Patates Sorunu Araştırma Önergesi Red Edildi

CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu.

SİYASET 06.12.2012, 10:04 06.12.2012, 10:04
1373
banner830

 CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu. Kavaklıoğlu önergeye karşı çıktıklarını açıkladı. Niğdeli çiftçilerin büyük umutla beklediği CHP ve MHP'nin desteklediği önerge Ak Partili milletvekillerinin oyları ile  red edildi. 

 

 

PATATES GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR.

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, patates sorunlarıyla ilgili olarak TBMM’de partisi adına Araştırma Önergesi verdi. Önergeye MHP’de destek oldu. BDP ve MHP’li vekiller konu ile ilgili konuştu. AK Parti Niğde Milletvekili  Alpaslan Kavaklıoğlu yaptığı konuşmayla katılmadıklarını ifade etti. Öneri önce karar yeter sayısı yetmedi. Daha sonra iktidar partisi aleyhinde oy kullanmasıyla red edildi.

 

Niğdeli patates üreticisinin sorunlarını araştıracak komisyon kurulamadı.

 

 

DOĞAN ŞAFAK’IN ÇABALARI YETMEDİ

 

Doğan Şafak’ın  konu ile ilgili Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada1 yıl önce verdiğimiz Araştırma Önergemiz nihayet gündeme alınmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1 yıldır patates üreticimizin sorunları ile ilgili verdiğimiz yazılı ve sözlü önergelere olumlu herhangi bir cevap vermemiştir.

Patates üreticilerimizin sorunları iki noktada ortaya çıkmaktadır.

 

 

1’incisi, Tarımsal sulamadaki yüksek maliyetler ve çiftçimizin MEDAŞ’a olan borçları.

2’incisi, Ürünlerinin, maliyetin altında bile satılamamasıdır.

 Geçtiğimiz yaz aylarında, enerji borcundan dolayı, MEDAŞ tarafından sezon ortasında enerjinin kesilmesi sebebiyle, çiftçimiz, Niğde-Kayseri yolunu keserek sesini duyurmaya çalışmış ve olaylar çıkmıştır. Hükümetten ve bakandan ses çıkmamıştır.

Birkaç gün öncesi ise patates üreticimiz, isyan ederek, ürünlerini yollara dökmüştür. Anadolu tarihinde ilk kez çiftçilerimiz ürünlerini yakmaya başlamışlardır. 

Memleketin tarımında yangın var. Patates yangınları orman yangınlarını geçmiştir. Bunu görmezden gelemeyiz.

 Geçtiğimiz Mayıs ayında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz; “Patates Araştırma Komisyonu” kurduk.

 Yerinde, patates üreticimizin sorunlarını dinledik, depolarda incelemelerde bulunduk ve yapılan incelemeler sonucunda, kapsamlı bir rapor hazırladık. Raporu, Sayın Genel Başkanı’mıza takdim ettik.

Sayın Genel Başkanımız, Grup toplantımızın büyük bir bölümünü, Patates Üreticimizin yaşamış olduğu sıkıntılara ayırarak, ülke gündemine taşıdı.

 

Her konuda Sayın Genel Başkanımıza cevap verme yarışına giren, Sayın Başbakan Patates Üreticimizin sorunları konusunda hiç ses çıkarmadı” şeklinde konuşan Doğan Şafak, Patates’de yaşanan sorunları net bir dille ortaya koydu.


Buradan Doğan Şafak’ın Meclis Konuşmasının tam metnini okuyabilirsiz yada aşağıdaki video dan izleyebilirsiniz.

 

BDP’li AKSOY ÖNERGE ALEYNİHE SÖZ İSTEDİ

Doğan Şafak’ın ardından, BDP Iğdır Milletvekili Halil Aksoy ise önerge aleyhinde söz alarak ihracat ve tüketim konusunda yaşanan sıkıntıları ortaya koydu. “ Türkiye’den en çok patates alıcıları arasında Rusya, Irak ve Suriye yer almaktadır. Ancak Irak ve Suriye alımı kesti, Rusya’da son yıllarda kendi üretmeye başladı.  Kriz “ Ben geliyorum” demesine uzmanların uyarmasına rağmen bu konuda bir çözüm çabasına girmeyen hükümet hükümet, bu gün patates üreticilerinin yaşadıkların sorunun en büyük sorumlusudur… Hükümetin bu güne kadar yaptığı uygulamaların çiftçinin lehine değil tüccarın lehine olduğunu söyleyen  Aksoy, önerileri ile konuşmasını tamamladı.

 

Önerge lehinde MHP adına söz alan Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, çiftçinin yaşadığı sorunları dile getirerek “ Patates tüketimi her geçen gün artmasına rağmen üretici son beş yıldır ürettiği malı hemen hemen aynı fiyata satmaktadır. Patates Üretiminde en önemli girdi maliyetini oluşturan gübre ve mazot fiyatlarında ki artış yüzde 300’ü geçmiştir. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi ve tohum maliyetleri de bu dönemde önemli artışlar göstermiştir. Patates üreticisi, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ürettiği ürünü istediği fiyata satamamış, borçlarını zamanında ödeyememiş,  bu borçlara bankalar ve Tedaş tarafından uygulanan çok yüksek orandaki gecikme faizi de eklenince borçlar içinden çıkılmaz hale gelmiştir.” dedi.

MHP’Lİ DURMAZ DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR DEDİ

2011’de don olayı ile bir darbe yiyen patates çiftçisinin 2012 yılında da patates çiftçisinin AKP Hükümeti tarafından ilgisiz bırakıldığını, koruyacak ve yönlendirici tedbirler alınmadığını belirttiği konuşmasında hükümete karşı sert eleştiriler yönelterek. Patates sorunun çözümü konusunda önerilerini de dile getirdi.

