banner779

Türkiye OHAL Rejimi ile yönetiliyor

Milletvekili Gürer OHAL uygulamalarını eleştirdi.

Türkiye OHAL Rejimi ile yönetiliyor

banner797

Haberin Videosu Sayfanın altında

CHP’Lİ GÜRER "HAKİM VE SAVCILARIN ÜÇTE 1'İ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ, DÖRTTE 1'İ DE HAPSE ATILDI, ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ HÂLEN HAPİS"

 

GÜRER" LİYAKAT YERİNE SADAKATİ TERCİH EDEREK YANDAŞLAR YARATMAK HEVESİNİN YENİ SORUNLAR ÜRETECEĞİ DÜŞÜNÜLMELİDİR. "

 

GÜRER: “HAKSIZ YERE TUTUKLU VEKİLİMİZ BERBEROĞLU, CUMHURİYET GAZETESİ ÇALIŞANLARI VE TUTUKLU GAZETECİLER BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞMALI"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanlığı Bütçesi üzerinde TBMM  son konuşmayı yaptı. Gürer" Adalet Bakanlığında tutuklu ve meslekten çıkarılan hâkimler durumuna değinerek krizin sorumluları bizi krizden çıkarmasını umuyoruz" dedi.

OHAL uygulamaları, uzun tutukluluklar, KHK’lar ve avukatlara yapılan uygulamaları eleştiren Ömer Fethi Gürer" Enis Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını istedi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Adalet Bakanlığının bu yılki bütçesini geride bıraktığımız dönemlerden çok farklı ve çok özel bir zaman diliminde konuşuyoruz. Bu ülkedeki hâkim ve savcıların üçte 1'i meslekten ihraç edildi, dörtte 1'i de hapse atıldı, çok büyük bir bölümü hâlen hapiste. FETÖ üyesi olmakla suçlanan ve yargılanmakta olan bu kişilerin sadece yüzde 15'i 2002 öncesinde mesleğe kabulü yapılmış olanlar. Bunun dışındakilerin tümü, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında göreve başlayan hâkim ve savcılardır. Krizin sorumlularının bizi krizden çıkarmasını umuyoruz. Düşünün ki Adalet ve Kalkınma Partisinin dahi milat kabul ettiği 17-25 Aralık sonrası mesleğe kabul edilen hâkim ve savcıların yüzde 25'i, şimdi FETÖ üyesi olmaktan yargılanmaktadır.”

LİYAKAT ÖNEMSENMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Adalet Bakanlığı uygulamalarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Bakanlıkta 15 Temmuz sonrası, mesleğe kabulde gösterilmesi beklenen tavrın tam da aksi bir istikamette uygulamalar sürmektedir. Bu süreçte Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmeti en çok da liyakati anlamış olmalıydı. Liyakat yerine sadakati tercih ederek yandaşlar yaratmak hevesinin yeni sorunlar üreteceği düşünülmelidir. Bakanlık sadece mesleğe kabulde değil, mesleğin içinde olan hâkim ve savcılar için de hiçbir dönemde görülmeyen partizanlık örnekleri sergilemektedir. Bakanlığın Adalet Bakanlığı olduğunu düşündüğünüzde yaşananların siyasetin doğal uzantısı olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Unutmayın ki ülkemizdeki bütün kumpaslar, yakın geçmişte yargı üzerinde gerçekleştirildi. 2010 referandumunda Hâkimler ve Savcılar Kurulu örgütlenmesinde gerçekleştirilen düzenlemeye "evet" denilmeseydi 15 Temmuz olmazdı.”


 

HAKİM VE SAVCILAR BASKI ALTINDA VE OHAL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM sinde  yaptığı konuşmada Hakim ve savcıların durumuna da değindi. OHAL uygulamaları eleştiren Gürer, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni Hâkimler ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle hâkim ve savcılar üzerindeki baskının dosyalardaki vicdan muhasebesini etkileyen faktöre dönüştüğü ifade edilmektedir. Bitmek bilmeyen demokrasi alternatifi bir rejime dönüşen OHAL, tutuklu yargılamanın tuzu biberi olmaktadır. Uzun tutukluluklar OHAL'le birlikte zirve yapmıştır. 
OHAL çerçevesinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle anayasal denetimin Anayasa Mahkemesi tarafından yapılmaması hukuk devletini sorgulattırmaktadır. Hükûmetin çıkardığı kanun hükmündeki kararnamelerle artık yargısal denetimin olmaması Hükûmeti "Bildiğim bildik, dediğim dedik." anlayışına yöneltmiştir.
Ayrıca, OHAL'in ilanıyla ilgisi bulunmayan kanun hükmünde kararnameler çıkarılmaktadır. Yürütmeyi hukuksal açıdan denetleyen bir organ mevcut değildir ama daha önemlisi, hukuku bir pranga gibi gören yürütme, bu serbesti içinde hukukun evrensel kabulüne ulaşmış ilkelerden de uzaklaşmaktadır. Çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle terörle hiçbir ilgisi bulunmayan insanlar kamu görevinden uzaklaştırılmakta, çok çeşitli mağduriyetlere uğramaktadır. Hukukçuların bütün dünyada kabul edilen ve çağdaşlığın göstergesi sayılan "adalete erişim hakkı" dedikleri bir haktan artık bu ülkede söz edilememektedir. Mağdur edilen kişi, Venedik Komisyonunca zorla kurdurulan OHAL İnceleme Komisyonuna başvuracak, 7 kişilik kurul 101 bin başvuruyu karara bağlayacak, bu karara karşı ancak yargı yolu açılabilecek. Bu süreç de aylardır sonuç getirmemiştir.”

