Serkan Baran Yeni Göçmen Mahallesinde Gövde Gösterisi Yaptı

Bor Yeni Göçmen Mahallesinde coşkulu, kalabalık bir vatandaş topluluğuna hitap etti.

SİYASET 18.03.2019, 01:42 18.03.2019, 01:58 nigdehaber
1435
Serkan Baran Yeni Göçmen Mahallesinde Gövde Gösterisi Yaptı
banner830

Ak Parti Bor Belediye Başkan adayı Serkan Baran Mahalle toplantılarına devam ediyor. Bor Yeni Göçmen Mahallesinde coşkulu, kalabalık bir vatandaş topluluğuna  hitap etti.

YENİ GÖÇMEN MAHALLESİNE KENTSEL DÖNÜŞÜM SÖZÜ
Serkan Baran konuşmasının başında Yeni Göçmen Mahallesinin dedesi Yahya Efendi’nin emaneti olduğunu kendisi için önemli bir yeri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; Bor’da 20 mahalle var ve Yeni Göçmen Mahallesi en eski mahallelerden biridir. Bu mahallemiz hizmet fakiri olan bir mahalle ve benim ailem için en önemli mahallemiz. Benim babamı Belediye Başkanı yapan Mahalle olarak gözüküyor. İnşallah sıra bende.   Burada bazı mahallelerimizde olduğu gibi kerpiç evler var. Buradaki insanlar uzun zamandan beri imarla ilgili bir uygulama alamadılar. Buradaki vatandaş arsalarını eski evlerini müteahhide verip, oralardan daire sahibi olamadılar. Biz Ocak ayında partimizin genel aday tanıtım toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımızın bize verdiği birinci görev bütün bu eski  mahallelerle alakalı kentsel dönüşüm yapılmasıydı. Birinci görev bu, bizim bu kentsel dönüşümü ilk başlatacağımız mahallelerden birisidir Yeni Göçmen mahallesi. Burada yaşayan insanların hakkı yok mu? Buraya müteahhitler girse, yeni caddeler yapsak, oraya 7-8-10 kat ruhsat versek oradaki insanlarda bu işten sebeplenseler ne olur?  Öbür taraftan bu kentsel dönüşüm ile ilgili sözlerimi verdim. Dedim ki, öncelikle eski mahallelerimizde ada bazlı olarak kentsel dönüşüm rehabiliteleri başlatacağımızı söyledim. Aynı şeyi Yeni Göçmen Mahallemiz içinde geçerli. Bu gün şehir merkezinde ekonomik sorunlarımızdan bir tanesi kentsel dönüşümün uygulanmamasından geçiyor. Eğer zamanında kentsel dönüşüm uygulaması yapılsaydı. Büyük dükkanlarımız olsaydı. Bizim Niğde’ye gidip de alışveriş yaptığımız imkanlar Bor’da olsaydı, en azından paramız Bor’da kalacaktı.

BU BÖLGENİN ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ
Ulaşım ile ilgili sorun Bor’un genel sorunu haline gelmiş. Şeker Mahallesinden, Fatih Mahallesinden, Acıgöl mahallesinden tek bir araç ile hastaneye ulaşamıyorlar. Niğde’de Amas Bağlarından, Nar Mahallesinden, İlhanlı Mahallesinden tek bir otobüsle hastaneye, öğrencimiz  üniversite kampüsüne ulaşabiliyor. Aynı şey Yeni Göçmen mahallesi içinde geçerli. Ben bununla ilgili yatırım yapmaya gerek olmadan bu işin halledilebileceğini anlattım. Bugün Niğde Bor otobüslerini çalıştıran esnaflarımız kiralarını nereye ödüyorlar, Bor Belediyesine, vergilerini nereye ödüyorlar, Bor Vergi dairesine. Öteki taraftan askeri fabrika hangi sınırlar içinde, Bor’da, Askeri Fabrikada çalışan insanlar karşı taraftaki durağa geçtiğinde bindikleri araba Kemerhisar arabası,  Şeker Mahallesindeki, İftiyanda oturan vatandaşımız  Niğde’ye gitmek istediğinde ya 1,5 kilometrelik yolu yürümek zorunda,  ya şehir içi otobüse binip Niğde durağına gitmek zorunda. Yada  askeri fabrikasının karşısına geçip Kemerhisar arabalarına binmek zorunda kalmış. İnşallah Niğde Bor arabalarımız bizim sınırımızdan kalkacak, ben Kemerhisar düşmanı değilim ama önce can. Niğde Bor arabaları ile bizim şehir içi dolmuşlarımız birleşsinler, bizim araba sayımız çoğalsın, kalkış süreleri kısalsın, vatandaş birbiri üzerinde yolculuk yapmak zorunda kalmasın. Bunu yapabilmek için önce bizim fedekarlık yapmamız gerekiyor. Bugün 20 tane şehir içi dolmuşçu var,  bin 700 lira aylık kira ödüyorlar yani Bor Belediyesinin 34 bin liraya ihtiyacımı var. Bor belediyesi olarak  bunların kiralarını yarı yarıya  düşürsek, onun karşılığında o insanlardan hizmet istesek. Şeker ve İftiyan mahallelerimizden geçse, bir diğeri Fatih Mahallesinden geçse, üç farklı yol çıkarsak, o insanlara para kazanacak yol göstersek ve sonrada onlardan fedakarlık beklesek. Olması gereken bu değil mi? Olmaz diye bir şey yok. Hadi olmadı biz bu insanları bir araya getiremedik. O zaman başka bir çözüm yolumuz var. Diğer şehirler gibi belediyeye ait 20 aracı alırsınız, halk otobüsü uygulamasına geçeriz ve vatandaşın hizmetine veririrsiniz. O zaman ya anlaşma yoluna gideceğiz, yada sizin işiniz gücünüz rast gelsin. Önemli olan vatandaşımızın ulaşım sorununu çözmek, bizim gayemiz bu” dedi.

