Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...

Ulukışla'da yıllar evvel köylülerin feryadı ve çevrecilerin yaptığı uyarılar meğer haklıymış... Köylüler feryat ediyor... Başkan Ali Uğurlu'dan madenci firmaya destek...

ULUKIŞLA 26.11.2019, 01:52 26.11.2019, 03:14 tiyo
1092
Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...
banner830

Ulukışla'da Aydın Doğan'ın ortaklığındaki Gümüştaş Madenciliğe ait maden işletmesinin siyanür ile altın çıkaracağı, çevreye zarar vereceği, doğa ve sualtı kaynaklarının zarar göreceği, bölgenin tarımına olumsuz etki edeceği konusunda  2009 ve 2012 yılları arasında bölgede köylüler eylemler yapmıştı. Ulukışla'nın zarar gören köylerindeki eylemler Niğde Merkezine kadar sıçramış Niğde'de eylemler yapılmıştı. Ancak bütün tepkilere rağmen maden işletmesi yine de açılmıştı. Bu konudaki haberler ulusal medya ve sitemizde yer almıştı. 

O zamandan bugüne kadar konu gündemden düşmüştü. Çevre Derneklerinin, köylülerin bütün uyarılarında haklı oldukları bugünlerde anlaşıldı. 

Tepeköy Muhtarı Tevfik Sonat geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada köylerinde bir tarlada biçer döverin bir obruğa çökmesi sonucunda oluşan obruğun içinde kimyasal sızıntı olduğunu fark ettiklerini. Topraklarının ve sularının kimyasal maddeler ile zehirlendiğini belirten bir açıklama yaptı. 

Muhtar Tevfik Sonat köylüler ile birlikte kimyasal atıkdan dolayı oluşan obruğun başında video görüntülü  bir açıklama yaptı. 

VİDEOYU LÜTFEN İZLEYİN. 

İNSANI ANINDA ÖLDÜRECEK KİMYASALLAR VAR... MUHTAR İMDAT DİYOR...

Muhtar Tevfik Sonat açıklamasında; "2012 yılında Gümüştaş Madencilik işletmeye başladı. O zaman da tedirginliklerimizi ilettik. Bu tedirginliklerimizle maalesef karşı karşıya kaldık. Bu tesis yaklaşık 8 yıldır faaliyet sürdürüyor. 2018 yılında ikinci bir tesis için bir ÇED süreci oldu. Köylü geçmişte kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmedi. Biz bu ÇED sürecini dikkate aldık. Durdurulmasını istedik, çünkü bizlere iyi anlatmadılar. Köy yollumuz ÇED sürecine dahil edildi, yani imara sokuldu.  Bu konuda Çevre Bakanımıza durumu ilettik. Biz istihdama karşı değiliz. Bazı çevrelerde yalan yanlış bilgilendiriliyor. Burası Ulukışla'da değil, Tepeköy'de,  Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu halkı yalan yanlış bilgilendirerek bir kampanya başlatmış. Ben buradan Ali Uğurlu Başkana ve yanlış bilgi verenlere sesleniyorum. Bu işin altından kalkamazsınız. Bu vebali ödeyemezsiniz. Bu bölgeden defalarca İl Çevre Müdürlüğünden gelen ekiplerce numuneler alındı. Hem özel labaratuvarlar hemde devlet labaratuvarları ile tahliller yapıldı. Bu sonuçlara göre burada insanı anında öldürebilecek kimyasallar var. Burası çok kurak, bizler buradan 200 metrerin altında suyu zor bulurken, burada bir kepçe vuruyoruz, su çıkıyor. çıkan su kimyasal, ağaçlar kurudu. Bu tesis köyümüze 430 metre mesefade. Şimdi hangi akıl, hangi vicdan buna yapılan işler güzel, mantıklı, çevre katliamı yok. İnsanlar zarar görmez diyebilir. Kim diyebilir? Bunu diyecek adamın ya aklından zoru vardır. Yada başka işlere girmiştir. Bizler Tepeköy halkı olarak yasal yollardan kendi mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz..."  diyerek konuşmasına devam etti. 

Siyanürlü, kimyasallı çukurların etrafı şeritlerle kapatılırken köylü hayli tedirgin.  Kirazı ve meyvesi ile ünlü Ulukışla'nın diğer köylerinde de tedirginlik oluştuğu tarımsal ürünlerinde bu kimyasallardan etkilenip sağlık ve ekonomik açıdan zarara uğrayacaklarını gerek sosyal medyadan gerekse görüştüğümüz köylüler belirttiler. 

