Serkan Baran Yeni Göçmen Mahallesinde Gövde Gösterisi Yaptı

Bor Yeni Göçmen Mahallesinde coşkulu, kalabalık bir vatandaş topluluğuna hitap etti.

SİYASET 18.03.2019, 01:42 18.03.2019, 01:58 nigdehaber
1391
Serkan Baran Yeni Göçmen Mahallesinde Gövde Gösterisi Yaptı
banner830

Ak Parti Bor Belediye Başkan adayı Serkan Baran Mahalle toplantılarına devam ediyor. Bor Yeni Göçmen Mahallesinde coşkulu, kalabalık bir vatandaş topluluğuna  hitap etti.

YENİ GÖÇMEN MAHALLESİNE KENTSEL DÖNÜŞÜM SÖZÜ
Serkan Baran konuşmasının başında Yeni Göçmen Mahallesinin dedesi Yahya Efendi’nin emaneti olduğunu kendisi için önemli bir yeri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; Bor’da 20 mahalle var ve Yeni Göçmen Mahallesi en eski mahallelerden biridir. Bu mahallemiz hizmet fakiri olan bir mahalle ve benim ailem için en önemli mahallemiz. Benim babamı Belediye Başkanı yapan Mahalle olarak gözüküyor. İnşallah sıra bende.   Burada bazı mahallelerimizde olduğu gibi kerpiç evler var. Buradaki insanlar uzun zamandan beri imarla ilgili bir uygulama alamadılar. Buradaki vatandaş arsalarını eski evlerini müteahhide verip, oralardan daire sahibi olamadılar. Biz Ocak ayında partimizin genel aday tanıtım toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımızın bize verdiği birinci görev bütün bu eski  mahallelerle alakalı kentsel dönüşüm yapılmasıydı. Birinci görev bu, bizim bu kentsel dönüşümü ilk başlatacağımız mahallelerden birisidir Yeni Göçmen mahallesi. Burada yaşayan insanların hakkı yok mu? Buraya müteahhitler girse, yeni caddeler yapsak, oraya 7-8-10 kat ruhsat versek oradaki insanlarda bu işten sebeplenseler ne olur?  Öbür taraftan bu kentsel dönüşüm ile ilgili sözlerimi verdim. Dedim ki, öncelikle eski mahallelerimizde ada bazlı olarak kentsel dönüşüm rehabiliteleri başlatacağımızı söyledim. Aynı şeyi Yeni Göçmen Mahallemiz içinde geçerli. Bu gün şehir merkezinde ekonomik sorunlarımızdan bir tanesi kentsel dönüşümün uygulanmamasından geçiyor. Eğer zamanında kentsel dönüşüm uygulaması yapılsaydı. Büyük dükkanlarımız olsaydı. Bizim Niğde’ye gidip de alışveriş yaptığımız imkanlar Bor’da olsaydı, en azından paramız Bor’da kalacaktı.

BU BÖLGENİN ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ
Ulaşım ile ilgili sorun Bor’un genel sorunu haline gelmiş. Şeker Mahallesinden, Fatih Mahallesinden, Acıgöl mahallesinden tek bir araç ile hastaneye ulaşamıyorlar. Niğde’de Amas Bağlarından, Nar Mahallesinden, İlhanlı Mahallesinden tek bir otobüsle hastaneye, öğrencimiz  üniversite kampüsüne ulaşabiliyor. Aynı şey Yeni Göçmen mahallesi içinde geçerli. Ben bununla ilgili yatırım yapmaya gerek olmadan bu işin halledilebileceğini anlattım. Bugün Niğde Bor otobüslerini çalıştıran esnaflarımız kiralarını nereye ödüyorlar, Bor Belediyesine, vergilerini nereye ödüyorlar, Bor Vergi dairesine. Öteki taraftan askeri fabrika hangi sınırlar içinde, Bor’da, Askeri Fabrikada çalışan insanlar karşı taraftaki durağa geçtiğinde bindikleri araba Kemerhisar arabası,  Şeker Mahallesindeki, İftiyanda oturan vatandaşımız  Niğde’ye gitmek istediğinde ya 1,5 kilometrelik yolu yürümek zorunda,  ya şehir içi otobüse binip Niğde durağına gitmek zorunda. Yada  askeri fabrikasının karşısına geçip Kemerhisar arabalarına binmek zorunda kalmış. İnşallah Niğde Bor arabalarımız bizim sınırımızdan kalkacak, ben Kemerhisar düşmanı değilim ama önce can. Niğde Bor arabaları ile bizim şehir içi dolmuşlarımız birleşsinler, bizim araba sayımız çoğalsın, kalkış süreleri kısalsın, vatandaş birbiri üzerinde yolculuk yapmak zorunda kalmasın. Bunu yapabilmek için önce bizim fedekarlık yapmamız gerekiyor. Bugün 20 tane şehir içi dolmuşçu var,  bin 700 lira aylık kira ödüyorlar yani Bor Belediyesinin 34 bin liraya ihtiyacımı var. Bor belediyesi olarak  bunların kiralarını yarı yarıya  düşürsek, onun karşılığında o insanlardan hizmet istesek. Şeker ve İftiyan mahallelerimizden geçse, bir diğeri Fatih Mahallesinden geçse, üç farklı yol çıkarsak, o insanlara para kazanacak yol göstersek ve sonrada onlardan fedakarlık beklesek. Olması gereken bu değil mi? Olmaz diye bir şey yok. Hadi olmadı biz bu insanları bir araya getiremedik. O zaman başka bir çözüm yolumuz var. Diğer şehirler gibi belediyeye ait 20 aracı alırsınız, halk otobüsü uygulamasına geçeriz ve vatandaşın hizmetine veririrsiniz. O zaman ya anlaşma yoluna gideceğiz, yada sizin işiniz gücünüz rast gelsin. Önemli olan vatandaşımızın ulaşım sorununu çözmek, bizim gayemiz bu” dedi.

