Niğdeli CHP'lilerden TBMM'ye Çıkarma!...

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde İl, İlçe ve Belde yöneticilerinden oluşan heyet TBMM’de CHP’nin grup toplantısına katıldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüler.

SİYASET 10.02.2016, 18:08 10.02.2016, 18:13
924
Niğdeli CHP'lilerden TBMM'ye Çıkarma!...
banner830
 Cumhuriyet Halk Partisi Niğde  İl, İlçe ve Belde yöneticilerinden oluşan heyet  TBMM’de CHP’nin grup toplantısına katıldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüler.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erhan Adem,  Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı,İl Genel Meclis Üyesi Rasim Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Nevriye Sayın , İlçe Kadın Kolları Başkanı Şeniz Güler, Ulukışla İlçe Başkanı Birol Önder, Çamardı İlçe Başkanı Mahmut Kurşun, Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçiİ, Altunhisar İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, Aktaş Belediye Başkanı Yaşar Çamur, Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, Bozköy Belediye Başkanı Yalçın Tekeli, Azatlı Belediye Başkanı Şahin Polat, Yıldıztepe Belediye Başkanı Metin Akgümüş, İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri İl ve İlçe kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, Gençlik Kolları Başkanları ve yöneticileri ile birlikte Belde başkanlarının, partili üyelerin katıldığı yüz kişilik bir gurupla Türkiye Büyük Millet Meclisinde Cumhuriyet Halk Parti Milletvekili Ömer Fethi Gürer 'i ziyaret ederek partinin gerçekleştirmiş olduğu haftalık olağan Gurup Konuşmasına katılarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup  konuşmasını dinlediler.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Toplanacak komisyona 'Anayasa Uzlaşma Komisyonu' denilmesini kabul etmiyoruz ve desteklemiyoruz. Komisyonun adı; 'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' olmalıdır. Siz Türkiye'yi darbe hukukundan arındıracaksanız, her türlü desteği vereceğiz" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Soma'daki maden kazasını unutmadıklarını belirtirken, davayı sonuna kadar takip edeceklerini söyledi. Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ülke olarak sigaraya bir yılda 20 milyar dolar ödediklerini aktardı. Türkiye'de bir yılda 110 bin kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiğini bildiren Kılıçdaroğlu, "Gelin hep beraber sigarayı bırakalım, temiz bir havayı teneffüs edelim. Diyeceksiniz ki, 'ülkede temiz hava mı kaldı?' El birliği ile yapacağız. Mücadele yaparsak emin olun bütün engelleri aşmış oluruz" diye konuştu.

 

Geçirdiği operasyonun ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün ilk grup toplantısını yaptığını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye sağlıklı bir yaşam diledi. Sigaranın sağlığa zararlı olduğu gibi darbe hukukunun da demokrasiye zararlı olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun ilk toplantısını yaptığını ifade etti. Vatandaşlardan "Ben bu ülkede birinci sınıf demokrasiyi istiyorum" temennisini yüksek sesle dile getirmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, Türk insanının üçüncü sınıf demokrasiye mahkum edilemeyeceğini dile getirdi.

 

7 Kasım 1982'de Anayasa oylamasının yapıldığını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Yüzde 92 vatandaş, anayasaya olumlu oy verdi. 8 Kasım'dan itibaren Türkiye yeni bir anayasa arayışına girdi. 34 yıl geçti aradan, 84 maddesi değişti Anayasanın. Yürürlükte olan Anayasa artık bir 'darbe anayasası' değil. Temel maddelerinin büyük bir kısmı değişti. Peki sorunumuz ne? Anayasanın 84 maddesi değişti de Türkiye’ye özgürlükçü demokrasi mi geldi? Hayır. Anayasa ile her şey çözülmüyor. Bakın İngiltere'de anayasa yok. Ama hiç kimse 'sizde demokrasi yok' demiyor. Ne diyor, 'sizin ülkenizde birinci sınıf demokrasi var' diyorlar. Sorun darbe hukukundan kaynaklanan temel bir sorundur. Biz anayasa konusunda, demokrasi konusunda teşhisi doğru koymadık, sandık ki anayasayı değiştirince her şey değişecek. 84 madde değişti. O zaman bizim yapmamız gereken olaya doğru teşhis koymak. Olay darbe hukuku sorunudur, bunu bir bütün içinde ele aldığımızda ve çözdüğümüzde, Türkiye o zaman birinci sınıf demokrasiyi yakalar." Türkiye'nin demokrasi konusunda önemli çıkmazları olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Toplanacak komisyona 'Anayasa Uzlaşma Komisyonu' denilmesini kabul etmiyoruz ve desteklemiyoruz. Komisyonun adı; 'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' olmalıdır. Siz Türkiye'yi darbe hukukundan arındıracaksanız, her türlü desteği vereceğiz" değerlendirmesini yaptı. - "Kim darbeci, kim değil...

