyon yarışması için yazdığı «memleketim» başlıklı yazısı; 21.12.2001 tarihinde Sevgili Haldun KARABUDAK'ın yöneticiliğini yaptığı "Memleket Saati" proğramında okundu ve TRT tarafından ödüle layık görüldü.
 
¤ Fransa Prix de Poésie Georges Riguet kuruluşu tarafından «LE CUL-DE-SAC DE LA ROSE» «Gül çıkmazı sokağı» başlıklı şiiri ödüle layık görüldü (15.12.2001). 
 
¤ LA SOIE DES VERS
2002 yılında "La Soie des Vers" kuruluşu tarafından organize edilen yarışmada "yetişkinler kategorisinde seçilen şairler" arasında yer aldı :
 
André Vermeille (St Etienne)
Üzeyir Lokman Çaycı (Mantes la ville)
Hélène Guidi (Aix-en Provence)
Marika Jerôme (Bordeaux)
Laure Cambau (Paris)
Hélène Sordet (Auxerre)
Pak Cormier (Auxerre)
Fabien Perret (Toulouse)
Elie Duvivier (Belgique)
Fernando Bronchal (St André de Cubzac)
Jacques Coly (Villecresne)
Anne Seuvre (St Florentin)
Annick Dandeville (Angers)
Jean-Bernard Thomas (Paris)
 
La Soie des Vers
 
¤ Amerika'dan University of South Florida The International Foreign Language Honor Society "OHI SIGMA IOTA" "CERTIFICATE OF SERVICE" açıklamalı bir sertifika ile taltif edilerek ilgili üniversiteye şeref üyesi olarak kabul edildiği bildirildi (16 Ocak 2003). Ayrıca üniversitenin yayın organı "The Forum of Sigma Iota" fall 2002, Year 24. N°2
'e kapaktan deseni yayınlandı ve bu dergide çeşitli dillerden şiirleri ile desenleri yer aldı.
¤ « Fransa Concours de l'Île des Poètes -Rencontre kuruluşu» tarafından « 2002 fotoğraf ödülü» verildi (02.02.2003).
¤ Romanya AIUD ONLINE - Sud Alba Romania kuruluşunun açtığı bir yarışmada Ağustos 2003'de bir tablosu birincilik ödülü aldı.
¤ TRT TÜRKİYE'NİN SESİ RADYOSU Tuba AYBERKİN, Nedim ATAK, Şebnem KILIÇ, Özkan AKIN'ın Yapımcılığını Yaptıkları "Sizin Radyonuz Proğramı" Ödüllü Yazı Yarışmasından "80 Yıl Önce - 80 Yıl Sonra" temasıyla 29 Ekim 2003 tarihinde İKİNCİLİK ÖDÜLÜ Aldı.
¤ "France Concours de l'Île des Poètes -Rencontres" kuruluşu tarafından "2003 Fotograf" ödülü aldı
(27.02.2004).
¤ France Concours de l'Île des Poètes -Rencontres kuruluşu tarafından "2004 Bosco Tatsuya Hirata Fotograf" ödülü aldı. (2005)
 
SANAT VE EDEBİYAT FAALİYETLERİ
 
¤ Üzeyir Lokman ÇAYCI'nın eserleri dünyanın bir çok ülkesinde yayınlanmaktadır. Kanada York Üniversitesi yayın organı Litterealité'nın birçok  sayısında kapaktan olmak üzere desenlerine yer verilirken kendisine gösterilen ilgi ülkeden ülkeye genişleyerek yayılmaktadır. 
¤ İstek üzerine Kanada York ve Toronto üniversiteleri için yaptığı «20/ 22 Ekim 2005, Paul CLAUDEL'i anma günü» afişiyle de dikkatleri çekti.
 
¤ Şiirleri ise 10 dile çevrildi.
 
¤ Dünyanın çeşitli ülkelerinde radyo ve televizyonlarda şiirleri okunmakta, övgüyle çalışmalarından bahsedilmektedir.
 ¤ Bazı sanat ve edebiyat kuruluşlarında jürilerde ve sanat komitelerinde yer aldığı gibi bilhassa Fransa'da Fransızlarla birlikte 5 resim sergisine katıldı, Dünyanın bir çok ülkesinde radyo ve televizyonlarda çalışmalarına yer verilmektedir.
Son dört yıl içerisinde 1900'ü aşan gazete, dergi, mecmua kitap ve antolojilerde çalışmaları yer aldı. Üyesi olduğu bazı kuruluşların düzenlediği sanat ve şiir proğramlarına da katılmaya devam etmektedir.
 