ALT YAPI SORUNU ÖZELLİKLE SU SORUNU ÇÖZÜLECEK
Serkan Baran konuşmasının devamında; Bir diğer konu Bor’un alt yapısı ile sorun var. Özellikle su tesisatı konusunda, sularımızın rengi farklı, tadı farklı, kalitesi bozuk, ikinci katlarda suyun basıncı yok. Serçe parmağı kalınlığında  su akıyor bu su çamaşır makinamızı, bulaşık makinamızı, kombilerimizi, şofbenimizi çalıştırmıyor. Bir sürü şikayet var, son üç yıl içinde. Şimdi bu alt yapı yapılalı ne kadar olduğunu biliyorsunuz. Şimdi 25-30 sene olmuş. Hiçbir belediye başkanı alt yapı yapmak istemez. Bugün Bor’un alt yapısını değiştirmenin maliyeti  eski parayla 50-60 trilyon. Bu kadar yatırım yapacaksınız. Ortalık toz, kir çamur olacak, su tesisatları değişecek, belediyenin bu yaptığı yatırımları hiç kimsenin görme ihtimali yok. Yerin altında kalıyor. Ama onun üzerine 5-6 trilyon liralık, asfalt, çiçek, ağaç, kaldırım, refüj çalışması ile belediye başkanı çok çalışıyor oluyor. Bugün kadar her belediye başkanı 15-20 kilometre yapsaydı yılda, bugün böyle bir derdimiz sıkıntımız olmayacaktı. Bu bizim Baran soy ismimize nasip oluyor inşallah. Eğer 31 Mart’tan sonra bize nasip olursa, bu asbestli borular değişecek. Normalde 20 olması gereken su basıncı şuanda 8, Niye 8… su basıncını artırırsak, borular kaldırmıyor, borular patlıyor, asfalt zarar görüyor. Asfalt zarar görmesin diye biz susuzluk çekiyoruz. Allah nasip ederse bu altyapı ile ilgili sorun da en kısa zamanda çözülecek. Zamanında bunu yapan benim atam zor şartlarda, mazotu, aracı yokken yapmış, bugün Belediyeler Birliği bir çok araç ve teçhizat göndermiş bu yapılabilecek bir konu ve sorun etmiyorum. Su kanalizyon, asfalt zaten bizim işimiz” dedi.

ASKERİ LOJMANLARIN YERİNE PARK, HALI SAHA VE KREŞ SÖZÜ
Bizim burada Düğün salonumuz, Sağlık Ocağımız var,  bir çok mahallede halı sahamız var. Ama 3 bin seçmene sahip burada halı saha yok. Askeri lojmanların olduğu yere bir halı saha ve park yapalım. Yeni Göçmen Mahallemiz, Acıgöl Mahallemiz, Şeker Mahallemiz bizim çiftçi mahallelerimiz. Burada yaşayan insanlarımız tarlaya çalışmaya gidiyor. Küçük çocukları olduğu için tarlaya işe gidemeyen insanlar var. Projeye yazmadım ama Belediye bütçesi ile bu bölgeye kreş yapıp o insanlarımızın da çocuklarının eğitim almasını sağlamamız lazım” dedi.

