TKP Ankara'da halk kürsüsünü kurdu: Karanlığı Yırtıp Atacağız!

Türkiye Komünist Partisi bugün Ankara Anıtpark'ta bir miting düzenledi.

SİYASET 20.06.2021, 19:49 Faruk
68
TKP Ankara'da halk kürsüsünü kurdu: Karanlığı Yırtıp Atacağız!

Türkiye Komünist Partisi bugün Ankara Anıtpark'ta bir miting düzenledi. Mitingde TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, TKP Merkez Komite Üyesi Senem Doruk İnam, Patronların Ensesindeyiz Koordinatörü Selahattin Kural ve Türkiye Komünist Gençliği temsilcisi Mert Doğan konuşma yaparken, tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü ve müzisyen Gülcan Altan da sahne aldılar.

Mitingde ilk sözü TKP Merkez Komite üyesi ve İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam aldı ve "Sömürücülerin, tarikatların, halk düşmanlarının, mafyaların, çetelerin sesleri birbirine karışıyor. Hep birlikte duyduğumuz bu gürültülü ses karanlığın sesidir, bu kanımızı emmeye çalışan, gün geçtikçe pisliğe batan suç düzenin sesidir. Aklımızı, vicdanımızı rahatsız eden o koku bu düzenin çürümüşlüğünün kokusudur. Israrla söylemek zorundayız. Evet, tablo karanlık. Ama bu karanlığa bakınca biz onların görmemizi istediklerini görmüyoruz, Bu karanlığa bakarken onun değişebilir, değiştirilebilir olduğunu da görüyoruz" dedi. 

"Kadınlar gericiliği, yobazları, tarikatları tarihin çöplüğüne gömecek"

Tarih boyunca savaş kışkırtıcılarının karşısında, yobazların karşısında, kan emici patronların karşısında hep boyun eğmeyenler ve en önde de kadınlar olduğuna vurgu yapan İnam, kadınlar adına konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Emek düşmanı bu düzen gericilik silahını en çok biz kadınlara doğrultuyor. Kadınlar dizini kırsın otursun, gericilere, yobazlara, emek düşmanlarına sesini çıkarmasın, geride dursun, sussun diye bekliyorlar. Bu beklentiye cevabımız çok açık. Çok beklersiniz!

Hepimiz hatırlıyoruz bir plazanın tepesinden atılarak öldürülen Şule Çet’i. Onda da aynısını demediler mi; "hak etti". Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi okuyoruz. Kadın katilleri üç beş yıl yatar çıkarım deme cüretini nereden buluyor? Gericilikten ve yobazlıktan buluyorlar bu cesareti. 

O katilleri besleyen yobazlardır. Yobazları palazlandıran, gericilikten gram kaygı duymayan aksine gerici düzende kasalarında artan paralardan haz duyan, ellerini ovuşturan, salyalar akıtan asalak patronlardır.

Gece yarısı alınan bir kararla Türkiye 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesinden çıkmış olacak. Bugün İstanbul’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına karşı bir arada ve mücadele ediyor. Buradan, Ankara’dan bu mücadeleyi selamlıyoruz. Kadınlar mücadele etmekten vazgeçemeyecek ve karanlığı mutlaka yırtacak.

Biz o gücü görüyoruz dostlar. Semt evlerimizde kurduğumuz kadın dayanışma komitelerinde görüyoruz, patronların ensesindeyiz ağında en önde duran, patrondan hakkını söke söke alan kadınlarda görüyoruz, gerici müfredata boyun eğmeyen inadına laikliği savunan öğretmenlerde görüyoruz, tamamen paraya odaklanmış sağlık sisteminin içinde çırpınan emekçi sağlık çalışanlarında görüyoruz, artık neredeyse tamamı işçi olan, okurken bir yandan çalışmak zorunda olan öğrencilerde görüyoruz, tarlada iki kuruş paraya bir yaz boyunca alın teri döken emekçi kadınlarda görüyoruz. Burada en önde olan, gözleri gülen, yüzleri gülen mücadeleci emekçi kadınlarda görüyoruz.