Aşağıda göreceğiniz fotoğralar Niğde Ulukışla TEPEKÖY köyü sınırları içerisinde faaliyet gösteren Gümüştaş madencilik Cevher (Altın) ayrıştırma tesisinin Siyanür atık havuzundan tarım arazilerimize sızan kimyasal şu nedeniyle yazın hasat zamanı biçer döverim batması sonucu tarlamızda oluşan obruk 'tan kimyasal sızıntı olduğunu anlamış bulunmaktayız.Alo 181 hattına müracatımız neticesinde 12.11.2019 ve 22.11.2019 tarihlerinde alınan su ve toprak numune sonuçlarına Niğde Çevre İl müdürlüğü cevap vermedi sonuçları merakla bekliyoruz.Bizler tarafından'da numune alınarak analiz yaptırılmıştır.Sonuçların akabinde tarlamızın kirletilmiş olduğu tespit edilmiştir.Köyümüzü,tarlamızı ,topraklarımızı ve sularımızı kirletenlere karşı gerekli Adlı mucadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz Köylümüz tedirginlik içerisindedir.Doğanın toprağın ve suyun kirli olduğu bir yerde nasıl olurda ikinci bir zehir saçan fabrikaya evet deriz.Çevre Bakanımız sayın Murat KURUM Beyin Allah rızası için yardımlarını bekliyoruz.

ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANINDAN  BELEDİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu ve beraberindeki siyasi parti temsilcileri, Belediye Binası önünde ortak görüş bildirdiler. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Gümüştaş Madenciliğin Ulukışla ilçesine demir, çinko ve kurşun gibi madenleri işleyecek yeni bir fabrika kurulacağını söyledi.

AK PARTİ'Lİ ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANI SİYANURLE ALTIN ÇIKARDIĞI İDDİA EDİLEN ŞİRKETİ SAVUNDU

Siyanür olmadan arama yapılacağının altını çizen Başkan Uğurlu, bazı çevrelerce yeni kurulacak olan fabrikaya karşı çıkıldığını ancak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu yeni fabrikanın açılmasına kimsenin engel olamayacağını belirtti. Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, ilçeye yeni bir iş kapısının açılacağını ve birçok vatandaşın burada iş imkânı bulacağını söyleyerek açıklamasına devam etti. Başkan Uğurlu, “10 yıl önce ilimize kurulan Gümüştaş Madencilik,  ilçe ve ülke ekonomimize katkı sağlamak hem de Bolkar Dağlarında bulunan madenlerimizi çıkarmak adına faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı olmadı, şuan şirketin ayrıştırması gümüş ve altın madenleri üzerine devam etmektedir. Ancak son günlerde bununla ilgili bir takım sıkıntılar olduğunu ve yalan yanlış haberler yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Şirket ise bunla ilgili çalışmalar yapmaktadır,  buradan da sesleniyorum Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları vardır. Bir tek vatandaşımızın saçının teline dahi bir şey olsa bundan hepimiz alınırız. Kurum ve kuruluşlarımız bu konuları ciddi anlamda takip etmektedir, bir sorunda yoktur. Sorun oluşacağı takdirde kimsenin şüphesi olmasın biz her zaman halkımızın yanındayız, önce sağlıktır. Konuların farklı yerlere çekilmesi yanlıştır” dedi.

İlçemize Fabrika Yapılsın İnsanlarımız İş Bulsun!

