Otobanın Gölcük ayağı atlandı, Gölbaşı'ndan tek taraflı devam ediliyor

Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Niğde Otoyolu'nun Gölbaşı'ndaki temel atma törenine katıldı.

SİYASET 02.02.2018, 23:20 03.02.2018, 00:21 nigdehaber
5074
Otobanın Gölcük ayağı atlandı, Gölbaşı'ndan tek taraflı devam ediliyor
banner830

Ankara'nın Gölbaşı İlçesinde yapılan törene eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Ercan Topaca, AK Parti Ankara Milletvekilleri Murat Alparslan ve Ahmet Gündoğdu, Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen, Niğde Eski Milletvekili Muharrem Selamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, Ak Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin de katıldı.
 

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi AŞAĞIDA!

Proje, Edirne'den başlayarak İstanbul üzerinden Güneydoğu'ya kadar uzanan otoyolun, kesintisiz sağlanmasında son bölümü teşkil ediyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle başlanan çalışma, projelendirme, yapım, bakım, onarım ve işletme aşamalarını kapsıyor. Proje Ankara'nın Gölbaşı ilçesinden başlıyor, Niğde Gölcük Kavşağı'nda tamamlanarak mevcut otoyola bağlanıyor.

Söz konusu proje kapsamında 277 kilometresi otoyol, 55 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 332 kilometre uzunluğundaki Ankara-Niğde Otoyolu'nun, Ankara ile Ahiboz arasındaki 30 kilometrelik kesimi 2x4 şeritli, Ahiboz-Gölcük arasındaki 247 kilometrelik kesimi 2x3 şeritli, bağlantı yolları ise 2x2 şeritli olacak. Proje bünyesinde 4 bin 595 metrelik 5 viyadük, bin 400 metrelik 28 köprü, 6 bin 800 metrelik 114 alt geçit, 27 bin metrelik 386 menfez, 5 servis ve park alanı, 2 bakım alanı ve 14 ücret toplama sistemi bulunacak.

Ankara-Niğde Otoyolu ile çoğunlukla ağır vasıta trafiğine hizmet eden yolda trafik güvenliğiyle can ve mal emniyetinin sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması, bölge turizm ve sanayisinin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Yatırım maliyeti 4 milyar lira olan Ankara-Niğde Otoyolu'nun tamamlanmasıyla, ülkenin gelişimi ve kalkınmasına bağlı olarak her geçen gün artan trafik hacmi rahatlatılacak, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan, uluslararası öneme sahip ulaşım ağı hizmete sunulmuş olacak.

Başbakan Binalı Yıldırım : "Ankara-Niğde, ver elini 2 saatte oradasınız"
 

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara-Niğde Otoyolu tamamlandığında Ankara'dan Niğde'ye varış süresinin yarı yarıya azalacağını, 4 saatten 2 saate düşeceğini belirterek, "Ankara-Niğde, ver elini 2 saatte oradasınız. Eğer Ankara'da oturuyorsanız, anneniz, babanız, aileniz Niğde'deyse sabah kahvaltıya bile gidebilirsiniz." dedi.

Yıldırım, Gölbaşı ilçesindeki ERG İnşaat Oğulbey Yerleşkesi'nde düzenlenen Ankara-Niğde Otoyolu Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Türkiye'ye, Ankara'ya yakışan bir proje, yatırım ve hizmet için vatandaşlarla bir araya geldiklerini dile getiren Yıldırım, Ankara, Niğde ve arada bulunan Nevşehir, Aksaray, Kırşehir hatta Konya için tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Edirne, Ankara, Niğde, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve güzergahta bulunan diğer iller için büyük bir hayali gerçeğe dönüştürme adına son bir hamle yaptıklarını ifade eden Yıldırım, "Edirne'den otoyola giren bir vatandaşımız, bu yol bittiğinde Şanlıurfa'ya kadar hiç araba sollamadan otoyolla gidecek. Rahat, konforlu bir seyahat edecek. Bu büyük eser hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

"Bu yolun hikayesi çok hazin"

Yıldırım, Ankara-Niğde arasında 2 bin kilometre uzunluğundaki otoyolun eksik kalan 332 kilometrelik bölümünün bitirilmiş olacağını anlatarak, "Bu yolun hikayesi çok hazin. 2000-2001 krizinden önce bu yolun yapımı ihale edilmiş, 8-10 firmaya verilmiş, çalışmalar başlamış, teminat mektupları yatmış ama Türkiye krizle yerle bir olunca proje de rafa kalkmış. Tıpkı yarım kalan havaalanları, yollar gibi ama 2002'de bu aziz millet 'Tek başına, iş başına. Yakın ışıkları Türkiye aydınlansın' dedi ve Türkiye bu kutlu yürüyüşüne o günlerden itibaren başladı." şeklinde konuştu.