¤  Çalışmalarının yer aldığı yayınlar :
 
Kanada York Üniversitesi yayını olan Littéréalité'de kapak resimleri olmak üzere bir çok yayında çalışmaları yer aldı.  Çalışmalarının yer aldığı diğer yayınlardan bazıları ise : Afyon Emirdağ Gazetesi (Türkiye), Afyon Türkeli Gazetesi (Türkiye),  Afyon Kurtuluş Gazetesi (Türkiye), Nida ÖZ :  Ahşap Bulutlar, kapak resmi (Almanya), Akhisar Haber Gazetesi (Türkiye), Aksaray : Hasandağı  Gazetesi (Türkiye), Aksaray : Uluırmak Gazetesi (Türkiye), Akşamların Durağı (Şiir Kitabı, Türkiye), Aktüel Dergisi (Almanya), Alaşehir Toptepe Gazetesi (Türkiye), À l'index (Fransa), Amulet N° 45 (Amerika),  An + (Belçika), Anafilya : İzdüşüm (Almanya), Ardealul Literar (Romanya), Art Actualites Magazine (Fransa), Art et Poesie de Tourraine (Fransa),  Association Poetique (Fransa), Association Poetique Henri Pourrat (Fransa), Association Regards (Fransa), Association Rencontres Européennes (France), Robert DANIEL  :  A toi, mon bien aimé, kapak resmi (Kanada), İlham Behlül PEKTAŞ : Bahar Rüzgârları Şiir Antolojisi (Türkiye), Bakaç Yazın ve Düşün Bülteni (Türkiye), Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi (Türkiye), Bor'un Sesi Gazetesi (Türkiye), Bulle 57 - Plume Libre (Fransa),  Bursa'nın Sesi Gazetesi (Türkiye), Cercle- Poesie Partage  (Fransa),  Comme Ça & Autrement  (Fransa),  Comme en Poesie (Fransa),  Çanakkale'nin Sesi Gazetesi (Türkiye), Çataloluk Gazetesi  (Türkiye), Çizgi Dergisi  (Türkiye), Çorumlu Dergisi  (Türkiye),  Decision (Almanya), Die Brucke (Almanya), Dierese (Fransa), Dissidences - Recueil de Poemes  (Fransa),  Ekin Dergisi (Hollanda), Elazığ Nurhak Gazetesi  (Türkiye), Encres Vagabondes (Fransa),  Ereğli Memleket Gazetesi  (Türkiye),  Gençlik Eceabat'ın Sesi Gazetesi  (Türkiye), Suat KARAHAN : Genç Şairler Antolojisi (Türkiye), Hasan Hacı : Gönülden Gönüle Dergisi (Yunanistan), Gözlem Dergisi (Türkiye),  Gros Textes  : Carnet d'Ecriture er de Graphisme (Fransa),  Günaydın Gazetesi  (Türkiye), Gündem Gazetesi (Türkiye),  Hermaphrodite (Fransa),  Kapak resmi : Atatürkçü Düşünce Derneği Dergisi (Hollanda),  Hürriyet Gazetesi (Türkiye), Incertain Regard (Fransa), Inedit Nouveau (Belçika), İçel Ekspres Gazetesi (Türkiye), İzmir Şık Mecmuası (Türkiye), Jalons (Fransa), Biyografi : Karar (Hasret Ajans,1989,  Türkiye), Kayseri Berceste Dergisi (Türkiye), Kelebek Gazetesi (Türkiye), Kırklareli Gerçek Gazetesi  (Türkiye), Kırşehir Pınar Gazetesi (Türkiye), Kıvılcım Gazetesi (Türkiye), Lale Bedia Yeşildağ : Kök Dergisi (Türkiye), La Terre en Poésie (Fransa),  L'Aconique (Belçika), L'Aeropage (Fransa),  L'Arche d'Ouveze :  Lettre de Poesie (Belçika),  Resister  : La Soie des Vers,  Concours de Poesie(Fransa), "Le Funanbule - Echos Venus" (Fransa), L'Etrave : Revue des Arts et des Lettres (Fransa), La Forêt des Mille Poètes (Fransa), La Gazette des Amis de Thalie (Fransa), La Lettre de Jean Hautepierre (Fransa),  La Lettre de Jean Van Nostrand (Fransa),  Viviane SONTAG : La Mort de Profil  (Fransa),  La Poésie an 2000 - Anthologie Editions Jean Grassin (Fransa), Recueil 2000 : La Poésie Contemporaine (Fransa),  La République des Poétes (Fransa),  La Revue les Dossiers d'Aquitaine et d'Ailleurs (Fransa),  Le Journal de la Poésie d'Aujourd'hui (Fransa),  Le Bulletin Célinien (Belçika), L'Echo de Ch'nord (Fransa),  "Le Jardin des Sens - Coryne Hautemaison" (Fransa), Le Journal à Sajat  (Fransa), Le Journal des Poétes (Fransa),  Le Manoir des Poétes (Fransa),  Le Passager Clandestin (Fransa),  Diane Descôteaux : Le Bonheur (Canada), Les Amis de Thalie - Recueil Préselectionnes (Fransa),  Les Amis de Thalie (Fransa),  Les Amis de Thalie  : Portraits en Tout Liberté, Hors Série (Fransa),  "Les Amis de Thalie  -  Ecrivains au Fils des Pages, Hors Série" (Fransa), Les Cahiers