 

 Kılıçdaroğlu, düne kadar CHP'nin darbeci olmakla suçlandığını belirterek, yapılacak çalışmanın bir olayı da test edeceğini anlattı.

 Kılıçdaroğlu, "Eğer siz samimi olarak darbeye karşıysanız, bizim söylediklerimizi yaparsınız, Türkiye’yi darbe hukukundan arındırırsınız. O zaman kimin darbeci, kimin darbeci olmadığı samimi olarak ortaya çıkmış olur" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na açık çağrı yaptığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "elinde sopa olan devlet istemediklerini" dile getirdi. Kendilerinin, "güler yüzlü bir devlet istediğini" ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bugünkü iktidarın elinde sopa var, yargı sopası. İstediği gibi kullanıyor. Böyle bir devleti istemiyoruz. Açık ve net, o zaman çağrı yapıyorum, 'Gel diyorum, komisyon kuruldu, Türkiye’yi darbe hukukundan arındıracağız...' Gelin hep beraber Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkaralım. O zaman milletvekilleri ihale peşinde koşmayacak, vatandaşın cebini düşünecek" diye konuştu.

 

Halkı düşünen devletin aynı zamanda "saydam devlet" anlamına geldiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, eğer bir devlet vatandaşına hesap veriyorsa orada demokrasi olacağını söyledi. - "Bunu istiyorsanız bütün gönlümüz size açık..." Bütün vatandaşların doğduğu andan itibaren vergi ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer vergi veriyorsak, hükümet vergiyi vatandaşın çıkarı için kullanmalıdır. Vatandaşına hizmet eden, ederken de hesap veren devlet istiyoruz. Bunu istiyorsanız bütün gönlümüz size açık. İstiyorsanız gelin hep beraber yapalım" açıklamasını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Saydam devlet ne demek başka? Saydam devlet, kaçak sarayın maliyetini vatandaşa açıklayan devlettir. Düşünün saray yapıyorsunuz, kaça yapıldığını kimse bilmiyor. Ya benim paramla yapıyorsun, maliyeti benden gizliyorsun. Niye gizliyorsun? Başka nedir saydam devlet? Sen gideceksin Latin Amerika'ya özel uçakla. Gidebilirsin tabi hiç kimsenin eleştirme hakkı yoktur. Ama sen giderken bir de askeri kargo uçağı senin arabını taşıyor. Neden oluyor bu? Saydam devlette bu olmaz. O ülkede sana tahsis edilecek araba yoksa, sen o ülkeden bir araba satın al, gelirken de o devlete bağışla. 'Türkiye'nin onurudur' de, bağışla. Devletin saydamlığı hükümete, devlete itibar kazandırır. Gidip Kaddafi'den 250 bin dolar para aldın, kaynağını açıkladın mı sen, nereye harcadın? Söz verdiği halde söylemedi. Ekvador'a gittin, korumalar oradaki milletvekillerini dövdüler. Türkiye’nin imajına bu kadar büyük zararı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başka hiçbir cumhurbaşkanı vermemiştir. Kendileri şimdi, sosyal medyada paylaşıyorlar; Türkler ne kadar sabırlı milletmiş, biz bir gün dayanamadık, Türkler 14 yıldır bu çileyi çekiyorlar."

 

Başbakan Davutoğlu’na çağrısını tekrarlayan Kılıçdaroğlu, saydam devlet için gönüllerinin açık olduğunu söyledi. - "Milli iradeye niye sınır getiriyorsun?"- Bir başka düzenleme olarak, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu'nun değişmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim barajının dünyanın hiçbir yerinde olmadığını öne sürdü. "Milli iradaye niye sınır getiriyorsun?" diye soran Kılıçdaroğlu, "Kaldıralım bu barajı, milletin verdiği oy parlamentoya aynen yansısın. Sokakta konuşacağına gelsin Meclis'te konuşsun. Önseçimi zorunlu kılalım, lider sultasına son verelim. Milletin vekilini lider değil, millet seçmeli. Millet seçecekse, gel gönlümüz açık" ifadesini kullandı. Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının mutlaka sağlanması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bugünkü anayasada "yargı bağımsızdır" yazmasına rağmen, buna kimsenin inanmadığını kaydetti.