Gericiliği, yobazları, tarikatları tarihin çöplüğüne gömeceğiz. Kadınlar ölmeyecek, kadınlar daha fazla sömürülmeyecek, kadınlar şiddetle baş başa kalmayacak. Kadınların ölmediği bir düzenin mümkün olduğunu biliyoruz. Bu gerici düzeni alaşağı ettiğimizde eşitlik ve özgürlük bizim olacak.

Hep birlikte kol kola omuz omuza yürüyeceğiz. 

Biz Kazanacağız, Mutlaka Kazanacağız!"

"İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir"

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı adına konuşan Selahattin Kural ise işçilerin sermaye sınıfı karşısında en büyük gücünün örgütlülük olduğunu vurguladı ve işçilerin varolduğu her yerin dayanışmanın, birliğin ve mücadelenin adresi olacağını söyledi. 

Kural, "Bu sömürü düzenini, bu düzenden umudunu kesen, bir çıkış arayan, örgütlü emekçiler değiştirecek. İşçi sınıfı bu karanlığı yerle bir edecek. Yerine sömürünün olmadığı, emeğin ülkesini kuracak. İşçi sınıfı güçlüdür, saraylar yıkar, diktatörler devirir; sömürüye ve gericiliğe son verecek olan odur. Bu karanlığı yırtıp atacak olan da, asalakların iktidarına son verecek olan da, emeğin ülkesini kuracak olan da odur!" diyerek sözlerini tamamladı.

"Berke’nin, Umut’un düşlerindeki memleket gerçek olacak!"

Türkiye Komünist Gençliği adına konuşan Mert Doğan, öğrencilerin bu düzende maruz kaldığı sorunlardan ve pandemi bahanesiyle ellerinden alınan eğitim hakkından söz etti ve "Yolun çok başında olduğumuzun farkındayız. Gelecek bizlerin ellerinde inşa edilecekse daha fazla örgütlülüğe, daha fazla yoldaşa ihtiyacımız var. Sözümüzün daha gür yankılanmasına ihtiyacımız var! Düş kurmanın güç olduğu bir dönemden geçtiğimizin farkındayız. Faşist saldırılar, cezası indirilen katiller, düzen siyasetinin mide bulandıran karanlık ilişkileri... Ancak ben son olarak tüm bunlara rağmen düşleri olan iki genci, iki yoldaşımızı hatırlatarak sözlerime son vermek istiyorum: Çok yakın zamanda kaybettiğimiz Umut ile Berke’yi hatırlatarak. Nâzım büyük insanlık diyordu bizim mücadelemiz için. O’nun zamanından beri çok şey değişti ancak hâlâ ümitli bir geleceğe bakan, hür yarınların türküsünü söyleyen gençler var. Bizler buradayız. Büyük insanlığın sözünü tuttuğunu göstereceğiz. Geleceğimizi eli kanlı para babalarının elinden, hırsız patronlardan alacağız! Berke’nin, Umut’un düşlerindeki memleket gerçek olacak!" ifadelerini kullandı.

"Asıl suç halkın tepesine çökenlerindir"

Ardından TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan sahnede yerini aldı ve sözlerine HDP'ye yapılan saldırıyla başladı. Türkiye'de işlenen her cinayetin ardından yetkililerin faili, meczuplukla suçlamasının gerçek dışı olduğunu ifade eden Okuyan, Deniz Poyraz'ın katili Onur Gencer'in örgütlü bir katil olduğunu vurguladı. Okuyan sözlerine şöyle devam etti:

"Milliyetçilik zehirler. Yurt sevgisi, vatan sevgisi başka bir şey. Milliyetçilik kendi ulusunun başka uluslardan üstün olduğunu söylemektir. Ve milliyetçilik milliyetçiliği besler. Din adına tarikat örgütlenmeleri bu ülkede meşrulaştırıldı. Son katil aynı şekilde. Bir tarafı ÖSO'cu, bir tarafı bozkurt. Hem vatan adına öldürüyor, hem din adına. Nasıl çıkacağız buradan? Dinin siyasete karıştırılmasına sıfır tolerans. İnsanların ibadetine, inancına karışamazsınız ama din işlerini siyasetten çıkarmazsanız daha çok cinayet işlenir. 

