Niğde Siyasetinde 42 Yıl ; Ahmet Oğuz Özmen

Niğde Siyasetinde 42 yıllık bir Fenomen Ahmet Oğuz Özmen...

SİYASET 30.03.2011, 16:15 30.03.2011, 16:15
3209
Niğde Siyasetinde 42 Yıl ; Ahmet Oğuz Özmen
banner830
Niğde Siyasetinde 42 yıllık bir Fenomen Ahmet Oğuz Özmen...
 
Niğde’de sol siyasetin marka ismi haline gelen Ahmet Oğuz Özmen hakkında Niğde’de yaşayan herkesin söyleyecek çok sözü vardır. Kimilerine göre “Park Ahmet” kimilerine göre Milletvekili olması gereken kişi, kimilerine göre Niğde’de solu bitiren isim.
 Kim ne söylerse söylesin 42 yıl siyasetin içinde aktif mücadele etmiş birisinin elbette kendisi hakkında söyleyecek çok sözü vardır diyor ve sözü Ahmet Oğuz Özmen’e bırakmak için kendi bağında gerçekleşmiş röportajı ve gözlemlerimi değerli okuyucularımla buluşturuyorum.
Niğde’de 10 yıl belediye başkanı yapmış birisinin söylenecek ilk sözleri elbette belediyecilikle ilgili olur. Ahmet Oğuz Özmen 1989 yılında yüzde 43 ile belediye başkanı seçildiğinde belki de en büyük şansı o yıl tüm Türkiye’de esen sosyal demokrat belediyecilik rüzgarıydı. 43 il belediyesini kazanan CHP, 1994 yılında sadece 7 il de başarılı olmuştu. O rüzgar sadece 5 yıl sürmesine rağmen Ahmet Oğuz Özmen o yedi ilden birisi olarak yaptıkları ve hizmetleriyle Niğdelilerin kalbine taht kurarak yeniden belediye başkanı seçilmiş, böylece başarısının toplumsal bir değişimden çok kendi çabası ile olduğunu ispatlamıştı. 1989 yılında Niğde Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Özmen’in ilk demeci oldukça ilginçtir. “Köylü olmak onur vericidir, kentli olmakta onur vericidir. Köyde yaşıyorsak köyde yaşamının kurallarını uymalıyız, şehirde yaşıyorsak şehirde yaşamının kurallarını uymalıyız. Kasaba havasında şehir olmaz” diyerek çağdaş kentleşme yolundaki vizyonunu açıklamıştı.
1989 yılı bu noktada Niğde için bir milattı. Ama en büyük sıkıntısı kendisinden önceki yönetimler tarafından çeşitli projeler için yapılan borçlanmalardan dolayı İller Bankası’ndan gelen paranın tam 27 ay boyunca gelmeyecek olmasıydı. Buna rağmen sürekli üretim ve istihdam politikası ile projeler gerçekleştirmeye başladı. Yoksa geliri olmayan bir belediyenin projeleri hayata geçirme olanağı yoktu. Bunun için kilitli parke fabrikasını açarak yüze yakın vatandaşı istihdam etmeyi başardığı gibi, bununla birlikte belediye olarak maliyeti düşük olan ve kendi üretimi olan malzemeler kullanmaya başladı.
Ahmet Oğuz Özmen kendi ifadesiyle iki noktaya hep dikkat etti. Birincisi yeşil alanlar, ikincisi çağdaş kent planlaması. Kendi döneminden sonra yeni yerleşim birimleri hariç hemen hemen yapılan tüm yeşil alanların kendi döneminde olduğunu ifade eden Özmen “ geçtiğimiz aylarda Hüdavent Hatun Parkı açıldı dendi. Oysa açılışı benim dönemimde yapılmış bir parkın yeniden açılması mümkün değildir. Yaptıkları çevre düzenlenmesi ve çağdaş oyun grupların kurulmasıdır. Birileri bir şey yapmak istiyorsa yeni parklar kurmalıdır” dedi. Buna benzer birkaç tane daha örnek veren Özmen, Niğde’nin yeşilliğe kavuşması için elinden geleni yaptığını söylüyor. Kendisine “Park Ahmet” denildiğini hatırlatınca Özmen; “İnsanların beni bu şekilde anması güzel bir şey. Bana –Hırsız Ahmet- diyeceklerine – Park Ahmet – desinler daha iyi” diyor.
Çağdaş kent planlaması hakkında konuşan Özmen, 60’lı yıllarda bu şehre uygun bir nazım imar planı çizilmeye başlandığını ifade ederken kendisi döneminde çağdaş bir şehirleşmeyi hep ön planda tuttuğunu asla ve asla plan dışında fazla kat vermediğini hatırlattı. Hatta kendisinin başından geçen ilginç bir olayı paylaştı ilk defa bizlerle. Selçuk Mahallesi’nde Hilal Yapı Kooperatifi’nin bina başı beş kat hakkı olmasına rağmen , o kooperatiflerde üye olarak bulunan vatandaşların ekonomik olarak zor durumda bildikleri için belediye meclisi kararıyla 6 kata çıkarmışlar. Tarihin garip bir cilvesi olsa gerek kendisi imar ve çevre ile ilgili bir Habitat toplantısı için ülke dışına çıktığında belediye meclisi olağanüstü toplanır ve 6 kata çıkan yerin 7 kata çıkmasına karar verir. Özmen Niğde’ye geldiğinde kararı görünce şok olur. Tarihe geçecek