Yeni kurulacak olan fabrika hakkında konuşmasına devam eden Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, bu fabrikada demir, çinko ve kurşun gibi madenlerin çıkarılacağını söyleyerek, “aynı fabrika Gümüşhane’de faaliyet göstermektedir. Altını çizmek istediğim bir konu ise bu madenler çıkarılırken kesinlikle siyanür kullanılmamaktadır.  Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu fabrika ayrıca ihracatta yapmaktadır. İlçemizde birçok vatandaşımıza iş imkânı sağlayacak, ihracat yapacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu fabrikanın kurulmasına bir takım çevreler tarafından itiraz ediliyor ve karşı çıkılıyor. Ulukışla Belediye Başkanı olarak, siyasi parti temsilcilerimizle, muhtarlarımızla ve Ulukışla halkımızla ilçemize yapılacak olan bir yatırımı kim yapacak olursa olsun, Dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ilçemize fabrika yapılsın inşalarımız iş bulsun diyoruz. Bir takım çevreler 300 imza topluyor bu yapılmasın diyor, bizde ortak düşünce diyoruz ki biz toplayalım imza ve bu fabrika yapılsın. Allah’ın izni ile buna kimse karşı çıkamayacaktır. İlçemizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik hakkında bir araştırma yaptık. Bu madende 700 işçimiz dolaylı yollardan iş imkânı buluyor. Şirketler gelip ilçemizde insanlarımıza iş ve aş veriyorsa bunu desteklememiz gerekiyor. İlçemizin yöneticileri olarak bizlerin bunu desteklemesi gerekiyor, buradan yetkilileri de göreve davet ediyorum. Bu şirketlerin bir eksiği hatası var ise devletin kurum ve kuruşları takip etsin ancak eksiklikleri yoksa bu fabrikaların hem ilçe hem de ülke ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Tabi ki bizim Gümüştaş Madencilik’ten de bazı taleplerimiz var. Fabrika yapılsın çalışsın sonuna kadar arkasındayız. Fabrikada çalışan işçilerimizin özlük hakları ve sendikal faaliyetleri konusunda işçilerimizin yanına yer almalarını istiyoruz. İşçi alımlarında Ulukışla ve köyleri tercih edilsin istiyoruz. İlçe dışına yapılan servislerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ticaretin tamamen ilçe ve köylerinde kalmasını istiyoruz. Çevre ve insan sağlığına dikkat edilmesini talep ediyoruz. Halkla ilişkiler biriminin kurulmasını istiyoruz. Burada amacımız üretende kazansız ilçe halkımızı da kazansın istiyoruz. Coğrafi konumumuz ortada bir fabrika gelmesin desek, madenlerimiz çıkarılmasın dersek bu işler nasıl yürüyecek. Bu madenler Roma döneminde, Bizans döneminde ve Osmanlı döneminde işletilmiştir. Önemli bir maden ocağımız bulunuyor binde 12’ye yakın altın oranı var, farklı maden şirketlerine baktığınızda binde 3’e çalışıyorlar. Dünyada altın tüketiminde 2 sırada yer alıyoruz tüketimde diyorum dikkatinizi çekerim, üretimde 60 -70’inci sıradayız. Bir takım çevreler bu altın madenlerinin işletilmesini istemiyor. Bu nedenle işçinin de, işçi sağlığının da maden şirketinin de yanındayız. Herkesin mutlu olduğu bir Ulukışla istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (3)
muhtae sonat 2 hafta önce
bu tamamen sacma haber. muhtar önce kendi neden göz altına alınmış onu bi açıklasın. kimler firmadan kaç milyon dolar istedi firma sahiplerine sorun.milletvekili adayı neden madenin dibine villa dikti madem siyanur var dolar kokuyor bu işte dolar
Niğde Çevre Derneği 2 hafta önce
2011 de Tepeköy e dernek olarak gittik, “yapmayın buralar kurak su yok suyunuz bitecek sizi zehirleyecekler “ demek için Fakat bizim geleceğimizi duyan köylü evlerine kapandı kahvehane ve sokaklar bomboştu bizim ile görüşmediler.
İş işten geçtikten sonra feryad bir işe yaramıyor.
Köyünü seven Nurettin 2 hafta önce
Niğdeden gelen çevreciler köylüler sizinle görüşmek için can atarlardı ama görüşmeleri engellenmesi için dönemin muhtarı kahvehaneyi kapatti.2-3 insanın bir araya gelip sohbet etmesini ve kötü yönetimini elestirenlere fırsat vermemek için 5 yıl boyunca herhangi bir konuda bir toplantı yapıp köy halkını bilgilendirmemıştir.muhtarlıği elinden alınanda köylüyü bu belayla yüzyüze getiren bundan önceki 2 ayri muhtardır.Şimdiki muhtarımız insan sağlıgını canı pahasına savunuyor.dolar moral işini kimler aldı bütün kötlü az çok biliyor.Ama bu genç muhtar onları o kirli paranın içine gömecek inşaAllah.Koskoca köy arkasında Önce Allahin izni ve sixin yanlıs tanıdığiniz Alaaddin Sonat ve Ankaradaki gönül dostlarımızın sayesinde bu tesis gereken tüm önlemleri alacak ve 2 etap üniteyi kurdurmayacağız.kim istiyorsa yerini göstersin ilçesine köyüne baģına bahçesine kurdursun.yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmayalım.Allahtan korkun ve kullarından utanın.tarafsız ve objektif olun.biz insana ve canliya saygı duyduğumuz için cocuklar sakat doğmasın diye çırpıniyoruz.kimin para hırsi var ise otobanda kendini pazarlasın.
banner833
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@