Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...

Ulukışla'da yıllar evvel köylülerin feryadı ve çevrecilerin yaptığı uyarılar meğer haklıymış... Köylüler feryat ediyor... Başkan Ali Uğurlu'dan madenci firmaya destek...

ULUKIŞLA 26.11.2019, 01:52 26.11.2019, 03:14 tiyo
2006
Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...

Ulukışla'da Aydın Doğan'ın ortaklığındaki Gümüştaş Madenciliğe ait maden işletmesinin siyanür ile altın çıkaracağı, çevreye zarar vereceği, doğa ve sualtı kaynaklarının zarar göreceği, bölgenin tarımına olumsuz etki edeceği konusunda  2009 ve 2012 yılları arasında bölgede köylüler eylemler yapmıştı. Ulukışla'nın zarar gören köylerindeki eylemler Niğde Merkezine kadar sıçramış Niğde'de eylemler yapılmıştı. Ancak bütün tepkilere rağmen maden işletmesi yine de açılmıştı. Bu konudaki haberler ulusal medya ve sitemizde yer almıştı. 

O zamandan bugüne kadar konu gündemden düşmüştü. Çevre Derneklerinin, köylülerin bütün uyarılarında haklı oldukları bugünlerde anlaşıldı. 

Tepeköy Muhtarı Tevfik Sonat geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada köylerinde bir tarlada biçer döverin bir obruğa çökmesi sonucunda oluşan obruğun içinde kimyasal sızıntı olduğunu fark ettiklerini. Topraklarının ve sularının kimyasal maddeler ile zehirlendiğini belirten bir açıklama yaptı. 

Muhtar Tevfik Sonat köylüler ile birlikte kimyasal atıkdan dolayı oluşan obruğun başında video görüntülü  bir açıklama yaptı. 

VİDEOYU LÜTFEN İZLEYİN. 

İNSANI ANINDA ÖLDÜRECEK KİMYASALLAR VAR... MUHTAR İMDAT DİYOR...

Muhtar Tevfik Sonat açıklamasında; "2012 yılında Gümüştaş Madencilik işletmeye başladı. O zaman da tedirginliklerimizi ilettik. Bu tedirginliklerimizle maalesef karşı karşıya kaldık. Bu tesis yaklaşık 8 yıldır faaliyet sürdürüyor. 2018 yılında ikinci bir tesis için bir ÇED süreci oldu. Köylü geçmişte kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmedi. Biz bu ÇED sürecini dikkate aldık. Durdurulmasını istedik, çünkü bizlere iyi anlatmadılar. Köy yollumuz ÇED sürecine dahil edildi, yani imara sokuldu.  Bu konuda Çevre Bakanımıza durumu ilettik. Biz istihdama karşı değiliz. Bazı çevrelerde yalan yanlış bilgilendiriliyor. Burası Ulukışla'da değil, Tepeköy'de,  Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu halkı yalan yanlış bilgilendirerek bir kampanya başlatmış. Ben buradan Ali Uğurlu Başkana ve yanlış bilgi verenlere sesleniyorum. Bu işin altından kalkamazsınız. Bu vebali ödeyemezsiniz. Bu bölgeden defalarca İl Çevre Müdürlüğünden gelen ekiplerce numuneler alındı. Hem özel labaratuvarlar hemde devlet labaratuvarları ile tahliller yapıldı. Bu sonuçlara göre burada insanı anında öldürebilecek kimyasallar var. Burası çok kurak, bizler buradan 200 metrerin altında suyu zor bulurken, burada bir kepçe vuruyoruz, su çıkıyor. çıkan su kimyasal, ağaçlar kurudu. Bu tesis köyümüze 430 metre mesefade. Şimdi hangi akıl, hangi vicdan buna yapılan işler güzel, mantıklı, çevre katliamı yok. İnsanlar zarar görmez diyebilir. Kim diyebilir? Bunu diyecek adamın ya aklından zoru vardır. Yada başka işlere girmiştir. Bizler Tepeköy halkı olarak yasal yollardan kendi mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz..."  diyerek konuşmasına devam etti. 

Siyanürlü, kimyasallı çukurların etrafı şeritlerle kapatılırken köylü hayli tedirgin.  Kirazı ve meyvesi ile ünlü Ulukışla'nın diğer köylerinde de tedirginlik oluştuğu tarımsal ürünlerinde bu kimyasallardan etkilenip sağlık ve ekonomik açıdan zarara uğrayacaklarını gerek sosyal medyadan gerekse görüştüğümüz köylüler belirttiler. 

