Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...

Ulukışla'da yıllar evvel köylülerin feryadı ve çevrecilerin yaptığı uyarılar meğer haklıymış... Köylüler feryat ediyor... Başkan Ali Uğurlu'dan madenci firmaya destek...

ULUKIŞLA 26.11.2019, 01:52 26.11.2019, 03:14 tiyo
1939
Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...
banner830

Ulukışla'da Aydın Doğan'ın ortaklığındaki Gümüştaş Madenciliğe ait maden işletmesinin siyanür ile altın çıkaracağı, çevreye zarar vereceği, doğa ve sualtı kaynaklarının zarar göreceği, bölgenin tarımına olumsuz etki edeceği konusunda  2009 ve 2012 yılları arasında bölgede köylüler eylemler yapmıştı. Ulukışla'nın zarar gören köylerindeki eylemler Niğde Merkezine kadar sıçramış Niğde'de eylemler yapılmıştı. Ancak bütün tepkilere rağmen maden işletmesi yine de açılmıştı. Bu konudaki haberler ulusal medya ve sitemizde yer almıştı. 

O zamandan bugüne kadar konu gündemden düşmüştü. Çevre Derneklerinin, köylülerin bütün uyarılarında haklı oldukları bugünlerde anlaşıldı. 

Tepeköy Muhtarı Tevfik Sonat geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada köylerinde bir tarlada biçer döverin bir obruğa çökmesi sonucunda oluşan obruğun içinde kimyasal sızıntı olduğunu fark ettiklerini. Topraklarının ve sularının kimyasal maddeler ile zehirlendiğini belirten bir açıklama yaptı. 

Muhtar Tevfik Sonat köylüler ile birlikte kimyasal atıkdan dolayı oluşan obruğun başında video görüntülü  bir açıklama yaptı. 

VİDEOYU LÜTFEN İZLEYİN. 

İNSANI ANINDA ÖLDÜRECEK KİMYASALLAR VAR... MUHTAR İMDAT DİYOR...

Muhtar Tevfik Sonat açıklamasında; "2012 yılında Gümüştaş Madencilik işletmeye başladı. O zaman da tedirginliklerimizi ilettik. Bu tedirginliklerimizle maalesef karşı karşıya kaldık. Bu tesis yaklaşık 8 yıldır faaliyet sürdürüyor. 2018 yılında ikinci bir tesis için bir ÇED süreci oldu. Köylü geçmişte kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmedi. Biz bu ÇED sürecini dikkate aldık. Durdurulmasını istedik, çünkü bizlere iyi anlatmadılar. Köy yollumuz ÇED sürecine dahil edildi, yani imara sokuldu.  Bu konuda Çevre Bakanımıza durumu ilettik. Biz istihdama karşı değiliz. Bazı çevrelerde yalan yanlış bilgilendiriliyor. Burası Ulukışla'da değil, Tepeköy'de,  Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu halkı yalan yanlış bilgilendirerek bir kampanya başlatmış. Ben buradan Ali Uğurlu Başkana ve yanlış bilgi verenlere sesleniyorum. Bu işin altından kalkamazsınız. Bu vebali ödeyemezsiniz. Bu bölgeden defalarca İl Çevre Müdürlüğünden gelen ekiplerce numuneler alındı. Hem özel labaratuvarlar hemde devlet labaratuvarları ile tahliller yapıldı. Bu sonuçlara göre burada insanı anında öldürebilecek kimyasallar var. Burası çok kurak, bizler buradan 200 metrerin altında suyu zor bulurken, burada bir kepçe vuruyoruz, su çıkıyor. çıkan su kimyasal, ağaçlar kurudu. Bu tesis köyümüze 430 metre mesefade. Şimdi hangi akıl, hangi vicdan buna yapılan işler güzel, mantıklı, çevre katliamı yok. İnsanlar zarar görmez diyebilir. Kim diyebilir? Bunu diyecek adamın ya aklından zoru vardır. Yada başka işlere girmiştir. Bizler Tepeköy halkı olarak yasal yollardan kendi mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz..."  diyerek konuşmasına devam etti. 