Bu cinayetlerde başka ne var; para. Sedat Peker konuşuyor, hangi zenginin hangi başka zenginin parasına çöktüğünü anlatıyor. Son dönemin popüler ismi kim? Sezgin Baran Korkmaz. Kars Zigor'dan bir patron. Şirketlerini say say bitmiyor. Enerji işine girmiş, otomobil işine girmiş. Sezgin Baran Korkmaz bir Kürt patron. Biz Zigor'u ne ile biliyoruz? Zigor işsizlik ile biliniyor, inşaat işçileri ile biliniyor. Eee ne oldu şimdi kim kime çöküyor? Orada çökülen emektir. Bize ne kim kimin malına çökmüş. Asıl suç halkın tepesine çökenlerindir. 

Görev başındayız çünkü emperyalizmi bu coğrafyadan kovmak zorundayız. Peki başımıza gelenlerin sebebi ne? İnşaat şirketlerimiz büyük Libya'ya bakıyorlar ellerini ovuşturuyorlar, Suriye'ye bakıyorlar ellerini ovuşturuyorlar. Her kim ki vatan edebiyatı yaparak insanları ölüme sürüklüyorsa onların bu ülkenin kaynaklarına çökme hevesi vardır. İmparatorluk hayali görenler halt yemiş. Biz onlara izin vermiyoruz.

"Din, para, emperyalistler dışarı, başka türlü temizlenemezsiz"

Bu katiller ordusunun yetiştirilmesi yıllar önce başlayan bir NATO projesi. Sosyalizme, komünizme karşı karanlık örgütler kurdular. Buna da İtalya'daki adıyla gladyo dediler. Kardeşler şu sorulmaz mı? İktidarından muhalefetine herkes NATO'cu. Ne var bu NATO'da? Niye mecburuz NATO'ya. NATO cinayetlerdir, NATO kontrgerilladır, NATO dünaynın en büyük terör örgütüdür. Niye NATO'dan çıkmıyoruz, soruyorum bütün siyasi partilere. Temiz siyaset diyorlar. Nasıl temizleneceğiz? TKP diyor ki, siyaset üç meseleye dikkat ederse temizlenir. Ve biz 2015'te ilan ettik. Dedik ki TKP emekçilerin uluslararası dayanışmasının gereği olarak başka ülkelerin devrimci hareketleri ile dayanışma kurar. Bunun dışında yabancı devletlerle, parti vakıf ve hareketlerle siyasi örgütsel maddi ilişki içine girmez. TKP etnik temelli siyaset yapmaz. Parti siyasi çalışmasında etnik temelleri esas almaz. Etnik ayrımlardan hareketle siyasi hat geliştirmez. Komünist Parti dinin siyasette yeri olmadığı ilkesi ile hareket eder. TKP halkı ve yurttaşları hedef alan her türlü kör şiddetin karşısındadır. TKP her zaman emekçilerin tarafındadır. Parti hiçbir koşulda patronlar ile ya da onların temsilcileri ile hareket etmez. Temiz siyasetse temiz toplumsa ilkeler bunlar. Din dışarı, para dışarı, emperyalistler dışarı. Başka türlü temizlenemezsiniz.

