Ömer Fethi Gürer, Bademdere’'nin Tarihi Dokusunu TBMM’ye taşıdı

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bademdere’nin tarihi dokusunu TBMM’ye taşıdı.

SİYASET 27.01.2016, 20:18 27.01.2016, 20:28 nigdehaber
1436
Ömer Fethi Gürer, Bademdere’'nin Tarihi Dokusunu TBMM’ye taşıdı
banner830
 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ilinin sorunlarını, işçi, çiftçi, esnaf, emekli sıkıntılarını TBMM’de gündeme taşımaya devam ediyor. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yazılı soru önergeleri ile Niğde İlinde unutulan değerleri TBMM kayıtlarına girmesi, Bakanların konudan haberdar olması ve verecekleri yanıtlar ile de yapılanların ya da neden yapılmadığının bilinmesi adına çalışmalarda bulunuyor.

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu kere Niğde İli Çamardı İlçesi Bademdere tarihi dokusu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a sorular yöneltti.

Gürer yanıt istediği sorular öncesi Aladağlar ve  Bademdere  ile ilgili şöyle dedi:“  Orta Toroslarda yer alan  Aladağlar, Niğde İlinin güneydoğusundadır. Niğde Merkez’e 60 km uzaklıktadır. Aladağlarda Demirkazık zirvesi özellikle dağcılar için önemli bir tırmanma noktasıdır.3756 metre yükseklikte Kızılkaya yanısıra 20’yi aşkın zirvesi ve bu yükseklikler arasında yer alan plato ve yaylaları ile görkemli güzelliklere sahiptir. Aladağların eteklerinde  Bademdere sınırları  içinde bir kale kalıntısı mevcuttur. Ciniviz Kale olarak da tanımlanan  Helenistik  döneme ait olduğu  söylenen  Büyük İskender’in resimlerinin yer aldığı paraların bulunduğu ifade edilen, Totari su kaynağı  yakınlarında yaklaşık  bir saat yürüyüş ile tırmanılan kale, harap  durumdadır. Define avcılarınca zarar verilen kalenin kurtarılması halinde, Aladağlara gelen turistler için önemli bir çekim merkezi olacak durumdadır. Ayrıca 1 türbe ve Yörük mezarlığı yer almaktadır.” Gürer bölgeye gelen turist sayısı ve bölgedeki tarihi doku ile ilgili şu soruları yöneltti.“Ciniviz Kale’de bilimsel bir inceleme yapılarak hangi dönemde yapıldığı, ne amaçla yapıldığı ve özellikleri saptanmış mıdır? Koruma kapsamında mıdır? Kalenin onarılması düşünülmekte midir? Kale yakınlarında geçmişte işletildiği anlaşılan maden ocakları bulunmaktadır. Bu maden ocakları tarihi ve içeriği ile ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Kale ile bu maden ocakları arasında bir ilişkilendirme söz konusu mudur? Aladağlar ve Milli Park Niğde bölgesine 2014 ve 2015 yıllarında gelen toplam turist sayısı nedir?

 TÜRBE  KURTARILMALI

Niğde ilini adım adım gezen ve yazdığı beş Niğde kitabı ile Niğde’nin önemli değerlerini açığa çıkaran Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bademdere’de bulunan türbenin durumunu da Kültür Bakanı Mahir Ünal’a sordu. Gürer türbe ile ilgili şu bilgileri verdi:“ Niğde Çamardı ilçesi Bademdere Köyü yakınlarında Aladağ  eteklerinde yer alan Akkız Türbesi ya da Şah Toraman Türbesi diye tanımlanan türbe ve çevresinde Yörük mezarları bulunmaktadır.  H 1241 tarihinde Niğde ili Çamardı Kazasına tabi Maden civarında  merhum Şeyh  Torasan diye mevkii tayin edildiği kaynaklarda yer almaktadır. Niğde Evkaf idaresi  vakfiye kayıtlarında yapılan incelemede  Karapınar, Yelgöz,  Harmangediği, Çardak Boğazı ,Arpalık gibi yerlerin Şah  Toraman’a ait olduğu saptanmıştır. H 509 tarihli bir belgede de Çamardı Kazası Bayem (Bademdere) karyesinde  medfun  Şeyh Torasan Veli hazretleri  ifadesi yer almaktadır.  Üzeri beşikleme bir örtü ile kapalıdır. Türbe  define avcılarınca talan edilmiştir. “dedi.  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bakana şu soruları yöneltti.-“ Türbenin harap yapısı onarılarak kurtarılması düşünülmekte midir? Türbe ile ilgili bir tarihçe araştırması ve broşür yapılması düşünülmektemidir? Türbe yakınlarında yer alan ve efsaneye göre babası ile abisinin cezalandırılmasından kaçarken ağacın yarılıp içine giren bir kızın  olduğu söylenen ağaç  ile ilgili yaşı özelliği ve korunmasına yönelik bir çalışma yapılmış mıdır, yapılacak mıdır? Türbe ve çevresindeki Yörük mezarları korunması için bir çalışma düşünülmekte midir? Bölgede ayrıca bir  bilimsel araştırma çalışma yapılmış mıdır?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

                Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir ÜNAL tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 29.12.2015

 

 