Siyanürlü, kimyasallı çukurların etrafı şeritlerle kapatılırken köylü hayli tedirgin.  Kirazı ve meyvesi ile ünlü Ulukışla'nın diğer köylerinde de tedirginlik oluştuğu tarımsal ürünlerinde bu kimyasallardan etkilenip sağlık ve ekonomik açıdan zarara uğrayacaklarını gerek sosyal medyadan gerekse görüştüğümüz köylüler belirttiler. 

Aşağıda göreceğiniz fotoğralar Niğde Ulukışla TEPEKÖY köyü sınırları içerisinde faaliyet gösteren Gümüştaş madencilik Cevher (Altın) ayrıştırma tesisinin Siyanür atık havuzundan tarım arazilerimize sızan kimyasal şu nedeniyle yazın hasat zamanı biçer döverim batması sonucu tarlamızda oluşan obruk 'tan kimyasal sızıntı olduğunu anlamış bulunmaktayız.Alo 181 hattına müracatımız neticesinde 12.11.2019 ve 22.11.2019 tarihlerinde alınan su ve toprak numune sonuçlarına Niğde Çevre İl müdürlüğü cevap vermedi sonuçları merakla bekliyoruz.Bizler tarafından'da numune alınarak analiz yaptırılmıştır.Sonuçların akabinde tarlamızın kirletilmiş olduğu tespit edilmiştir.Köyümüzü,tarlamızı ,topraklarımızı ve sularımızı kirletenlere karşı gerekli Adlı mucadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz Köylümüz tedirginlik içerisindedir.Doğanın toprağın ve suyun kirli olduğu bir yerde nasıl olurda ikinci bir zehir saçan fabrikaya evet deriz.Çevre Bakanımız sayın Murat KURUM Beyin Allah rızası için yardımlarını bekliyoruz.

ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANINDAN  BELEDİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu ve beraberindeki siyasi parti temsilcileri, Belediye Binası önünde ortak görüş bildirdiler. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Gümüştaş Madenciliğin Ulukışla ilçesine demir, çinko ve kurşun gibi madenleri işleyecek yeni bir fabrika kurulacağını söyledi.

AK PARTİ'Lİ ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANI SİYANURLE ALTIN ÇIKARDIĞI İDDİA EDİLEN ŞİRKETİ SAVUNDU

Siyanür olmadan arama yapılacağının altını çizen Başkan Uğurlu, bazı çevrelerce yeni kurulacak olan fabrikaya karşı çıkıldığını ancak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu yeni fabrikanın açılmasına kimsenin engel olamayacağını belirtti. Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, ilçeye yeni bir iş kapısının açılacağını ve birçok vatandaşın burada iş imkânı bulacağını söyleyerek açıklamasına devam etti. Başkan Uğurlu, “10 yıl önce ilimize kurulan Gümüştaş Madencilik,  ilçe ve ülke ekonomimize katkı sağlamak hem de Bolkar Dağlarında bulunan madenlerimizi çıkarmak adına faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı olmadı, şuan şirketin ayrıştırması gümüş ve altın madenleri üzerine devam etmektedir. Ancak son günlerde bununla ilgili bir takım sıkıntılar olduğunu ve yalan yanlış haberler yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Şirket ise bunla ilgili çalışmalar yapmaktadır,  buradan da sesleniyorum Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları vardır. Bir tek vatandaşımızın saçının teline dahi bir şey olsa bundan hepimiz alınırız. Kurum ve kuruluşlarımız bu konuları ciddi anlamda takip etmektedir, bir sorunda yoktur. Sorun oluşacağı takdirde kimsenin şüphesi olmasın biz her zaman halkımızın yanındayız, önce sağlıktır. Konuların farklı yerlere çekilmesi yanlıştır” dedi.

