Orhanlı’da Bıçak Kemiğe Dayandı!

Niğde Ekonomisini 2013’te Zor Günler Bekliyor…

SİYASET 12.08.2012, 17:29 12.08.2012, 17:29
2222
Orhanlı’da Bıçak Kemiğe Dayandı!
banner830
Niğde’nin Orhanlı Kasabası’nda bugün dahil 48 saat içinde ekili patatesler sulanmazsa yaklaşık 100 bin ton patates tarlada kalacak! Konu ile ilgili MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, bu durumda Niğde ekonomisinin edeceği net zararın 40 milyon lirayı aşacağını ifade ederek; “Niğde bu yıkıntıyı kaldıramaz” dedi.

 

Haber- Foto: Gökhan ÖZBEK / TyN HABER

 

Niğde’nin Orhanlı Kasabasında gergin bekleyiş sürüyor!

21 gündür tarımsal sulama enerjilerinin kesik olmasından dolayı kasabanın ekonomik iflası kapıya dayandı.

Elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’a olan 5.7 milyon liralık borç yüzünden Orhanlı’nın tüm tarımsal elektriğinin kesik olmasından dolayı üreticiler patates tarlalarına 21 gündür su veremiyor.

Konu ile ilgili olarak MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, Başkan Yardımcısı Alper Aslan ve Niğde Ülkü Ocakları Başkanı Kerem Mutlu’dan oluşan heyet önceki gün Orhanlı’ya giderek yerinde incelemelerde bulundu.

Son 48 Saat!

Türkiye’nin toplam patates üretiminin yüzde 4’nü karşılayan, Niğde patates üretiminin lokomitif kasabası olan Orhanlı’da 100 bin ton patatesin tarlada susuzluktan yanması an meselesi.

MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er konu ile ilgili olarak Orhanlılı çiftçilerle buluşarak sorunu yerinde inceleyerek çözüm alternatifi ürettiler.

Toplam ana borcun 5.7 milyon lira olduğuna dikkat çeken MHP’li Er; “maalesef son yılda ödenemeyen bazı borçlar yüzünden ve geçtiğimiz yıl yine aynı kasabanın patateslerinde yaşanan don felaketinden dolayı üretici MEDAŞ’a olan borçlarını ödeyemedi. Bu ana para faiziyle birlikte 11.2 milyon liraya ulaştı. Dağıtım şirketi alacağını bahane ederek 21 gün önce elektriklerini kesti. Üç haftadır Orhanlılı hemşerilerimiz sesini duyurmak için her türlü girişim ve eylemde bulunmasına rağmen hükümet kanadından net bir çözüme kavuşturulmadı. Hal böyle olunca geçtiğimiz hafta Niğde- Kayseri yolunu 6 saat boyunca trafiğe kapatarak demokratik tepkilerini dile getirmeye çalıştılar! Fakat hükümetin ve MEDAŞ’ın göremediği ana gerçek eğer bu üreticilerin elektriklerini keserseniz alacaklarınızı asla ama asla tahsis edemezsiniz. Zira sadece Orhanlı’da üretilen patates 100.000 tonun üstündedir. Ve patatesin üretilmesi için çiftçiler şu ana kadar tamamı borç ve kredilerde birlikte 15 milyon lira para harcamışlardır. MEDAŞ faiziyle birlikte 11.2 milyon lirayı almak için keserek üreticinin ödeme gücünü çöpe atmıştır. Şimdi düşünün çiftçinin net zararı 26.2 milyon lira olacak ve gelecek yıla kadar bu parayı hiçbir koşulda ödeyecek koşula sahip olamadığından faiziyle birlikte bu para 40 milyon lirayı aşacak. Oysa bugünden tezi yok tarlalara elektrik verilirse üretici patatesi hasat zamanı kilogram başı maliyet olan 30 kuruşa satsa 30 milyon lira girdi elde edecek ve gelecek yıla bir lira dahi olsun borcu kalmayacaktır. Hesap ortadır! Orhanlı borçlarının silinmesini değil, üretimden gelen gücünü kullanmak istiyor. Eğer aksi bir çözüm gerçekleşir yani elektrikler tarla ile buluşmazsa Niğde ekonomisinin lokomotifi olan patatesler tarlada susuzluktan yanarsa üretim maliyeti açısından Eylül ayında zarar 30 milyon lira olacak! Bu patatesle ekonomisini ayakta tutan Niğde ekonomisine büyük bir darbedir. Ve Niğde ekonomisi bu darbeyi asla ama asla kaldıramaz! Çünkü patatesten geçim sağlayan 10 bin kişilik bir ailenin Niğde ekonomisine verdiği sıcak para, dolaşımla birlikte katlanarak büyümektedir. Eğer çiftçi para vermezse piyasada para dolaşımı olmaz ve 2013 yılı Niğde ekonomisi için iflas yılı olur. Çünkü sadece Orhanlı’da üretilen patates ki bir kasabadır sadece Niğde’deki kişi başına düşen GSMH’yı 60 dolar yükseltmektedir!” dedi.

Bu bilgiler ışığında 48 saat içinde su verilmesini talep eden MHP’li Er, aksi durumda iktidarın ve dağıtım şirketinin büyük bir vebal altında kalacağını ifade etti.

Bakan Eker ve Yıldız Konuya Eğilmeli!

