Türkiye OHAL Rejimi ile yönetiliyor

Milletvekili Gürer OHAL uygulamalarını eleştirdi.

SİYASET 17.12.2017, 23:38 17.12.2017, 23:48 tiyo
508
Türkiye OHAL Rejimi ile yönetiliyor
banner830

Haberin Videosu Sayfanın altında

CHP’Lİ GÜRER "HAKİM VE SAVCILARIN ÜÇTE 1'İ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ, DÖRTTE 1'İ DE HAPSE ATILDI, ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ HÂLEN HAPİS"

 

GÜRER" LİYAKAT YERİNE SADAKATİ TERCİH EDEREK YANDAŞLAR YARATMAK HEVESİNİN YENİ SORUNLAR ÜRETECEĞİ DÜŞÜNÜLMELİDİR. "

 

GÜRER: “HAKSIZ YERE TUTUKLU VEKİLİMİZ BERBEROĞLU, CUMHURİYET GAZETESİ ÇALIŞANLARI VE TUTUKLU GAZETECİLER BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞMALI"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanlığı Bütçesi üzerinde TBMM  son konuşmayı yaptı. Gürer" Adalet Bakanlığında tutuklu ve meslekten çıkarılan hâkimler durumuna değinerek krizin sorumluları bizi krizden çıkarmasını umuyoruz" dedi.

OHAL uygulamaları, uzun tutukluluklar, KHK’lar ve avukatlara yapılan uygulamaları eleştiren Ömer Fethi Gürer" Enis Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını istedi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Adalet Bakanlığının bu yılki bütçesini geride bıraktığımız dönemlerden çok farklı ve çok özel bir zaman diliminde konuşuyoruz. Bu ülkedeki hâkim ve savcıların üçte 1'i meslekten ihraç edildi, dörtte 1'i de hapse atıldı, çok büyük bir bölümü hâlen hapiste. FETÖ üyesi olmakla suçlanan ve yargılanmakta olan bu kişilerin sadece yüzde 15'i 2002 öncesinde mesleğe kabulü yapılmış olanlar. Bunun dışındakilerin tümü, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında göreve başlayan hâkim ve savcılardır. Krizin sorumlularının bizi krizden çıkarmasını umuyoruz. Düşünün ki Adalet ve Kalkınma Partisinin dahi milat kabul ettiği 17-25 Aralık sonrası mesleğe kabul edilen hâkim ve savcıların yüzde 25'i, şimdi FETÖ üyesi olmaktan yargılanmaktadır.”

LİYAKAT ÖNEMSENMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Adalet Bakanlığı uygulamalarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Bakanlıkta 15 Temmuz sonrası, mesleğe kabulde gösterilmesi beklenen tavrın tam da aksi bir istikamette uygulamalar sürmektedir. Bu süreçte Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmeti en çok da liyakati anlamış olmalıydı. Liyakat yerine sadakati tercih ederek yandaşlar yaratmak hevesinin yeni sorunlar üreteceği düşünülmelidir. Bakanlık sadece mesleğe kabulde değil, mesleğin içinde olan hâkim ve savcılar için de hiçbir dönemde görülmeyen partizanlık örnekleri sergilemektedir. Bakanlığın Adalet Bakanlığı olduğunu düşündüğünüzde yaşananların siyasetin doğal uzantısı olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Unutmayın ki ülkemizdeki bütün kumpaslar, yakın geçmişte yargı üzerinde gerçekleştirildi. 2010 referandumunda Hâkimler ve Savcılar Kurulu örgütlenmesinde gerçekleştirilen düzenlemeye "evet" denilmeseydi 15 Temmuz olmazdı.”