İlçemize Fabrika Yapılsın İnsanlarımız İş Bulsun!

Yeni kurulacak olan fabrika hakkında konuşmasına devam eden Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, bu fabrikada demir, çinko ve kurşun gibi madenlerin çıkarılacağını söyleyerek, “aynı fabrika Gümüşhane’de faaliyet göstermektedir. Altını çizmek istediğim bir konu ise bu madenler çıkarılırken kesinlikle siyanür kullanılmamaktadır.  Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu fabrika ayrıca ihracatta yapmaktadır. İlçemizde birçok vatandaşımıza iş imkânı sağlayacak, ihracat yapacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu fabrikanın kurulmasına bir takım çevreler tarafından itiraz ediliyor ve karşı çıkılıyor. Ulukışla Belediye Başkanı olarak, siyasi parti temsilcilerimizle, muhtarlarımızla ve Ulukışla halkımızla ilçemize yapılacak olan bir yatırımı kim yapacak olursa olsun, Dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ilçemize fabrika yapılsın inşalarımız iş bulsun diyoruz. Bir takım çevreler 300 imza topluyor bu yapılmasın diyor, bizde ortak düşünce diyoruz ki biz toplayalım imza ve bu fabrika yapılsın. Allah’ın izni ile buna kimse karşı çıkamayacaktır. İlçemizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik hakkında bir araştırma yaptık. Bu madende 700 işçimiz dolaylı yollardan iş imkânı buluyor. Şirketler gelip ilçemizde insanlarımıza iş ve aş veriyorsa bunu desteklememiz gerekiyor. İlçemizin yöneticileri olarak bizlerin bunu desteklemesi gerekiyor, buradan yetkilileri de göreve davet ediyorum. Bu şirketlerin bir eksiği hatası var ise devletin kurum ve kuruşları takip etsin ancak eksiklikleri yoksa bu fabrikaların hem ilçe hem de ülke ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Tabi ki bizim Gümüştaş Madencilik’ten de bazı taleplerimiz var. Fabrika yapılsın çalışsın sonuna kadar arkasındayız. Fabrikada çalışan işçilerimizin özlük hakları ve sendikal faaliyetleri konusunda işçilerimizin yanına yer almalarını istiyoruz. İşçi alımlarında Ulukışla ve köyleri tercih edilsin istiyoruz. İlçe dışına yapılan servislerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ticaretin tamamen ilçe ve köylerinde kalmasını istiyoruz. Çevre ve insan sağlığına dikkat edilmesini talep ediyoruz. Halkla ilişkiler biriminin kurulmasını istiyoruz. Burada amacımız üretende kazansız ilçe halkımızı da kazansın istiyoruz. Coğrafi konumumuz ortada bir fabrika gelmesin desek, madenlerimiz çıkarılmasın dersek bu işler nasıl yürüyecek. Bu madenler Roma döneminde, Bizans döneminde ve Osmanlı döneminde işletilmiştir. Önemli bir maden ocağımız bulunuyor binde 12’ye yakın altın oranı var, farklı maden şirketlerine baktığınızda binde 3’e çalışıyorlar. Dünyada altın tüketiminde 2 sırada yer alıyoruz tüketimde diyorum dikkatinizi çekerim, üretimde 60 -70’inci sıradayız. Bir takım çevreler bu altın madenlerinin işletilmesini istemiyor. Bu nedenle işçinin de, işçi sağlığının da maden şirketinin de yanındayız. Herkesin mutlu olduğu bir Ulukışla istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
muhtae sonat 1 yıl önce
bu tamamen sacma haber. muhtar önce kendi neden göz altına alınmış onu bi açıklasın. kimler firmadan kaç milyon dolar istedi firma sahiplerine sorun.milletvekili adayı neden madenin dibine villa dikti madem siyanur var dolar kokuyor bu işte dolar