Aşağıda göreceğiniz fotoğralar Niğde Ulukışla TEPEKÖY köyü sınırları içerisinde faaliyet gösteren Gümüştaş madencilik Cevher (Altın) ayrıştırma tesisinin Siyanür atık havuzundan tarım arazilerimize sızan kimyasal şu nedeniyle yazın hasat zamanı biçer döverim batması sonucu tarlamızda oluşan obruk 'tan kimyasal sızıntı olduğunu anlamış bulunmaktayız.Alo 181 hattına müracatımız neticesinde 12.11.2019 ve 22.11.2019 tarihlerinde alınan su ve toprak numune sonuçlarına Niğde Çevre İl müdürlüğü cevap vermedi sonuçları merakla bekliyoruz.Bizler tarafından'da numune alınarak analiz yaptırılmıştır.Sonuçların akabinde tarlamızın kirletilmiş olduğu tespit edilmiştir.Köyümüzü,tarlamızı ,topraklarımızı ve sularımızı kirletenlere karşı gerekli Adlı mucadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz Köylümüz tedirginlik içerisindedir.Doğanın toprağın ve suyun kirli olduğu bir yerde nasıl olurda ikinci bir zehir saçan fabrikaya evet deriz.Çevre Bakanımız sayın Murat KURUM Beyin Allah rızası için yardımlarını bekliyoruz.

ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANINDAN  BELEDİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu ve beraberindeki siyasi parti temsilcileri, Belediye Binası önünde ortak görüş bildirdiler. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Gümüştaş Madenciliğin Ulukışla ilçesine demir, çinko ve kurşun gibi madenleri işleyecek yeni bir fabrika kurulacağını söyledi.

AK PARTİ'Lİ ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANI SİYANURLE ALTIN ÇIKARDIĞI İDDİA EDİLEN ŞİRKETİ SAVUNDU

Siyanür olmadan arama yapılacağının altını çizen Başkan Uğurlu, bazı çevrelerce yeni kurulacak olan fabrikaya karşı çıkıldığını ancak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu yeni fabrikanın açılmasına kimsenin engel olamayacağını belirtti. Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, ilçeye yeni bir iş kapısının açılacağını ve birçok vatandaşın burada iş imkânı bulacağını söyleyerek açıklamasına devam etti. Başkan Uğurlu, “10 yıl önce ilimize kurulan Gümüştaş Madencilik,  ilçe ve ülke ekonomimize katkı sağlamak hem de Bolkar Dağlarında bulunan madenlerimizi çıkarmak adına faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı olmadı, şuan şirketin ayrıştırması gümüş ve altın madenleri üzerine devam etmektedir. Ancak son günlerde bununla ilgili bir takım sıkıntılar olduğunu ve yalan yanlış haberler yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Şirket ise bunla ilgili çalışmalar yapmaktadır,  buradan da sesleniyorum Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları vardır. Bir tek vatandaşımızın saçının teline dahi bir şey olsa bundan hepimiz alınırız. Kurum ve kuruluşlarımız bu konuları ciddi anlamda takip etmektedir, bir sorunda yoktur. Sorun oluşacağı takdirde kimsenin şüphesi olmasın biz her zaman halkımızın yanındayız, önce sağlıktır. Konuların farklı yerlere çekilmesi yanlıştır” dedi.

İlçemize Fabrika Yapılsın İnsanlarımız İş Bulsun!