du Ru (İtalya),  Les Cahiers de François Villon (Fransa), Les Cahiers Vosgiens (Fransa),   Les Hésitations d'une Mouche (Fransa),  Le Trait d'Union Littéraire : Poésie en Vexin (Fransa),  Le Villain Petit Canard (Fransa),  "L'Homme Libre - Fils de la Terre" (Fransa),  "Libelle - Mensuel de Poésie" (Fransa),  L'Ouvre Boîte (Fransa),  Martobre (Fransa), Menu Fretin (Pierre Mironer, Nice, Fransa),  Mersin Savaş Gazetesi (Türkiye), Microbes (Belçika),  Montariol Poésie (Fransa),  Multiples  (Fransa),  Multitudes :  Altyazı (Fransa),  Niğde Hasret Gazetesi (Türkiye), Niğdemiz Dergisi (Türkiye), Niğde Milli Hamle Gazetesi (Türkiye), Niğde'nin Sesi Gazetesi (Türkiye), 51 Niğde Haber Gazetesi (Türkiye), Nouveaux Delits (Fransa),  Odade (Fransa),  Offerta Speciale : Licore (İtalya), Oluşum : Genese (Fransa),  Ortaköy Gazetesi   (Türkiye), Magazine de Création et d'Exagèration : Ouste (Fransa), Pages Insulaires (Fransa),   Papağan Gazetesi (Fransa),  Parcours (Kanada), Yvette Thibault Blanchette : Partage (Kanada),  Parterre Verbal (Fransa), Photographie Amateur Magazine (Fransa), Paul Claudel :  Papers, A Journal of the Paul Claudel Society (Kanada),  Langage et Création : Phréatique (Fransa), Plaisir de la Poésie, Plaisir des Mots - Florilege 2007, Anthologie, les Dossiers d'Aquitaine, Page 225 (France),  Poémes et Lettres Sans Frontieres (Fransa), Poésie sur Seine (Fransa), Politis : L'Hebdomadaire Citoyen du Jeudi (Fransa), Portique (Fransa), Posta Europe (Fransa), Private - Metropolis (İtalya),  Rencontres Artistiques et Litterairtes (Fransa), Rétroviseur Magazine (Fransa), Roman Pays (Belçika),  Salmigondis (Fransa), Saraswati (Fransa), Sarı Çiğdem Şiir Defteri (Türkiye), Sergi - İnsana Daha Uygun Çevre İçin Tasarım (Türkiye), Siirt'te Son Söz Gazetesi (Türkiye), Social Alternatives (Avusturalya), Suite et Fin (Fransa), Şık Mecmuası (Türkiye), Taches d'Encres (Fransa),  Tasvir Gazetesi (Türkiye), Temps et Mondes Parallèles - Anthologie (Fransa),  Tercüman Gazetesi (Almanya), Terpsichore (Fransa),  Terres de l'Ailleurs : Anthologie de Science, Fiction Martobre" (Fransa),  University of South Florida : The Forum of Phi Sigma Iota (Amerika), The Blind Man's Rainbow : Poetry and Art (Amerika), The Poetry Explosion Newsletter (The Pen) Jan/2010, (Pittsburg, PA), Traces (Fransa),  Traversées (Belçika), Traversées Werner Lambersy N° 56 (Belçika), Gwenaël le Mevel :  Trois Nouvelles (Canada), Tutku Dergisi (Türkiye), Türkeli Gazetesi (Türkiye), Türkiye Dergisi (Türkiye), Vestea Buna (Romanya), Verso (Fransa), Emmanuel MAHIEU : Voyages  (Kanada), Yapı Dergisi (Türkiye), Yeni Alanya Gazetesi (Türkiye), Yeni Bor Gazetesi (Türkiye), Yeni Kıroba Gazetesi (Türkiye), Yeni Sakarya Gazetesi (Türkiye), Esin AKSU : Yeni Şiir Antolojisi (Türkiye), Yeni Yorum : Nouveau Regard (Fransa), Yeşil Banaz Gazetesi (Türkiye), Yeşil Bor Gazetesi (Türkiye), Wortschau N° 10 (Almanya), 29 Harfle Dünyadan 29 Şair - Havuz Yayınları (Almanya)  vs. 
Not : Bu bilgilere bir çok yayın ve açıklamalar daha sonra eklenecektir!
Üzeyir Lokman ÇAYCI 
İç Mimar, Endüstri Tasarımcısı
55, rue Louise Michel
78711 Mantes la Ville
FRANCE
 uzeyir.cayci@free.fr
------------------------------------------------------------
 http://uzeyircayci.sitemynet.com/fleur/index.htm
http://www.artmajeur.com/serap/
------------------------------------------------------------
 
Son Yorumlar
Cahil ve yobaz gençler bu memlekette olmamalı. Her yerde var bu serserilerden. Vatana hayrı olmaz.
Niğde'de ne bir yemek kültürü ne bir futbol kültürü var.. Memleketin varlığından bile haberi olmayan insanlar var bu ülkede.
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:41
Güneş 05:25
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:10
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@