banner689

Yerli Doğalgaz üretimi düştü

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Bakanı Dr. Berat Albayrak’a, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yerli ham petrol üretimiyle ilgili verilerini sordu.

Yerli Doğalgaz üretimi düştü

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Bakanı Dr. Berat Albayrak’a, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yerli ham petrol üretimiyle ilgili verilerini sordu.
                Niğde Milletvekili Gürer’in soruları ve Bakan Albayrak’ın verdiği yanıtlar şöyle:
 
                          
                          NİĞDE MİLLETVEKİLİ SAYIN ÖMER FETHİ GÜRER'İN
                            YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVAPLARI
(7/5951)
Soru 1:
TPOA tarafından üretilen yerli ham petrol son üç yılda, yıllar itibariyle ne kadardır? Üretimde düşme var mıdır? Varsa gerekçesi nedir?
 
Cevap 1:
Son üç yılda Türkiye Petrolleri AO Genel Müdürlüğü (TPAO) tarafından üretilen yerli ham petrol miktarı ve bir önceki yıla göre üretimdeki değişim oranı aşağıda verilmiştir.
 
 
Yıllar Üretilen Yerli Ham Petrol Miktarı (Varil) Bir Önceki Yıla Göre Değişim Oranı (%)
2013 12.321.677 -
2014 12.264.807 -0;46
2015 11.998.287 -2,17
 
TPAO petrol üretiminin yaklaşık %85-90'ı her gün verimi düşen kuyu ve sahalardan yapılmakta, bu nedenle sahalar eskidikçe su oranı artmakta, üretim zorlaşmaktadır. Bu tür sahalarda üretimi artırıcı çalışma yapılmadığı zaman yıllık %2-10 arasında üretim düşüşü yaşanmaktadır.
 
Petrol sahaları keşfedildikten sonra geliştirme aşamasında sahada yeni kuyular açıldıktan sonra üretim artmaya devam etmektedir. Ancak sahadaki geliştirme kuyularının sondajı tamamlandıktan sonra saha ve kuyuların üretimleri azalmaya başlamaktadır. Sahaların geliştirme süresi büyüklüğüne göre 1 yıldan 10 yıla kadar değişebilir. TPAO'nın son yıllarda keşfettiği sahaların geliştirme süreçleri 2-3 yılda tamamlanmaktadır.
 
TPAO geliştirme sürecini tamamlamış petrol sahalarında üretim düşüşünü önlemek için; yeni kuyular açmakta, su ve karbondioksit enjeksiyonu ile kuyuların su oranını düşürmek için kimyasal enjeksiyon ve kuyu optimizasyonları yapmaktadır.
 
Soru 2:
Yerli doğal gaz üretimi son üç yılda yıllar itibariyle nedir? Düşme varsa gerekçesi nedir? Cevap 2:
Petrol İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre yerli doğal gaz üretimimiz 2013 yılında 561.545.021 m3, 2014 yılında 502.108.992 m3, 2015 yılında ise 398.723.410 m3 dür.
 
Doğalgaz sahalarında da üretim davranışı geliştirme aşamasında petrol sahalarına benzemektedir. Sahanın geliştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra saha ve kuyu üretimleri üretim hızına bağlı olarak düşmektedir. Düşüşün temel sebebi üretim sahalarının eskimesiyle beraber rezervinin azalmasıdır.
 
 
 
Soru 3:
Son üç yılda yeni yerli petrol ya da doğal gaz araştırması yapılan ve sonuç alınan çalışmalar hangileridir? Sonuç alınamayan çalışmalar var ise bu çalışmalar için harcanan yatırım tutarı nedir? Yapılan ön fizibilite çalışması ile sonuç alınan çalışmalar arasında başarı oranı nedir?
Cevap 3:
Ülkemizde yerli ve yabancı şirketler tarafından son 3 yılda; 227 adet arama ve 196 adet üretim kuyusu olmak üzere toplam 423 adet kuyu açılmış olup bu kuyulardan; 232 adedi petrollü, 37 adedi gazlı, 23 adedi test yapılmayı bekleyen ve 131 adedi kuru kuyu olarak tamamlanmıştır.

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.