Köylerde iskan çalışmaları yapılıyor

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Niğde Ulukışla İlçesi Hasangazi, Tekneçukur, Çanakçı, İlhan ve Koçak Köylerindeki iskan çalışmaları hakkında açıklama yaparak bilgiler verdi.

Köylerde iskan çalışmaları yapılıyor

banner830
Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Niğde Ulukışla İlçesi Hasangazi, Tekneçukur, Çanakçı, İlhan ve Koçak Köylerindeki iskan çalışmaları hakkında açıklama yaparak bilgiler verdi. 

Niğde’de yerleşimi uygun olmayan ve zaman zaman doğal afetleri yaşandığı ve bir çok konuda hizmet almakta zorlanan altyapı sorunu çeken 5 köy, dağlık bölgeden düz ve daha uygun arazilere doğru iskan çalışmaları devam ediyor. Bu 5 köy geçtiğimiz yılın ikinci yarısının başlarında gündeme gelmiş ve son durumlarının ne olacağı merak konusu olmuştu. Bu konuya Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden son durumları ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, Ulukışla İlçesi Hasangazi, Tekneçukur, Çanakçı, İlhan ve Koçak Köylerindeki çalışmaların son durumu ve devam edecek olan iskan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığın 2017 yılı Etüt-Proje Programında bulunan Hasangazi, Tekneçukur, Çanakçı, İlhan ve Koçak Köylerindeki çalışmalar 5543 sayılı İskan Kanunu kapsamında Niğde İl Müdürlüğü İmar ve Planlama Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olduğuna değinen Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, “Bu köylerde yapılan çalışmalar ve 2018 yılında yapılacak çalışmalar belirlendi. Hasangazi Köyünde hak sahiplerinin yerleştirileceği alanın bütün (Parselasyon, Halihazır Harita, İmar planı vs.) işlemleri İl Müdürlüğümüzce yapılmıştır. Hasangazi Köyünde hak sahibi olan ve arsa bedellerini ödeyen 42 hak sahibine, tapularını verme işlemleri başlatılmıştır. Tapu tesliminden sonra hak sahiplerinin, iskâan kredisi talep etmeleri halinde, talepleri Bakanlık değerlendirilecek. Tekneçukur Köyünde, 36 aile hak sahibi olup bu hak sahiplerinin yerleştirileceği alanın tahsisi Maliye hazinesinden yapılmıştır. Tahsisi sağlanan alanın bütün imar planı işlemleri İl Müdürlüğümüzce yapılmıştır. Tekneçukur Köyünde hazineden tahsis edilen arsaların m2 bedelleri belirlenmiş ve kuraları çekilmiş, belirlenen arsa bedellerini 2 (iki) ay içerisinde yatıran hak sahiplerine tapuları teslim edilecek olup iskân kredisi talep etmeleri halinde, talepleri Bakanlığa değerlendirilecektir. Çanakçı Köyünde, 32 aile hak sahibi olup bu hak sahiplerinin yerleştirileceği alanın tahsisi Maliye hazinesinden yapılmıştır. Tahsisi sağlanan alanın bütün imar planı işlemleri İl Müdürlüğümüzce yapılmış olup ve İl Özel İdaresince onaylanmıştır. Çanakçı Köyünde hazineden tahsis edilen arsaların m2 bedelleri belirlenmiş ve kuraları çekilmiştir. Belirlenen arsa bedellerini 2 (iki) ay içerisinde yatıran hak sahiplerine tapuları teslim edilecek olup iskân kredisi talep etmeleri halinde, talepleri Bakanlığa değerlendirilecektir. İlhan Köyünde 2012 yılında yapılan çalışmalarda 26 aile hak sahibi kabul edilmiş olup 2018 yılında hak sahipliği güncellemesi yapılacaktır. İlhan Köyünde arsa elde etme çalışmaları devam edecek olup hak sahibi ailelerin yerleştirileceği uygun arazi elde etme çalışmaları devam edecek"

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.