banner689

Niğde sahipsiz il durumuna düşürüldü!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Niğde sahipsiz il durumuna düşürüldü.


banner785
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer TBMM’de gündem dışı yaptığı konuşmada Niğde’nin sorunlarını anlattı. Ömer  Fethi Gürer, “Tam bir yıl önce bugün ben Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmiştim. Bir yıl öncesinde Niğde için verilen sözlerin bugün hangisi gerçekleşti?" diye baktığım zaman ne yazık ki Niğde'ye verilen sözlerin gerçekleşmediğini görüyorum.”dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti:“On dört yıldır "Niğde’ye havaalanı yapılacak." deniyor, yapılmıyor. On dört yıldır "Niğde'ye tıp fakültesi açılacak." deniyor, açılmıyor. Yüksek hızlı tren projesinde Niğde'nin adı yok. Akkaya Barajı çevre felaketi olarak devam ediyor. Niğde-Ankara Otoyolu programa alındı ancak uygulamada yok. "Adalet sarayı inşaatı yedi yüz günde bitecek." dendi, yedi bin günde bitemeyeceği anlaşılıyor. Niğde merkezde eski devlet hastanesi harabeye döndü, ne yapılacağı belli değil. Bor Askerî Fabrikası kapanıyor. Niğde Şeker Fabrikası ne yazık ki teknolojisi yenilenmediğinden en çok arıza veren fabrika durumunda ve işçilere kadro verilmediği için kadrosuz işçiler yıllardır umutla bekliyor.

    Ulukışla Devlet Hastanesi aylardır açılamadı. Ulukışla'ya Şekerpınar'dan getirilecek suyun akıbeti belli değil. Yelatan, Kılavuz, Porsuk, Kılan, Çardacık, Burç, Celaller, Bekçili, Mahmatlı köyleri su bekliyor.”

ÜRETİCİ PERİŞAN
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde’nin tarım ve hayvancılık konusunda da  geriye götürüldüğünü söyledi. Gürer,“Niğde'de üretici de perişan; elma 10 kuruşa, patates 25 kuruşa, domates 15 kuruşa... Ve kavun da bu yıl tarlada kaldı, ne yazık ki alıcı bulamıyor. Patates için 50 dolarlık bir teşvik bekleniyor. Çiftçide para olmayınca doğal olarak esnaf da perişan.
   
 Niğde Üniversitesi mezunları iş bulamadıkları için kent, işsizlik kentine döndü. Niğde IPARD kapsamına alınmadı. Yani, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projesi'nden Bursa, Konya, Nevşehir, Aksaray yararlanıyor, Niğde yararlanamıyor. Havza bazlı desteklerde ne yazık ki Niğde'nin adı geçmiyor. Niğde turizmden pay alamadığı gibi, Niğde'de on bin yıllık tarihin gün ışığına çıkması sağlanamadı. Bu bağlamda, Niğde'nin sorunlarıyla ilgili 900'den fazla soru önergesi verdim. Bir kısmına verilen yanıtlarda bölgeye söz olarak gelecek yatırımların gelmeyeceğini de görmekten üzüntü duydum. Şu anda Karanlıkdere, Himmetli, Havuzlu, Halaç, Tepeköy, Asmasız, Koçak, Horoz, Karacaören, Maden, Gedelli, İmrahor, Şeyhömerli, Kolsuz, Bademdere, Eminlik, Elmalı gölet bekliyor. Sulama suyunda sorun var. Ürünlerin pazarlamasında sorun var.

    Niğde nedense sahipsiz il durumuna düşürüldü. Bu bağlamda Hükûmete sesleniyorum: 2017 yılı yatırımlarında Niğde'yi bu kadar kenarda bırakmayın, Niğde'nin sorunlarıyla ilgilenin. “dedi.

CUMHURİYET’E YAPILANLARI ELEŞTİRDİ.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında ülke sorunlarına da değindi. Şöyle konuştu:“ Niğde'nin sorunları çok, saatlerce anlatabilirim ama ülkemiz de sorunlu bir döneme girdi. Giderek daha da anlaşılmaz işler yapılmaya başlandı. "Cumhuriyet" gibi cumhuriyetle yaşıt bir gazeteye yapılan uygulamayı anlaşılır bulmak mümkün değil.

    Bu gidiş iyi bir gidiş değil, bundan bir an önce vazgeçilmeli. Yapılanların anlatılması ve ifadesinde sorunlar yaşanmaya başlandı. FETÖ terör örgütüyle mücadele ediyorum diye Cumhuriyet gazetesiyle mücadele etmeye kalkmak bu ülkenin geleceğine yapılan en büyük ihanettir. Cumhuriyete karşı yapılan davranışı anlaşılır bulmadığımız gibi, Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan'a yapılan saldırıyı da şiddetle, nefretle kınıyoruz. Siyasetçilere uzanan bu el biliniz ki bir gün herkesin kapısını çalar. 

    Bu bağlamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak gerek Cumhuriyete yapılan saldırıda gerek Genel Başkan Yardımcımıza yapılan saldırıda iş birliği içinde, dayanışma içinde ikisine de karşı durmak asli görevimiz olmalı. 