ALT YAPI SORUNU ÖZELLİKLE SU SORUNU ÇÖZÜLECEK
Serkan Baran konuşmasının devamında; Bir diğer konu Bor’un alt yapısı ile sorun var. Özellikle su tesisatı konusunda, sularımızın rengi farklı, tadı farklı, kalitesi bozuk, ikinci katlarda suyun basıncı yok. Serçe parmağı kalınlığında  su akıyor bu su çamaşır makinamızı, bulaşık makinamızı, kombilerimizi, şofbenimizi çalıştırmıyor. Bir sürü şikayet var, son üç yıl içinde. Şimdi bu alt yapı yapılalı ne kadar olduğunu biliyorsunuz. Şimdi 25-30 sene olmuş. Hiçbir belediye başkanı alt yapı yapmak istemez. Bugün Bor’un alt yapısını değiştirmenin maliyeti  eski parayla 50-60 trilyon. Bu kadar yatırım yapacaksınız. Ortalık toz, kir çamur olacak, su tesisatları değişecek, belediyenin bu yaptığı yatırımları hiç kimsenin görme ihtimali yok. Yerin altında kalıyor. Ama onun üzerine 5-6 trilyon liralık, asfalt, çiçek, ağaç, kaldırım, refüj çalışması ile belediye başkanı çok çalışıyor oluyor. Bugün kadar her belediye başkanı 15-20 kilometre yapsaydı yılda, bugün böyle bir derdimiz sıkıntımız olmayacaktı. Bu bizim Baran soy ismimize nasip oluyor inşallah. Eğer 31 Mart’tan sonra bize nasip olursa, bu asbestli borular değişecek. Normalde 20 olması gereken su basıncı şuanda 8, Niye 8… su basıncını artırırsak, borular kaldırmıyor, borular patlıyor, asfalt zarar görüyor. Asfalt zarar görmesin diye biz susuzluk çekiyoruz. Allah nasip ederse bu altyapı ile ilgili sorun da en kısa zamanda çözülecek. Zamanında bunu yapan benim atam zor şartlarda, mazotu, aracı yokken yapmış, bugün Belediyeler Birliği bir çok araç ve teçhizat göndermiş bu yapılabilecek bir konu ve sorun etmiyorum. Su kanalizyon, asfalt zaten bizim işimiz” dedi.

ASKERİ LOJMANLARIN YERİNE PARK, HALI SAHA VE KREŞ SÖZÜ
Bizim burada Düğün salonumuz, Sağlık Ocağımız var,  bir çok mahallede halı sahamız var. Ama 3 bin seçmene sahip burada halı saha yok. Askeri lojmanların olduğu yere bir halı saha ve park yapalım. Yeni Göçmen Mahallemiz, Acıgöl Mahallemiz, Şeker Mahallemiz bizim çiftçi mahallelerimiz. Burada yaşayan insanlarımız tarlaya çalışmaya gidiyor. Küçük çocukları olduğu için tarlaya işe gidemeyen insanlar var. Projeye yazmadım ama Belediye bütçesi ile bu bölgeye kreş yapıp o insanlarımızın da çocuklarının eğitim almasını sağlamamız lazım” dedi.