Yeni kurulacak olan fabrika hakkında konuşmasına devam eden Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, bu fabrikada demir, çinko ve kurşun gibi madenlerin çıkarılacağını söyleyerek, “aynı fabrika Gümüşhane’de faaliyet göstermektedir. Altını çizmek istediğim bir konu ise bu madenler çıkarılırken kesinlikle siyanür kullanılmamaktadır.  Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu fabrika ayrıca ihracatta yapmaktadır. İlçemizde birçok vatandaşımıza iş imkânı sağlayacak, ihracat yapacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu fabrikanın kurulmasına bir takım çevreler tarafından itiraz ediliyor ve karşı çıkılıyor. Ulukışla Belediye Başkanı olarak, siyasi parti temsilcilerimizle, muhtarlarımızla ve Ulukışla halkımızla ilçemize yapılacak olan bir yatırımı kim yapacak olursa olsun, Dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ilçemize fabrika yapılsın inşalarımız iş bulsun diyoruz. Bir takım çevreler 300 imza topluyor bu yapılmasın diyor, bizde ortak düşünce diyoruz ki biz toplayalım imza ve bu fabrika yapılsın. Allah’ın izni ile buna kimse karşı çıkamayacaktır. İlçemizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik hakkında bir araştırma yaptık. Bu madende 700 işçimiz dolaylı yollardan iş imkânı buluyor. Şirketler gelip ilçemizde insanlarımıza iş ve aş veriyorsa bunu desteklememiz gerekiyor. İlçemizin yöneticileri olarak bizlerin bunu desteklemesi gerekiyor, buradan yetkilileri de göreve davet ediyorum. Bu şirketlerin bir eksiği hatası var ise devletin kurum ve kuruşları takip etsin ancak eksiklikleri yoksa bu fabrikaların hem ilçe hem de ülke ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Tabi ki bizim Gümüştaş Madencilik’ten de bazı taleplerimiz var. Fabrika yapılsın çalışsın sonuna kadar arkasındayız. Fabrikada çalışan işçilerimizin özlük hakları ve sendikal faaliyetleri konusunda işçilerimizin yanına yer almalarını istiyoruz. İşçi alımlarında Ulukışla ve köyleri tercih edilsin istiyoruz. İlçe dışına yapılan servislerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ticaretin tamamen ilçe ve köylerinde kalmasını istiyoruz. Çevre ve insan sağlığına dikkat edilmesini talep ediyoruz. Halkla ilişkiler biriminin kurulmasını istiyoruz. Burada amacımız üretende kazansız ilçe halkımızı da kazansın istiyoruz. Coğrafi konumumuz ortada bir fabrika gelmesin desek, madenlerimiz çıkarılmasın dersek bu işler nasıl yürüyecek. Bu madenler Roma döneminde, Bizans döneminde ve Osmanlı döneminde işletilmiştir. Önemli bir maden ocağımız bulunuyor binde 12’ye yakın altın oranı var, farklı maden şirketlerine baktığınızda binde 3’e çalışıyorlar. Dünyada altın tüketiminde 2 sırada yer alıyoruz tüketimde diyorum dikkatinizi çekerim, üretimde 60 -70’inci sıradayız. Bir takım çevreler bu altın madenlerinin işletilmesini istemiyor. Bu nedenle işçinin de, işçi sağlığının da maden şirketinin de yanındayız. Herkesin mutlu olduğu bir Ulukışla istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
muhtae sonat 2 yıl önce
bu tamamen sacma haber. muhtar önce kendi neden göz altına alınmış onu bi açıklasın. kimler firmadan kaç milyon dolar istedi firma sahiplerine sorun.milletvekili adayı neden madenin dibine villa dikti madem siyanur var dolar kokuyor bu işte dolar
Niğde Çevre Derneği 2 yıl önce
2011 de Tepeköy e dernek olarak gittik, “yapmayın buralar kurak su yok suyunuz bitecek sizi zehirleyecekler “ demek için Fakat bizim geleceğimizi duyan köylü evlerine kapandı kahvehane ve sokaklar bomboştu bizim ile görüşmediler.
İş işten geçtikten sonra feryad bir işe yaramıyor.
LAF CAMBAZI NURETTİNE 2 yıl önce
Nurettin bey 10 senedir nerdeydiniz fabrika kuruldugun beri daha onceleri de yoktunuz.ananinizin bahcesinden dısari cikmiyordunuz halende oyle neden köyün hicbir yapisinda tasinda elinizin bir izi dahi yok ahkam kesme burdan ancak sen klavyeden seversin köyünü gercek hayatta hicbir faydan yok koye.ayrica Allah razi olsun ali dayi Allah razi olsun hasan amca Allah razi olsun hocam diyen sendin ne cabuk unuttun o gunleri de simdi bu insanlari karaliyorsun önce adam gibi adam olacaksin klavyeden degil özunde olacaksin birak bu ayaklari.ayrıca köydeki imamda senin yüzünden gitti köyden adama küfür etmissin cuma namazi öncesinde onuda söylemisler adam gitti hani sen namazini kacirmayanlardansin ya.ayrica o kahve gibi oturulan yeri simdiki muhtar ve yanindakiler bimere yazarak kaymakamliga sikayet ederek kapattirdilar efendi bi habersin olaylardan konusma gerci sende yazmis olabilirsin belki bimere kaymakamliga oda muamma.
Köyünü seven Nurettin 2 yıl önce