 "Yargıyı 13 yılda kim bu hale getirdi?" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, "Eğer siz bunları sorgularsanız, o zaman hep beraber doğruyu bulmuş oluruz. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda açık çek veriyoruz, isterse hukuk fakültelerinden başlayıp tamamen değiştirelim. Gelin bunların tamamını düzeltelim" dedi. Bir başka önerilerinin ise düşünceyi açıklama özgürlüğü konusunda olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Mevcut Anayasada bu var. Yeni anayasa yapsak da aynı şeyleri yazacağız. Peki düşünceyi açıkladı diye nasıl insanlar hapse giriyor? Hangi yasal dayanak? Darbe döneminde çıkmış yasalardan dolayı. O yasalar değişmediği sürece, zaten anayasada engel yok ki. Düşünceyi açıklama özgürlüğü evrensel bir kuraldır. Eğer Sayın Davutoğlu, 'biz de düşünceyi açıklama özgürlüğünden yanayız' diyorsa birinci sınıf demokrasiyi getirelim" değerlendirmesinde bulundu.

 

Medya özgürlüğüne de değinen Kılıçdaroğlu, "darbe anayasası" olarak adlandırılan mevcut Anayasada dahi "basın hürdür, sansür edilemez" maddesi bulunduğunu anımsattı. Yeni bir anayasa yazılsa da aynı şeyin tekrarlanacağını iddia eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de hiç kimsenin basının özgür olduğunu söylemediğini dile getirdi. Darbe yasalarına karşı olduklarını tekrarlayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Peki Türkiye’de basın hür mü? Bir tek Allah'ın kulu Türkiye'de medya özgürlüğünden söz edemez. Anayasanın bu hükmüne rağmen neden basın hür değil? Çünkü darbe döneminde çıkan ve sonraki iktidarlar tarafından tahkim edilen yasalar nedeniyle o hale gelmiş. O yasalar değişmeden siz Türkiye’ye demokrasiyi de özgürlüğü de getiremezsiniz. O yasaların değişmesi lazım. Bakın biz özgürlükçü demokrasi diyoruz. Darbe yasalarına karşı olduğumuzu açıkça ilan ediyoruz ve yine ben açıkça şunu söylüyorum; darbe yasalarından yana tavır alanlar, asıl darbeci onlardır. Onlar değişmediği sürece, Türkiye'ye özgürlükçü demokrasi gelmez."

Niğde CHP Heyeti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile fotoğraf çektirdi.  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i de ziyaret ettiler.

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (3)
ALP 5 yıl önce
İSTEDİĞİNİZ KADAR -CHP- yi ALLAYIN PULLAYIN PKK ya verdiği DESTEĞİ BIRAKMADIĞI SÜRECE..bu millet unutmaz
Devlet 5 yıl önce
Şu emekli ve işi gücü olmayan insanların partisi görünümünden çıkmaya niyetiniz yok.Gençler nerede, neden ön planda değiller.Deneyimli insan olmak başka dinamik olmak başka.
niğdeli 5 yıl önce
millet chp pkk destekli chp pkk desteklio diye madem desteklio madem milliyetçisin git hesabını sor malak gibi yatma
Son Yorumlar
liseyi özel sungurbeyde okuması ve il başkanı olması çok manidar anlamayan varmı temel sungurbeylisesi beyin yapısına aynı olabilir
Hayırlı olsun.Niğde de adam kalmayınca yeşilhisarlı Ömer Kardeş il başkanı yapılır.Peki Ömer kardeş kimin okullarında okumuş bir araştırın isterseniz.
Buraya bir yorum da Ben bırakayım. Yayımlamazsanız o da sizin şanınz olsun. Destan gibi anlatmış başkan. Fakat bu destan gerçek bir destan dır. Masaldan öte değildir. Ben 7 yıl önce birliğe kayıt olmak için gittim. 590 tl para istediniz. Başkana dedim ki mesele değil verelim de sizin bize katkılarınız neler olacak. "Birşey Yok, üye olmuş olacaksınız desteklerinizi alabileceksiniz." Bu ülkede tüm birlikler ciftcilerin sırtında. Üreticiye hicbir katkıları olmaz. Yukarıda anlatılanlar sadece masal. Allah tan varoa mücadelesi için ortak bir takvim bile belirlemeyen birlik!(!) Hiç bir katkısı yok üreticiye bunu kendi ağzıyla ifade etti bize. Iki arkadaşım da buna şahittir.
Hiç duymadım birde yükseliş partisi varmış.
Hindistana gidin orası özgürlükler ülkesi her şey serbest
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:49
Öğle 12:56
İkindi 15:31
Akşam 17:53
Yatsı 19:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 17 33
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Sivasspor 18 23
11. Başakşehir 18 23
12. Konyaspor 18 22
13. Göztepe 18 22
14. Kasımpaşa 17 22
15. Malatyaspor 17 21
16. Rizespor 17 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Leicester City 18 35
3. Liverpool 17 33
4. Man City 16 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@