Patates Sorunu Araştırma Önergesi Red Edildi

CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu.

SİYASET 06.12.2012, 10:04 06.12.2012, 10:04
1383
banner830

 CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu. Kavaklıoğlu önergeye karşı çıktıklarını açıkladı. Niğdeli çiftçilerin büyük umutla beklediği CHP ve MHP'nin desteklediği önerge Ak Partili milletvekillerinin oyları ile  red edildi. 

 

 

PATATES GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR.

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, patates sorunlarıyla ilgili olarak TBMM’de partisi adına Araştırma Önergesi verdi. Önergeye MHP’de destek oldu. BDP ve MHP’li vekiller konu ile ilgili konuştu. AK Parti Niğde Milletvekili  Alpaslan Kavaklıoğlu yaptığı konuşmayla katılmadıklarını ifade etti. Öneri önce karar yeter sayısı yetmedi. Daha sonra iktidar partisi aleyhinde oy kullanmasıyla red edildi.

 

Niğdeli patates üreticisinin sorunlarını araştıracak komisyon kurulamadı.

 

 

DOĞAN ŞAFAK’IN ÇABALARI YETMEDİ

 

Doğan Şafak’ın  konu ile ilgili Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada1 yıl önce verdiğimiz Araştırma Önergemiz nihayet gündeme alınmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1 yıldır patates üreticimizin sorunları ile ilgili verdiğimiz yazılı ve sözlü önergelere olumlu herhangi bir cevap vermemiştir.

Patates üreticilerimizin sorunları iki noktada ortaya çıkmaktadır.

 

 

1’incisi, Tarımsal sulamadaki yüksek maliyetler ve çiftçimizin MEDAŞ’a olan borçları.

2’incisi, Ürünlerinin, maliyetin altında bile satılamamasıdır.

 Geçtiğimiz yaz aylarında, enerji borcundan dolayı, MEDAŞ tarafından sezon ortasında enerjinin kesilmesi sebebiyle, çiftçimiz, Niğde-Kayseri yolunu keserek sesini duyurmaya çalışmış ve olaylar çıkmıştır. Hükümetten ve bakandan ses çıkmamıştır.

Birkaç gün öncesi ise patates üreticimiz, isyan ederek, ürünlerini yollara dökmüştür. Anadolu tarihinde ilk kez çiftçilerimiz ürünlerini yakmaya başlamışlardır. 

Memleketin tarımında yangın var. Patates yangınları orman yangınlarını geçmiştir. Bunu görmezden gelemeyiz.

 Geçtiğimiz Mayıs ayında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz; “Patates Araştırma Komisyonu” kurduk.

 Yerinde, patates üreticimizin sorunlarını dinledik, depolarda incelemelerde bulunduk ve yapılan incelemeler sonucunda, kapsamlı bir rapor hazırladık. Raporu, Sayın Genel Başkanı’mıza takdim ettik.

Sayın Genel Başkanımız, Grup toplantımızın büyük bir bölümünü, Patates Üreticimizin yaşamış olduğu sıkıntılara ayırarak, ülke gündemine taşıdı.

 

Her konuda Sayın Genel Başkanımıza cevap verme yarışına giren, Sayın Başbakan Patates Üreticimizin sorunları konusunda hiç ses çıkarmadı” şeklinde konuşan Doğan Şafak, Patates’de yaşanan sorunları net bir dille ortaya koydu.


Buradan Doğan Şafak’ın Meclis Konuşmasının tam metnini okuyabilirsiz yada aşağıdaki video dan izleyebilirsiniz.

 

BDP’li AKSOY ÖNERGE ALEYNİHE SÖZ İSTEDİ

Doğan Şafak’ın ardından, BDP Iğdır Milletvekili Halil Aksoy ise önerge aleyhinde söz alarak ihracat ve tüketim konusunda yaşanan sıkıntıları ortaya koydu. “ Türkiye’den en çok patates alıcıları arasında Rusya, Irak ve Suriye yer almaktadır. Ancak Irak ve Suriye alımı kesti, Rusya’da son yıllarda kendi üretmeye başladı.  Kriz “ Ben geliyorum” demesine uzmanların uyarmasına rağmen bu konuda bir çözüm çabasına girmeyen hükümet hükümet, bu gün patates üreticilerinin yaşadıkların sorunun en büyük sorumlusudur… Hükümetin bu güne kadar yaptığı uygulamaların çiftçinin lehine değil tüccarın lehine olduğunu söyleyen  Aksoy, önerileri ile konuşmasını tamamladı.