Gelinen noktada önemli mesafe katedildiğini, Türkiye'nin batıdan doğuya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla donatıldığını belirten Yıldırım, "Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin." ifadesini kullandı.

Ankara-Niğde Otoyolu projesinin 4 milyar lira tutarında olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"4 milyar lira ne demek biliyor musunuz? Eski parayla 4 katrilyon. Bir proje sadece 4 milyar lira. Eskiden bırakın milyarları, milyonları bile Türkiye bulamazdı. Bugün Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek için bu projeye bakmak yetiyor. 4 milyar lira yatırımı, Türkiye'nin barajlardan altyapı yatırımlarına büyük eserleri olmuş ERG İnşaat tek başına yapıyor. Nasıl yapıyor? Bu yolu yapacak, bitirecek, işletecek. Yapım dahil yaklaşık 12 sene. Yapımı da çıkarsak, 3 yıl diyelim, 9 sene bu yol işletilecek, 9 sene sonunda devletin eline geçecek. Güzel iş değil mi? Para harcamıyorsunuz. 9 yıl işletmeye veriyorsunuz sonra da 332 kilometre yolu alıyorsunuz."

Bu sırada alanda bulunan bazı vatandaşların kadro talebine Yıldırım, "Bakın, işe şimdi limon sıkmayın. Şu işi bitirelim, sonra sizin işinize bakarız." karşılığını verdi.


Ankara-Niğde otoyolu temel atma töreninde  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı konuşmada; "100 bin bakanlık çalışanı, çözüm ortakları olan 100 bin yüklenici ve hizmet alınan 50 bin kişi olmak üzere toplam 250 bin kişiyle Türkiye'nin her yerini ulaştırmak ve eriştirmek adına durmadan çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. İnsanın hayatını kolaylaştırmak ve ekonominin önünü açmak adına ulaştırma alt yapıları gerçekleştirdiklerini ifade eden Arslan, "Özellikle Ankara-Niğde arası eksik olan otoyolun tamamlanması konusunda yoğun bir mesai harcadık. 2017 yılı içinde ihalesini gerçekleştirip, Ağustos itibariyle de yer teslimi yaparak işe başladık. Memnuniyetimiz güzergah üzerinde Ankara başta olmak üzere Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, hatta Konya'ya ya da Kulu üzerinden bağlanacağız. Niğde de dahil bütün illerin hizmetini görecek, ulaşımını kolaylaştıracak bir proje olmasıdır. Görevli şirketimiz ERG Otoyol çok yoğun bir şekilde bütün güzergahta çalışacaklar ve işletme döneminde de bütün illerimize hizmet edeceğiz. Ülkenin kalkınmasının, sanayisinin ve endüstrisinin büyümesinin olmazsa olmazı ulaştırma alt yapı projelerini sadece yoldan geçen araçları hesaba katarak ekonomiktir veya değildir diye yorumlamak hatadır. Bu projeler insanımızın hayatını kolaylaştırıyor ve bununla beraber güzergah üzerindeki sanayinin büyümesini sağlıyor, böylelikle istihdam sağlıyor ve ekonomiye katma değer oluşturuyor" şeklinde konuştu.