Durmaz “…patateslerin bir an evvel yetiştiricilerin ellerinden çıkarılması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma  ve Dayanışma Fonu gibi kuruluşlara ücret karşılığı satılmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, Kızılay, Adalet Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlarla irtibat sağlanmalıdır… şeklinde konuşarak patates üreticisine devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

KAVAKLIOĞLU ÖNERGE ALEYHİNE KONUŞTU.

Niğde’li patates üreticilerinin merakla beklediği komisyon önerisi aleyhinde iktidar partisi adına söz alan Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, "Ülkemizde iç piyasanın ihtiyacının üzerinde üretim yapıldığını görüyoruz. Ayrıca, aşırı üretim nedeniyle toprağın bozulması gibi bir sorun da karşımızda durmaktadır. Elektrik borcu birikerek ödenmesi güç bir noktaya gelmiş, bu sebeple çiftçilerimiz elektrikle ilgili borçlarını ödememekte zorluklar çekmektedir. Üreticilerimizin ihracatta yaşanan sorunları da mevcuttur. Avrupa pazarına Niğde ve Nevşehir patatesi girememektedir"dedi. 

Patates konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda bir çok çalışmalar yaptığını belirten Alpaslan Kavaklıoğlu “ Patates çiftçimizin sorunları her zaman gündemimizde bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, müsteşar başkanlığında, genel müdürler ve uzmanlardan oluşan bir heyetle Niğde ve Nevşehir’de saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Üreticiler ile ilgili kuruluşlarda bir araya gelerek kısa, orta ve uzun vade de patates konusunda ne yapılabileceğine dair bir eylem planı hazırlanmaktadır.  Halihazırda en büyük sorun, üretim fazlalığı sebebi ile patates fiyatlarının maliyetlerin altında almasıdır. Niğde, Nevşehir Milletvekillerinin girişimi ile Tarım Bakanlığımız ihracatın artırılması için çalışmalara başladı. Sayın Başbakanımızın desteği ile Para Kredi Kurulu konuyu ele almış, gerekli kararları almıştır.  Önümüzdeki günlerden itibaren patates ihracatında önemli hareketlilik yaşanacağına ve fiyatların artacağına şimdiden inanıyoruz” dedi.

Daha sonra TBMM’de karar yeter sayısı kolmadığından diğer oturumda önerge oylandı. AKP’nin ret vermesi üzerine TBMM’de “Patates Sorunu Araştırma Komisyonu” kurulmasın ret edildi.


NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER SELVİ NEDEN KONUŞMADI?

Konu ile ilgili bir diğer Niğde Milletvekili Ömer Selvi’nin konuşmaması ise dikkat çekti.

Niğde’nin en önemli sorununa el atılmasını sağlayacak, irdelenmesi yanlış ve doğruların ortaya konulmasını ve buna göre bundan sonra ki tarım politikasını etkileyecek bir önerge ne yazık ki yine Niğde Milletvekilinin (kendi iradesi ile olmadığını düşünüyoruz) önerge aleyhinde konuşması ile bitti…banner697
Yorumlar (19)
deme di deme ibrahim 7 yıl önce
faruk akdoğan, ömer selvi ve alpaslan kavaklıoğlu, ak parti niğde de kan kaybediyor. demedi deme ibrahim
mersinden niğdeli tuğba kalfa 7 yıl önce
geçmişte mersin de böylesi araştırma önergesinde bölge milletvekilleri tamamen destek vermişti. niğdenin arasındaki fark bu.
nazım ilkay 7 yıl önce
iki yıldır doğan şafak her ortamda söyler, niğde akp milletvekilleri kendi öz iradeleri ile bir şey yapamazlar, düşüncelerini asla uygulayamazlar diye burada tescillendi. o zaman neden varlar. milletle hafta sonları tokalaşmak için mi?
onur kara 7 yıl önce
şunu anlamıyorum meclis araştırması açılsaydı ne olacaktı 2004 yılında patates konusunda meclis araştırma komisyonu açıldı da ne oldu 1 yıl çalışıp bir rapor yazıldı o kadar ne olacaktı ki
selami 7 yıl önce
lafla peynir gemisi yürümez muhalefet konuşur da ne olur koskaca 0. bekara karı boşamak kolay
ali yıldırımcan 7 yıl önce
millet vekillerini bilmem ama faruk akdoğanla niğde adam oldu şehrin çehresi değişti altan üst yapıya kadar onlar laf faruk akdoğan icraat yaptı 30yıldır yapılmayanı yaptı yürüdüğün kaldırımdan sürdüğün arabının yolundan parktan kentsel dönüşümden sosyal salonlardan hayvan pazarından katı atık depolama tesisiinden daha niceleri
Tarafsız Yorum 7 yıl önce
komisyon kurulsaydı her zaman gündemde olur bir çözüm bulunurdu su anda 12 kurus niğde 540 trilyon kaybediyor . elbetki en üst düzeyde doğan şafak bu konuyu taşıdı. ne yani muhalefet olmasınmı?? o zaman çözzün akp dogan şafak'ı destekliyorum bu konuda oy vrmedim ayrıca . ama doğru yapıyor dogan bey yani görevini
Alay Bayram 7 yıl önce
bakın beyler bir akp li olarak artık doğan şafakcıyım onu destekliyorum artık . bu adam 10 numara bizim hep yanımızda oldu ovanın sesi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@