Niğde Çevre Derneği 1 yıl önce
2011 de Tepeköy e dernek olarak gittik, “yapmayın buralar kurak su yok suyunuz bitecek sizi zehirleyecekler “ demek için Fakat bizim geleceğimizi duyan köylü evlerine kapandı kahvehane ve sokaklar bomboştu bizim ile görüşmediler.
İş işten geçtikten sonra feryad bir işe yaramıyor.
LAF CAMBAZI NURETTİNE 1 yıl önce
Nurettin bey 10 senedir nerdeydiniz fabrika kuruldugun beri daha onceleri de yoktunuz.ananinizin bahcesinden dısari cikmiyordunuz halende oyle neden köyün hicbir yapisinda tasinda elinizin bir izi dahi yok ahkam kesme burdan ancak sen klavyeden seversin köyünü gercek hayatta hicbir faydan yok koye.ayrica Allah razi olsun ali dayi Allah razi olsun hasan amca Allah razi olsun hocam diyen sendin ne cabuk unuttun o gunleri de simdi bu insanlari karaliyorsun önce adam gibi adam olacaksin klavyeden degil özunde olacaksin birak bu ayaklari.ayrıca köydeki imamda senin yüzünden gitti köyden adama küfür etmissin cuma namazi öncesinde onuda söylemisler adam gitti hani sen namazini kacirmayanlardansin ya.ayrica o kahve gibi oturulan yeri simdiki muhtar ve yanindakiler bimere yazarak kaymakamliga sikayet ederek kapattirdilar efendi bi habersin olaylardan konusma gerci sende yazmis olabilirsin belki bimere kaymakamliga oda muamma.
Köyünü seven Nurettin 1 yıl önce
Niğdeden gelen çevreciler köylüler sizinle görüşmek için can atarlardı ama görüşmeleri engellenmesi için dönemin muhtarı kahvehaneyi kapatti.2-3 insanın bir araya gelip sohbet etmesini ve kötü yönetimini elestirenlere fırsat vermemek için 5 yıl boyunca herhangi bir konuda bir toplantı yapıp köy halkını bilgilendirmemıştir.muhtarlıği elinden alınanda köylüyü bu belayla yüzyüze getiren bundan önceki 2 ayri muhtardır.Şimdiki muhtarımız insan sağlıgını canı pahasına savunuyor.dolar moral işini kimler aldı bütün kötlü az çok biliyor.Ama bu genç muhtar onları o kirli paranın içine gömecek inşaAllah.Koskoca köy arkasında Önce Allahin izni ve sixin yanlıs tanıdığiniz Alaaddin Sonat ve Ankaradaki gönül dostlarımızın sayesinde bu tesis gereken tüm önlemleri alacak ve 2 etap üniteyi kurdurmayacağız.kim istiyorsa yerini göstersin ilçesine köyüne baģına bahçesine kurdursun.yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmayalım.Allahtan korkun ve kullarından utanın.tarafsız ve objektif olun.biz insana ve canliya saygı duyduğumuz için cocuklar sakat doğmasın diye çırpıniyoruz.kimin para hırsi var ise otobanda kendini pazarlasın.
Aza Halil 1 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Aza Halil 1 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Son Yorumlar
Diş hekimliği Fakültesine ne zaman öğrenci alınacak acaba?
Bor a değer veren başkanımızdan Allah razı olsun
Üstadım çok güzel söylemişsin sağol ama. Abilerimiz ABD ve İSRAİL öyle istiyor ve uygulanıyor yapacak bise yok. Deve Dikeni seviyor.
Allah aşkına kaç tane tatlı yapan yeri denetliyorsunuz hepsi glikoz kullanıyor
merdiven üstü ürün varmı başkan fıstıklı kadayıf yaparız fıstık yerine soya atarız denetim nerde
14°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:28
Güneş 05:55
Öğle 12:46
İkindi 16:28
Akşam 19:26
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@