 

HAKİM VE SAVCILAR BASKI ALTINDA VE OHAL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM sinde  yaptığı konuşmada Hakim ve savcıların durumuna da değindi. OHAL uygulamaları eleştiren Gürer, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni Hâkimler ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle hâkim ve savcılar üzerindeki baskının dosyalardaki vicdan muhasebesini etkileyen faktöre dönüştüğü ifade edilmektedir. Bitmek bilmeyen demokrasi alternatifi bir rejime dönüşen OHAL, tutuklu yargılamanın tuzu biberi olmaktadır. Uzun tutukluluklar OHAL'le birlikte zirve yapmıştır. 
OHAL çerçevesinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle anayasal denetimin Anayasa Mahkemesi tarafından yapılmaması hukuk devletini sorgulattırmaktadır. Hükûmetin çıkardığı kanun hükmündeki kararnamelerle artık yargısal denetimin olmaması Hükûmeti "Bildiğim bildik, dediğim dedik." anlayışına yöneltmiştir.
Ayrıca, OHAL'in ilanıyla ilgisi bulunmayan kanun hükmünde kararnameler çıkarılmaktadır. Yürütmeyi hukuksal açıdan denetleyen bir organ mevcut değildir ama daha önemlisi, hukuku bir pranga gibi gören yürütme, bu serbesti içinde hukukun evrensel kabulüne ulaşmış ilkelerden de uzaklaşmaktadır. Çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle terörle hiçbir ilgisi bulunmayan insanlar kamu görevinden uzaklaştırılmakta, çok çeşitli mağduriyetlere uğramaktadır. Hukukçuların bütün dünyada kabul edilen ve çağdaşlığın göstergesi sayılan "adalete erişim hakkı" dedikleri bir haktan artık bu ülkede söz edilememektedir. Mağdur edilen kişi, Venedik Komisyonunca zorla kurdurulan OHAL İnceleme Komisyonuna başvuracak, 7 kişilik kurul 101 bin başvuruyu karara bağlayacak, bu karara karşı ancak yargı yolu açılabilecek. Bu süreç de aylardır sonuç getirmemiştir.”

AVUKATLARA YAPILAN UYGULAMALAR

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, Avukatlara yapılan uygulamaları da eleştirerek  avukat olan Adalet Bakanına bu durumu içinize nasıl sindiriyorsunuz" dedi. Gürer, "Ülkemizdeki süreçten en çok etkilenenlerin başında savunma ve avukatlar gelmektedir. Avukat olduğunuz için Sayın Bakan, size avukatların sormamı istediği sorular var: Özellikle büyük kentlerde, avukatların kimliğini okutarak girdiği adliyede x-ray cihazından ve duyarlı kapıdan geçmesi sizi bir avukat olarak hiç rahatsız etmiyor mu? Adliyelerde bir avukat tarafından çıkarılmış bir olay biliyor musunuz ki bu muameleyi avukatlara reva görüyorsunuz? Avukatlar, Avukatlık Yasası'na göre, yargının kurucu unsuru değil mi? Türk Ceza Kanunu'nun 5'inci maddesine göre, yargı görevi yapan değil mi? Öyleyse hâkim ve savcıdan ne farkları var, aranarak giriyorlar? Bir avukat olarak bu duruma nasıl seyirci kalıyorsunuz? Avukatı itibarsızlaştırarak yargı bağımsızlığı nasıl sağlanacak Sayın Bakan? Ayrıca, adliye çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerin de bir an önce yapılmasını diliyorum” diye konuştu.

BERBEROĞLU VE TUTUKLU GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşması son bölümünde sözlerini şöyle tamamladı:“Adalet, bu Adalet Bakanlığına bırakılmayacak kadar önemlidir. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi olarak adalet duyarlılığını yaratmaya devam edeceğiz. Hak, hukuk, adalet demeye ve adalet için mücadeleye ara vermeyeceğiz. Haksız yere tutuklu Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyor, herkes için hak, hukuk, adalet diyorum.”