bir eylem yapar! Kararın İdare Mahkeme tarafından durdurulması için son günü “Vatandaş Ahmet Oğuz Özmen” olarak Niğde Belediye Başkanı Ahmet Oğuz Özmen’in tüzel kişiliği olan Niğde Belediyesi’ne dava açar. Ve nitekim de bu davayı kazanır. Sonunda seçimlerin yaklaşmasına rağmen, siyasi kaygıları bir kenara bırakarak fazladan yapılan 17 katı yıktırır ve buna rağmen halkın yüzde 35’lik bir oyla yeniden belediye başkanı seçilir. Kendisi için bu durumu özetlerken kullandığı tek bir söz var “Siyasette İlkeli durursan hep kazanırsın!” Ahmet Oğuz Özmen, kendisinden sonra göreve gelen üç belediye başkanının bu imar planı çerçevesinde hareket etmediği kanısında ve bugün kimi yerde 13 kat, yanında 3 katlı binalarla şehrin görüntüsünün kirlendiğini ve bunla birlikte hazırlanan imar planı çerçevesinde alt yapının ve içme suyunun yetersiz olmasından dolayı yeniden bu yapılanmanın düzenlemesi gerektiği kanısında. Tabi böyle olunca belediyeye ekstra bir yük binmiş oluyor.
Niğde Belediyesi’nin günümüzde çözmesi gereken çok acil bir sorununda otopark sorunu olduğunu ifade eden Özmen, günümüzde hala bu konuya yönelik köklü bir projenin gerçekleşmediğini ifade ediyor. Özmen “ benim dönemimde yapılan Hüdavend Hatun Oto Parkı elden geçirildi, yine benim dönemimde yapılan Sungurbey İş Merkezi’nin altındaki otopark hala duruyor. Fakat belediyenin yeni kapalı bir otopark yaptığını söylemeyiz. Ben bu konuda CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Dr. Nadi Özdamar’a birkaç proje sundum.” Diyor. Söz belediye uygulamalarından açılınca Ahmet Oğuz Özmen’e kendisinden sonra göreve gelen 3 belediye başkanın fikirsel bir alışverişi olup olmadığını sorduğumuzda “Aramızda herhangi bir sorun yok. Karşılıklı bir saygısızlığımız da olmadı fakat hiç birisi de fikirsel bir alışverişte bulunmadı” diyor. Ne gariptir ki kendisi Belediye Başkanı olduğunda aynı zamanda Türkiye Belediyeciler Birliği’nde aktif görevde bulunduğu için dönem dönem komşu ve diğer il belediye başkanları fikirlerine başvurduğunu söylüyor. Kendisini ifade ederken bizler apartman çocuğu değildik diyerek söze başlayan Özmen, bu şehrin geleceği için daha fazla yeşille birlikte çarpık kentleşmenin bir an önce bitmesini öneriyor.
 Siyasette 42 yıl geçmiş birisi ile söyleşi yaparken elbette söz yine siyasete geliyor. Zaten kendi ifadesiyle “Siyaset bir yaşam tarzıdır” diyor. 1999 seçimlerinde Niğde’den milletvekili adayı olduğunda geride 10 senelik bir belediye başkanlığı, bir dönem belediye meclisi üyeliğiyle birlikte 10 yıl kadar da il başkanlığı görevini icra etmiş bir deneyimle halkın karşısına çıktı. Kazandı, fakat partisi CHP 99 seçimlerinde ülke barajının altında kaldığı için milletvekili olamadı. Ama kendisi siyaseti hiç bırakmadı. Bugün Niğde’de sol denilince akla gelen ilk isim olmasının nedeni bu olsa gerek her daim siyaset düşünmesinden olması gerek. Ahmet Oğuz Özmen, uzun zamandır herkesin merak ettiği konuyu söyleşimizde resmen dile getiriyor. “CHP’de Genel Seçimler öncesi bir önseçim olacaksa resmen adayım” diyor. Özmen adaylık gerekçesini açıklarken yıllardır siyasette elde ettiği birikim ve deneyim yanı sıra başarılı siyasi geçmişin “ilkeli siyasetle birleşmesi” olarak ifade ediyor. CHP’nin köklü bir parti olduğunu ve önceki genel başkanın ifade ettiği tüzük değişikliğinin gerçekleşmesi halinde ön seçimin gerçekleşebileceğini ifade ediyor. Ahmet Oğuz Özmen’in arkasındaki güç ne diye sorduğumuzda aldığımız cevap gerçekten taktire şayan nitelikte “ Biricik eşi Suna Özmen”. Suna Özmen demek , Ahmet Oğuz Özmen için her şey. Siyasetten, iş yaşamına, aileden sosyal hayata kadar her konuda kendisinin arkasında olduğunu ifade ediyor. Zaten Suna Özmen’de şu an Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Niğde Şube Başkanlığı’nı yürütüyor.
 Ahmet Oğuz Özmen’in belediye başkanlığı döneminde yapılmış projelere tekrar dönüyoruz. Kendisinin toplu konuta verdiği önem bugün biraz daha önem kazanıyor. Bugün bir çok vatandaşımızın ikamet ettiği Niğde Evleri kendisi döneminde projelendirilmiş yine çok uygun fiyatlara kooperatif üyelerine dağıtılmış.