Orhanlı’da yaşanan sorunun tarım sorunu olduğunu ve nedenin enerji sıkıntısından kaynaklandığını vurgulayan Hakan Er, üretimde eşit koşulları sağlamayan ve desteklemeyen Tarım Bakanı Mehdi Eker’i sert bir şekilde uyardı. Er; “Orhanlı başta olmak üzere bazı rekor patates üreticisi köylerimiz yerin 180 metre altında su alarak ürünlerini sulamaktadır. Oysa diğer patates üreticilerinde bu 50-60 metre derinlikte su alınmaktadır. Buda enerji maliyetlerini 3 kat yukarı çekmekte ama satılan malın fiyatı her yerde aynı olmaktadır. Bakanlığın enerji bakanlığı ile bir protokol yaparak tarımı destekleyecek hibeler sağlanması tarımsal sulamada su kullanan bu bölgelere elektriği en az %66 daha ucuz vererek üretimde fırsat eşitliğini sağlaması gerekir. Eğer bugün bu kasabanın borcu bu noktaya geliyorsa yüksek enerji maliyetinden dolayıdır. Ayrıca vatandaşın mevcut borcunu ana para üzerinden sıfır faizle uzun vadelere yayılması durumunda üretimde süreklilik sağlanacaktır. Bu hükümetin tarımı desteklemesi için son şansıdır. Eğer bu şansı da teperse açık söylüyorum gelecek yıllarda patatesi ithal etmek zorunda kalırız.” dedi.

Direkleri PKK değil, MEDAŞ yıktı!

Orhanlı’da kaçak elektrik kullanımının önlenmesini bahane eden enerji dağıtım şirketi kasabaya giren ana halter direklerini vinç ve kepçelerle parçalayarak yıkmasına tepki gösteren MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er; “ Bunlar milli servettir. Devletimiz tarafından yapılmıştır bir tanesinin maliyeti 1000 dolar olan bu betonarme direkler yıkıldığından dolayı açıkça enerji dağıtım şirketi suç işlemiştir. Belki devlet özelleştirme yapılırken bu direkleri MEDAŞ’ın tasarrufuna bırakmış olabilir ama MEDAŞ’ın unutmaması gereken tek şeyi bu direkleri devlet vatandaşın parasıyla yapmıştır ve bu direkleri yıkan PKK değildir. Ayrıca bu direkleri yıkarak enerji dağıtım şirketi MEDAŞ inandırıcılığını ve samimiyetini yitirmiştir. Zira vatandaşların borçlarını ödeme ihtimalini göz önüne almayarak peşinen cezalandırma yöntemini tercih etmiştir.” dedi.
 

banner697
Yorumlar (11)
hüdai bozok 9 yıl önce
onlarca yorum okudum kavaklıoğlu ve selvinin hakkında..neymiş efendim devlet terbiyesi almışlar..bu terbiyeleri medaşın istanbullu sahiplerine suskunluk mu.. atanmış ve zavallı değillerse ve gerçekten seçilmişlerse hodri meydan ya bu meseleyi halletsinler ya da akp den erkekçe istifa etsinler..devlet terbiyesi parti başkanlarının peşkeş çektiği devlet malını yıkıp halkı ramazanda mağdur edenlere karşı susmaksa ben terbiyesiz olmayı yeğlerim..niğdeli olarak utanıyorum belediye başkanından da milletvekillerinden de..doğuda güneydoğuda devlet kaçak elektriği kesemezken yaz ortasında elektrik kesen zihniyeti ve medaşı izhak alatona peşkeş çeken zihniyeti lanetliyorum..cenazeci ve düğüncü rolcü milletvekillerini de kınıyorum..ama ondan önce bunlara oy veren ve hala alkışlayanlara yazık..sıra herkese geliyor yavaş yavaş..kavakla selvi salınadursun..olar ankaradan atanma çeker giderler gerekirse başbakanlarıyla amerikaya.. ya niğdeliler nereye gidecek..uzaya gideler üniversitesi açılacakmış
med cezir 9 yıl önce
gelin canlar tüm niğde olarak medaş ı protesto edelim hiç kimse elektriğini ödemesin bakalım hükümet nasıl bir karar alacak doğudada aynı muamele yapılıyormu öğrenelim.
yazık değil mi 9 yıl önce
kahve sohbetlerinin hizmet diye yutturulduğu bir memlekette medaş ın terör estirmesi gayet normaldir.borçluda olsalar köylüye bu yapılan zulümdür...
aslı öyle değil 9 yıl önce
telden gelene paramı olur deyip 10 yıl para ödemeyip niğdede milyalık ev alıp kiraya veren bi zihniyete acımıyorum.yandığım tarladaki ürünler.keşke medaş kışın sıkı tutsaydı işide hiç ürün ekilmeseydi...
orhanlı 9 yıl önce
yıllardır bu kasaba elektrik borcunu ödemez. ödeyen köyleride enayilikle suçlar. ödeyen köylerin, köylülerin canı yok mu. 3 te 1 ini ödeyin demiş adamlar yok biz ödemeyiz diyorlar. hepsinin olmasada buyuk coğunluğunun aracı dairesi var satsınlar birini ödesinler. yapacak birşey yok. ama medaşta biraz daha insancıl olmalı.
satıcı 9 yıl önce
yahu orhanlı rumuzlu sen tam akp lisin ya..ama bişey merak ettim bu orhanlının belediye başkanı hangi partiden..ve akp dense istifa etti mi.. ama orhanlı rumuzuyla yazan zihniyet emin olun vatanıda satar..bi diyecem yok ama gakiba senin gibiler herşeyi hak ediyor
haberci 9 yıl önce
bir kere elektiriği kesilenler. niğde nin en güzel ve popüler yerlerinde evleri olan insanlar bu insanlar hasat döneminde ödemelri gereken elektik borcu yerine gidip 150 000 tlye ev alıp kendileride oturmayan kiraya veren kişiler. hiç kimse kusura bakmasın adam gibi borçlarını ödesin
halk tv 9 yıl önce
dün yayını izlemeyi unuttuk halk tvden eğer halk tv videosunu yayınlarsanız izleriz paylaşırız facebooktada doğan şafak halk tv canlı yayınını
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
15°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@