                                                                                                                             Ömer Fethi GÜRER

                                                                                                                               Niğde Milletvekili

 

 

Orta Toroslarda yer alan  Aladağlar, Niğde İlinin güneydoğusundadır. Niğde Merkez’e 60 km. uzaklıktadır. Aladağlar’da Demirkazık zirvesi özellikle dağcılar için önemli bir tırmanma noktasıdır. 3756 metre yükseklikte,  Kızılkaya’nın  yanısıra  yirmiyi aşkın zirvesi ve bu yükseklikler arasında yer alan  plato ve yaylaları  ile görkemli güzelliklere sahiptir. Aladağların eteklerinde, Bademdere sınırları  içinde bir kale kalıntısı mevcuttur. Ciniviz Kale olarak da tanımlanan,  Helenistik döneme ait olduğu  söylenen,  Büyük İskenderin resimlerinin yer aldığı paraların bulunduğu ifade edilen, Totari su kaynağı  yakınlarında yaklaşık  bir saat yürüyüş ile tırmanılan kale, harap  durumdadır. Define avcılarınca  zarar verilen kale, kurtarılması halinde,  Aladağlara gelen turistler için önemli bir çekim merkezi olacak durumdadır.  Ayrıca  1 türbe ve yörük mezarlığı yer almaktadır.

 

1- Ciniviz Kalede bilimsel bir inceleme yapılarak  hangi dönemde yapıldığı, ne amaçla yapıldığı ve  özellikleri  saptanmış mıdır? Koruma kapsamında mıdır?

2- Kalenin onarılması düşünülmekte midir?

3-  Kale  yakınlarında,  geçmişte işletildiği anlaşılan maden ocakları bulunmaktadır. Bu maden ocakları tarihi  ve içeriği ile ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Kale ile bu maden ocakları arasında bir ilişkilendirme söz konusu mudur?

5- Aladağlar ve Milli Park  Niğde bölgesine    2014 ve 2015 yıllarında gelen toplam turist sayısı nedir?

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

                Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mahir ÜNAL tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 29.12.2015

 

 

                                                                                                                             Ömer Fethi GÜRER

                                                                                                                               Niğde Milletvekili

 

 Niğde Çamardı İlçesi Bademdere  köyü yakınlarında Aladağ  eteklerinde yer alan Akkız Türbesi ya da Şah Toraman Türbesi diye tanımlanan türbe ve çevresinde Yörük mezarları bulunmaktadır.   1241 tarihinde  Niğde İli  Çamardı Kazasına tabi  Maden civarında  merhum şeyh  Torasan diye mevkii tayin edildiği kaynaklarda yer almaktadır. Niğde Evkaf İdaresi  vakfiye kayıtlarında yapılan incelemede  Karapınar, Yelgöz, Harmangediği, Çardak Boğazı, Arpalık gibi yerlerin Şah  Toraman’a ait olduğu saptanmıştır. H 509  tarihli bir belgede de  ‘Çamardı Kazası Bayem(Bademdere) karyesinde  medfun  Şeyh Torasan Veli hazretleri’  ifadesi yer almaktadır.  Üzeri beşikleme bir örtü ile kapalıdır.Türbe  define avcılarınca talan edilmiştir.

 

1- Türbenin harap yapısı onarılarak kurtarılması düşünülmekte midir?

2- Türbe ile ilgili bir tarihçe araştırması ve broşür yapılması düşünülmekte midir?

3- Türbe yakınlarında yer alan ve efsaneye göre babası ile abisinin cezalandırmasından kaçarken, ağacın yarılıp içine giren bir kızın  olduğu söylenen ağaç  ile ilgili yaşı, özelliği ve korunmasına yönelik bir çalışma yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?

4 Türbe ve çevresindeki Yörük mezarlarının korunması için bir çalışma düşünülmekte midir? Bölgede ayrıca bir  bilimsel araştırma, çalışma yapılmış mıdır?

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (1)
Mürşide OKLU AYHAN 4 yıl önce
Niğde Çamardı Bademdere 'nin doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi değerlerinin de gün yüzüne çıkarılması, Niğde ve yöre halkı için kazanç kapısı olabilir. Milletvekilimizi kutluyorum. Memleketinin taşından toprağından haberdar olduğu için.
Son Yorumlar
güzel yazı fakat Niğde de tiyatro ve sinema çok yetersiz. özellikle sinemasının fiziki imkanları çok çok yetersiz. yenisi yapılır diye 8 senedir bekliyorum ama......
ditaş kavşağı düzenlenecek deniliyor. oraya da üst geçit yapılmalıydı. ışıksız olarak direk geçiş için alt ya da üst geçit olmalı..
Bu adam benim dayim
Hadi be...sense su cup yi yola getiremedin..HDP nin oyuncagi oldunuz.gòzumden ..dùstùnuz.
Seyler dùsundugunuzu òzgurce fade edin..bunlar saygiyi hakediyormu..sizde yamulmayin..asla CHPnin HDP politikasini benimsemeyin tavir koyun.sessiz kalmayin.inanin eski chp liyim.ataturk falana hepsi yalanmis onlara gore sahtekarlik yapiyorlar..bidaha asla..
15°
az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:15
Öğle 12:44
İkindi 16:36
Akşam 20:03
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@