Söz konusu Ahmet Oğuz Özmen’se siyasete adanmış bir yaşamdan hep bahsediyorsunuzdur. 2011 Genel Seçimleri’ne adaylığını resmen açıklaması ile birlikte CHP’deki diğer aday adaylarının durumu üzerinde konuşmak istiyoruz. Kendisinin bu konuda tepkisi ise oldukça demokratik. “Bu partiye hizmeti geçmiş herkesin aday olma hakkı vardır. Eğer ön seçim olursa bu demokratik yarışa herkesin girmesi gerekir. Ama ben ön seçimde parti üyelerine güveniyorum. Tecrübe ise tecrübedir.” Diyerek 2011’de Niğde’ye yapacağı çok hizmet olduğu için aday olduğunu sık sık vurguluyor. Peki bir aile babası Ahmet Oğuz Özmen nasıl birisi dediğimizde, öncelikli olarak karşımıza herkesle bir aile sıcaklığı kurduğunu ifade ediyor. Kapısının her an herkese açık olduğunu ifade ediyor. Bunun dışında eşi Suna Hanım’la birlikte gerçekten birbirine uyumlu iki çift görünürken çocukları içinse eşsiz bir aile ortamı sunuyor. Söz Ahmet Oğuz Özmen’in insan ilişkilerinden açılmışken bir anımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. 14 Mart 2009’da Niğde Üniversitesi Rektörlük Restoranında düzenlenen Tıp Bayramı yemeğinde kendisinde 40 yaş küçük gençlerle karşılıklı oyun oynarken efeler gibi yere çömeldiğinde eşi Suna Hanım’la ayak üstü bir sohbete girişmiştik. Suna Özmen’in o günkü ifadesine şimdi atkılıyorum “Ahmet için yaş fark etmez, herkesle herkes gibi olabilir.