Her şeyin üzerine çöktüler. Eğitim sistemini çökerttiler, sağlık sistemini çökerttiler, gençliğimizin emeğini çaldılar hayatını çökerttiler. Ülkemizin kaynaklarını bu alçaklara teslim etmeyelim. Biz çoğunluğuz örgütlenmek, mücadele etmek zorundayız. Ne diyorlar aman provakosyona gelmeyin, aman sokağa çıkmayın. Sinmeyeceğiz. Mahallelerimize, sokağa sahip çıkacağız ki provakatörler evlerine kaçsın. O yüzden örgütlenelim. TKP'nin dost eli güçlü eli sizi çağırıyor bu çağrıya kulak verin. Bizim siyasetimiz asla ve asla Erdoğan ve AKP'ye karşı öfkeyi bölmeyecek. Çoğaltacak ve oraya emekçilerin damgasını vuracak. Bugün Türkiye'nin her tarafında toplantılar yapıyoruz irili ufaklı. Buraya enerji verin ve asla boyun eğmeyin!"

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
birçok insan tarafından özleniyorsun. ve daima hatırlanacaksın.
Farkındalığı artırmak için güzel bir çalışma tebrik ederiz. Ancak;Şu sorulara da cevap verilmesini bekliyoruz.1-Valilik,Belediye Üniversite ve diğer kamu kuruluşları da çalıştırdığı personel sayısının % 4 ü engelliler bireylerden oluşuyor mu?oluş mu yorsa Vali bey ve diğer yetkililerin bu orana ulaşmak için bir çabası olacak mı? 2-Niğde nin caddeleri,ulaşım araçları,terminal,yaya geçitleri,binalar,lokantalar,oteller engelsiz mi?? 3-Üniversitede kütüphane ve derslikler engellilerin kullanımına uygun mu? 4-Niğde de kaç kişi engelli?Bu sayı Türkiye engelliler raporu ile uyumlu mu?Toplam nüfusun % 12.29 u 5-Niğde de engelsiz bir Niğde için bir eylem planı var mı?Valiliğin koordinasyonunda!!! 6-Engelli farkındalığını oluşturmak için dünya engelliler günü dışında yılda kaç defa tiyotro,panel,seminer,çalıştay vb faaliyet yapılıyor? 7-Belediye engellilerin gün içerisinde hoş vakit geçireceği ve engelli sahibi ailelerin bir kaç saat olsa bile nefes alabileceği bir 'Engelli Mola evi yada engelli cafe vb isim adı altında bir sosyal tesis yapmayı düşünüyor mu? 8-Niğde de engelli bireyler içinde ne çok down sendromlu engelli var.Bunların eğitimi,günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek becerilerini geliştirme için Valilik&Belediyenin bir çalışması var mı?Bu sorularımızı Bor Haber Net yayın kurulunun haber yaparak Yetkililerden sorulmasını talep ediyoruz.Unutmayın ki her sağlam birey englli adayıdır.Beynimizdeki engelleri kaldırmak dileği ile saygılar sunarız.
Artık inin şu meydanlara.Sağlık çalışanları ve halk inim inim inliyor.Sağolasın Adnan Başkan
Debit Amt:NGN7,026.88 Acc:082******471 Desc:099MJKL21340DNQa/TRF/Feeding/FRM AUGUSTINE ODIALUMEN TO E Time:06/12/2021 Avail Bal:NGN23,141.29 Total:NGN23,191
bay/bayan Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli% 3'lük düşük bir faiz oranıyla her türlü geri ödemesiz kredi ve finansman sunuyoruz. Sunduğumuz krediler/finansal finansman kategorileri arasında ticari krediler, kişisel krediler, şirket kredileri, ipotek kredileri, hem anahtar teslim projeler hem de mega projeler vb. için borç konsolidasyonu ve finansal finansman. Müşterilerimize projelerini finanse etmeleri için 2.000 ila 50.000.000 ABD Doları arasında kredi veriyoruz. [email protected] e-posta adresimiz aracılığıyla bize hızlı bir şekilde ulaşın WhatsApp numarası: +919654763221 imza Müdür Fred Moore
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8

Gelişmelerden Haberdar Olun

@