GÖZÜNAYDIN NİĞDE  YILAN HİKAYENİZ DAHA OLDU

20 Yıl önce başlayan Ankara - Niğde otoyolu projesi Gölcük'e kadar yapılmış iken neden burası bırakılıp tek taraflı olarak sadece Ankara'dan başlanıyor. Oysa Pozantı, Kemerhisar ve Yeşilgölcük'e kadar ağır aksak da olsa yapılak gelmişti. Ne oldu? Ne değişti ki? Bu yol Yeşilgöçük'te kaldı ve yol inşaatı tek taraflı olarak Ankara Gölbaşına çekildi. Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu sosyal medya hesabından 3 yılda bitirilerceğini yazdı. 3-5 yılda bitebilecek bir yol projesi 20 yıl sürdü. Hadi Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu'nun söylediği doğru olsa bile  anlaşılan Niğdeliler Başbakan'ın bugün söylediği "Ver elini 2 saatte Ankara'da" olabilmek için 3 yıl bekleyecek. 

Aynen Niğde Havalanı gibi 30 yıl önce temeli atılıp hala yapılmaması gibi, bu yol kaç 3 yılda bitecek kim bilir.  İki yönden yani Hem Ankara hem Niğde yönünden devam etmek dururken. Niğde bölümünü bıraktılar tek taraflı olarak Ankara bölümünü yapıyorlar. Yani Niğde bir yılan hikayesi daha kazandı

Bunun tek ve net bir sebebi var ; Niğde'nin Ankara ayağı son iki dönemdir yok. 
  

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (13)
51 3 yıl önce
ŞEHRİN VADİSİNDEN KANAL BOYU SAĞLI SOLLU SELÇUK MAHALLESİNDEN AMASA KADAR ÇOK GENİŞ YOLLAR YAPILIRSA ÇİFT TARAFLI MERKEZ TRAFİĞİNİ RAHATLATIR.
bahçeli kartalı 3 yıl önce
Başbakanın gubarışına bakınca zannedersinki hükümet yapıyor yolu,10 yıl geleni geçeni söğüşlüyecekler,inşAllah araç geçiş garantisi vermemişlerdir,pek yaparlar geçmeyendende söğüşlemeyi...
niğdeli vatandaş 3 yıl önce
GÖZÜNAYDIN NİĞDE YILAN degil YALAN KUYRUKLU YALAN HİKAYENİZ DAHA OLDU hızlı tren hava alanı ecemiş suyu sekerpınar suyu 50 çin fabrikası padak petrolleri enerji gölgesi acemi askeri birliği vb vb yalanlara ankara -niğde otobanı yalanı yiyenlere tazalendi akp artık yemezler asla oy yokk
OY 3 yıl önce
sen oyunu ver. 15 yıldır gelecek hizmeti, ekonominin durumunu, insanlar arası ayrışmaları boş ver.
Niğdeli 3 yıl önce
Ak Parti'mizin Niğde vekilleri Allah askina aciklama yapin da ogrenelim Niğde ye bunca zamandir kazandirdiginiz vatandasa fayda saglayan tamamlanan 3projeniz var mi
BEKLE 3 yıl önce
sen oy vermeye ve beklemeye devam et,
Borsa 3 yıl önce
Yapsa ne olacakti yapmadı ne oldu. Herkeşe benden çay,
Nigdeli 3 yıl önce
Acaba bu yola kac bin araba gecme garantisi verdiniz yandas mütayitlere.Bu sirketlere tüm akp yöneticileride ortak halki uzunsenelerce sömürecekler.Vah benim zavalli halkim
Damat ferit 3 yıl önce
Gölcük gavşağına gadar size yeter la
misafir 2 yıl önce
nigdenin büyükşehir veya bütün şehir olması yönünde atılacak adımları canı gönülden desteklerim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Haber bu şekilde yapılır tebrikler borhaber
Ömer Fethi bey NARLIGÖL meselesine bi ✋ at Yoksa Kimsenin hiçbir şey yapan yok Niğde'nin olanı kaptırmamak için hatırlatacağız gündemde tutacağız...
Benim de 7tane koyun çaldılar ne güzel iş cezada yok giden gitti serbest gez çalışmaya gerek yok
veli evladım ömer feti ye de teşekkür ettinmi ettiyse bidahaki seçimi kaybettin geçmiş ola
ülkede adalet yoksa insanlar kendi adaletini kendi sağlama yoluna girdi çok tehlikeli bi durum ancak tayip ve hükümeti konuya çok ilgisiz yazık oluyor ülkeye insanımıza
17°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:24
Güneş 05:52
Öğle 12:45
İkindi 16:28
Akşam 19:28
Yatsı 20:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@