DEMİRYOLU ETRAFINA TEL ÖRGÜ ÇEKECEĞİZ
Ak Parti Adayı Serkan Baran hizmetlerinde halk odaklı olacaklarını belirterek konuşmasına devam etti; Yöneticilik demek bütün halkı düşünmemiz lazım. Bu mahallede doğalgazın girmedi iki sokak var. Eğer buradaki sorun Belediye kaynaklı ise bunu çözeceğiz. Durak istendi, durak sözü verdik. Servet Çetin okulunun olduğu yerde oradaki çocuklarımız tren yolundan geçmek zorunda kalıyor. Tren varsa da altından üstünden geçiyorlar. Demiryolu altından yaya veya araç yolu yapılma ihtimali görünmüyor. Bu geçitler su geçidi diye görünüyor. Ama biz oraya bir üst geçit yapalım. Şehir merkezinden geçen demiryolu hattının tel örgü uygulaması yok. İftiyan Mahallesinden başlayalım, Kızılyer’e kadar yapalım. Önemli olan Yeni Göçmen Mahallesindeki çiftçilerimize ne yapacağız. Aliyer mahallesinde asfalt eksikliği var. Orada yol işi bizim işimiz dedik ve o sorunu da kapattık.  Barajın suyu Aliyer’e gelmez oldu. Yukarıdaki insanlar 7 liraya tarlasını suluyor, ama Aliyer deki vatandaşımız 30 liraya suluyor. Bu konu belediyenin elinde ise Barajın suyunun bir kısmının Aliyer’e indirmemiz gerekiyor. Bağların, bahçelerin bölünmesi ile ilgili proplemleri de çözeceğiz ve bunun da sözünü verdik” dedi.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Serkan Baran; Ofisin kapanmasından dolayı çiftçimiz ürününü tüccara ucuza satmak istiyor. Biz bu sıkıntı ile ilgili vekilimizle de görüştüm. Bize iki yada üç aylığına Niğde Ofisine bağlı olarak bir Ofis kurduracağız.

Bor’un en büyük sıkıntısı ekonomi, esnaf siftah etmeden dükkanını kapatan esnafımız var. Gece karnımız acıksa çorba içecek yok. Buradan çıkıp yemek  yemek istesek Niğde’ye gitmek zorundayız. Çora içmeye, kahve içmeye, tatlı yemeğe, giyinmek için Niğde’ye gidiyoruz. Bununla ilgili birşeyler yapmak lazım. Bununla ilgili bir şeyler yapmak lazım. Niğde’de dükkan kiraları çok pahalı ama Bor’da çok ucuz olduğu halde kiraya veremiyoruz. Niğde’de olan vatandaşların bir çoğu biziz, Borlu Niğde’de. Yeni büyük dükkanlara ihtiyaç varsa işte kentsel dönüşüme gerek var” diyerek ekonomi konusunda sorunları çözeceklerini söyledi.

Bor’un genel sorunlarından ve projelerinden de geniş şekilde bahseden Serkan Baran toplantı sonrası bir çok vatandaş ile fotoğraf çektirdi.
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (2)
Esnaf 1 yıl önce
Borlu alışveriş için nigdeye gidiyorsa sorun belediyede , vatandaşta falan değil esnafın kendindedir
Ben borluyum resmen igrendim bor esnafından
Krolardan,çakallardan dolayı borun kaldırımlarında ailenle yürüyemiyorsun..Birde esnafın surati,malı almazsan afrasi tafrasi derken
Borlu nigdeye kacti
Serkan baran 40 taklada atsan borluyu nigdeden getiremezsin
Çünkü bu senin görevin değil
Esnaf esnafligini yapacak insanın yüzüne gülecek , emniyet emniyetligini yapacak 3 5 çakala borun caddeleri , kaldırımları terk edilmeyecek o zaman borlu bora geri döner
Çokmu meraklıyız git gel 30 km yol yapmaya
Park 1 yıl önce
Ustun parka dükkan yapma projen berbat serkan
Sakin öyle bir şey yapma
Istasyon caddesinde boş dükkan ihtiyacimi var sanki
Varsa pazar yerini kapat
Ustu dükkan altı pazar olsun
Son Yorumlar
bunlarda kişi başı 12.000 dolar milli gelir ile doymayan çocuklar.
hiç alakası yokk
Allah rahmet eylesin..Mekanın cennet olsun inşaALLAH..
Bir tek baş komutan var. O da. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Gafil olma.
Bizde ne mucitler varmış haberimiz yok
13°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:19
Güneş 05:50
Öğle 12:51
İkindi 16:36
Akşam 19:42
Yatsı 21:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@