Zaten yaşam enerjisi de oradan geliyor” demişti. Hani derler ya nice gençlere taş çıkarır o cinsten. Ona siyasetten için yaşlı diyenlere inat hala dimdik ve tüm enerjisi ile ayakta. Son söz yerine bir ifade eklemek istiyorum. Kendisi her şey bir yana tam bir hayvan sever. Evde kaç kişi kalıyorsunuz dediğimizde toplam dokuz kişi diyor. Şaşıyoruz çünkü çocukları şehir dışında olduğuna göre bu yedi fazlalık nerden geliyor diyoruz. Hemen kendisi açıklıyor. 2 kangal köpeği ve beş kedi toplamda kendileri ile dokuz kişi diyor. Zaten her gün bakımlarını eşi Suna Özmen’le kendisi birlikte yapıyor olması, hayvanlarla iç içe olması belki de hayata bağlayan, genç tutan en önemli unsur olduğu kanısındayım. Kendisi ile bir saati aşkın bir söyleşi yapmamıza rağmen yerimizin azlığı nedeniyle hepsine maalesef yer veremiyoruz. Ama bir başka zaman sadece kendi açıklamalarını yayınlayacağımıza söz veriyoruz. Ne de olsa burada kendi açıklamalarından çok benim gözlemlerim yer tuttu. Ama yine de Ahmet Oğuz Özmen’in doyumsuz sohbetine herkesin ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve bu şansı bir gazeteci olarak bana verdiği için teşekkür ediyorum.

CHP Aday Adayı Av. Ahmet Oğuz Özmen'in kişisel Web Sitesi için TIKLAYIN

borhaber.net
Yorumlar (2)
fatih 10 yıl önce
Siyasetçi Kimliğiniz çok iyi gecekten ama artık yeter deyin bence. Doağn Şafak 1. olacak Millet vekili seçilecek. şimdiden yazıyorum BOR Haber Bu habere sahip Çık bugün üyeler oy kullanıyo bakalım sonuç ne olacak. Tahminim 170 oy farkla Şafak alacak. Hayırlı olsun
Halil 4 yıl önce
Vasıfsızın Teki yaa davalarda söyleneni duymuyor bile
Son Yorumlar
Diş hekimliği Fakültesine ne zaman öğrenci alınacak acaba?
Bor a değer veren başkanımızdan Allah razı olsun
Üstadım çok güzel söylemişsin sağol ama. Abilerimiz ABD ve İSRAİL öyle istiyor ve uygulanıyor yapacak bise yok. Deve Dikeni seviyor.
Allah aşkına kaç tane tatlı yapan yeri denetliyorsunuz hepsi glikoz kullanıyor
merdiven üstü ürün varmı başkan fıstıklı kadayıf yaparız fıstık yerine soya atarız denetim nerde
22°
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:28
Güneş 05:55
Öğle 12:46
İkindi 16:28
Akşam 19:26
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@