AVUKATLARA YAPILAN UYGULAMALAR

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, Avukatlara yapılan uygulamaları da eleştirerek  avukat olan Adalet Bakanına bu durumu içinize nasıl sindiriyorsunuz" dedi. Gürer, "Ülkemizdeki süreçten en çok etkilenenlerin başında savunma ve avukatlar gelmektedir. Avukat olduğunuz için Sayın Bakan, size avukatların sormamı istediği sorular var: Özellikle büyük kentlerde, avukatların kimliğini okutarak girdiği adliyede x-ray cihazından ve duyarlı kapıdan geçmesi sizi bir avukat olarak hiç rahatsız etmiyor mu? Adliyelerde bir avukat tarafından çıkarılmış bir olay biliyor musunuz ki bu muameleyi avukatlara reva görüyorsunuz? Avukatlar, Avukatlık Yasası'na göre, yargının kurucu unsuru değil mi? Türk Ceza Kanunu'nun 5'inci maddesine göre, yargı görevi yapan değil mi? Öyleyse hâkim ve savcıdan ne farkları var, aranarak giriyorlar? Bir avukat olarak bu duruma nasıl seyirci kalıyorsunuz? Avukatı itibarsızlaştırarak yargı bağımsızlığı nasıl sağlanacak Sayın Bakan? Ayrıca, adliye çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerin de bir an önce yapılmasını diliyorum” diye konuştu.

BERBEROĞLU VE TUTUKLU GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşması son bölümünde sözlerini şöyle tamamladı:“Adalet, bu Adalet Bakanlığına bırakılmayacak kadar önemlidir. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi olarak adalet duyarlılığını yaratmaya devam edeceğiz. Hak, hukuk, adalet demeye ve adalet için mücadeleye ara vermeyeceğiz. Haksız yere tutuklu Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyor, herkes için hak, hukuk, adalet diyorum.”


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nigdeli - 1 yıl önce
Gürer bey bu millet Tayip tarafindan okutulmus ne yapsa dogru diye inaniyor.onun icin nedeseniz bos.Bu Ülke batinca uyanacaklar onada az kaldi.
Avatar
borlu - 1 yıl önce
SAYIN VEKIL MADEM SORUN VAR CHP YE TEK SÖZÜM MECLIS DE TÜM MV. BOYKOT YAPMASINI ISTERIM, OHAL IYI DEGIL, ADALET BIZDE ISTIYORUZ
Avatar
ohal bu hal - 1 yıl önce
ohal de bana göre değişen yok vatandaşa yansıyan pek bir şey yok senin bu konuşman kasıtlı gibi geliyor siz vatandaşın yanında durun dogru bir siyaset izleyin
Avatar
Niğdeli - 1 yıl önce
Tayip olmasa bu ülke yoktu belki biraz mantıklı düşünün kimse benim beynimide yıkamadı tmm mı bu ülke ayaktaysa Tayipin sayesinde darbede saklanan kılıçlaroğlu gibi şuan Chp hükümette olsaydı Türkiye yi ABD ye satardı buna adım gibi eminim Chp=komünüs fethi gürere bişi demiyorum ama kılıçlaroğlu ABD ye çalışıyor yıllardır
Avatar
Niğdeli - 1 yıl önce
Tayip olmasa bu ülke yoktu belki biraz mantıklı düşünün kimse benim beynimide yıkamadı tmm mı bu ülke ayaktaysa Tayipin sayesinde darbede saklanan kılıçlaroğlu gibi şuan Chp hükümette olsaydı Türkiye yi ABD ye satardı buna adım gibi eminim Chp=komünüs fethi gürere bişi demiyorum ama kılıçlaroğlu ABD ye çalışıyor yıllardır