Niğdeden gelen çevreciler köylüler sizinle görüşmek için can atarlardı ama görüşmeleri engellenmesi için dönemin muhtarı kahvehaneyi kapatti.2-3 insanın bir araya gelip sohbet etmesini ve kötü yönetimini elestirenlere fırsat vermemek için 5 yıl boyunca herhangi bir konuda bir toplantı yapıp köy halkını bilgilendirmemıştir.muhtarlıği elinden alınanda köylüyü bu belayla yüzyüze getiren bundan önceki 2 ayri muhtardır.Şimdiki muhtarımız insan sağlıgını canı pahasına savunuyor.dolar moral işini kimler aldı bütün kötlü az çok biliyor.Ama bu genç muhtar onları o kirli paranın içine gömecek inşaAllah.Koskoca köy arkasında Önce Allahin izni ve sixin yanlıs tanıdığiniz Alaaddin Sonat ve Ankaradaki gönül dostlarımızın sayesinde bu tesis gereken tüm önlemleri alacak ve 2 etap üniteyi kurdurmayacağız.kim istiyorsa yerini göstersin ilçesine köyüne baģına bahçesine kurdursun.yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmayalım.Allahtan korkun ve kullarından utanın.tarafsız ve objektif olun.biz insana ve canliya saygı duyduğumuz için cocuklar sakat doğmasın diye çırpıniyoruz.kimin para hırsi var ise otobanda kendini pazarlasın.
Aza Halil 2 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Aza Halil 2 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Son Yorumlar
Vali bey ile Belediye Başkanının uyumlu çalışması her ikisinin de genç ve dinamik olması Niğde açısından güzel bir şans.Bu birliktelik, hizmetlere de yansıyor çok şükür.Allah güçlerini artırsın.Yalnız özellikle küçük illerde bazı yöneticilerin uzun süre aynı ilde kalması işletme körlüğü,durgunluk ve gelişime ayak uyduramama gibi sonuçlar doğurabiliyor.Örnek Milli Eğitim Müdürü Halil bey 20 yıldan fazladır Niğde de Milli Eğitim Müdürü.Başarılı ise terfi ettirmemiz gerekmez mi?Yada biraz dinlendirmemiz!Bir de kafam da bir soru var? Fetö terör örgütünden KYK ile atılan yada hapis cezası verilen öğretmen sayısın da; nüfusa olanla ilk sıralarında Niğde geliyor malesef.Fetö den görevden alınan 6 belediye başkanından birisi de Niğde olunca aklımıza deli sorular geliyor.Sonuç sayın Niğdeyi yöneten devlet yöneticileri FETÖ ile mücadele de lütfen rehavete kapılmayalım.Ülkenin içinde bulunduğu bir çok sorunun temelinde bu örgüt ve bu örgütün ipini tutan emperyalistlerin olduğunu unutmayalım.
şehit aybüke yalçın öğretmenimizi rahmetle anıyoruz.Terörü ve destekçilerini nefretle kınıyoruz.mekanın cennet olsun vatasever öğretmeniz.
Ne güzel anlatıyorsunuz eskileri. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederiz. Eğer imkan olursa yazılarınıza bir kaç tane de daha fotoğraf ekleyin lütfen.
sayın başkan bindiğin arabaya, eylem yaptığın otele bak .... deki bu nasıl eylem süt üreticilerinin aidatlarıyla
engellenen adaydan bahsedilmiyor hiç 8 yılda sadece 30 üye arttırabilmiş bir şahıs mı başarılı da güven tazelemiş seçimi kaybedeceğini anlayınca aday engelleten başkan kendileri çalıp kendileri oynamış demokrasi şöleni falan yok ortada sadece bu olaylardan habersiz giden değerli misafirler var
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 13 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Beşiktaş 13 20
10. Adana Demirspor 14 20
11. Altay 14 17
12. Kayserispor 13 16
13. Antalyaspor 13 15
14. Gaziantep FK 13 15
15. Sivasspor 13 13
16. Giresunspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 13 7
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 13 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. Tuzlaspor 12 20
7. Kocaelispor 12 20
8. İstanbulspor 12 19
9. Adanaspor 13 18
10. Gençlerbirliği 13 17
11. Samsunspor 12 16
12. Bursaspor 13 14
13. Denizlispor 12 14
14. Menemenspor 12 14
15. Manisa FK 14 14
16. Boluspor 12 13
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Man City 12 26
3. Liverpool 12 25
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 12 20
6. Wolverhampton 12 19
7. Tottenham 12 19
8. M. United 12 17
9. Brighton 12 17
10. Crystal Palace 12 16
11. Everton 12 15
12. Leicester City 12 15
13. Southampton 12 14
14. Brentford 12 13
15. Aston Villa 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 12 11
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 12 8
20. Newcastle 12 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Real Betis 14 24
6. Rayo Vallecano 14 23
7. Barcelona 13 20
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Osasuna 14 19
10. Valencia 14 18
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 13 16
13. Mallorca 14 15
14. Deportivo Alaves 13 14
15. Celta de Vigo 14 13
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 14 9
20. Levante 14 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@