Orhanlı’da Bıçak Kemiğe Dayandı!

Niğde Ekonomisini 2013’te Zor Günler Bekliyor…

SİYASET 12.08.2012, 17:29 12.08.2012, 17:29
Orhanlı’da Bıçak Kemiğe Dayandı!
banner830
Niğde’nin Orhanlı Kasabası’nda bugün dahil 48 saat içinde ekili patatesler sulanmazsa yaklaşık 100 bin ton patates tarlada kalacak! Konu ile ilgili MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, bu durumda Niğde ekonomisinin edeceği net zararın 40 milyon lirayı aşacağını ifade ederek; “Niğde bu yıkıntıyı kaldıramaz” dedi.

 

Haber- Foto: Gökhan ÖZBEK / TyN HABER

 

Niğde’nin Orhanlı Kasabasında gergin bekleyiş sürüyor!

21 gündür tarımsal sulama enerjilerinin kesik olmasından dolayı kasabanın ekonomik iflası kapıya dayandı.

Elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’a olan 5.7 milyon liralık borç yüzünden Orhanlı’nın tüm tarımsal elektriğinin kesik olmasından dolayı üreticiler patates tarlalarına 21 gündür su veremiyor.

Konu ile ilgili olarak MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, Başkan Yardımcısı Alper Aslan ve Niğde Ülkü Ocakları Başkanı Kerem Mutlu’dan oluşan heyet önceki gün Orhanlı’ya giderek yerinde incelemelerde bulundu.

Son 48 Saat!

Türkiye’nin toplam patates üretiminin yüzde 4’nü karşılayan, Niğde patates üretiminin lokomitif kasabası olan Orhanlı’da 100 bin ton patatesin tarlada susuzluktan yanması an meselesi.

MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er konu ile ilgili olarak Orhanlılı çiftçilerle buluşarak sorunu yerinde inceleyerek çözüm alternatifi ürettiler.

Toplam ana borcun 5.7 milyon lira olduğuna dikkat çeken MHP’li Er; “maalesef son yılda ödenemeyen bazı borçlar yüzünden ve geçtiğimiz yıl yine aynı kasabanın patateslerinde yaşanan don felaketinden dolayı üretici MEDAŞ’a olan borçlarını ödeyemedi. Bu ana para faiziyle birlikte 11.2 milyon liraya ulaştı. Dağıtım şirketi alacağını bahane ederek 21 gün önce elektriklerini kesti. Üç haftadır Orhanlılı hemşerilerimiz sesini duyurmak için her türlü girişim ve eylemde bulunmasına rağmen hükümet kanadından net bir çözüme kavuşturulmadı. Hal böyle olunca geçtiğimiz hafta Niğde- Kayseri yolunu 6 saat boyunca trafiğe kapatarak demokratik tepkilerini dile getirmeye çalıştılar! Fakat hükümetin ve MEDAŞ’ın göremediği ana gerçek eğer bu üreticilerin elektriklerini keserseniz alacaklarınızı asla ama asla tahsis edemezsiniz. Zira sadece Orhanlı’da üretilen patates 100.000 tonun üstündedir. Ve patatesin üretilmesi için çiftçiler şu ana kadar tamamı borç ve kredilerde birlikte 15 milyon lira para harcamışlardır. MEDAŞ faiziyle birlikte 11.2 milyon lirayı almak için keserek üreticinin ödeme gücünü çöpe atmıştır. Şimdi düşünün çiftçinin net zararı 26.2 milyon lira olacak ve gelecek yıla kadar bu parayı hiçbir koşulda ödeyecek koşula sahip olamadığından faiziyle birlikte bu para 40 milyon lirayı aşacak. Oysa bugünden tezi yok tarlalara elektrik verilirse üretici patatesi hasat zamanı kilogram başı maliyet olan 30 kuruşa satsa 30 milyon lira girdi elde edecek ve gelecek yıla bir lira dahi olsun borcu kalmayacaktır. Hesap ortadır! Orhanlı borçlarının silinmesini değil, üretimden gelen gücünü kullanmak istiyor. Eğer aksi bir çözüm gerçekleşir yani elektrikler tarla ile buluşmazsa Niğde ekonomisinin lokomotifi olan patatesler tarlada susuzluktan yanarsa üretim maliyeti açısından Eylül ayında zarar 30 milyon lira olacak! Bu patatesle ekonomisini ayakta tutan Niğde ekonomisine büyük bir darbedir. Ve Niğde ekonomisi bu darbeyi asla ama asla kaldıramaz! Çünkü patatesten geçim sağlayan 10 bin kişilik bir ailenin Niğde ekonomisine verdiği sıcak para, dolaşımla birlikte katlanarak büyümektedir. Eğer çiftçi para vermezse piyasada para dolaşımı olmaz ve 2013 yılı Niğde ekonomisi için iflas yılı olur. Çünkü sadece Orhanlı’da üretilen patates ki bir kasabadır sadece Niğde’deki kişi başına düşen GSMH’yı 60 dolar yükseltmektedir!” dedi.

Bu bilgiler ışığında 48 saat içinde su verilmesini talep eden MHP’li Er, aksi durumda iktidarın ve dağıtım şirketinin büyük bir vebal altında kalacağını ifade etti.

Bakan Eker ve Yıldız Konuya Eğilmeli!