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (5)
Nigdeli 3 yıl önce
Gürer bey bu millet Tayip tarafindan okutulmus ne yapsa dogru diye inaniyor.onun icin nedeseniz bos.Bu Ülke batinca uyanacaklar onada az kaldi.
borlu 3 yıl önce
SAYIN VEKIL MADEM SORUN VAR CHP YE TEK SÖZÜM MECLIS DE TÜM MV. BOYKOT YAPMASINI ISTERIM, OHAL IYI DEGIL, ADALET BIZDE ISTIYORUZ
ohal bu hal 3 yıl önce
ohal de bana göre değişen yok vatandaşa yansıyan pek bir şey yok senin bu konuşman kasıtlı gibi geliyor siz vatandaşın yanında durun dogru bir siyaset izleyin
Niğdeli 3 yıl önce
Tayip olmasa bu ülke yoktu belki biraz mantıklı düşünün kimse benim beynimide yıkamadı tmm mı bu ülke ayaktaysa Tayipin sayesinde darbede saklanan kılıçlaroğlu gibi şuan Chp hükümette olsaydı Türkiye yi ABD ye satardı buna adım gibi eminim Chp=komünüs fethi gürere bişi demiyorum ama kılıçlaroğlu ABD ye çalışıyor yıllardır
Niğdeli 3 yıl önce
Tayip olmasa bu ülke yoktu belki biraz mantıklı düşünün kimse benim beynimide yıkamadı tmm mı bu ülke ayaktaysa Tayipin sayesinde darbede saklanan kılıçlaroğlu gibi şuan Chp hükümette olsaydı Türkiye yi ABD ye satardı buna adım gibi eminim Chp=komünüs fethi gürere bişi demiyorum ama kılıçlaroğlu ABD ye çalışıyor yıllardır
Son Yorumlar
S. Vekilim Havaalanını Dediniz Duyduğunuz bir gelişmemi var yoksa Hükümetin bahşettiği bile yoksa iktidar partisi iyiki Büyükşehir leri kaybetti onlara para vermemek için belli küçük illere yatırım yapar Umarım SiZ çok iyimsersiniz organize sanayi Bölgesi 8 arsa tahsis edildi toplam 200 çalışan olacak Aksaray Sadece Waikiki yatırımı 5000 çalışan ilğinç değilmi yazılarda değinin LÜTFEN
Depolar kiralikmi
Kocam ve ben 10 yılı aşkın süredir evliyiz. Ben 18 yaşındayken tanıştık ve o 21 yaşındaydı. Birlikte duygusal olarak çok şey yaşadık. Evliliğimizde birkaç büyük kavga ve acı verici durumlar oldu, ancak diğer tarafta her zaman daha güçlü göründük. Birdenbire kocam boşanma konuşmasını benim üzerimde başlattı ve iki aydan fazla bir süredir benimle iletişim kurdu.Osita numarasını çevrimiçi bulana ve bir Aşk büyüsü arayana kadar tamamen depresyondaydım. Bu büyü yapıcısının büyü işini 24 saat içinde bitirdiği anda kocamın beni aradığına inanamayacaksın, tamamen şaşırdım! O harika ve büyüleri çok hızlı çalışıyor. Dr Osita whatsapp numarası +15088120454 veya Via: [email protected] ile evliliğinizi yeniden birleştirmek için ona da ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki büyülerde uzmanlaşmıştır: * Aşk Büyüleri * Evlilik Büyüleri * Para Büyüleri * Güzellik Büyüleri * Servet Büyüleri * Cinsel Cazibe Büyüleri * Hiv Cure Büyüleri * Casino Büyüleri * Lanet Büyülerini Kaldır * Koruma Büyüleri * Piyango Büyüleri * Goodluck Büyüleri * Doğurganlık Büyüleri
hepsinin altında sıfır araçlar var seçim gecesi tırcılar minibusculer ve servisciler konvoy yapıyordu ne oldu....
Cehape nerde?
17°
hafif yağmur
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:25
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:41
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Galatasaray 2 6
3. Alanyaspor 2 6
4. Göztepe 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Antalyaspor 2 4
7. Hatayspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Sivasspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. Adanaspor 3 5
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Tuzlaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. İstanbulspor 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Altay 2 1
14. Boluspor 2 1
15. Akhisar Bld.Spor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Man City 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Wolverhampton 2 3
13. Newcastle 2 3
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@