DEMİRYOLU ETRAFINA TEL ÖRGÜ ÇEKECEĞİZ
Ak Parti Adayı Serkan Baran hizmetlerinde halk odaklı olacaklarını belirterek konuşmasına devam etti; Yöneticilik demek bütün halkı düşünmemiz lazım. Bu mahallede doğalgazın girmedi iki sokak var. Eğer buradaki sorun Belediye kaynaklı ise bunu çözeceğiz. Durak istendi, durak sözü verdik. Servet Çetin okulunun olduğu yerde oradaki çocuklarımız tren yolundan geçmek zorunda kalıyor. Tren varsa da altından üstünden geçiyorlar. Demiryolu altından yaya veya araç yolu yapılma ihtimali görünmüyor. Bu geçitler su geçidi diye görünüyor. Ama biz oraya bir üst geçit yapalım. Şehir merkezinden geçen demiryolu hattının tel örgü uygulaması yok. İftiyan Mahallesinden başlayalım, Kızılyer’e kadar yapalım. Önemli olan Yeni Göçmen Mahallesindeki çiftçilerimize ne yapacağız. Aliyer mahallesinde asfalt eksikliği var. Orada yol işi bizim işimiz dedik ve o sorunu da kapattık.  Barajın suyu Aliyer’e gelmez oldu. Yukarıdaki insanlar 7 liraya tarlasını suluyor, ama Aliyer deki vatandaşımız 30 liraya suluyor. Bu konu belediyenin elinde ise Barajın suyunun bir kısmının Aliyer’e indirmemiz gerekiyor. Bağların, bahçelerin bölünmesi ile ilgili proplemleri de çözeceğiz ve bunun da sözünü verdik” dedi.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Serkan Baran; Ofisin kapanmasından dolayı çiftçimiz ürününü tüccara ucuza satmak istiyor. Biz bu sıkıntı ile ilgili vekilimizle de görüştüm. Bize iki yada üç aylığına Niğde Ofisine bağlı olarak bir Ofis kurduracağız.

Bor’un en büyük sıkıntısı ekonomi, esnaf siftah etmeden dükkanını kapatan esnafımız var. Gece karnımız acıksa çorba içecek yok. Buradan çıkıp yemek  yemek istesek Niğde’ye gitmek zorundayız. Çora içmeye, kahve içmeye, tatlı yemeğe, giyinmek için Niğde’ye gidiyoruz. Bununla ilgili birşeyler yapmak lazım. Bununla ilgili bir şeyler yapmak lazım. Niğde’de dükkan kiraları çok pahalı ama Bor’da çok ucuz olduğu halde kiraya veremiyoruz. Niğde’de olan vatandaşların bir çoğu biziz, Borlu Niğde’de. Yeni büyük dükkanlara ihtiyaç varsa işte kentsel dönüşüme gerek var” diyerek ekonomi konusunda sorunları çözeceklerini söyledi.

Bor’un genel sorunlarından ve projelerinden de geniş şekilde bahseden Serkan Baran toplantı sonrası bir çok vatandaş ile fotoğraf çektirdi.
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (2)
Esnaf 1 yıl önce
Borlu alışveriş için nigdeye gidiyorsa sorun belediyede , vatandaşta falan değil esnafın kendindedir
Ben borluyum resmen igrendim bor esnafından
Krolardan,çakallardan dolayı borun kaldırımlarında ailenle yürüyemiyorsun..Birde esnafın surati,malı almazsan afrasi tafrasi derken
Borlu nigdeye kacti
Serkan baran 40 taklada atsan borluyu nigdeden getiremezsin
Çünkü bu senin görevin değil
Esnaf esnafligini yapacak insanın yüzüne gülecek , emniyet emniyetligini yapacak 3 5 çakala borun caddeleri , kaldırımları terk edilmeyecek o zaman borlu bora geri döner
Çokmu meraklıyız git gel 30 km yol yapmaya
Park 1 yıl önce
Ustun parka dükkan yapma projen berbat serkan
Sakin öyle bir şey yapma
Istasyon caddesinde boş dükkan ihtiyacimi var sanki
Varsa pazar yerini kapat
Ustu dükkan altı pazar olsun
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@