Orhanlı’da yaşanan sorunun tarım sorunu olduğunu ve nedenin enerji sıkıntısından kaynaklandığını vurgulayan Hakan Er, üretimde eşit koşulları sağlamayan ve desteklemeyen Tarım Bakanı Mehdi Eker’i sert bir şekilde uyardı. Er; “Orhanlı başta olmak üzere bazı rekor patates üreticisi köylerimiz yerin 180 metre altında su alarak ürünlerini sulamaktadır. Oysa diğer patates üreticilerinde bu 50-60 metre derinlikte su alınmaktadır. Buda enerji maliyetlerini 3 kat yukarı çekmekte ama satılan malın fiyatı her yerde aynı olmaktadır. Bakanlığın enerji bakanlığı ile bir protokol yaparak tarımı destekleyecek hibeler sağlanması tarımsal sulamada su kullanan bu bölgelere elektriği en az %66 daha ucuz vererek üretimde fırsat eşitliğini sağlaması gerekir. Eğer bugün bu kasabanın borcu bu noktaya geliyorsa yüksek enerji maliyetinden dolayıdır. Ayrıca vatandaşın mevcut borcunu ana para üzerinden sıfır faizle uzun vadelere yayılması durumunda üretimde süreklilik sağlanacaktır. Bu hükümetin tarımı desteklemesi için son şansıdır. Eğer bu şansı da teperse açık söylüyorum gelecek yıllarda patatesi ithal etmek zorunda kalırız.” dedi.

Direkleri PKK değil, MEDAŞ yıktı!

Orhanlı’da kaçak elektrik kullanımının önlenmesini bahane eden enerji dağıtım şirketi kasabaya giren ana halter direklerini vinç ve kepçelerle parçalayarak yıkmasına tepki gösteren MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er; “ Bunlar milli servettir. Devletimiz tarafından yapılmıştır bir tanesinin maliyeti 1000 dolar olan bu betonarme direkler yıkıldığından dolayı açıkça enerji dağıtım şirketi suç işlemiştir. Belki devlet özelleştirme yapılırken bu direkleri MEDAŞ’ın tasarrufuna bırakmış olabilir ama MEDAŞ’ın unutmaması gereken tek şeyi bu direkleri devlet vatandaşın parasıyla yapmıştır ve bu direkleri yıkan PKK değildir. Ayrıca bu direkleri yıkarak enerji dağıtım şirketi MEDAŞ inandırıcılığını ve samimiyetini yitirmiştir. Zira vatandaşların borçlarını ödeme ihtimalini göz önüne almayarak peşinen cezalandırma yöntemini tercih etmiştir.” dedi.
 

Yorumlar (11)
hüdai bozok 7 yıl önce
onlarca yorum okudum kavaklıoğlu ve selvinin hakkında..neymiş efendim devlet terbiyesi almışlar..bu terbiyeleri medaşın istanbullu sahiplerine suskunluk mu.. atanmış ve zavallı değillerse ve gerçekten seçilmişlerse hodri meydan ya bu meseleyi halletsinler ya da akp den erkekçe istifa etsinler..devlet terbiyesi parti başkanlarının peşkeş çektiği devlet malını yıkıp halkı ramazanda mağdur edenlere karşı susmaksa ben terbiyesiz olmayı yeğlerim..niğdeli olarak utanıyorum belediye başkanından da milletvekillerinden de..doğuda güneydoğuda devlet kaçak elektriği kesemezken yaz ortasında elektrik kesen zihniyeti ve medaşı izhak alatona peşkeş çeken zihniyeti lanetliyorum..cenazeci ve düğüncü rolcü milletvekillerini de kınıyorum..ama ondan önce bunlara oy veren ve hala alkışlayanlara yazık..sıra herkese geliyor yavaş yavaş..kavakla selvi salınadursun..olar ankaradan atanma çeker giderler gerekirse başbakanlarıyla amerikaya.. ya niğdeliler nereye gidecek..uzaya gideler üniversitesi açılacakmış
med cezir 7 yıl önce
gelin canlar tüm niğde olarak medaş ı protesto edelim hiç kimse elektriğini ödemesin bakalım hükümet nasıl bir karar alacak doğudada aynı muamele yapılıyormu öğrenelim.
yazık değil mi 7 yıl önce
kahve sohbetlerinin hizmet diye yutturulduğu bir memlekette medaş ın terör estirmesi gayet normaldir.borçluda olsalar köylüye bu yapılan zulümdür...
aslı öyle değil 7 yıl önce
telden gelene paramı olur deyip 10 yıl para ödemeyip niğdede milyalık ev alıp kiraya veren bi zihniyete acımıyorum.yandığım tarladaki ürünler.keşke medaş kışın sıkı tutsaydı işide hiç ürün ekilmeseydi...
orhanlı 7 yıl önce
yıllardır bu kasaba elektrik borcunu ödemez. ödeyen köyleride enayilikle suçlar. ödeyen köylerin, köylülerin canı yok mu. 3 te 1 ini ödeyin demiş adamlar yok biz ödemeyiz diyorlar. hepsinin olmasada buyuk coğunluğunun aracı dairesi var satsınlar birini ödesinler. yapacak birşey yok. ama medaşta biraz daha insancıl olmalı.
satıcı 7 yıl önce
yahu orhanlı rumuzlu sen tam akp lisin ya..ama bişey merak ettim bu orhanlının belediye başkanı hangi partiden..ve akp dense istifa etti mi.. ama orhanlı rumuzuyla yazan zihniyet emin olun vatanıda satar..bi diyecem yok ama gakiba senin gibiler herşeyi hak ediyor
haberci 7 yıl önce
bir kere elektiriği kesilenler. niğde nin en güzel ve popüler yerlerinde evleri olan insanlar bu insanlar hasat döneminde ödemelri gereken elektik borcu yerine gidip 150 000 tlye ev alıp kendileride oturmayan kiraya veren kişiler. hiç kimse kusura bakmasın adam gibi borçlarını ödesin
halk tv 7 yıl önce
dün yayını izlemeyi unuttuk halk tvden eğer halk tv videosunu yayınlarsanız izleriz paylaşırız facebooktada doğan şafak halk tv canlı yayınını
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@