 

Önerge lehinde MHP adına söz alan Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, çiftçinin yaşadığı sorunları dile getirerek “ Patates tüketimi her geçen gün artmasına rağmen üretici son beş yıldır ürettiği malı hemen hemen aynı fiyata satmaktadır. Patates Üretiminde en önemli girdi maliyetini oluşturan gübre ve mazot fiyatlarında ki artış yüzde 300’ü geçmiştir. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi ve tohum maliyetleri de bu dönemde önemli artışlar göstermiştir. Patates üreticisi, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ürettiği ürünü istediği fiyata satamamış, borçlarını zamanında ödeyememiş,  bu borçlara bankalar ve Tedaş tarafından uygulanan çok yüksek orandaki gecikme faizi de eklenince borçlar içinden çıkılmaz hale gelmiştir.” dedi.

MHP’Lİ DURMAZ DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR DEDİ

2011’de don olayı ile bir darbe yiyen patates çiftçisinin 2012 yılında da patates çiftçisinin AKP Hükümeti tarafından ilgisiz bırakıldığını, koruyacak ve yönlendirici tedbirler alınmadığını belirttiği konuşmasında hükümete karşı sert eleştiriler yönelterek. Patates sorunun çözümü konusunda önerilerini de dile getirdi.

Durmaz “…patateslerin bir an evvel yetiştiricilerin ellerinden çıkarılması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma  ve Dayanışma Fonu gibi kuruluşlara ücret karşılığı satılmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, Kızılay, Adalet Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlarla irtibat sağlanmalıdır… şeklinde konuşarak patates üreticisine devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

KAVAKLIOĞLU ÖNERGE ALEYHİNE KONUŞTU.

Niğde’li patates üreticilerinin merakla beklediği komisyon önerisi aleyhinde iktidar partisi adına söz alan Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, "Ülkemizde iç piyasanın ihtiyacının üzerinde üretim yapıldığını görüyoruz. Ayrıca, aşırı üretim nedeniyle toprağın bozulması gibi bir sorun da karşımızda durmaktadır. Elektrik borcu birikerek ödenmesi güç bir noktaya gelmiş, bu sebeple çiftçilerimiz elektrikle ilgili borçlarını ödememekte zorluklar çekmektedir. Üreticilerimizin ihracatta yaşanan sorunları da mevcuttur. Avrupa pazarına Niğde ve Nevşehir patatesi girememektedir"dedi. 

Patates konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda bir çok çalışmalar yaptığını belirten Alpaslan Kavaklıoğlu “ Patates çiftçimizin sorunları her zaman gündemimizde bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, müsteşar başkanlığında, genel müdürler ve uzmanlardan oluşan bir heyetle Niğde ve Nevşehir’de saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Üreticiler ile ilgili kuruluşlarda bir araya gelerek kısa, orta ve uzun vade de patates konusunda ne yapılabileceğine dair bir eylem planı hazırlanmaktadır.  Halihazırda en büyük sorun, üretim fazlalığı sebebi ile patates fiyatlarının maliyetlerin altında almasıdır. Niğde, Nevşehir Milletvekillerinin girişimi ile Tarım Bakanlığımız ihracatın artırılması için çalışmalara başladı. Sayın Başbakanımızın desteği ile Para Kredi Kurulu konuyu ele almış, gerekli kararları almıştır.  Önümüzdeki günlerden itibaren patates ihracatında önemli hareketlilik yaşanacağına ve fiyatların artacağına şimdiden inanıyoruz” dedi.

Daha sonra TBMM’de karar yeter sayısı kolmadığından diğer oturumda önerge oylandı. AKP’nin ret vermesi üzerine TBMM’de “Patates Sorunu Araştırma Komisyonu” kurulmasın ret edildi.


NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER SELVİ NEDEN KONUŞMADI?

Konu ile ilgili bir diğer Niğde Milletvekili Ömer Selvi’nin konuşmaması ise dikkat çekti.

Niğde’nin en önemli sorununa el atılmasını sağlayacak, irdelenmesi yanlış ve doğruların ortaya konulmasını ve buna göre bundan sonra ki tarım politikasını etkileyecek bir önerge ne yazık ki yine Niğde Milletvekilinin (kendi iradesi ile olmadığını düşünüyoruz) önerge aleyhinde konuşması ile bitti…Yorumlar (19)
deme di deme ibrahim 8 yıl önce
faruk akdoğan, ömer selvi ve alpaslan kavaklıoğlu, ak parti niğde de kan kaybediyor. demedi deme ibrahim
mersinden niğdeli tuğba kalfa 8 yıl önce
geçmişte mersin de böylesi araştırma önergesinde bölge milletvekilleri tamamen destek vermişti. niğdenin arasındaki fark bu.
nazım ilkay 8 yıl önce
iki yıldır doğan şafak her ortamda söyler, niğde akp milletvekilleri kendi öz iradeleri ile bir şey yapamazlar, düşüncelerini asla uygulayamazlar diye burada tescillendi. o zaman neden varlar. milletle hafta sonları tokalaşmak için mi?
onur kara 8 yıl önce
şunu anlamıyorum meclis araştırması açılsaydı ne olacaktı 2004 yılında patates konusunda meclis araştırma komisyonu açıldı da ne oldu 1 yıl çalışıp bir rapor yazıldı o kadar ne olacaktı ki
selami 8 yıl önce
lafla peynir gemisi yürümez muhalefet konuşur da ne olur koskaca 0. bekara karı boşamak kolay
ali yıldırımcan 8 yıl önce
millet vekillerini bilmem ama faruk akdoğanla niğde adam oldu şehrin çehresi değişti altan üst yapıya kadar onlar laf faruk akdoğan icraat yaptı 30yıldır yapılmayanı yaptı yürüdüğün kaldırımdan sürdüğün arabının yolundan parktan kentsel dönüşümden sosyal salonlardan hayvan pazarından katı atık depolama tesisiinden daha niceleri
Tarafsız Yorum 8 yıl önce
komisyon kurulsaydı her zaman gündemde olur bir çözüm bulunurdu su anda 12 kurus niğde 540 trilyon kaybediyor . elbetki en üst düzeyde doğan şafak bu konuyu taşıdı. ne yani muhalefet olmasınmı?? o zaman çözzün akp dogan şafak'ı destekliyorum bu konuda oy vrmedim ayrıca . ama doğru yapıyor dogan bey yani görevini
Alay Bayram 8 yıl önce
bakın beyler bir akp li olarak artık doğan şafakcıyım onu destekliyorum artık . bu adam 10 numara bizim hep yanımızda oldu ovanın sesi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Hasan daği volkanik bir daği yavaş yavaşda olsa hareketemi geçiyor acaba bence incelenmeli..
sekiz on liraya çıkdıgı sene üç ay sonrada çıktın patetesler çillendi ne olacak çfcinin hali dedin ne lahana neperiz
Sayın vekilim sayın müdürüm sayın başhekimim bayramınızı kutlarım. Boş kalan kadrolara rusyadan getirseniz de bizde bayram etsek. Kendisine zor değil iyi bilir oraları
Bunlar Avcı değil bu da avlanma değil...böyle avcılık böyle Avcı böyle insan olmaz olsun!!!!!
sanayide kelle başı 25 -30 tl istiyorlar bir kelleyi en fazla 3-4 dak ütüyorlar niğde de ütülmüş kelle paşakapıda 30 tl önünde 15-20 kelle olan ütücüler iş sorunca müşteriyi hesaba almamaya başlamış hatta insanı it gibi kapıyor eşşek gibi tepiyorlardı 2. gün ikindi sinek avliyorlardı
14°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:41
Öğle 12:52
İkindi 16:41
Akşam 19:54
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@