    Ülkemiz darbeler gördü. Bu darbelerde genelde hep sol mağdur oldu. Bugün de yapılan uygulamalardan anlaşılıyor ki yaşanan sürecin faydası getirilip gene sola kesilmek isteniyor. Ülkesini seven, bağımsızlıktan yana olan, devletinin geleceğinin iyi olması yönünde mücadele eden insanları suçlu diye toplum önüne çıkarırsanız bunu kimseye anlatamazsınız. 

    Bu bağlamda, geleceğimizi doğru kılmak adına yapılan uygulamalarda Hükümeti uyarmak istiyorum: Eğer bu  böyle giderse ülke için iyi bir gidiş değil, bunun sonunda hepimiz acı çekeriz. Eğer birinin kapısı çalınıyorsa, biliniz ki sizin de kapınız çalınır. Bu uygulamaları topyekûn gözden geçirmenin yararı var. Nasıl ki 15 Temmuz darbesine birlik ve beraberlik içinde karşı durmayı bilmişsek, yapılan yanlışlara karşı da sesimizi çıkarmak zorundayız. Sesimizi çıkarmazsak biliniz ki bir gün sizin de sesinizi çıkaramaz ederler”. 

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET - 2 yıl önce
NİĞDENİN MERKEZİNE 550 HEKTARLIK AFET RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ. BU ALAN NİĞDENİN VADİSİ ( SELÇUK MAHALLESİ, ESKİSARAY MAHALLESİ, BURHAN MAHALLESİ.İLHANLI MAHALLESİ, ŞAHİNALİ MAHALLESİ, EFENDİBEY MAHALLESİ) . BU ALANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTIR PLANI YAPILACAKTI. 4 YIL OLDU HİÇ BİR HABER YOK.
Avatar
Mahmut - 2 yıl önce
Niğde Belediye Başkanlığı şehrin merkezinde kentsel dönüşüm projesi uygulanabileceği konusunda 02.11.2012 tarih ve 122 no.lu Niğde Belediye Meclisi Kararı alınmıştır. Konu Bakanlar Kurulunda görüşülüp 22.05.2013 tarih ve 2013/4829 sayılı kararı alınmıştır. Bakanlar Kurulu kararından sonra da 25.06.2013 tarih-28688 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak “Riskli Alan” ilan edilmiştir. 550 Hektar büyüklüğündeki riskli alanda yaklaşık 6800 konut bulunmaktadır. Riskli alan; kent nüfusunun yaklaşık %25’ini, kent yüzölçümünün yaklaşık %10’unu kapsamaktadır. Riskli alanda yapılacak proje ve çalışmalarla ilgili olarak Bakanlığımızın 02.08.2013 tarih ve 4805 sayılı Olur’u ile Niğde Belediye Başkanlığına geçici yetki devri yapılmıştır. Belediye riskli alanda mastır imar planı uygulamasının üzerinde hiç durmuyor.
Avatar
Sari kemal - 2 yıl önce
Olurmu ya bizim özegenimiz var o saab çıkar bize niğdeyi uçuracak
Avatar
Niğdeli - 2 yıl önce
Bürokrat Alpaslan ile siyasetten sora ticarete atılan Erdoğan özegen gibi vekillerimiz var. Adamlara haksızlık etmeyin. İkisinde aile efradının işlerini takip etmekten niğdeyi sıra gelmiyor. Vay niğde vay.
Avatar
sabı yook - 2 yıl önce
Allah aşkına kavaklıoğlu ne yapmış yapmışda bizim haberimizmi yok Kemal kardeş 2011 de vekil oldu kanser hastalığı mikrop saçan barajı hala çözemediler en basit örneğini verdim ALLAH tez zamanda bu vekilleri başımızdan alır inşAllah...
Avatar
sabısı yok - 2 yıl önce
Allah aşkına ne özegen den fayda var nede kavaklıoğlun dan ne yapıldı memlekete 2011 den bu yana göstersinler vatandaş gördünmü taklaya koşma vekillere doğruları konuşun bu memleket hepimizin bunlar geldi geleli bir danışman sevdası çıktı bu menlekette onunla gidiyor eğer cumhurbaşkanı duysun bunu bilmem ne yapar geçmiş siyasi dönemlere bir bakın danışman kimdi kim hesaba alırdı şimdi koskoca yerelde seçilmişleri atıyorlar danışmanların kucağına niğde ve bor da devlet hastanesine bakan yok müdür vekili arıyor telefona bakmıyor ama bu millet O CUMHURBAŞKANINI ÇOOOK SEVİYOR ve inşAllah ona güvenerek böyle vekilleri bir daha görmek istemiyor insanlara tepeden bakan vekiller istemiyoruz....
Avatar
geliyor geliyor - 2 yıl önce
erdogan geliyor diye yaygara koparanlar geldi vekil oldu olmayada icraatlar nerede yok ya kendiside icraatıda yok bi el atın memleket bitiyor sanayi yok tarım bitik ticaret dönmüyor vekil ankaradan niğdeye güzel konusuyordu ekonomist olarak ortada yok birsey yapılıyorsa söyleyin bizde bilelim sonuna kadar savunalım
Avatar
Sayin vekilim - 2 yıl önce
Madem durum bu kadar vahim.
Niğde neden 14 yildir ak parti diyor.
Niye aynaya bakmiyorsunuz.
Bu durumda dahi ak parti bu kadar oy aliyorsa ..siz naapiyorsunuz abi.
Bu sizin beceriksizliğinizi göstermezmi.