Şafak, Orman ve Su İşleri Bakanına Sordu

Şafak, Orman ve Su İşleri Bakanına Sordu ; Çiftçimize, Su Kotası Uygulayacak mısınız?

SİYASET 11.02.2013, 14:54 13.02.2013, 14:53
554
Şafak, Orman ve Su İşleri Bakanına Sordu
banner830
 Şafak, Orman ve Su İşleri Bakanına Sordu ;  Çiftçimize, Su Kotası Uygulayacak mısınız?

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, son günlerde çiftçinin aklını karıştıran ve canını sıkan su kotası uygulaması ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi verdi.

 

Şafak yazılı soru önergesinde, “Seçim bölgem Niğde’nin de içinde bulunduğu, Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan illerimizde, su varlığının gittikçe azalması, yağışların azlığı, halen bazı bölgelerde sulama sıkıntısı olduğu ve son yıllarda; patates, soğan, pancar, elma, buğday, arpa, mısır, lahana, haşhaş, salatalık, domates, yonca gibi ürünlerin üretilmesi de su tüketimini artmıştır. Yeraltı suyunun denetim ve kontrol altına alınması amacıyla 07 Haziran 2011 tarih ve 27957 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Su İşleri(DSİ) Yeraltı suyu Ölçüm Sistemleri Yönetmeliği’nde (YAS), kooperatif ve şahıs kuyularına su kotası uygulamasına geçileceği belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre yer altı sularının kullanılmasında şahıs kuyularına 200 mm, kooperatif kuyularına 350 mm su kotası uygulanılacağı belirtmektedir. Türkiye için stratejik öneme sahip olan tarım alanlarında, çiftçimizi ekonomik olarak zarara uğratacak şekilde su kotası uygulaması, tarım ile uğraşan illerimizin ekonomisine ciddi zararlar verecektir. Tarım ürünleri son yıllarda çok ucuz fiyata pazar bile bulamazken, bu uygula perişan olan çiftçimizi yok edecektir” diyerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’na durumun hassasiyetinden söz etti.

 

Niğde Milletvekili Doğan Şafak, “Su kotası uygulamasını getirecek olan yönetmeliğin uygulanması ile birlikte tarımsal üretimde meydana gelecek düşüş nedeniyle çiftçimiz zarar görecektir. Bu zararların karşılanması hususunda ilgili Bakanlıklarla görüşme yapmayı düşünüyor musunuz ve Tarımsal ürünlerin üretilmesinde büyük girdi olarak görünen elektrik enerjisine sübvansiyon desteği vermeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorularını Bakan Eroğlu’na yöneltti.

 

 

ERTELEME YERİNE UYGULANMAMASINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMANIZ VARMI?

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, “27957 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yeraltı suyu Ölçüm Sistemleri Yönetmeliği’nin ertelenmesi yerine, uygulanmamasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?” sorusunu da Bakan Eroğlu’na yöneltti.

 

Şafak, “Su kotası uygulamasına geçilmesi durumunda ruhsat sahibinin, proje yaptırması ve elektrik dağıtım şirketlerine sayaç taktırması sorun olacaktır. Çiftçinin bu konuda harcayacağı paranın karşılanması için diğer bakanlıklardan talepte bulunacak mısınız? Açıklayınız” şeklinde Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na soru sordu.

 

CHP’li Vekil, “Hem partim, hem şahsım her zaman çiftçimizin yanındayız. Zaten, AKP Hükümetinde uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçinin durumu ortada. Çiftçimiz perişan olmuştur. Patates Üreticilerimiz haklarını aramak için sokaklara düşmüş, güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelmiştir. O zaman nasıl yanlarında yer aldıysam, çiftçimize yapılan her haksızlığında karşısında olacağız ve hak ettiklerini almaları için her türlü mücadeleyi beraber vereceğiz” dedi.

 

banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
kale proji ile birlikte sungurbey cami iyi tespit pazar da kalması lazım oradan orası tarihi bir dokulu merkez olmalı parklar, çay ocaklrı, kitapçılar yerel lokantalar, sokaklar cullazla birlikte
Birgün şehir merkezindeki camilerin akşam namazındaki saflarını görüntüleyin. Bu coronayada mahsus değil önceden de öyleydi. Üzülüyorum
Niğde=Trafik başka birşey hatırlanmıyor
Hayret Niğde'nin en büyük camisini yaptıracağız dememişler. Millet dinden soğuyor bunlar sadece görüntü peşindeler.
PEK MÜNASİP.BÜYÜK SİNEMANIN YIKILAN YERİNE TAM BELEDİYENİN KARŞISINA CAMİİ OLMASADA BİR BÜYÜK MESCİT PEK MÜNASİP OLUR İNŞALLAH...BİRDE YANİ YAPILAN HASTANENİN YANINA BÜYÜK BİR CAMİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR..ÖĞRETMEN EVİNİN ARKASINDAN İTİBAREN OKULLARI KALDIRIP BİR BÜYÜK MERKEZ CAMİSİ ŞAHANE OLUR..VALİLİK KARŞISINDA ÇOK MÜNASİP OLUR..OKULLARI HANCERLİ TARAFINA YAPIN.ALLAHIM AMİL NİYETLERİNİZİ MÜHAFAKAT EYLESİN İNŞALLAH..AMİN.
10°
parçalı az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:23
Güneş 05:51
Öğle 12:45
İkindi 16:28
Akşam 19:29
Yatsı 20:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@